Постанова від 16.11.2010 по справі 2а-15534/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 листопада 2010 року 11:35 № 2а-15534/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Суддя Добрянська Я.І.

секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.

За позовом Відкритого акціонерного товариства Комерційний банк «Надра»

доСпеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

провизнання недійсними та скасування податкових повідомлень - рішень №0000724310/0 від 28.04.2010р. №0000724310/1 від 14.07.2010р.

Представники:

від позивача:Пугач О.В. (довіреність від 04.06.2010р. №13-11-11047)

Шабанов С.В. (довіреність від 13.07.2010р. №13-1114146)

від відповідача:

.Риженкова К.В. (довіреність від 22.06.2010р. №1056/9/10-206)

16.11.2010 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство Комерційний банк «Надра»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень - рішень №0000724310/0 від 28.04.2010р. №0000724310/1 від 14.07.2010р.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000724310/0 від 28.04.2010р. №0000724310/1 від 14.07.2010р., обґрунтовуючи тим, що застосування до позивача положень п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення п. 17.2 ст. 17 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є безпідставним, оскільки позивач скористався правом на подання уточнюючого розрахунку.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення рішення скасуванню не підлягають, оскільки позивач самостійно мав сплатити штраф не пізніше дня подання уточнюючого розрахунку, однак не сплатив, що призвело до винесення оскаржуваних податкових повідомлень -рішень.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією в м. Києві по роботі з великими платниками податків була здійснена невиїзна документальна перевірка ВАТ КБ «Надра»з питання дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжного доручення та перерахування податку на додану вартість за лютий 2010р., про що складено акт від 16.04.2010р. №204/43-10/20025456.

У вищезазначеному акті вказано, що позивачем порушено вимоги п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», а саме у встановлені законодавством терміни не сплачено узгоджене податкове зобов'язання у лютому 2010 року несвоєчасно сплачено суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, а саме згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий 2010р. (період за який виправляються помилки - серпень 2009 року) від 09.02.2010 № 1903, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий 2010 (період за який виправляються помилки - червень 2009 року) від 09.02.2010 № 1905, уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий 2010 р. (період за який виправляються помилки - березень 2009 року) від 09.02.2010 № 1900, уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість від 09.02.2010р. на зменшення на загальну суму 7565 грн. (№1901, 1902, 1904, 1906, 1907) у розмірі 138 438,03 ( з урахуванням переплати).

В зв'язку з цим порушенням відповідачем видано податкове повідомлення-рішення від 28.04.2010р. №0000724310/0, відповідно до якого, на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу визначено штраф у розмірі 138 438 грн. 03 коп.

В подальшому, за результатами апеляційного узгодження вищезазначеного податкового повідомлення рішення, скарга позивача залишена без задоволення та винесено податкове повідомлення рішення від 14.07.2010р. №0000724310/1.

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ КБ "Надра" 09.02.2010 року було подано до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП уточнюючі розрахунки з податку на додану вартість: №1903 - на збільшення податкового зобов'язання за серпень 2009 р. на суму 141 114 грн.; № 1905 - на збільшення податкового зобов'язання за червень 2009 р. на суму 1851 грн.; № 1900 - на збільшення податкового зобов'язання за березень 2009 р. на суму 3220 грн. №1901, 1902, 1904, 1906, 1907 - на зменшення суми податкового зобов'язання на суму 7565 гривень, копії яких містяться в матеріалах справи.

Згідно п. п. 5.1 ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

В силу положень 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Таким чином, узгоджене податкове зобов'язання у сумі 138 438,03 грн. (з урахуванням переплати), граничний термін сплати якого 09.02.2010 року, фактично було сплачено платником податків 17.02.2010 року, з затримкою на 8 календарних днів.

Згідно п. 17.2 ст. 17 зазначеного Закону платник податків, який до початку його перевірки контролюючим орган0000000000000000000000м самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.

В п. 7 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, що затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 р. N 110 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 р. за N 268/5459 зазначено, що платник податків має право виправити допущені та самостійно виявлені помилки, що містяться в раніше поданій ним податковій декларації до початку перевірки, у такому порядку. Якщо платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, то такий платник зобов'язаний: а) або надіслати уточнений розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми не пізніше дня подання такого уточненого розрахунку; б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу в розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.

Отже, враховуючи вищезазначені норми законодавства України можна зробити висновок, що штраф у розмірі п'яти відсотків від суми недоплати є невід'ємною частиною нарахування у разі, коли платник податку самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання.

Таким чином, законодавство України чітко передбачає, обов'язок платника податку сплатити штраф при надісланні уточненого розрахунку і сплати суми такої недоплати.

Відповідно до положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Крім того, слід зазначити, що сума визначена у поданих уточнених розрахунках являється узгодженим податковим зобов'язанням.

Відповідно до абз. 2 п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п 1.5 ч.1. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Враховуючи вищенаведене, та те, що при подачі уточнюючого розрахунку позивач не сплатив штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми, суд прийшов до висновку що застосування до позивача положень п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами»є правомірним, оскільки при проведенні перевірки податковим органом виявлена затримка справи узгодженого податкового зобовязання.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник позивача не надав обґрунтованих пояснень щодо заявлених позовних вимог.

Натомість представник відповідача надав обґрунтовані пояснення щодо правомірності оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І.Добрянська

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 22.11.2010 р.