Справа № 161/2364/25
Провадження № 1-кп/161/613/25
м. Луцьк 10 березня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024031150000031 від 30.09.2024, що надійшло з Волинської обласної прокуратури, про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця міста Рівне Рівненської області, громадянина України, українця, освіта середня спеціальна, працюючого бухгалтером ТОВ «Фармінко Норд», раніше не судимого,
-підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,
04 лютого 2025 року до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні - в.о. начальника відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України відносно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Як вказується в клопотанні, ОСОБА_4 , будучи призначеним на посаду бухгалтера ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» (код ЄДРПОУ 40938984, зареєстроване 04.11.2016 Виконавчим комітетом Луцької міської ради з 04.11.2016 по 14.02.2024 адреса: Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, будинок, 2, офіс, 309), згідно наказу №1к від 31.05.2022, будучи службовою особою підприємства, в період з 01.06.2022 по 20.03.2023 року, діючи за попередньою змовою з особами, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, вчинив умисне ухилення від сплати податку на додану вартість у сумі 8 045 200 грн. за наступних обставин.
Згідно з ч.2 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон) питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
При цьому, відповідно до ч.4 ст. 8 Закону для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно, з дотриманням вимог цього Закону, обирає форми його організації, в тому числі, шляхом ведення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.
Крім того, згідно з п. 8 ст. 9 Закону відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Так, відповідно до посадової інструкції бухгалтера від 03.01.2022 директором ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» ОСОБА_6 затверджено посаду бухгалтера підприємства та в подальшому, згідно наказу №1к від 31.05.2022, на вказану посаду призначено ОСОБА_4 .
Згідно з ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до Розділу 5 Статуту ТОВ «ФАРМІНКО НОРД», ч.2 Посадової інструкції бухгалтера від 03.01.2022, наказу №1к від 31.05.2022, положень законодавства України, зокрема: Конституції України, Податкового кодексу України, Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» ОСОБА_4 , як бухгалтер ТОВ «ФАРМІНКО НОРД», виконував функції з ведення бухгалтерського обліку, зокрема: забезпечував ведення бухгалтерського обліку, складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності товариства, забезпечував повне та достовірне відображення інформації, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах на рахунках бухгалтерського обліку.
Таким чином, виконуючи функції з ведення бухгалтерського обліку на ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» ОСОБА_4 , керуючи окремою ділянкою роботи, здійснював організаційно-розпорядчі функції та виконував такі їх за спеціальним повноваженням, якими був наділений керівником підприємства.
Таким чином, обіймаючи посаду бухгалтера ТОВ «ФАРМІНКО НОРД», ОСОБА_4 являвся службовою особою юридичної особи - платника податків.
Згідно зі Статутом підприємства, посадової інструкції бухгалтера та вимог діючого законодавства ОСОБА_4 повинен був дотримуватись наступних вимог чинного законодавства:
ст. 67 Конституції України: сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;
п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом;
п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України: нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку;
ст. 49 Податкового кодексу України: подавати податкову декларацію за звітний період в установлені строки щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Крім того, ОСОБА_4 , будучи бухгалтером ТОВ «ФАРМІНКО НОРД», здійснюючи організаційно-розпорядчі функції, зобов'язаний був керуватись:
- п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями, яким передбачено принципи загальності оподаткування, коли кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу;
- п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, яким визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. (п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України);
- п.п. 16.1.2 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, яким визначено обов'язок вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
- п.п. 16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, яким визначено, обов'язок подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- п.36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, яким передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи;
- п.36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, яким визначено, що податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом;
- п.37.2 ст. 37 Податкового кодексу України, яким визначено, що податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку;
- п.38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, яким визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк;
- п.46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, яким визначено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подаються платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску;
- п.47.1 ст. 47 Податкового кодексу України, яким визначено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть:
п.п. 47.1.1. юридичні особи, резиденти або нерезиденти України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи;
- п.48.5 ст. 48 Податкового кодексу України, яким визначено, що податкова декларація повинна бути підписана: п.п.48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність накладеного на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки платника податку.;
- п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, яким визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
п.п.49.18.6. календарному року для платників податку на прибуток (у тому числі платників частини чистого прибутку (доходу), для податкової декларації (у тому числі розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року
- п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, яким визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом;
- п.87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, яким визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Разом з тим, обіймаючи посаду бухгалтера ТОВ «ФАРМІНКО НОРД», ОСОБА_4 , будучи відповідальним за ведення бухгалтерського обліку та, відповідно, виконання товариством фінансових зобов'язань перед Державним бюджетом, та достовірно обізнаним про істинні результати фінансово-господарської діяльності товариства, володіючи інформацією про проведені господарські відносини товариства, діючи умисно, за попередньою змовою з особами, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, з корисливих мотивів, грубо порушуючи вимоги законодавства, зокрема, ст.ст. 186., пп.187.1, ст.187, п.188.1 ст.188, п. 200.1, 200.2 та 200.4 ст. 200, п. 201.7, п. 201.10 ст.201, п.п пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI) з наступними змінами та доповненнями), шляхом не відображення в податковому обліку ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» проведених господарських операцій в період з 14.06.2022 по 03.02.2023 з ТОВ «ПРОМ ЕКСПОРТ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 41092339), ТОВ «ІНТРО ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 42154909), ТОВ «ТРЕЙД ТЕКСТИЛЬ» (код ЄДРПОУ 43743333), умисно ухилився від сплати податку на додану вартість в сумі 8 045 200 грн, що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету на зазначену суму, яка в п'ять тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є великим розміром.
Зокрема, встановлено, що згідно із договором №0106-22/01 від 01.06.2022 та видаткової накладної №1 від 14.06.2022 ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» реалізувало в адресу ТОВ «ПРОМ ЕКСПОРТ ТРЕЙД» «Костюм літній польовий (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (35810000-5: Індивідуальне польове обмундирування)», у кількості 8200 комплектів на загальну суму 15055 200 гривень. При цьому на час проведення вищезазначеної господарської операції ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» платником ПДВ зареєстровано не було.
Згідно з п. 181.1. ст. 181 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу.
Відповідно до п. 183.10 ст.183 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу Державної фіскальної служби заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника податку на додану вартість без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Таким чином, відповідно до п. 183.2 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» підлягало обов'язковій реєстрації платником податку на додану вартість, однак ОСОБА_4 , будучи бухгалтером даного підприємства, маючи повноваження та будучи наділеним обов'язками з ведення бухгалтерського та податкового обліку, з метою умисного ухилення від сплати податків, в порушення п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України, не вчинив дій щодо реєстрації платником податку на додану вартість ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» в органах податкової служби.
Як встановлено в ході досудового розслідування, згідно ІКС «Податковий блок» ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» (код ЄДРПОУ 40938984) зареєстровано платником ПДВ лише 24.01.2023.
Разом з тим, встановлено, що згідно договору поставки №1710/22-01 від 17.10.2022 та видаткових накладних №1 від 27.10.2022 року та №2 від 28.10.2022 року, ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» реалізувало в адресу ТОВ «ІНТРО ПРАЙМ», «Костюм літній польовий (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (35810000-5: Індивідуальне польове обмундирування)» у кількості 14200 комплектів на загальну суму 26 071 200 грн., в т.ч. ПДВ 4 345 200 гривень.
Згідно договору поставки №1601/23 від 16.01.2023 та видаткових накладних № 1 від 24.01.2023 року та №2 від 03.02.2023 року ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» реалізувало в адресу ТОВ «ТРЕЙД ТЕКСТИЛЬ», «Костюм літній польовий (тип 1) з тканини тип 4, клас 7 (35810000-5: Індивідуальне польове обмундирування)» у кількості 12000 комплектів на загальну суму 22 200 000 грн., в т.ч ПДВ 3 700 000 гривень.
Не зважаючи на здійснення господарських операцій з вищепереліченими суб'єктами господарювання, отримання прибутку (у т.ч. з ПДВ) податкову звітність з податку на додану вартість до контролюючих органів упродовж 2022 року ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» не подавало, податок на додану вартість не сплачувало. У 2023 році ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» подано податкову звітність з податку на додану вартість з нульовими показниками.
Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , будучи службовою особою ТОВ «ФАРМІНКО НОРД» (код ЄДРПОУ 40938984, зареєстроване 04.11.2016 Виконавчим комітетом Луцької міської ради, з 04.11.2016 по 14.02.2024 адреса: Волинська область, м. Луцьк, вул. Ковельська, будинок, 2, офіс, 309), на яку покладено обов'язки та відповідальність за організацію і здійснення обчислення податків, зборів, обов'язкових платежів, своєчасну їх сплату до бюджетів, керуючи окремою ділянкою роботи, згідно повноважень, наданих керівником даного підприємства, таким чином виконуючи організаційно-розпорядчі функції, діючи умисно, за попередньою змовою з особами, матеріали відносно яких виділені в окреме провадження, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, упродовж періоду з 01.06.2022 по 20.03.2023 року порушив вимоги пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, п. 44.1 ст.44, ст. 181, пп.187.1, ст.187, п.188.1 ст.188, п. 200.1 ст. 200, п. 201.7, п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України № 2755-IV від 02.12.2010 року (зі змінами та доповненнями), не нарахував та не сплатив податок на додану вартість в сумі 8 045 200 грн., що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету на зазначену суму, яка в п'ять тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є великим розміром.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Відповідно до клопотання прокурора факт вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, перелік яких зазначений прокурором у клопотанні.
30 січня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
До притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_4 в повному обсязі сплачено податок на додану вартість в розмірі 8 045 200 грн.
Факт відшкодування спричинених державі збитків на суму 8 045 200 грн. підтверджується платіжною інструкцією № 90 від 15.01.2025 на суму 15000 грн., платіжною інструкцією № 91 від 20.01.2025 на суму 2 000 000 грн., платіжною інструкцією № 92 від 21.01.2025 на суму 2 000 000 грн., платіжною інструкцією № 93 від 22.01.2025 на суму 1 000 000 грн., платіжною інструкцією № 94 від 27.01.2025 на суму 3 030 200 грн., відповідно до яких перераховано вказану суму податку на додану вартість до бюджету.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_4 до притягнення його до кримінальної відповідальності в повному обсязі сплачено податки, збори (обов'язкові платежі) в розмірі 8 045 200 грн., прокурор у кримінальному провадженні - в.о. начальника відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернулася до суду із вказаним клопотанням, в якому просить звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження №72024031150000031 від 30.09.2024 закрити у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала, просила його задовольнити та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження закрити.
Підозрюваний ОСОБА_4 , якому роз'яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, в судовому засіданні підтримав клопотання прокурора про звільнення його від кримінальної відповідальності та заявив, що його позиція є добровільною, йому зрозумілі суть і правові наслідки звільнення від кримінальної відповідальності. Захисник ОСОБА_5 не заперечував щодо звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Суд, вислухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, вивчивши клопотання та долучені матеріали, дійшов наступного висновку.
Так, судом встановлено, що 30.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України. При цьому, до притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_4 в повному обсязі сплачено податок на додану вартістьв розмірі 8 045 200 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 90 від 15.01.2025 на суму 15000 грн., платіжною інструкцією № 91 від 20.01.2025 на суму 2 000 000 грн., платіжною інструкцією № 92 від 21.01.2025 на суму 2 000 000 грн., платіжною інструкцією № 93 від 22.01.2025 на суму 1 000 000 грн., платіжною інструкцією № 94 від 27.01.2025 на суму 3 030 200 грн. Копії відповідних платіжних інструкцій прокурором в судовому засіданні долучено до матеріалів клопотання.
Положення п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України передбачають, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 КПК України.
В свою чергу, п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачає, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Положеннями ст. 285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз'яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Статтею 44 КК України визначено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Згідно з ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Частиною 2 ст. 286 КПК України визначено, що встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Положеннями ч. 3 ст. 288 КПК України визначено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Отже, оскільки статтями 284-288 КПК України встановлено сукупність підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді, а саме: наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого (підозрюваного) від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого (підозрюваного) на закриття кримінального провадження на цих підставах, то звільнення обвинуваченого (підозрюваного) від кримінальної відповідальності за наявності сукупності вказаних умов є обов'язковим.
Згідно з вимогами ч. 8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження з підстав передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом.
30 січня 2025 року підозрюваному ОСОБА_4 , відповідно до вимог ч. 3 ст. 285 КПК України, роз'яснено суть підозри та право на звільнення від кримінальної відповідальності.
В свою чергу, ОСОБА_4 подав прокурору письмову заяву від 30.01.2025 про його звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №72024031150000031 від 30.09.2024 за фактом умисного ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків.
Таким чином, враховуючи викладене, зважаючи, що ОСОБА_4 вперше вчинив діяння, передбачене ч. 2 ст. 212 КК України, до притягнення його до кримінальної відповідальності в повному обсязі сплачено податки, збори (обов'язкові платежі) в розмірі 8 045 200 грн., визначені кримінальним законом умови, передбачені ч. 4 ст. 212 КК України, виконано, тому суд, з огляду на згоду ОСОБА_4 на його звільнення від кримінальної відповідальності, вважає за можливе, у відповідності до ч. 4 ст. 212 КК України та ч. 3 ст. 288 КПК України, звільнити останнього від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження №72024031150000031 від 30.09.2024 закрити.
Прокурором в судовому засіданні вказано, що речові докази, арештоване майно та судові витрати у кримінальному провадженні відсутні, у зв'язку з чим відсутні підстави для прийняття відповідних рішень.
Керуючись ст. 284, 285, 286, 288, 314, 369-372, 395 КПК України, на підставі ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України,
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - в.о. начальника відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Волинської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №72024031150000031 від 30.09.2024 про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження №72024031150000031 від 30.09.2024 - закрити.
Копію ухвали негайно після проголошення вручити підозрюваному та прокурору.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Луцького міськрайонного суду ОСОБА_1