Справа №2а- 5194/10/1570
19 листопада 2010 року
«19»листопада 2010 року Справа № 2а-5194/10/1570
У залі судових засідань № 1
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Бобровській О. Ю.
за участю сторін:
законного представника
прокуратури - Кірющенко А.В. (за посвідченням)
представника позивача - Васильєва П.П. (по довіреності)
представника ДПІ у
Приморському районі м. Одеси - Тарарака О.В. (по довіреності)
представника ГУДКУ
в Одеській області - Желяскової О.М. (по довіреності)
представника третьої особи
на боці відповідача, яка не
завявляє самостійних вимог
на предмет спору СДПІ по
роботі з великими платниками
податків у м. Одесі - Хамаза Ю. В. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спільного українсько-англійського підприємства «Панком-Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, -
До суду звернулось Спільне українсько-англійське підприємство «Панком-Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, яка полягає у неподанні до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню СП «Панком-Юн»за липень 2007 року та стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2007 року у розмірі 349581 грн.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, оскільки податкові повідомлення рішення №0000622350/0 та №0000612350/0 від 4 жовтня 2007 року, якими позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 349581 грн. визнано нечинними рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі 2а-1023/08 від 29.02.2008 року, яке залишено в силі ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2009 року та вступило в законну силу.
Представник відповідача Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити, оскільки відповідач не згоден з рішенням суду першої та апеляційної інстанції та оскаржив зазначені рішення до Вищого адміністративного суду України.
Представник відповідача Головного управління Державного казначейства України в Одеській області не погодився з позовними вимогами, оскільки відсутній висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, законного представника прокуратури, а також обставини якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Спільним українсько-англійським підприємством «Панком-Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю 16.08.2007 року до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси подано податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2007 року, в якій визначено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 349581 грн.
Відповідно до п. 1.8 ст. 1 та пп. 7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку, а сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Таким чином, визначаючи залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (позитивне значення) в сумі 349581 грн., позивач має право на бюджетне відшкодування зазначеної суми в разі подання необхідних документів та підтвердження достовірності нарахування цієї суми перевіркою податкових органів.
Відповідно до п. п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 3 квітня 1997 року платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Разом з декларацією з податку на додану вартість до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси була подана заява про повернення бюджетного відшкодування, розрахунок суми бюджетного відшкодування, оригінали п'яти основних аркушів вантажних митних декларацій (аркуші справи 8-16), а копія декларації з відміткою податковго органу про її прийняття 20 серпня 2007 року отримана Головним управлінням Державного казначейства України в Одеській області. При цьому, подання цих документів до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси та Головного управління Державного казначейства України в Одеській області відповідачами не заперечується.
Згідно із п.п. 7.7.5 пп. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Керуючись зазначеною нормою Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 3 квітня 1997 року Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2007 року, за результатами якої складено акт №8117/23-5012/22447150/03/30/85 від 21.09.2007 року (аркуші справи 17-42).
Зазначеною перевіркою виявлено порушення пп. 7.3.6 п. 7.3, пп. 7.7.4 пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 та п.11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року, а тому складено податкові повідомлення рішення №0000622350/0 та №0000612350/0 від 4 жовтня 2007 року, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання та зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 349581 грн. (аркуші справи 43-44).
З результатами перевірки позивач не погодився та оскаржив їх до суду.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року по справі 2а-1023/08 за позовом Спільного українсько-англійського підприємства «Панком-Юн» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси податкові повідомлення рішення №0000622350/0 та №0000612350/0 від 4 жовтня 2007 року визнано нечинними, а ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду 21 травня 2009 року зазначену постанову залишено без змін і вона вступила в законну силу.
Не погодившись з рішеннями першої та апеляційної інстанції Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси оскаржила їх до Вищого адміністративного суду України (касаційне провадження відкрито 20.04.2010 року).
Відповідно до пп. 7.7.8 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи, зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, враховуючи викладене, оскільки при судовому оскарженні податкові повідомлення рішення №0000622350/0 та №0000612350/0 від 4 жовтня 2007 року, якими позивачу визначено суму податкового зобов'язання та зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 349581 грн., скасовані, судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2007 року, позивач має право на бюджетне відшкодування зазначеної суми.
Разом з цим, вимога позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, яка полягає у неподанні до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за липень 2007 року, не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пп. 7.7.8 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 3 квітня 1997 року після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Однак, представник Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси зазначив, що копія ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року отримана відповідачем 29.12.2009 року, а тому строк на оскарження зазначеного рішення суду був порушений.
Оскільки, Вищим адміністративним судом України визнано поважною причину пропуску строку на оскарження постанови Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2008 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2009 року, 20.04.2010 року строк на оскарження зазначених рішень суду першої та апеляційної інстанції поновлено.
Тобто фактично відповідач не згодний з висновками судів першої та апеляційної інстанції і продовжує процедуру судового оскарження.
Крім того, на виконання вимог наказу Державної податкової адміністрації України №530 від 01.10.2009 року «Про внесення змін до наказу ДПА України №262 від 16.04.2008 року «Про систему критеріїв оцінки ефективності роботи ДПА в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі»та наказу №1900 від 30.12.2009 року «Щодо організації переводу великих платників податків та передачу їх особових справ»відповідач передав особову справу Спільного українсько-англійського підприємства «Панком-Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі, що підтвердив представник третьої особи, а тому Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси не мала фактичної можливості надати висновок за відсутності особової справи.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Спільного українсько-англійського підприємства «Панком-Юн»у вигляді товариства з обмеженою обґрунтовані, в частині стягнення з державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2007 року у розмірі 349581 грн., відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року №168/97, ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Спільного українсько-англійського підприємства «Панком - Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання бездіяльності Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси щодо неподання до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню Спільному українсько-англійському підприємству «Панком - Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю - протиправною, стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2007 року у розмірі 349581 грн. -задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Спільного українсько-англійського підприємства «Панком - Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2007 року у розмірі 349581 грн.
В іншій частині позовних вимог Спільного українсько-англійського підприємства «Панком - Юн»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 25.11.2010 року.
Суддя: Л.І. Свида
25 листопада 2010 року