Постанова від 26.11.2010 по справі 8112/10/1570

Справа №2а- 8112/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА»до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області, Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області про визнання неправомірною бездіяльність та стягнення надмірно сплаченої вартості торгових патентів у сумі 41 024, 84 грн.,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА»з позовними вимогами до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області, Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області про визнання неправомірною бездіяльність та стягнення надмірно сплаченої вартості торгових патентів у сумі 41 024, 84 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує позбавленням відповідачами, всупереч вимогам абз. 2 ч. 3 ст.2 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, права товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА»на отримання з відповідного місцевого бюджету надмірно сплачених коштів за торгові патенти на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, у зв'язку з припиненням діяльності у сфері грального бізнесу після прийняття Закону України “Про заборону грального бізнесу в Україні”.

У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Відповідач - Лубенська об'єднана державна податкова інспекція Полтавської області була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, однак в судове засідання не з'явилась, надіслала заяву про розгляд справи за відсутності представника Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області та заперечення на позов, у відповідності до яких проти позову заперечувала, у зв'язку з встановленням факту незаконного функціонуванням грального закладу після набрання чинності Законом України «Про заборону грального бізнесу».

Відповідач - Головне управління Державного казначейства України у Полтавській області було належним чином повідомлено про час та місце судового розгляду, однак в судове засідання не з'явилось, надіслало заяву про розгляд справи за відсутності представника Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області та заперечення на позов, у відповідності до яких відповідач зазначив, що позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, а відповідач не зобов'язаний розкривати свої наміри раніше, ніж на стадії судових дебатів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі з урахуванням наступного.

Судом встановлено, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» зареєстроване виконавчим комітетом Одеської міської ради за юридичною адресою: 65110, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71.

Основним видом господарської діяльності позивача є діяльність з організації азартних ігор, яку здійснював на підставі Ліцензії серії АВ №082901 від 05.06.2006 року.

З метою здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу на території міста Лубни Полтавської області, позивач придбав в Любенській ОДПІ 16 торгових патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Листом від 09 червня 2009 року позивач повідомив Лубенську об'єднану державну податкову інспекцію Полтавської області про припинення діяльності з проведення азартних ігор та одночасно заявив клопотання про зупинення нарахування по торгових патентах і повернення надмірно сплаченої суми (переплати).

30.06.2009 року позивачем було повернуто Лубенській об'єднаній державній податковій інспекції Полтавської області оригінали патентів у кількості 16 одиниць.

Проте, як було встановлено в процесі розгляду справи, позивачу не було повернуто надмірно сплаченої вартості торгових патентів у сумі 41 024, 84 грн., у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про визнання неправомірною бездіяльності Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області стосовно повернення товариству з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» надмірно сплаченої вартості торгових патентів в розмірі 41 024,84 грн. та стягнення з місцевого бюджету міста Лубни Полтавської області через Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області надмірно сплаченої вартість торгових патентів у розмірі 41 024,84 грн.

Проаналізувавши матеріали справи та доводи представника позивача, суд доходить висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА»правомірні, містяться на законних підставах та підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Основні правові та організаційні засади здійснення господарської діяльності з організації азартних ігор регулюються нормами Господарського кодексу України, а також, з урахуванням специфіки даного виду господарської діяльності, спеціальним законодавством, а саме Законами України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”. Зазначеним спеціальним законодавством визначається порядок ліцензування даного виду діяльності, державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування, порядок патентування діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Частиною 1 ст. 5 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” встановлено, що патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами. У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу.

За змістом зазначеної вище норми термін дії торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу становить 60 календарних місяців, Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

Статтею 6 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, визначено, що одержані від продажу торгових патентів кошти зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту.

Оплата позивачем вартості 16 торгових патентів та спрямування вказаних коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету міста Лубни Полтавської області не заперечується відповідачами.

25 червня 2009 року набрав чинності Закон України “Про заборону грального бізнесу в Україні”, згідно до статті 2 якого встановлено, що в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх.

У зв'язку з прийняттям зазначених нормативно - правових актів позивач припинив діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу.

Таким чином, дострокове припинення діяльності позивача, що підлягає патентуванню, сталося через прийняття державними органами розпорядчих актів, якими встановлюються відповідні обмеження.

Частиною 3 ст. 2 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

З урахуванням приписів ст.5 цього Закону для суб'єкта підприємницької діяльності, який своєчасно повідомив про припинення діяльності відповідний державний податковий орган, надмірно сплаченою сумою вартості торгового патенту вважається одноразова плата, що вноситься під час придбання торгового патенту за останній квартал його дії.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать, що позивачем виконані всі передбачені Законом дії щодо повернення надміру перерахованої плати за придбані торгові патенти на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу.

За змістом п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 №226 (надалі - Порядок №226) повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням зокрема суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 7 Порядку №226 повернення коштів визначено, що за платежами, що належать місцевим бюджетам, подання органів, зазначених у пунктах 5 та 6 цієї глави, мають бути погоджені з відповідними місцевими фінансовими органами.

У відповідності до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби в Україні в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого спільним наказом ДПА України, міністерства фінансів України та державного казначейства України №58/78/22 від 03.02.2005 року (надалі - Порядок №58/78/22) за платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу. Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.

Проте, відповідачами, незважаючи на встановлений чинним законодавством порядок повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), звернення позивача з повідомленням про припинення діяльності з проведення азартних ігор та клопотанням повернення надмірно сплаченої суми, не було здійснено повернення з бюджету надміру сплачених коштів, що призвело до порушення законних прав позивача.

Положеннями ч.2 ст.78 Бюджетного кодексу України передбачено, що Державне казначейство України здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. Згідно з п. 1 Положення про Державне казначейство України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1232, Державне казначейство України є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується, та відповідно має власні територіальні органи.

Отже, Головне управління Державного казначейства України у Полтавській області є саме тим органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідачі всупереч ч.2 ст.71 КАС України, не довели, що діяли добросовісно, в межах повноважень та у спосіб, наданий законом.

Судом не приймається до уваги твердження Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог з огляду на встановлення факту незаконного функціонуванням грального закладу, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» після набрання чинності Законом України «Про заборону грального бізнесу», у зв'язку з тим, що відповідачем не надається жодного доказу на підтвердження цього твердження.

В той же час позовні вимоги в частині позовних вимог до Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.

Задовольняючи позов, суд виходить із того, що наявність факту оплати (придбання) позивачем торгових патентів та факту надмірної сплати кошів за невикористані позивачем торгові патенти свідчить про неправомірність бездіяльності Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області щодо повернення позивачеві надміру сплаченої плати за придбання торгових патентів на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу, підтверджуються матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його службова чи посадова особа). Тому, враховуючи задоволення позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 410,25 грн. підлягає стягненню з місцевого бюджету міста Лубни Полтавської області.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області, Головного управління Державного казначейства України у Полтавській області про визнання неправомірною бездіяльність та стягнення надмірно сплаченої вартості торгових патентів у сумі 41 024, 84 грн. - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірною бездіяльність Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області стосовно повернення товариству з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» надмірно сплаченої вартості торгових патентів в розмірі 41 024,84 грн.

Стягнути з місцевого бюджету міста Лубни Полтавської області через Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області /36014, м. Полтава, проспект Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 23809514/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» /65110, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71, код ЄДРПОУ 31309716/ надмірно сплачену вартість торгових патентів у розмірі 41 024,84 грн. / сорок одна тисяча двадцять чотири грн.. 84 коп./.

Стягнути з місцевого бюджету міста Лубни Полтавської області через Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області /36014, м. Полтава, проспект Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 23809514/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю «НЕВАДА» /65110, м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71, код ЄДРПОУ 31309716/ судові витрати у розмірі 410,25 грн. /чотириста десять грн. 25 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 26.11.2010 року.

Суддя О.В. Колесниченко

26 листопада 2010 року