Постанова від 09.09.2010 по справі 2а-5063/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2010 року < Текст > Справа № 2а-5063/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Янюк О.С.,

при секретарі судового засідання Сподінової А.М.,

за участю представників:

позивача - Лиски Н.А. (довіреність від 14.01.2010 № 718-17/3);

відповідача - не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області

до товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «Будгаз», м.Запоріжжя.

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

У липні 2010 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «Будгаз» (далі - ТОВ «ВО «Будгаз»), в якому просить стягнути штраф у розмірі 4 462,50грн. В обґрунтування позовних посилається на закони України «Про архітектурну діяльність» та «Про планування і забудову територій» та зазначає, що в порушення приписів указаних законів, у відповідача відсутній дозвіл на виконання будівельних робіт під час будівництва газопроводу, у зв'язку із чим до останнього застосований штраф у розмірі 4 462,50грн., який у добровільному порядку не сплачений.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи без його участі та письмових заперечень на позов на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

На підставі ст. 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи та заслухавши пояснення представника позивача, судом установлені наступні обставини.

17.02.2010 на адресу позивача надійшло доручення прокуратури Запорізького району Запорізької області від 16.02.2010 №894вих про проведення перевірки правомірності здійснення будівельних робіт з будівництва дороги на території смт. Малокатеринівка в котеджному містечку ТОВ «Метро» та газопроводу на території смт. Малокатеринівка (кооператив «Таврія-газ 2008»).

На виконання доручення прокуратури, на підставі наказу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 04.03.2010 № 46-ОД, посвідчення (направлення) від 04.03.2010 №11 посадовою особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, у присутності голови обслуговуючого кооперативу «Таврія-газ-2008» Проніна А.М., представника підрядних організацій ТОВ «Сана-04», ТОВ «ВО Будгаз», ПП «Будтрансгаз» Піхулі О.О., юрисконсульта «Таврія-газ-2008», ТОВ «Сана-04» Вороніна Ю.Л. проведена позапланова перевірка додержання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил та проектних рішень при виконанні будівельних робіт на об'єкті будівництва «газопровід на території смт. Малокатеринівка Запорізького району Запорізької області», за результатами якої складений акт від 23.03.2010.

Під час перевірки встановлені та в акті зафіксовані наступні обставини: на території смт. Малокатеринівка Запорізького району збудовано газопровід протяжністю 16800 м (9091 м - підземного газопроводу, 7709 м - наземного газопроводу) без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» та Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 № 273. Замовником будівництва є обслуговуючий кооператив «Таврія-газ-2008», підрядниками є ТОВ «Сана-04», ПП «Будтрансгаз», ТОВ «ВО Будгаз». Між ТОВ «Таврія Газ» та ТОВ «ВО Будгаз» укладено договір від 20.08.2009 № 20/08 на виконання робіт: «Газопостачання вул. Каховська, Нагорна, Степна, пер. Новий, Високий, Поперечний, Ільіча смт. Малокатеринівка Запорізького району». Будівництво газопроводу проведено без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» та Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 № 273. Будівельні роботи проведено без затвердженої в установленому порядку проектної документації, що є порушенням ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», ДБН А.2.2-3.2004 Склад, порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, під час будівництва об'єкта не здійснювався авторський та технічний нагляди, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», проект будівництва не підлягав комплексній державній експертизі, що є порушенням ДБН А.2.2-3.2004 Склад, порядок розробки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, об'єкт експлуатується без прийняття його в експлуатацію, що є порушенням ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій».

24.03.2010 позивачем виданий припис № 21, у якому відповідачу запропоновано: надати довідку про вартість виконаних робіт до 30.03.2010 та направити керівника або уповноваженого представника для розгляду справи.

На виконання припису від 24.03.2010 № 21 ТОВ «ВО «Будгаз» надало довідку від 29.03.2010 № 57, в якій повідомило позивача, що згідно договору від 20.08.2009 №20/08 на виконання робіт по об'єкту «Газопостачання вул. Каховська, Нагорна, Степна, пер. Новий, Високий, Поперечний, Ільіча смт. Малокатеринівка Запорізького району» в серпні 2009 року виконано будівельно- монтажних робіт на суму 8925,00 грн.

02.04.2010 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якого винним у допущених правопорушеннях встановлено ТОВ «ВО «Будгаз». Протокол підписаний уповноваженою особою ТОВ «ВО «Будгаз» 02.04.2010 із відміткою, про незгоду із накладенням штрафу.

На підставі матеріалів перевірки та з урахуванням встановлених порушень позивачем винесена постанова від 08.04.2010 №15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на ТОВ «ВО «Будгаз» накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання - 4 462,50 грн. Указана постанова отримана уповноваженою особою ТОВ «ВО «Будгаз» 08.04.2010.

У судовому порядку постанова від 08.04.2010 №15 відповідачем не оскаржувалась, проте сума штрафу у добровільному порядку не сплачена, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687 (далі - Закон №687) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно- будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Відповідно до п. 1 Положення про державний архітектурно- будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 № 225 (далі - Положення №255) державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.

Згідно пп.4, 5 п.3 Положення №255 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244 (далі - Положення №244), штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 №1699 дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих робіт (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Аналогічна норма міститься в Положенні про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 №273 (далі - Положення №273), відповідно до абз. 3 п. 1.1. якого виконання будівельних робіт без дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.

Із матеріалів справи та змісту акту перевірки вбачається, що відповідачем, в порушення вище указаних приписів, відсутній дозвіл на виконання будівельних робіт під час будівництва газопроводу.

Відповідно до ст. 29 Закону №687 та п. 5.1. Положення № 273 здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до абз. 3 п. 4 Положення № 225, інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право давати у межах своїх повноважень замовникам, проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994 №208/94-ВР (далі - Закон №208/94) підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення у сфері містобудування, в тому числі за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації встановлена в Законі №208/94. Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №208/94 підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №208/94 справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами. Згідно з ч. 4 ст.3 Закону №208/94 рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.

На підставі поданих документів у відповідності до Закону №208/94 та Положення № 244 начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 08.04.2010 винесена постанова №15 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, відповідно до якої на ТОВ «ВО «Будгаз» був накладений штраф у розмірі 50% вартості робіт, проведених без дозволу на їх виконання, у сумі 4 462,50грн. (8925,00 грн. / 2).

Аналізуючи вище викладені норми та матеріали справи, суд вважає, що позивачем правомірно та у відповідності до приписів чинного законодавства винесено постанову від 08.04.2010 №15 про накладення на відповідача штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 4 462,50грн.

14.07.2009 №061551 про застосування фінансових санкцій до відповідача в сумі 1700,00 грн.

Відповідно до ч. 7 ст. З Закону №208/94 штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцяти денний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

На час розгляду справи відповідач доводи позивача не спростував, проти позову не заперечив, проте суму штрафу у добровільному порядку не сплатив.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Ураховуючи вище викладені норми, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання «Будгаз» (код ЄДРПОУ 32671995) штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 4 462,50 грн. (чотири тисячі чотириста шістдесят дві грн. 50 коп) на користь державного бюджету Жовтневого району м. Запоріжжя (р/р 31110106700003, код платежу 21081100, код ЄДРПОУ 34677124, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області). Видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 15.09.2010

Суддя О.С.Янюк