10 березня 2025 рокум. ПолтаваСправа №826/13492/16
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Національного банку України, Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, за участю третьої особи - публічного акціонерного товариства "Банк Надра", правонаступника відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра", про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 у жовтні 2016 року звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національного банку України, Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, за участю третьої особи - публічного акціонерного товариства "Банк Надра", правонаступника відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра", у якому просив:
зобов'язати Національний банк України надати інформацію на запит ОСОБА_1 від 18.04.2016, а в разі її відсутності - провести перевірку відділення №26 Дніпропетровського РУ (м. Орджонікідзе, вул. Калініна, 40) з питань списання дебіторської заборгованості за кредитним договором від 26.02.2008 №772818/ФЛ, укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ комерційний банк "Надра" на підставі постанови НБУ від 13.09.2010 №424 "Про затвердження Порядку формування банками резервів за кредитами і нарахованими за ними процентами та списання безнадійної заборгованості";
зобов'язати МГУ ДФС - Центральний офіс з ОВП письмово підтвердити чи спростувати виконання банком постанови НБУ від 13.09.2010 №424 "Про затвердження Порядку формування банками резервів за кредитами і нарахованими за ними процентами та списання безнадійної заборгованості" відповідно до підпункту 12.3.13 пункту 12.3 статті 12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням змін, внесених Законом України від 20.05.2010 №2275-V, а саме - списання дебіторської заборгованості за кредитним договором від 26.02.2008 №772818/ФЛ, укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ комерційний банк "Надра".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2016 (суддя Шулежко В.П.) відкрито провадження у справі.
У судовому засіданні 07.02.2018 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Статтями 1, 2 Закону України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-ІХ) постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва та утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до частини третьої статті 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Абзацами другим, четвертим пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-ІХ (в редакції Закону України від 16.07.2024 №3863-IX "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ") визначено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, пунктом 14 якого передбачено, що визначення суду для розгляду конкретних судових справ, у тому числі поєднаних судових справ, здійснюється в базі даних шляхом пакетного автоматизованого розподілу судових справ.
За наслідками автоматизованого розподілу судових справ між судами визначено суд для розгляду справи №826/13492/16 - Полтавський окружний адміністративний суд.
03.03.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли матеріали судової справи №826/13492/16.
Того ж дня за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду справи визначено суддю Кукобу О.О.
Згідно з частиною другою статті 30 КАС України, адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З урахуванням наведеного, справу належить прийняти до провадження.
15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції.
Згідно з пунктом 10 частини першої розділу VII "Перехідні положення" КАС України (у редакції згаданого Закону) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 3 КАС України (у редакції згаданого Закону) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частини другої цієї статті, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
У силу положень пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною другою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до частин тринадцятої, чотирнадцятої статті 31 КАС України справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Оскільки склад суду змінено на стадії розгляду справи по суті, після переходу суду до розгляду справи у порядку письмового провадження, а у матеріалах справи відсутні не вирішені заяви, клопотання учасників справи, суд вважає за необхідне повторно розпочати розгляд справи по суті та здійснювати судовий розгляд за правилами письмового провадження.
У силу частини першої статті 33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність (...) Національного банку України (...), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Відповідно до частини другої статті 193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Керуючись статтями 3, 12, 29-31, 33, 193, 241, 243, 248, 256, 257, 262 КАС України, суд
Адміністративну справу №826/13492/16 за позовом ОСОБА_1 до Національного банку України, Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, за участю третьої особи - публічного акціонерного товариства "Банк Надра", правонаступника відкритого акціонерного товариства комерційний банк "Надра", про зобов'язання вчинити дії прийняти до провадження.
Розпочати розгляд справи по суті спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Судовий розгляд адміністративної справи здійснювати колегією у складі трьох суддів.
Запропонувати учасникам справи у семиденний строк з дня отримання копії ухвали подати до суду усі раніше не подані докази, що стосуються предмета спору, зокрема щодо вичерпання спірних відносин чи їх урегулювання.
Повідомити учасників справи, що:
з 05.10.2021 функціонують підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку;
реєстрація в Електронному кабінеті (https://id.court.gov.ua/) здійснюється виключно з використанням кваліфікованого електронного підпису;
суд розглядає справу у змішаній формі;
процесуальні права та обов'язки визначені статтями 44, 47 КАС України;
письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 КАС України;
у разі невиконання процесуальних обов'язків суд, відповідно до статті 149 КАС України, може застосувати заходи процесуального примусу;
інформація у справі розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Надати учасникам справи дозвіл на подання до суду заяв по суті справи, клопотань та письмових доказів у паперовій формі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та окремо не оскаржується.
Суддя Олександр КУКОБА