ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
05 листопада 2010 року 12:29 № 2а-5474/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у Бориспільському районі Київської області
до Акціонерного банку "Банк регіонального розвитку"
про стягнення заборгованості в сумі 159 837,39грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Хиба А.В., довіреність № 2981/08 від 27.05.2010 р.,
від відповідача: Гапанович С.В., довіреність № Л-41 від 01.10.2010 р.
Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області (далі по тексту-позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”(далі по тексту -відповідач) про стягнення коштів в розмірі 159 837,39 грн. (з урахуванням зміни позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не перераховано в повному обсязі збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, сплачений фізичними особами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 квітня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 28 травня 2010 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 липня 2010 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 05.11.2010 р. представник позивача позовні вимоги підтримала, пояснила, що Управлінням Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області при перевірці Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за період з 01.03.2009 р. по 31.03.2009 р. виявлено 40 фактів сплати платниками страхового збору на загальну суму 97 163,41 грн., за період з 01.04.2009 р. по 30.04.2009 р. -19 фактів сплати вказаного збору на суму 36 949,52 грн. та за період з 01.12.2009 р. по 17.12.2009 р. -10 фактів сплати платниками страхового збору на суму 25 724,46 грн. готівкою через відділення №14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області, всього на загальну суму 159 837,39 грн., що не були перераховані на рахунки позивача, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що згідно з вимогами п. 30.1. ст. 30 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», переказ коштів вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі, тому, право власності на кошти, сплачені платниками збору -клієнтами банку Управлінню Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області виникає у позивача з моменту їх зарахування на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області, відтак, право вимагати виплати таких коштів виникає у позивача саме з моменту їх зарахування на його розрахунковий рахунок, а не з моменту сплати платниками відповідних коштів. Також представник відповідача зазначив, що відповідач не є платником вказаного збору, не вступав з позивачем у жодні цивільно-правові відносини, що надавали б позивачу право пред'являти до нього позов, що зобов'язання перед позивачем несуть платники вказаного збору, які, оскільки операція з перерахунку коштів не була завершена, і мають право вимагати від відповідача повернення сплачених сум збору. Крім того, представник відповідача повідомив, що Постановою Правління Національного банку України № 713 від 02.12.2009 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для розгляду та вирішення спору, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Відповідно до вимог пункту 7 статті 1 Закону України “Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом
Пунктом 7 статті 2 вказаного Закону встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, - є вартість легкового автомобіля.
Частиною 1 статті 3 Закону України Закону України “Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Пунктом 3 цієї ж статті зазначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статі 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 року, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 15 цього Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі по тексту - Закон України від 12.12.2000р. № 2181-ІІІ) органи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області було проведено перевірки Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору з операцій по відчуженню легкових автомобілів, за результатами яких складено:
- Акт № 10 (з додатком 1) від 14.07.2009 р., яким встановлено, що за період з 01.03.2009 р. по 31.03.2009 р. мало місце 40 фактів сплати платниками страхового збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 97 163,41 грн., та неперерахування відділенням №14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області вказаної суми сплаченого збору.
- Акт № 11 (з додатком 1) від 15.07.2009 р., яким встановлено, що за період з 01.04.2009 р. по 30.04.2009 р. мало місце 19 фактів сплати платниками страхового збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 36 949,52 грн., та неперерахування відділенням №14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області вказаної суми сплаченого збору.
Акт № 25 (з додатком 1) від 23.12.2009 р., яким встановлено, що за період з 04.12.2009 р. по 12.12.2009 р. мало місце 10 фактів сплати платниками страхового збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 25 724,46 грн., та неперерахування відділенням №14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області вказаної суми сплаченого збору.
Судом встановлено, що Бориспільським РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області за періоди, що перевірялись, реєстрація/перереєстрація всіх автомобілів проведена за умови сплати фізичними особами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів відповідно до вимог Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998р. № 1740.
Так, згідно з пунктом 12 вказаного Порядку, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Пунктом 13 Порядку визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Органи державтоінспекції відповідно до пункту 14 Порядку здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Пунктом 15 Порядку передбачено, що суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001р. № 16-6, визначено, що платниками збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно з законодавством); мін; дарування; успадкування.
Підпунктом 5.8.4 пункту 5.8 вказаної Інструкції визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору через установи банків на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Оплата фізичними особами через Бориспільське відділення №14 Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів на загальну суму 159 837,39 грн. за періоди, що перевірялись, встановлена актами №№ 10,11,25 за результатами проведення Управлінням Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області перевірок Бориспільського РЕВ ДАІ при УДАІ ГУ МВС України в Київській області щодо правильності, повноти нарахування та своєчасності перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за періоди з 01.03.2009 р. по 31.03.2009 р., з 01.04.2009 р. по 30.04.2009 р., з 01.12.2009 р. по 17.12.2009 р., підтверджується засвідченими копіями відповідних квитанцій про сплату, та не заперечується відповідачем.
Посилання відповідача на приписи пункту 30.1 статті 30 “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, на положення листа Національного банку України від 28.01.2009р. № 25-112/218-1236 та на Постанову Правління Національного банку України № 713 від 02.12.2009 року, якою відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку”, як на підставу, що обґрунтовує неперерахування на рахунок позивача сплаченого фізичними особами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, суд не приймає до уваги виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси, а відповідно до вимог п. 3 ст. 91 вказаного Закону, строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.
Згідно з пунктом 8.1 статті 8 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Пунктом 8.2 цієї ж статті вказаного Закону передбачено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку.
Відповідальність банків при здійсненні переказу передбачена пунктом 32.1 статті 32 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», а саме, банк, що обслуговує платника, та банк, що обслуговує отримувача, несуть перед платником та отримувачем відповідальність, пов'язану з проведенням переказу, відповідно до цього Закону та умов укладених між ними договорів.
Аналогічна думка з цього приводу викладена в листі Державної податкової адміністрації України від 03.12.2008р. № 1192/16/22-2015.
Даючи оцінку обставинам справи, керуючись вказаними нормами законодавства України, суд приходить до висновку, що у спорі, що розглядається, банк несе відповідальність за своєчасне виконання платіжних доручень клієнтів на перерахування зазначених зборів, обов'язок фізичних осіб-платників збору припиняється із сплатою відповідного збору, а в Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області виникає право на зарахування на його розрахунковий рахунок відповідних сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів, сплачений фізичними особами.
Окрім цього, слід зазначити, що Національний банк України листом від 28.01.2009р. № 25-112/218-1236 зобов'язав керівників банків забезпечити своєчасне виконання розрахункових документів клієнтів, а у разі неможливості - інформувати клієнтів про невиконання розрахункових документів в строк, передбачений статтею 8 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”. Окрім того, зазначеним листом зобов'язано керівників банківських установ у разі відсутності у банку можливості виконати розрахунковий документ клієнта на перерахування коштів в установлений законодавством України термін забезпечити дотримання вимог пунктів 1.12 та 2.14 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22.
Так, абзацом 5 пункту 1.12 Інструкції № 22 передбачено, що платник, отримавши від банку повідомлення про невиконання його розрахункового документа, може вжити заходів відповідно до законодавства України.
Відповідачем не надано суду доказів неможливості здійснення ним переказу спірної суми коштів на рахунок позивача чи доказів повідомлення платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів щодо неможливості здійснення переказу коштів на рахунок позивача.
Судом встановлено, що перерахування фізичними особами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів за період з 01.03.2009 р. по 31.03.2009 р. на суму 97 163,41 грн., за період з 01.12.2009 р. по 17.12.2009 р. на суму 25 724,46 грн. та за період з 01.04.2009 р. по 30.04.2009 р. -на суму 36 949,52 грн. готівкою через відділення №14 м. Бориспіль Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області, всього на загальну суму 159 837,39 грн. здійснювалось платниками збору добровільно на виконання вимог Закону України “Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідач не заперечував наявну перед Управлінням Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області заборгованість у розмірі 159 837,39 грн., таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області про стягнення з Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” заборгованості в розмірі 159 837,39 грн. є обґрунтованими.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінивши докази, наявні у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини у їх сукупності, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку, що відповідач несе відповідальність за своєчасне виконання платіжних доручень клієнтів на перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, керуючись вимогами статей 69, 70, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного банку “Банк регіонального розвитку” (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, 8-А, код ЄДРПОУ 19338316) на користь Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів 159 837,39 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот тридцять сім гривень 39 коп.) на р/р 256073011004 у ВАТ Ощадного банку України у м. Києві та Київській області, МФО 322669, ЄДРПОУ 19422946.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено і підписано 22 листопада 2010 року.
Суддя Ю.Т. Шрамко