Ухвала від 07.03.2025 по справі 453/361/25

ЄУНСС: 453/361/25

НП: 2-а/453/8/25

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду

07 березня 2025 року місто Сколе

Сколівський районний суд Львівської області у складі головуючого - судді Микитина Володимира Ярославовича, розглянувши у порядку письмового провадження питання про передачу на розгляд іншого адміністративного суду адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: не зазначено (зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; електронний кабінет: не зазначено) до військової частини НОМЕР_1 , код у ЄДРПОУ: НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; адреса електронної пошти: не зазначена; електронний кабінет: відсутній) про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 06.03.2025 року через канцелярію подала в Сколівський районний суд Львівської області позовну заяву, що була зареєстрована в діловодстві за вх. № 1669, в якій опісля одержання відмови за наслідками розгляду суб'єктом владних повноважень її заяви, ставить питання про зобов'язання відповідача - військову частину НОМЕР_1 виплатити їй грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік, як таку, що за правом належить її чоловіку ОСОБА_2 - військовослужбовцю, який зник безвісти.

Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Сколівського районного суду Львівської області від 06.03.2025 року, головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Микитина В.Я., справі присвоєно єдиний унікальний номер 453/361/25 та номер провадження 2-а/453/8/25.

Категорія публічно-правових (адміністративно-правових) відносин є однією з основних у адміністративному процесі під час розгляду і вирішення адміністративних справ і безпосередньо використовується, зокрема, у статтях 2, 4, 5, 9, 12, 19 КАС України.

Так, абзацом 1 ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

В силу положень пункту 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Спір про адміністративне право чи обов'язок (про адміністративне повноваження) - соціальний конфлікт, який виникає між учасниками публічно-правових (адміністративно-правових) відносин щодо їхніх прав та обов'язків адміністративно-правового характеру.

Виключний перелік категорій адміністративних справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, визначено в положеннях ч. 1 ст. 20 КАС України.

Із положень пунктів 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в поєднанні з вимогами статей 5, 77 цього Кодексу, випливає, що особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві хто, котрий саме суб'єкт владних повноважень порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.

Зміст та обсяг порушеного права і виклад обставин, якими воно підтверджується, у кожному конкретному випадку можуть бути різними, але разом із цим, принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту, мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин. Водночас, правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Ознайомившись з предметом цього публічно-правового спору та підставою для звернення до суду з вищевказаною позовною заявою, вважаю, що ця адміністративна справа не підпадає під виключний перелік справ, підсудних місцевому загальному суду як адміністративному суду, визначних ч. 1 ст. 20 КАС України.

Зокрема, в силу положень ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами 1 та 3 цієї статті.

Таким чином, дану адміністративну справу, враховуючи місцезнаходження відповідача військової частини НОМЕР_1 , а також зареєстроване місце проживання позивачки ОСОБА_1 , належить передати за підсудністю в Львівський окружний адміністративний суд.

В силу пункту 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, то суд передає таку адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду .

Питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених у пунктах 4-6 ч. 1 ст. 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (ч. 5 ст. 29 КАС України).

Відповідно до пункту 8 ч. 5 ст. 243 КАС України окремим документом викладаються ухвали з питань, зокрема, передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.

За таких обставин, суд вважає за необхідне передати цю адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, а саме на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 19-20, 25-27, 29, 243, 248 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - передати на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.

Копію ухвали про передачу адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду невідкладно надіслати сторонам у цій справі, - для відома.

Передачу адміністративної справи, в силу положень ч. 8 ст. 29 КАС України, здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання апеляційної скарги, - після залишення її без задоволення.

Ухвала, в силу ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею без проголошення, однак може бути оскаржена сторонами у цій справі у строк подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення та підписання суддею без проголошення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення та підписання суддею без проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалу складено та підписано суддею без її проголошення 07 березня 2025 року.

Суддя Володимир МИКИТИН