ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
01.07.2009р. № 2а-6497/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши матеріали адміністративної справи
За позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5
до Управління праці та соціального захисту населення Токмацької міської ради Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізькоїоблдержадміністрації Міністерство праці та соціальної політики України
простягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги
Представники сторін: без виклику сторін
Ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 21.05.09 було передано на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та інших до Управління праці та соціального захисту населення Токмацької міськради, Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації та Міністерства праці та соціальної політики України про стягнення недоплаченої у 2008 році разової щорічної грошової допомоги.
Зазначена ухвала мотивована тим, що 21.05.09 представником позивачів було доповнено позов вимогою про визнання незаконною постанови Кабінету Міністрів України № 183 від 12.03.08.
Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Уважно вивчивши заяву про уточнення розміру ціни позову від 21.05.09 та матеріали переданої справи, суд не знайшов клопотання про доповнення позову вимогою, про яку йдеться в ухвалі від 21.05.09. Посилання на постанову Кабінету Міністрів України № 183 від 12.03.08 міститься в абзаці 1 на сторінці 2 зазначеної вище заяви про уточнення розміру ціни позову від 21.04.09, проте зміст такого посилання не стосується оскарження постанови.
Відповідно до ст.171 Кодексу адміністратвиного судочинства України встановлено порядок оскарження нормативно-правових актів. Вимоги щодо оформлення позовної заяви передбачено статтями 106, 107 цього Кодексу.
В матеріалах справи відсутня позовна заява, яка була б складена з дотриманням вимог зазначених вище статей, або заява про зміну позовних вимог.
Слід також зазначити, що вимоги про стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги відповідно до п.3 ч.1 ст.18 та ч.2 ст.19 Кодексу адміністратвиного судочинства України мають розглядатися місцевим судом як адміністративним за місцем знаходження позивача, про свідчить також і ухвала Токмацького районного суду Запорізької області від 26.09.08 у справі № 2-а-89/08.
Таким чином, у місцевого суду відсутні підстави для прийняття заяви про збільшення позовних вимог в частині оскарження нормативно-правового акта, оскільки, по-перше, щодо такої категорії спорів Кодексом адміністративного судочинства встановлено спеціальну процедуру, а по-друге, одночасна зміна предмета та підстав позову суперечить ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України.
До того ж суд звертає увагу, що під час винесення ухвали від 21.05.09 про передачу справи № 2-а-89/08 до Окружного адміністративного суду міста Києва, судом було порушено вимоги ч.1 ст.24 Кодексу адміністарвтивного судочинства України, а саме винесено ухвалу неповноважним складом суду, оскільки справа мала розглядатися у складі колегії суддів, так як одним з відповідачів по справі є Міністерство праці та соціальної політики України - центральний орган виконавчої влади.
У зв'язку з наведеним, керуючись ст. 19, 22, 24, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Передати справу 2-а-89/08 на розгляд до Токмацького районного суду Запорізької області.
2. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя Арсірій Р.О.