ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"11" березня 2025 р. справа № 640/38332/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши матеріали справи адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Оверчук Юлія Олександрівна, до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області про визнання протиправним рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україні №290 від 29.09.2020, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Оверчук Юлія Олександрівна (надалі по тексту також - представник позивача, адвокат Оверчук Ю.О.), 24.12.21021 звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області (надалі по тексту також - відповідач, Центральне міжрегіональне УДМС в місті Києві та Київській області), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області №290 від 29.09.2020 про скасування дозволу на імміграцію в України громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 17.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до частини 3 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/38332/21. Вказана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 06.03.2025.
Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №640/38332/21 передано на розгляд судді Чуприні О.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 адміністративну справу №640/38332/21 прийнято до провадження та призначено судовий розгляд справи №640/38332/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Оверчук Юлія Олександрівна, до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області про визнання протиправним рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україні №290 від 29.09.2020.
Вивчення змісту адміністративного позову та долучених до нього документів свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) з наступних підстав.
В силу правового регулювання пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що за приписами частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судові витрати за приписами частин 1 та 2 статті 132 КАС України складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва 24.12.2021 (а.с.23).
Пунктом 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270,00 гривень.
Отже, розмір судового збору, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, який підлягає до сплати позивачем, становить 908,00 гривень (2 270,00 х 0,4) = 908,00 гривень).
Як свідчать матеріали позовної заяви позивач не надав суду документ про сплату судового збору в розмірі 908,00 гривень.
Водночас, у позовній заяві, підписаної 20.12.2021, представник позивача просить звільнити громадянина російської федерації ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання цього адміністративного позову зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.
В контексті оцінки таких аргументів слід керуватися нормами процесуального і матеріального права.
Зокрема, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (частина 1 статті 133 КАС України).
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, відповідно до змісту наведеної статті, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року за №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір", зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Разом з тим, матеріали адміністративної справи №640/38332/21 позбавлені доказів майнового стану ОСОБА_1 .
Суд вказує на те, що належним документом, який підтверджує розмір річного доходу особи є довідка про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, видана органами Державної податкової служби України, і як додатково територіального органу Пенсійного фонду України довідка про виплачену суму пенсії.
Така інформація в силу вимог пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" надається фізичною особою за попередній календарний рік, яким у випадку, який досліджується є 2020 рік (з 1 січня по 31 грудня).
Беручи до уваги коментоване, за наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам частини 5 статті 160 та частини 3 статті 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 3 статті 161 КАС України.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 31, 243, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Оверчук Юлія Олександрівна, до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області про визнання протиправним рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україні №290 від 29.09.2020, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 5 статті 160 і частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України
2.1. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви:
- квитанцію про сплату судового збору в розмірі 908,00 гривень;
- або належним чином оформлені документи, які підтверджують, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу ОСОБА_1 за попередній календарний рік:
а) довідку про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, виданої органами Державної податкової служби України за весь 2020 рік за місцем обліку (реєстрації/проживання);
б) довідку про виплачену суму пенсії чи інших платежів за весь 2020 рік, виданої територіальним органом Пенсійного фонду України за місцем обліку (реєстрації/проживання);
- або інші документи, які засвідчують підстави звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до закону.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Чуприна О.В.