10 березня 2025 рокуСправа №160/28874/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними, скасування наказів та постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач-1), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач-2), Криворізького національного університету, в якій позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу по мобілізації;
- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 повернути вилучений у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 03.10.2024 військово-обліковий документ, а ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у випадку його знищення вчинити дії необхідні для оформлення та видачі нового військово-облікового документу;
- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановлений законом строк розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2024 та надати відстрочку від мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- визнати протиправним та скасувати постанову із результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 видану ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до особового складу частини та виключити ОСОБА_1 за списків військової частини НОМЕР_1 ;
- заборонити Криворізькому національному університету вчиняти дії щодо відрахування, переривання навчання і переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з підстав врахування оспорюваних рішень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 та командира військової частини НОМЕР_1 про його призов на військову службу до набрання законної сили судовим рішення у даній адміністративній справі.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач влітку 2024 на конкурсній основі вступив до Криворізького національного університету на денну/бюджетну форму навчання за державним замовленням, рівень освіти - магістр, за спеціальністю « 192 Будівництво та цивільна інженерія», що підтверджується наказом ректора Криворізького національного університету №172с від 28.08.2024. Під час вступу до закладу вищої освіти позивачем до приймальної комісії надані необхідні документи, зокрема, електронний військово-обліковий документ з електронного кабінету військовозобов'язаного у додатку «Резерв+». Позивач вказує, що на початку жовтня 2024 йому зателефонувала посадова особа Криворізького національного університету та повідомила, що ОСОБА_1 необхідно звернутися до відповідача-1 для належного оформлення відстрочки, оскільки відповідно пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. 02.10.2024 позивач склав заяву про надання відстрочки від призову та 03.10.2024 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача повідомлено, що оформлення відстрочки від призову можливо лише після оформлення військового квитка, після чого вилучили у позивача тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та направили на проходження військово-лікарської комісії. Позивач вказує, що тривалість медичного огляду військово-лікарською комісією склала близько 15 хвилин та не включала будь-яких медичних досліджень чи вимірювань. Позивач наголошує, що з 11.00 год. 03.10.2024 по 09.00 год. 04.10.2024 він незаконно перебував у ІНФОРМАЦІЯ_2 . В цей час оформлені документи про проходження позивачем військово-лікарської комісії без реального огляду лікарями та вивчення медичної документації про стан здоров'я позивача. Під час перебування позивача в ІНФОРМАЦІЯ_2 виданий наказ про призов ОСОБА_1 та направлення для проходження військової служби. 04.10.2024 позивача доставлено до ВЧ НОМЕР_1 . 06.10.2024 позивач відчув погіршення самопочуття та залишив ВЧ НОМЕР_1 . Вважаючи протиправними: постанову із результатами медичного огляду, наказ про зарахування позивача на військову службу по мобілізації, наказ про зарахування позивача до особового складу ВЧ НОМЕР_1 , ненадання позивачу відстрочки від призову, вилучення військово-облікового документу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 11.11.2024 відмовлено у відкритті провадження в частині позовної вимоги ОСОБА_1 до Криворізького національного університету про заборону Криворізькому національному університету вчиняти дії щодо відрахування, переривання навчання і переведення ОСОБА_1 з підстав врахування оспорюваних рішень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 та командира ВЧ НОМЕР_1 про його призов на військову службу до набрання законної сили судовим рішення у даній адміністративній справі.
Ухвалою суду від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в іншій частині позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_2 і ВЧ НОМЕР_1 , призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 надати до суду разом з відзивом засвідчені належим чином копії документів: наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації, виданого у період з 03.10.2024 по 04.10.2024; документів про результати медичного огляду ОСОБА_1 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 ; витягу з книги протоколів засідань призовної комісії щодо позивача; постанови із результатами проведеного медичного огляду позивача видану ВЛК при ТЦК та СП; рішення про відсутність протипоказань за станом здоров'я для перебування на збірному пункті (відправки до військових частин) прийнятого за результатами медичного огляду проведеного перед відправкою призовників до військових частин з метою контролю; зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 надати до суду разом з відзивом засвідчену належим чином копію витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини.
12.12.2024 до суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ІНФОРМАЦІЯ_2 проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що по прибуттю позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено, що він не мав військово-облікового документу військовозобов'язаного. З урахуванням того, що військово-обліковий документ передбачає наявність відомостей про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, позивача направлено на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Щодо поданої до позовної заяви роздруківки військово-облікового документу «Резерв +» зазначено, що такий документ містить наступні посилання: «військово-обліковий документ дійсний до зазначеного терміну за умови, що дані вказані у ньому не змінювались в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів. У випадку зміни даних документ втрачає чинність». Відтак, у наданому документі, який сформовано 11.07.2024, відсутні відомості в пункті: постанова ВЛК та дата ВЛК. Відповідно, такий військово-обліковий документ є не чинними. 03.10.2024 позивач пройшов військово-лікарську комісію, за результатами якої визнаний придатний до військової служби. У картці обстеження та медичного огляду позивач засвідчив надання інформації відносно свого стану здоров'я власним підписом. Будь-яких скарг на результати медичного обстеження до ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач не подавав. На заперечення обставин щодо не отриманням позивачем відстрочки, відповідач-1 вказує, що пунктом 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560) встановлено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Однак, до ІНФОРМАЦІЯ_2 заява на відстрочку та відповідний підтвердний документ від позивача не надходили. Щодо вимоги позивача про зобов'язання начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 повернути вилучений у ОСОБА_1 військово-обліковий документ, відповідач-1 зауважує, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 не вилучалось у позивача військово-облікового документу. В частині вимог про зобов'язання начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відстрочку ОСОБА_1 , відповідач-1 також зазначає, що згідно з наказом від 08.10.2024 №919c Криворізького національного університету «Про скасування наказів в частині зарахування осіб», у зв'язку з невиконанням вимог до зарахування наказ «Про зарахування на навчання» №720с від 28.08.2024 відносно ОСОБА_1 скасовано. В частині вимог про визнання протиправною та скасування постанови із результатами проведеного медичного огляду позивача, відповідач-1 зазначає, що в позовній заяві в частині медичного огляду, позивачем конкретно не визначено, в чому саме вчинено порушення, що призвело до результатів медичного огляду, який позивач оспорює. Крім того, позивачем не надано жодного медичного документу, який би підтверджував його позицію щодо скасування результатів медичного огляду.
16.12.2024 суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ВЧ НОМЕР_1 проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що визнання протиправними дій чи рішень командира ВЧ НОМЕР_1 , не відновлять порушених прав позивача, оскільки наслідком такого способу захисту прав не може бути звільнення останнього з військової служби. Правовідносин між позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_2 , пов'язані з мобілізацією позивача, завершилися прийняттям наказу про призов по мобілізації та направлення позивача з 04.10.2024 у розпорядження командира ВЧ НОМЕР_1 . Таким чином, направлення позивача у розпорядження командира ВЧ НОМЕР_1 свідчить про реалізацію такого наказу та виникнення нових правовідносин між позивачем та ВЧ НОМЕР_1 , які стосуються не мобілізації, а проходження військової служби. Стосовно визнання протиправним та скасування наказу ВЧ НОМЕР_1 про призначення та зарахування позивача до ВЧ НОМЕР_1 , відповідач-2 вказує, що позивач дійсно проходив військову службу у складі ВЧ НОМЕР_1 . 06.10.2024 ОСОБА_1 самовільно залишив ВЧ НОМЕР_1 та йому призупинено військову службу. Матеріали справи не містять доказів звернення позивача до командування ВЧ НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби. Також, позивачем не доведено наявність підстав для звільнення з військової служби.
20.12.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2, в якій позивач зазначає про порушення процесуальних норм при поданні відзиву.
26.12.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якій позивач заперечив доводи представника відповідача-1 про те, що електронний військово-обліковий документ «Резерв+» втрачає чинність в разі зміни даних вказаних в ньому у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Також позивач зазначив про порядок повідомлення про зміну облікових даних відносно позивача навчальним закладом та позивачем. Крім того, позивач просив суд не враховувати як доказ фотокопію наказу ректора Університету №919с від 08.10.2024 про відрахування позивача, оскільки вона не завірена належним чином та не відповідає даним Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Також позивач зазначив про порушення порядку та процедури проведення щодо нього медичного огляду військово-лікарською комісією.
Ухвалою суду від 15.01.2025 в-друге зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 надати до суду протягом десяти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали засвідчену належим чином копію витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини.
Ухвалою суду від 28.01.2025 в-третє зобов'язано ВЧ НОМЕР_1 надати до суду протягом десяти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали засвідчену належим чином копію витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини.
На виконання вимог ухвал про витребування доказів, представником відповідача-2 надано до суду копію наказу командира ВЧ НОМЕР_1 від 04.10.2024 №295 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини ВЧ НОМЕР_1 .
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Згідно з наказом Криворізького національного університету від 28.08.2024 №720с «Про зарахування на навчання» ОСОБА_1 зараховано з 01.09.2024 студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю (спеціалізацією) за кошти державного (регіонального) бюджету.
Матеріали справи містять довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформовану 06.09.2024, про те, що ОСОБА_1 є студентом Криворізького національного університету, ступінь: магістр, форма здобуття освіти: денна, дата початку здобуття освіти: 01.09.2024, дата завершення здобуття освіти: 31.12.2025; на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту»: так, не порушує.
02.10.2024 ОСОБА_1 склав заяву, адресовану голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , з проханням надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII. На підтвердження направлення вказаної заяви відповідачу-1 позивачем надано до суду копію корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №5003100008472, оформленого 04.10.2024.
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 №16/5326, 03.10.2024 проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 ; діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): здоровий. На підставі графи ІІ Розкладу хвороб, ТДВ Б, придатний до військової служби.
Матеріали справи містять копію картки обстеження та медичного огляду КНП «КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №7» КМР. У вказаній картці зазначена інформація про медичний огляд ОСОБА_1 терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОРом, психіатром. Діагноз та постанова ВЛК: здоровий. На підставі графи ІІ Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог Б, придатний до військової служби.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.10.2024 №957 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації до команди НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .
На підставі наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.10.2024 №295 з 04.10.2024 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 та на всі види забезпечення. З 04.10.2024 ОСОБА_1 наказано вважати таким, що прийняв справи та посаду і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з визначеним посадовим окладом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
В частині вимог позивача щодо зобов'язання начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у встановлений законом строк розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2024 та надати відстрочку від мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд зазначає таке.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан. У подальшому воєнний стан був неодноразово продовжений та триває на момент розгляду цієї справи.
Відповідно до пунктів 1, 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону № 3543-XII загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Частиною 5 статті 22 Закону № 3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Військовозобов'язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно абзацу 1 пункту 3 статті 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частин 1, 2 та 3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частинами 5, 7 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону № 2232-XII проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
На підставі частини 11 статті 38 Закону № 2232-XII призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560), визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII.
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з абзацом 1 пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Відповідно до пункту 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
З матеріалів справи випливає, що наказом Криворізького національного університету від 28.08.2024 №720с «Про зарахування на навчання» ОСОБА_1 зараховано з 01.09.2024 студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю (спеціалізацією) за кошти державного (регіонального) бюджету.
Матеріали справи містять довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформовану 06.09.2024, про те, що ОСОБА_1 є студентом Криворізького національного університету, ступінь: магістр, форма здобуття освіти: денна, дата початку здобуття освіти: 01.09.2024, дата завершення здобуття освіти: 31.12.2025; на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту»: так, не порушує.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію заяви ОСОБА_1 від 02.10.2024, адресованої голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , з проханням надати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII.
На підтвердження направлення вказаної заяви відповідачу-1 позивачем надано до суду копію корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №5003100008472, оформленого 04.10.2024.
Разом з цим, в позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що 03.10.2024 близько 11.00 години позивач з вказаною заявою та відповідними документами особисто прибув за адресою розташування відповідача-1.
З відзиву відповідача-1 випливає, що на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходило заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять описку вкладення про направлення на адресу відповідача-1, саме заяви позивача від 02.10.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Долучена копія корінця рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №5003100008472, оформленого 04.10.2024, не може бути визнана судом належним доказом, який би свідчив про направлення відповідачу-1 вказаної вище заяви. За наведених обставин у суду відсутня можливість встановити факт направлення позивачем заяви від 02.10.2024 про надання відстрочки від призову на адресу відповідача-1.
Отже, враховуючи відсутність належних доказів направлення відповідачу-1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача-1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2024 та надати відповідну відстрочку.
В частині позовних вимог про визнання протиправної та скасування постанови із результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 , суд зазначає таке.
Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Згідно з частиною 13 статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення медичного огляду наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).
На підставі пункту 1.1 розділу І Положення №402, Положення №402 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу. Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Відповідно до пункту 1.3. розділу І Положення №402 основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема:
добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;
аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
На підставі підпункту 2.5.1. пункту 2.5 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК ТЦК та СП.
Згідно з підпунктом 2.8.1. пункту 2.8 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
На підставі підпункту 2.8.3. пункту 2.8 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Згідно з підпунктом 3.1. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Підпунктом 3.8 розділу ІІ Положення №402 визначено, що постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що за результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення, яке оформляється відповідною довідкою.
Як встановлено судом, згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 №16/5326, 03.10.2024 проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 ; діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): здоровий. На підставі графи ІІ Розкладу хвороб, ТДВ Б, придатний до військової служби.
Матеріали справи містять копію картки обстеження та медичного огляду КНП «КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №7» КМР. У вказаній картці міститься інформація про медичний огляд ОСОБА_1 терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОРом, психіатром. Діагноз та постанова ВЛК: здоровий. На підставі графи ІІ Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог Б, придатний до військової служби.
Позивач вважає протиправним рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене довідкою від 03.10.2024 №16/5326, зазначаючи, що при проведенні військово-лікарської експертизи не було проведено ряд медичних досліджень та не враховані захворювання позивача.
Оцінюючи зазначені доводи позивача про протиправність рішення, оформленого довідкою від 03.10.2024 №16/5326 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд зазначає, що правильність висновку даної комісії щодо придатності до військової служби позивача уповноважена переглянути ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зауважив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Оскільки довідка ВЛК складена за встановленою формою уповноваженими особами на підставі картки обстеження та медичного огляду позивача КНП «КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №7» КМР, у суду відсутні правові підстави для визнання протиправною та скасування постанови, оформленою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2024 №16/5326.
В частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону №2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону № 2232-XII проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Згідно з пунктом 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008) громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Підпунктом 1 пункту 252 Положення № 1153/2008 передбачено, що у разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону № 3543-XII, а також прийом громадян на військову службу за контрактом.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Частиною першою статті 4 Закону № 2232-XII передбачено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Згідно з пунктом 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
У відповідності до пункту 15 Порядку №560 керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних, зокрема, здійснюють оформлення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Пунктом 82 Порядку №560 визначено, що наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається: керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи).
Судом встановлено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.10.2024 №957 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації до команди НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .
Матеріали справи свідчать, що станом на 04.10.2024 у зв'язку зі збройною агресією російською федерацією, в Україні оголошена мобілізація; позивачу не було оформлено у встановленому чинним законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу; позивач не належить до осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.10.2024 позивач визнаний здоровий та придатним до військової служби.
З огляду на встановлені обставини у справі та релевантні правові норми, підстави для визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.10.2024 №957 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації» в частині направлено для проходження військової служби під час мобілізації до команди НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , відсутні.
В частині позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування наказу командира ВЧ НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини та виключення ОСОБА_1 зі списків військової частини НОМЕР_1 , суд виходить з такого.
Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону № 2232-XII передбачено, що початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Згідно з пунктом 253 Положення №1153/2008, призови на військову службу військовозобов'язаних у воєнний час проводяться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а резервістів - командирами військових частин на підставі указів Президента України.
Початком проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період є день, визначений статтею 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
За змістом пункту 5 Положення №1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України.
Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за №280, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за №1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - Інструкція №280).
Відповідно до пунктів 1, 3 розділу XII Інструкції № 280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів мобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.
Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції № 280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Матеріали справи свідчать, що солдата ОСОБА_1 у встановленому порядку зараховано до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 на підставі наказу по стройовій частині від 04.10.2024 №295 курсантом навчального взводу навчальної роти навчального батальйону школи індивідуальної підготовки, призваного ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Суд зазначає, що оскаржуваний наказ командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.10.2024 №295 є виконаним з моменту зарахування позивача до списків особового складу військової частини.
За змістом частини 3 статті 24 Закону №2232-XII закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Відповідно до пункту 7 Положення №1153/2008 військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Підстави звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації під час дії воєнного стану визначені пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII.
Пунктом 233 Положення №1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.
У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Матеріали адміністративної справи не містять доказів звернення позивача до командування ВЧ НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби.
З аналізу вказаного вище правового регулювання та встановлених обставин у справі слід дійти висновку, що підстави для визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу частини та виключення ОСОБА_1 зі списків ВЧ НОМЕР_1 , наразі відсутні.
В частині позовних вимог про про зобов'язання начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 повернути вилучений у ОСОБА_1 03.10.2024 військово-обліковий документ, а ОСОБА_1 , у випадку його знищення вчинити дії необхідні для оформлення та видачі нового військово-облікового документу, суд зазначає, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження вилучення та/або знищення військово-облікового документа у позивача відповідачем-1.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За наведених обставин, суд не надає правової оцінки іншим доводам позивача, викладеним в письмових заявах, долучених до матеріалів справи, оскільки вони не стосуються змісту позовних вимог.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що задоволенню не підлягають.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_4 ) про визнання протиправними, скасування наказів та постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар