Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
01 грудня 2010 р. № 2а- 15180/10/2070
Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Біленського О.О.,
суддів -Білової О.В., Ізовітової-Вакім О.В.,
при секретарі - Лишняк І.В.,
за участі
представника позивача -Третецького В.П.,
представника відповідача -Коваленка Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Харківської районної організації Української Народної Партії
до Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області
проскасування постанови
Позивач - Харківська районна організація Української Народної Партії звернулась до суду з адміністративним позовом до Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області, з урахуванням уточнених позовних вимог, про скасування постанови Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області №204 від 25 листопада 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на наступне. 03 листопада 2010 року на засіданні Мереф'янської міської виборчої комісії постановою №201 було встановлено результати виборів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Мереф'янської міської ради та визначено кількість депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій. 25 листопада 2010 року Мереф'янською міською виборчою комісією були отримані та зареєстровані письмові заяви від районних організацій політичної партії «Сильна Україна»та ВО «Батьківщина», які по суті були скаргами на дії Мереф'янської міської виборчої комісії про неправильний розподіл депутатських мандатів у багатомандатних виборчих округах м.Мерефи. 25 листопада Мереф'янська міська виборча комісія провела засідання на якому у протоколі №17 у порядок денний був включений пункт про розгляд заяв від політичної партії «Сильна Україна»та ВО «Батьківщина». Пунктом 1 постанови №204 від 25 листопада 2010 року Мереф'янська міська виборча комісія прийняла до розгляду заяви від Харківської районної організації політичної партії «Сильна Україна»та ВО «Батьківщина». Харківська районна організація Української Народної Партії зазначила, що відповідно до пункту 1 статті 86 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10 липня 2010 року №2487-VI з наступними змінами та доповненнями (далі Закон України №2487-VI) скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження та згідно з пунктами 2, 11 статті 88 Закону України №2487-VI, виборча комісія мала залишити подані заяви без розгляду та повернути подані заяви суб'єктам звернення не пізніш як наступного дня після дня їх надходження. Позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позову підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області, в судове засідання з'явився, під час судового засідання надав заперечення від 30.11.2010 року, згідно яких вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав. 25 листопада 2010 року на засіданні виборчої комісії було прийнято рішення про розгляд заяв Харківської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»та Первинної партійної організації політичної партії «Сильна Україна»від 24.11.2010 року, за результатами розгляду яких було встановлено, що в п.10 протоколу Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі є неточності при розподілі депутатських мандатів. Харківська районна організація партії «Відродження»Харківської області та Харківська районна організація Української Народної Партії Харківської області за підсумками підрахунків отримали три і більше відсотків голосів виборців (3,86% та 3,25% відповідно), проте кількість цих голосів (272 та 229 відповідно) була меншою за виборчу квоту (квота -294,3). За таких підстав в п.10 протоколу Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області про результати виборів депутатів Мереф'янської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі і, як наслідок, постанові №201 від 03.11.2010 року було допущено неточність при розподілі депутатських мандатів. І в результаті такої помилки, в порушення вимог ст.77 Закону України №2487-VI по одному депутатському мандату неправомірно отримали Харківська районна організація партії «Відродження»Харківської області та Харківська районна організація Української Народної Партії Харківської області, хоча останні не мали права брати участь у їх розподілі. З огляду на це, Мереф'янською міською виборчою комісією постановою №204 від 25.11.2010 року було прийнято рішення про внесення уточнення до п.10 протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі. Також зазначено, що Харківська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»та Первинна партійна організація політичної партії «Сильна Україна»зверталися до Мереф'янської міської виборчої комісії не зі скаргами на неправомірність дій, бездіяльності чи рішень виборчої комісії, а з заявою про виправлення неточності в розподіленні депутатських мандатів. Положення абз.3 п.9 Постанови ЦВК №483 від 23.10.2010 року встановлюють, що до протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Таким чином, міська виборча комісія наділена повноваженнями щодо розгляду заяв, поданих суб'єктами виборчого процесу. З огляду на вищевикладене, представник відповідача вважає, що доводи Харківської районної організації Української Народної Партії Харківської області, викладені в позовній заяві, необґрунтованими та не підтверджуються ніякими доказами, а відповідачем правомірно було розглянуто подані заяви та виправлено неточності у протоколі про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі.
З огляду на наведене, представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Колегія суддів, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно дослідивши докази, встановила наступне.
Мереф'янською міською виборчою комісією Харківського району Харківської області 03.11.2010 року відповідно до протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі було встановлено результати виборів. Відповідно до п.8 протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати від Харківської районної організації Української Народної Партії склала 229 голосів та отримала, відповідно до п.10 один депутатський мандат. На підставі вказаного протоколу Мереф'янською міською виборчою комісією Харківського району Харківської області було прийнято постанову №201 від 03.11.2010 року про встановлення результатів виборів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Мереф'янської міської Ради та постановлено, що Харківська районна організація Української Народної Партії отримала один депутатський мандат. Результати виборів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Мереф'янської міської Ради були офіційно оприлюднені у Районній рекламно-інформаційній газеті «Об'єктив»№40 (75) від 04.11.2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно Журналу реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму 24.11.2010 року до Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області надійшли заяви від Харківської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»та Первинної партійної організації політичної партії «Сильна Україна»про прийняття рішення про виправлення показників, зазначених у п.10 Протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі та визначення кількості депутатських мандатів шляхом їх розподілення у відповідності до ст.77 Закону України №2487-VI. Заявники зазначили, що Харківська районна організація партії “Відродження” Харківської області та Харківська районна організація Української Народної Партії Харківської області не мали права брати участь у розподілі депутатських мандатів, оскільки не набрали відповідної кількості голосів виборців, яка б була більшою або дорівнювала виборчій квоті.
Як вбачається з протоколу від 25.11.2010 року, Мереф'янською міською виборчою комісією було проведено засідання комісії, за участі 12 членів комісії, відповідно до порядку денного розглядались заяви від Харківської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»та Первинної партійної організації політичної партії «Сильна Україна», за результатами засідання, згідно частин ч.2, 3, 4, 7 ст.77 Закону України №2487-VI, було затверджено постанову №204 від 25.11.2010 року, відповідно до якої постановлено внести уточнення до п.10 протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі.
На підставі постанови Мереф'янської міської виборчої комісії №204 від 25.11.2010 року комісією було складено та підписано 26.11.2010 року протокол про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі, з п.10 вбачається що Харківська районна організація Української Народної Партії Харківської області не отримала жодного депутатського мандату.
Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", визначені основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ст.1 Закону України №2487-VI організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів, як це передбачено ч.3 ст.20 Закону України №2487-VI.
Відповідно до ч.2 ст.77 Закону України №2487-VI кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (далі - виборча квота), обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі.
Згідно ч.3 ст.77 Закону України №2487-VI право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, за умови, що кількість цих голосів виборців дорівнює виборчій квоті або є більшою за виборчу квоту.
Частиною 20 ст.75 Закону України №2487-VI встановлено, якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Відповідно до пункту 2, 3 Роз'яснень щодо встановлення результатів виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті ради у багатомандатному виборчому окрузі (Постанова Центральної виборчої комісії №483 від 23 жовтня 2010р.) виборча квота (А) обчислюється шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (Б), на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі (В): А = Б : В, право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, за умови, що кількість цих голосів виборців дорівнює виборчій квоті або є більшою за виборчу квоту. Не мають права на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі кандидати в депутати, включені до виборчого списку від місцевої організації партії, за який подали свої голоси виборці у кількості меншій, ніж виборча квота.
Колегією суддів встановлено, що відповідно до п.8 протоколу Мереф'янської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі від 03.11.2010 року кількість голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, становить 5886 голосів. Кількість депутатських мандатів у виборчому окрузі становить 20. Відповідно, виборча квота, яка розраховується шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за кандидатів, включених до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали три і більше відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, на число, що дорівнює кількості депутатських мандатів у цьому виборчому окрузі, становить 294,3. За Харківську районну організацію Української Народної Партії Харківської віддано 229 голосів виборців, зазначений показник є меншим, ніж виборча квота.
Як було встановлено судом під час судового засідання, помилка виникла внаслідок неправильного арифметичного підрахунку даних рядків протоколу про результати виборів депутатів Мереф'янської міської ради, що призвело до невірного обчислення співвідношення голосів до виборчої квоти. Оскільки Харківська районна організація Української Народної Партії Харківської області не мала права брати участь у розподілі депутатських мандатів, Мереф'янська міська виборча комісія, враховуючи приписи ч. 20 ст. 75 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, в межах своїх повноважень внесла виправлення до протоколу Мереф'янської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі від 03.11.2010 року.
Під час судового засідання встановлено, що протокол Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області від 26.11.2010 року про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі є зміненим лише в п. 10, по відношенню до первинного протоколу від 03.11.2010 року про результати виборів депутатів Мереф'янської міської Ради в багатомандатному виборчому окрузі, що підтверджується копіями вищезазначених протоколів.
Судом встановлено, що результати підсумків підрахунку голосів, що містяться у первісному та зміненому протоколах ідентичні щодо кількості голосів виборців поданих за кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів в депутати від кожної місцевої організації партії, крім даних щодо розподілення депутатських мандатів, тобто зазначена розбіжність не впливає на загальний підсумок підрахунку голосів виборців.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що наявність вищезазначеної арифметичної помилки не вплинула на загальний підсумок голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Мереф'янської міської Ради та її виправлення не порушило права позивача на участь у розподілі депутатських мандатів, оскільки останній права на отримання депутатських мандатів не набув.
З приводу застосувань у даних спірних відношеннях положень ч.1. ст.86 Закону України №2487-VI колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.24 ч.5 ст.25 Закону України №2487-VI міська, районна в місті територіальна виборча комісія розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення.
Відповідно до ч.1. ст.86 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження.
З матеріалів справи вбачається, що до Мереф'янської міської виборчої комісії від Харківської районної організації Всеукраїнського об'єднання “Батьківшина” та Первинної партійної організації політичної партії “Сильна Україна” 24.11.2010 року надійшли не скарги на дії чи бездіяльність Мереф'янської міської виборчої комісії, а заяви про виправлення неточностей при розподіленні депутатських мандатів.
З огляду на вищевикладене, колегія судів приходить до висновку, що Мереф'янською міською виборчою комісією Харківського району Харківської області правомірно застосовані приписи п.24 ч.5 ст.25 Закону України №2487-VI, щодо розгляду вищевказаних заяв та прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної, влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові обов'язки зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України.
Колегія суддів прийшла до висновку, що дії Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області, щодо прийняття постанови №204 від 25 листопада 2010 року, вчинені відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України, а саме у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, вимоги адміністративного позову є необгрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області №204 від 25 листопада 2010 року
Відповідно до ст. 94, ч.9 ст.172 КАС України з Харківської районної організації Української Народної Партії підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3,40 грн. до Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 69-71, 94, 160 -163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду -
В задоволенні адміністративного позову Харківської районної організації Української Народної Партії до Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області про скасування постанови Мереф'янської міської виборчої комісії Харківського району Харківської області №204 від 25 листопада 2010 року - відмовити.
Стягнути з Харківської районної організації Української Народної Партії (вул. Українська, 117/1, сел.Високий, Харківський район, Харківська область, 62459) судовий збір у розмірі 3,40 грн. до Державного бюджету України (р/р 31412537700008, отримувач УДК в Жовтневому районі м. Харкова, банк отримувача ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначенних статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Біленський О.О.
Суддя Білова О.В.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.