Постанова від 10.03.2025 по справі 420/8980/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/8980/24

Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М. Дата і місце ухвалення: 29.11.2024р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного спеціаліста Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області у формі листа №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р. про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області організувати роботу із задоволення заяви-анкети позивача від 31.10.2023р. та видачі йому паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у зв'язку із закінченням строку дії його паспорта громадянина України для виїзду за кордон 31.10.2023р. ОСОБА_1 звернувся до Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області із заявою щодо оформлення відповідного паспорта, до якої додав усі необхідні документи. Однак, листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р. позивачу відмовлено у видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон з посиланням на те, що проведеною перевіркою не підтверджено його належність до громадянства України. Таку відмову ОСОБА_1 вважає протиправною, оскільки вона порушує його право, як громадянина України, на вільний виїзд з України та повернення в Україну. Позивач зазначав, що паспорт громадянина України, який ним подано до міграційного органу, не був вилучений, чинність його ніхто не ставив під сумнів, що беззаперечно свідчить про належність ОСОБА_1 до громадянства України. Позивач був зареєстрованим фізичною особою-підприємцем, у період з 16.12.1998р. по 19.08.2020р. перебував на обліку в Арцизькій ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області та сплачував податки, що є обов'язком громадянина України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яке оформлене листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р.

Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.10.2023р. №25948289, подану для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні стосовно належності ОСОБА_1 до громадянства України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування судом обставин справи, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення від 29.11.2024р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при зверненні позивача із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон Арцизький відділ ГУ ДМС України в Одеській області, на виконання п.44 постанови КМУ від 07.05.2014р. №152, здійснив перевірку факту належності особи до громадянства України. Зокрема, направлено лист старості Виноградівського старостинського округу Болградського району Одеської області з проханням підтвердити або спростувати факт реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент проголошення незалежності України. Однак, Виноградівський старостинський округ повідомив про відсутність в обліковій книзі відомостей про реєстрацію у 1991-1994 роках гр. ОСОБА_1 . При цьому, згідно обліків ГУ ДМС в Одеській області ОСОБА_1 громадянство України не набував. Таким чином, позивача листом від 11.11.2023р. повідомлено, що проведеною перевіркою не підтверджено його належність до громадянства України, у зв'язку з чим буде здійснена додаткова перевірка щодо законності його документування паспортом громадянина України.

Також, апелянт посилається на те, що лист Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області від 11.11.2023р. не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а є лише листом про надання інформації та з проханням надати певну інформацію. А відтак, позивачем невірно обрано спосіб захисту його прав.

Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що прийняття рішення про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон є дискреційним повноваженням органу ДМС.

ОСОБА_1 подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Позивач зазначає, що в матеріалах, які наявні в органу ДМС, достатньо доказів, які підтверджують його громадянство України.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 31.10.2023р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Грузії, звернувся до Арцизького відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою-анкетою №25948289 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

При зверненні до органу ДМС позивач надав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області 18.01.2001р.

Як вказує позивач, на підставі цього паспорту громадянина України він вже отримував паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , дата видачі 25.04.2012р., дата закінчення строку дії 25.04.2022р., орган, що видав 5101.

Листом від 11.11.2023р. №5124-361/5124.1-23 Арцизький відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області повідомив ОСОБА_1 , що на виконання п.44 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою КМУ від 07.05.2014р. №152 (в редакції постанови КМУ від 16.11.2016р. №1001) працівниками Арцизького відділу проведено перевірки, ідентифікацію його особи та перевірку факту його належності до громадянства України. Перевіркою не підтверджено належність ОСОБА_1 до громадянства України, у зв'язку з чим в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон йому відмовлено.

Зазначено, що буде проведено додаткову перевірку щодо законності документування ОСОБА_1 паспортом громадянина України, для чого йому необхідно надати документи, які підтверджують реєстрацію його місця проживання на момент проголошення незалежності України (24.08.1991р.) на території України.

У відповідь на запит представника позивача відповідач листом від 25.11.2023р. повідомив про відсутність документів/матеріалів, що підтверджують реєстрацію його місця проживання на момент проголошення незалежності України (24.08.1991р.) на території України.

Вважаючи протиправним рішення Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області, оформленого у формі листа №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р., про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, визнав обґрунтованими доводи позивача про те, що належність його до громадянства України підтверджується паспортом громадянина України, фактом видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон раніше, а також відомостями, наданими ВОМІРМП УПГПРЕ ГУДМС України в Одеській області. Сумніви відповідача щодо належності позивача до громадянства України є припущеннями, які на дату прийняття рішення не були підтверджені належними та допустимими доказами, про що свідчить його намір провести відповідну перевірку щодо підстав набуття позивачем громадянства України, викладений в листі від 11.11.2023р.

За таких обставин, за висновками суду, наявні підстави для визнання протиправним рішення відповідача, яке оформлене листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р., щодо відмови ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та зобов'язання Головного управління ДМС України в Одеській області в особі Арцизького відділу повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.10.2023р. №25948289 та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні стосовно належності ОСОБА_1 до громадянства України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012р. №492-VI (далі - Закон №5492-VI) Єдиний державний демографічний реєстр (Реєстр) - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Згідно ч.ч.2 ,3 ст.4 Закону №5492-VI визначені цим Законом уповноважені суб'єкти для обліку даних ведуть відомчі інформаційні системи. Порядок ведення Реєстру та взаємодії між уповноваженими суб'єктами встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №5492-VI внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.

За частиною першою статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, і документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Одним із документів Реєстру, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зазначено паспорт громадянина України для виїзду за кордон (підпункт «б» пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI).

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону №5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014р. №152 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок №152).

Згідно п.п. 2, 5 цього Порядку кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

У разі втрати або викрадення паспорта для виїзду за кордон особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт для виїзду за кордон.

Відповідно до п. 6 Порядку №152 обмін паспорта для виїзду за кордон здійснюється у разі, зокрема, закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон.

Паспорт для виїзду за кордон видається, зокрема, не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства Поліграфічний комбінат Україна по виготовленню цінних паперів (далі - Центр) (п. 8 Порядку №152).

Відповідно до пунктів 12-13 Порядку №152 внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС та відомчої інформаційної системи МЗС (далі - відомчі інформаційні системи). Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

Пунктом 16 Порядку №152 закріплено, що ДМС має право отримувати інформацію про особу з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації особи у зв'язку з оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта для виїзду за кордон відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Доступ до такої інформації здійснюється з дотриманням вимог Закону України Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах.

У разі відсутності можливості надання ДМС прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, або направлення запитів захищеними каналами зв'язку одержання відомостей про особу здійснюється шляхом надсилання запитів та надання відповідей на них на паперових носіях.

Згідно п.19 Порядку №152 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем звернення.

Пунктами 24, 25 Порядку №152 передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Пунктом 35 Порядку №152 визначено, що заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи:

1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);

2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру);

3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у тому числі документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, який підтверджує повноваження особи на представлення інтересів дитини щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків;

4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12- річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, щодо якої наявний висновок про необхідність направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування

Згідно п.43 Порядку №152 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Відповідно п. 44 Порядку ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.

Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

У разі подання для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС.

Якщо паспорт громадянина України зразка 1994 року був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі такого паспорта не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу такого паспорта, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта проставляється відмітка із зазначенням реквізитів запиту та назви територіального органу / територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон.

За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу / територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу такого паспорта, про це повідомляється територіальному органу / територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для з'ясування обставин виникнення розбіжностей та вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи. За наявної можливості територіальний підрозділ ДМС здійснює приведення написання імені особи, дати народження або місця народження, які містяться в заяві про видачу паспорта та в облікових документах територіального підрозділу ДМС, у відповідність з відомостями, які внесені до паспорта громадянина України та поданих документів заявника.

За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Пунктом 45 Порядку №152 визначено, що ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального органу / територіального підрозділу ДМС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів з дня його надходження. За результатами перевірки готується відповідь та надсилається до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, який надіслав запит.

Строк надання відповіді не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня надходження запиту.

За відсутності можливості надсилання запитів у електронній формі запити надсилаються на паперових носіях. Допускається надсилання запитів та отримання відповідей каналами відомчої електронної пошти.

Відповідно до п.48 Порядку №152 у разі коли паспорт громадянина України зразка 1994 року оформлений на ім'я особи територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.

Пунктом 49 Порядку №152 передбачено, що у випадку, якщо картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних обліках територіального органу ДМС, запити щодо перевірки документів та зазначеної заявником інформації надсилаються, зокрема, до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек, у тому числі фотозображення особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.

Пунктом 82 Порядку №152 визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) стосовно видачі паспорта для виїзду за кордон звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа, які не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон;

3) особа вже отримала два паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення (крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку);

4) заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон;

5) дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником.

З аналізу наведених норм чинного законодавства, що регулюють порядок видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон, вбачається, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон. За результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Підставою для відмови у видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України для виїзду за кордон Арцизький відділ ГУ ДМС України в Одеській області в листі від 11.11.2023р. №5124-361/5124.1-23 зазначив, що проведеною перевіркою не підтверджено факту належності позивача до громадянства України.

Відповідач посилається на лист старости Виноградівського старостинського округу Арцизької міської ради від 13.10.2023р. №147, де зазначено, що за обліком будинкової книги про реєстрацію громадян Виноградівського старостинського округу на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про реєстрацію у 1991-1994 роках відсутня будь-яка інформація. 19.01.2001р. є запис про обмін паспорту громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, з наведеного вбачається, що спірна відмова відповідача, викладена у листі від 11.11.2023р. №5124-361/5124.1-23, мотивована ймовірним фактом не належності до громадянства України ОСОБА_1 та законності документування останнього паспортом громадянина України.

Відповідно до п.1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Пунктом 109 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2015р. №302, у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

Судом не встановлено наявності висновку службової перевірки щодо наявності підстав для визнання паспорта громадянина України ОСОБА_1 таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства.

Натомість, як правильно враховано судом першої інстанції, згідно відомостей, наданих ВОМІРМП УПГПРЕ ГУДМС України в Одеській області від 09.11.2023р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований 19.01.2001р. в с.Виноградівка, Болградського району Одеської області за документом що посвідчує особу: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області, дата видачі 18.01.2001р.

14.09.2007р. Арцизьким РВ ГУ МВС України в Одеській області вклеєна фотокартка позивача у паспорт громадянина України у зв'язку з досягненням ним 45-річного віку.

Паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 містить відмітки про реєстрацію шлюбу, про реєстрацію місця проживання.

Таким чином, на момент розгляду заяви-анкети позивача від 31.10.2023р. паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Арцизьким РВ УМВС України в Одеській області, є документом, що посвідчує особу власника, підтверджує громадянство України та є власністю громадянина України.

Доводи апелянта не підтвердження належності ОСОБА_1 до громадянства України не ґрунтуються на достатніх, достовірних, юридично спроможних доказах. Сумніви відповідача щодо належності позивача до громадянства України є припущеннями.

Додержання уповноваженим органом вимог закону щодо підстав набуття позивачем громадянства України не є предметом даного спору.

Враховуючи викладене, оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 документований паспортом громадянина України, тобто громадянство України його підтверджене документом, передбаченим ст.5 Закону №2235-III, доказів припинення його громадянства чи наявності висновку про визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, відповідачем при розгляді справи не надано, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Арцизького відділу ГУ ДМС України в Одеській області, оформленого листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р., про відмову у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на те, що вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке підлягає оскарженню в судовому порядку, та носить роз'яснювальний характер.

Оскільки рішення про відмову у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон оформлено саме листом №5124-361/5124.1-23 від 11.11.2023р., тому колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що саме вказаний лист підлягає перевірці на відповідність його критеріям, передбаченим ч.2 ст.2 КАС України.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишити без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2024 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 березня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук