Справа № 183/10774/24
№ 3/183/519/25
10 березня 2025 року суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігольнікова М.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Південно-Східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці, про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , директора КП «Новомосковськ водоканал» Новомосковської міської ради, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1ст.41КУпАП,
встановив:
В провадження Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №ПС/ДН/31058/0270/П/1ПТвід 03.10.2024 року, ОСОБА_1 порушив вимоги законодавства про працю в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати.
Дії останнього кваліфіковано за ч.1 ст. 41 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явилась з невідомої суду причини, про дату, час та місце судового розгляду булла повідомлена належним чином. Клопотання про відкладенняслуханнясправивіднеїтакож не надходило.
Дослідивши в судовому засіданні протокол №ПС/ДН/31058/0270/П/1ПТ від 03.10.2024 рокута додані до нього матеріали, суд вважає, що справа підлягає закриттюу зв'язку з наступним.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При дослідженні матеріали справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що долучені до протоколу копії документів не засвідчені відповідно до вимог чинного законодавства, що в свою чергу позбавляє суд можливості оцінити їх належність та допустимість.
Суд позбавлений можливості дослідити оригінали відповідних доказів.
Правила засвідчення копій документів визначені Вимогами до оформлювання документів ДСТУ 4163-2020, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 01.07.2020 № 144, відповідно до яких копія документу набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Також, в акті №ПС/ДН/31058/0270 від 03.10.2024 є посилання на розпорядчий документ, на виконання якого проводиться захід державного нагляду, від 27.09.2024 №612/СП-3К наказ, Посвідчення (направлення)від 27.09.2024 №ПС/1/17109-24, але він не долучений до матеріалів справи. Суд не може встановити законність здійснення позапланової перевірки в умовах воєнного стану.
Крім цього до матеріалів справи не долучено завірену належним чином копію колективного договору, який регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини між роботодавцем та працівниками.
Окрім цього, листи направлені на адресу ОСОБА_1 поверталися за відсутністю адресату за вказаною адресою.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол та не може бути перекладено на суд.
Суд зазначає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається на підставі протоколу про адміністративне правопорушення і лише в межах визначеного у ньому обсягу (обвинувачення) - встановлених і зазначених у протоколі обставин та кваліфікації дій особи. Суд зауважує, що не має права самостійно збирати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь обвинуваченої особи.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, щодо якої її винесено до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.О.Ігольнікова