Справа № 739/452/25
Провадження № 3/739/269/25
про повернення протоколу для належного оформлення
07 березня 2025 року м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Чепурко В.В., ознайомившись з протоколом, що надійшов з Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відносно ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
06 березня 2025 року до Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області з Чернігівського управлінні Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №2/2025, складений відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Згідно частини першої статті 256 КУпАП, в протоколі, серед іншого, зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП, яка ставить в провину ОСОБА_1 , передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, при викладенні суті правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП у протоколі мають бути вказані конкретні обставини вчиненого, зокрема зазначено яка декларація (щорічна, кандидата на посаду, при звільненні) та за який період не була подана своєчасно, вказано до якого часу мала бути подана відповідна декларація і коли вона фактично була подана.
У протоколі, що надійшов до суду для розгляду, при викладенні суті правопорушення (сторінки №3 та №4) вказано наступне:
« ОСОБА_1 . 12 жовтня 2019 року прийнявши присягу на вірність Українському народові, з 15 серпня 2019 року по 14 липня 2023 року проходив службу в Національній поліції України, з 01 березня 2022 року перебуваючи на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - лейтенант поліції і спеціальний жетон з індивідуальним номером 0149631, звільнений з лав Національної поліції України 14 липня 2023 року відповідно до наказу №345о/с від 14 липня 2023 року, будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно абзацу 10 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до пункту 1 частини третьої статті 49 Закону України «Про Національну поліцію» незалежно від професійних та особистих якостей, рівня фізичної підготовки та стану здоров'я на службу в поліції не можуть бути прийняті особи у випадках, визначених частиною другою статті 61 цього Закону, а також особи які відмовляються від взяття на себе зобов'язань дотримуватися обмежень та/або від складання Присяги поліцейського, визначених законом.
При цьому, частиною першою статті 61 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України "Про запобігання корупції", цим та іншими законами України.
В цей час, підпунктом «з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції, а також має службове посвідчення та спеціальний жетон.
Декларація подається згідно із Законом шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення в електронної форми.
Відповідно до примітки статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень цієї статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноважень на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у частині п'ятій статті 12 Закону.
Також ОСОБА_1 ознайомлений з наступними документами:
- пам'яткою для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» у частині фінансового контролю;
- інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції»;
- посадовими обов'язками інспектора сектору реагування патрульної поліції Новгород-Сіверського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області лейтенанта поліції Кошмана Іллі Петровича».
Також у протоколі (сторінки №5 та №6) вказано відомості, якими підтверджується факт вчинення правопорушення, зокрема вказано які запити надавалися та які відповіді було отримано, зазначено роз'яснення НАПК щодо строків подання декларацій та посилання на пояснення ОСОБА_1 .
З викладеного вище вбачається, що при викладенні обставин вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, яке ставиться в провину ОСОБА_1 , практично не вказано суті вчиненого правопорушення, оскільки не зазначено яку декларацію (щорічну, кандидата на посаду, при звільненні) та за який період ОСОБА_1 мав подати, в який строк така декларація мала бути подана і коли вона була подана ОСОБА_1 фактично.
Відповідно до статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед іншого, вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно роз'яснень, які містяться в абзаці другому пункту 12 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки під час підготовки справи до розгляду було встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 , не викладене суті правопорушення, вчиненого останнім, зокрема не зазначено яку декларацію (щорічну, кандидата на посаду, при звільненні) та за який період ОСОБА_1 мав подати, в який строк така декларація мала бути подана і коли вона була подана ОСОБА_1 фактично, що перешкоджає розгляду справи по суті, суд приходить до висновку, що протокол №2/2025, складений відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідно повернути до органу, який його склав, для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 256, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №2/2025, складений відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 172-6 КУпАП разом з доданими матеріалами повернути до Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова набирає законної сили з моменту її винесення і оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Чепурко