Справа № 459/3111/24
Провадження № 2-а/459/53/2024
судового засідання
11 березня 2025 року Червоноградський міський суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Отчак Н.Я.
з участю секретаря Савіцької Б.Б.
представника позивача Діжака М.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Шептицькому за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
03.12.2024 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 22/11/24/1 від 22.11.2024 за ч.3 ст. 210-1КУпАП.,-
17.12.2024 судом відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 09.01.2025 у залі судових засідань Червоноградського міського суду Львівської області, з викликом сторін, який востаннє відкладено на 11.03.2025.
22.01.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Окрім цього, 13.02.2025 представник відповідача подала клопотання про залучення співвідповідачем у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 , мотивуючи тим, що Відповідно до ч. 4 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Постанова № 154).
Відповідно до п. 1 Постанови № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Тобто належним відповідачем є суб'єкт владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки саме ним винесено постанову про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд судового засідання 11.03.2025 у її відсутності.
У судовому засіданні, представник позивача зазначив, що виникли технічні помилки щодо скерування належної копії позовної заяви відповідачу по справі, тому він повторно направив копію позовної заяви з додатками відповідачу. Щодо залучення співвідповідачем у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 не заперечував.
Вислухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до такого висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Постанова № 154).
Відповідно до п. 1 Постанови № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до п. 12 Постанови № 154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не є юридичною особою, та здійснює свою діяльність, як відокремлений підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210- 1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Оскільки керівником ІНФОРМАЦІЯ_4 , винесено постанову про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , тому для об'єктивного, повного та належного з'ясування всіх обставин справи суд вважає необхідним залучити до участі у справі в якості співвідповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , та розгляд справи відкласти.
Керуючись ст.ст. 48, 248, 250 КАС України, суд -
Залучити до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) - в якості співвідповідача.
Відкласти розгляд справи на 10:30 год. 15 квітня 2025 р.
Встановити відповідачеві ІНФОРМАЦІЯ_4 строк для подання відзиву на позов - п'ять днів з дня вручення копії цієї ухвали. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і відповідні докази, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов'язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Виклик сторін повторити.
Копію ухвали та позовної заяви направивити ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н. Я. Отчак