25.02.2025
Справа № 607/24077/24
25 лютого 2025 року м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
-головуючої судді Черніцької І.М.
-за участю секретаря судового засідання Демборинського М.Р.
-з участю:
представника Тернопільської обласної ради - Михайльчук О.Ю.,
представника КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР -
Панас Н.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради про визнання протиправним, скасування розпорядження за №179 від 16 вересня 2024 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
07 листопада 2024 року позивач звернувся до суду до Тернопільської обласної ради, комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради про визнання протиправним, скасування розпорядження першого заступника голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 за №179 від 16 вересня 2024 року про звільнення його з посади генерального директора КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня», поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що 16 вересня 2019 року між ним та Тернопільською обласною радою було укладено контракт на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства у сфері охорони здоров'я, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, а саме на посаду генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради. Згідно п. 27 розділу 6 Контракту він діє з 16.09.2019 року до 16.09.2024 року, тобто термін дії контракту - 5 років. Якщо після закінчення строку його дії трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія Контракту вважається продовженим на строк, на який його укладено.
12 липня 2024 року позивач на виконання п. 12 розділу 2 Контракту подав відповідачу звіт про виконання Контракту та заяву, в якій просив продовжити термін дії Контракту ще на 5 років.
17 вересня 2024 року позивач ОСОБА_1 на електронну пошту КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» і рекомендованим листом отримав копію розпорядження першого заступника голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 за № 179, відповідно до якого він з 16 вересня 2024 року був звільнений з посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради та призначений виконуючим обов'язки на цій посаді.
Згідно умов контракту, суб'єктом, який мав право приймати рішення про звільнення позивача при закінченні дії Контракту є Тернопільська обласна рада.
Ініціатором звільнення працівника із займаної посади може виступити і голова Тернопільської обласної ради, обґрунтована пропозиція якого подається на розгляд відповідної постійної комісії Тернопільської обласної ради, що передбачено Положенням про порядок укладення контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників від 19.03.1994 року.
Далі згідно пункту 4.14 розділу 4 Положення, голова Тернопільської обласної ради з урахуванням рекомендацій постійної комісії вносить питання про звільнення керівника на розгляд пленарного засідання сесії Тернопільської обласної ради.
Позивач вказав, що відповідач не дотримав визначеного законом та Контрактом порядку звільнення.
Позивач вважає, що останній день дії Контракту є 15 вересня 2024 року, а розпорядження видано 16 вересня 2024 року, що свідчить про продовження трудових відносин.
Отже, позивач вважає таке розпорядження протиправним, оскільки воно винесено неуповноваженою на це службовою особою після закінчення строку дії Контракту, який 16 вересня 2024 автоматично продовжено ще на п'ять років.
Крім того, роботодавець не попередив позивача письмово про рішення припинити з ним трудові відносини, чим було порушено Конвенцію Міжнародної організації праці за №158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця 1982 року, яка ратифікована постановою Верховної ради України від 04.02.1994 року.
З посиланням на вищенаведене, позивач вказав, що питання про продовження Контракту чи його звільнення після закінчення строку не вирішено органом, до компетенції якого належить їх вирішення, а тому вважає розпорядження заступника голови обласної ради за №179 від 16 вересня 2024 р. таким, що не спричиняє реальних правових наслідків.
Крім того, відповідач при його звільненні не повідомив його про наявність вакансій, чим не було дотримано вимог ст. 23 КЗпПУ .
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 12 листопада 2024 року відкрито провадження у справі та призначеного розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 грудня 2024 року, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Тернопільська обласна рада подала відзив на позов, в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог про поновлення на роботі ОСОБА_1 , оскільки вважає, що звільнення проведене з дотриманням вимог законодавства та умов контракту. ОСОБА_1 було прийнято на посаду головного лікаря згідно Контракту від 16 вересня 2019 року строком на п'ять років, а саме до 16 вересня 2024 року, про що зазначено в умовах Контракту. Сторони за взаємною згодою могли продовжити дію контракту, тобто законодавець зазначив право, а не обов'язок роботодавця на продовження дії контракту, а також волевиявлення на це обох сторін, а не лише бажання працівника. Комісія Тернопільської обласної ради з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства, дитинства своїми рішеннями від 16 вересня 2024 року за №№ 356,357,3578 у зв'язку із закінченням строку дії контракту, укладеного Тернопільською обласною радою 16 вересня 2019 року з ОСОБА_1 рекомендувала першому заступнику голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 звільнити ОСОБА_1 з посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради у зв'язку із закінченням строку дії контракту, призначити ОСОБА_1 виконуючим обов'язки головного лікаря, оголосити конкурс на зайняття вакантної посади головного лікаря.
16 вересня 2024 року видано розпорядження за №179 про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади у зв'язку із закінченням строку дії контракту. Дане розпорядження будо доведено до відома позивача шляхом надіслання його 16 вересня 2024 року на особистий номер телефону позивача, на офіційні електронні адреси комунального некомерційного підприємства, а 17 вересня 2024 року зазначене розпорядження було отримано заступником генерального директора.
Дані факти свідчать про те, що позивач знав про відмову відповідача продовжувати з ним контракт.
Ухвалюючи розпорядження від 16 вересня 2024 р. про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади головного лікаря, перший заступник голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 діяв в межах повноважень, визначених рішеннями Тернопільської обласної ради від 26 жовтня 2023 року за №814 «Про надання доручень першому заступнику голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2», від 04 липня 2024 року за №1048 «Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області».
Враховуючи вищезазначені обставини, відповідач просив відмовити позивачу у задоволення його позовних вимог.
У судове засідання позивач та його представник не з'явились, хоча про час та місце його були повідомленні належним чином. Попередньо адвокат Матвіяс А.Б. подав клопотання про розгляд справи за їх відсутності та просив задовольнити позов, з підстав викладених у позові. Позивач та адвокат Матвіяс А.Б. були присутні у попередніх судових засіданнях, позов підтримали з підстав викладених у ньому.
Представник Тернопільської обласної ради- Михальчук О.Ю. заперечив щодо задоволення позову, з підстав викладених у відзиві.
Представник КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР - Панас Н.М. підтримала позов.
Судом встановлено наступні обставини справи.
Відповідно до вимог ст.16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ним контракту на строк від трьох до п'яти років.
Згідно з вимогами п.п.10,24 Положення про порядок укладення контрактів при прийнятті на роботу працівників, затвердженого постановою КМУ від 19.03.1994 р. за №170 «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору», встановлено, що у контракті передбачаються зокрема, строк дії контракту, підстави припинення та розірвання контракту. За два місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку укладення контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 року за №792, встановлено, що призначення на посаду керівника закладу здійснюється відповідно до законодавства керівником органу або державним секретарем міністерства, до сфери управління якого належить заклад, або за рішенням обласної, районної ради чи сільським, селищним, міським головою.
Відповідно до положень п.2.1. Положення про порядок призначення на посади та звільнення з посади, укладення контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області (рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року за № 1737) призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області вирішується виключно на пленарних засіданнях сесій Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до вимог підпункту 3.2 пункту 3 рішення Тернопільської обласної ради від 4 липня 2024 року за № 1948 «Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області» вищезазначене рішення Тернопільської обласної ради від 21.08,2014 року за №1737 визнано таким, що втратило чинність.
Ініціатива щодо призначення (звільнення) на (з) посади керівника підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області належить голові Тернопільської обласної ради. Пропозиції з означеного питання також можуть вноситись Тернопільською обласною державною адміністрацією, постійними комісіями Тернопільської обласної ради.
Згідно з вимогами п.4 Положення, звільнення з посади керівника здійснюється за рішенням Тернопільської обласної ради у разі закінчення строку дії контракту.
Відповідно до вимог п 4.3 Положення, трудові відносини з керівниками продовжуються на підставі рішення обласної ради шляхом укладення додаткової угоди до контракту у порядку, визначеному підпунктами 2.4 - 2.8 пункту 2.
Згідно рішення сесії Тернопільської обласної ради від 17 вересня 2019 року за № 1429 вирішено вважати ОСОБА_1 призначеним на посаду генерального директора КНП «Тернопільська обласна клінічна дитяча лікарн» Тернопільської обласної ради шляхом укладення контракту на п'ять років за результатами конкурсу.
16 вересня 2019 року між ОСОБА_1 та Тернопільською обласною радою (орган управління майном) було укладено контракт на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства у сфері охорони здоров'я, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, а саме на посаду генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради.
Підставою для укладення контракту було рішення конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради від 24 вересня 2019 за № 3.
Згідно з вимогами п.27 Розділу 6 Контракту, він діє з 16 вересня 2019 року до 16 вересня 2024 року, тобто термін дії контракту - 5 років. Якщо після закінчення строку його дії трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія Контракту вважається продовженим на строк, на який його укладено.
Відповідно до умов п.25 Контракту, контракт може бути продовжений за два місяці до закінчення строку за згодою сторін відповідно до законодавства.
Згідно з умовами п.8 Розділу 2 Контракту, орган управління майном має право звільняти керівника з посади у разі закінчення строку дії цього контракту, достроково за вимогою Керівника, а також у випадку порушення Керівником вимог законодавства та умов
10 липня 2020 року та 15 червня 2022 року між Тернопільською обласною радою та ОСОБА_1 були укладені відповідно Додаткові Договори за №№ 1 та 2 до контракту від 16 вересня 2019 року щодо умов матеріального забезпечення керівника, всі інші умови контракту від 16 вересня 2019 року залишено без змін.
Відповідно до рішення сесії Тернопільської обласної ради сьомого скликання, шоста сесія від 26 жовтня 2023 року за № 814 вирішено до остаточного вирішення питання про обрання у встановленому порядку голови Тернопільської обласної ради, керуючись ст.56 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» доручено першому заступнику голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 здійснення повноважень (виконання обов'язків) голови Тернопільської обласної ради з правом підпису від імені Тернопільської обласної ради розпорядчих, фінансових, банківських та інших документів.
Відповідно до рішення сьомої сесії Тернопільської обласної ради від 04.07.2024 року за №1048, доручено голові Тернопільської обласної ради, у випадку його відсутності - першому заступнику голови, видавати розпорядження про звільнення із займаних посад керівників підприємств установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та/або на визначених законодавством підставах і у зв'язку з цим призначати виконуючими обов'язків керівника з подальшим затвердженням цих розпоряджень на пленарному засіданні сесії Тернопільської обласної ради.
12 липня 2024 року ОСОБА_1 надіслав на ім'я першого заступника голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 заяву про продовження контракту.
Розпорядженням Першого заступника голови обласної ради ОСОБА_2 від 16 вересня 2024 року за № 179, ОСОБА_1 вирішено звільнити з 16 вересня 2024 року з посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради у зв'язку із закінченням строку дії контракту на підставі п.2 ч.1 ст.36 КЗпП, та призначити ОСОБА_1 з 17 вересня 2024 року виконуючим обов'язки генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради.
При видачі цього розпорядження, перший заступник керувався рішенням Тернопільської обласної ради від 26 жовтня 2023 року за № 814 «Про надання доручень першому заступнику голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2», від 04 липня 2024 року № 1048 «Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області», рішеннями постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства, дитинства від 16 вересня 2024 року № 356 і № 357.
Відповідно до рішення комісії з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства, дитинства від 16 вересня 2024 року за № 356, вирішено, у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору (контракту), укладеного Тернопільською обласною радою 16 вересня 2019 року з генеральним директором (головним лікарем) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради ОСОБА_1 , рекомендувати першому заступнику Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 звільнити ОСОБА_1 16 вересня 2024 року з посади головного лікаря у зв'язку із закінченням строку дії контракту та призначити виконуючим обов'язки на цій посаді.
Відповідно до рішення комісії з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства, дитинства від 16 вересня 2024 року за № 357 вирішено, у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору (контракту), укладеного Тернопільською обласною радою 16 вересня 2019 року з генеральним директором (головним лікарем) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради ОСОБА_1, рекомендувати першому заступнику Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 призначити виконуючим обов'язки на цій посаді ОСОБА_1 з 17 вересня 2024 року
Відповідно до рішення комісії з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства, дитинства від 16 вересня 2024 року за № 358 вирішено, у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору (контракту), укладеного Тернопільською обласною радою 16.09.19 року з генеральним директором (головним лікарем) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради ОСОБА_1, рекомендувати першому заступнику Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 оголосити конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради.
17 вересня 2024 року позивач ОСОБА_1 на електронну пошту КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР і рекомендованим листом отримав копію розпорядження першого заступника голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 за № 179, відповідно до якого він з 16 вересня 2024 року був звільнений з посади генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради та призначений виконуючим обов'язки на цій посаді.
Крім того, сам позивач видав наказ від 17 вересня 2024 року за № 208/01, в якому вказав, що він припиняє виконання обов'язків генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради в зв'язку з закінченням строку дії контракту, пункт 2 ст.36 КЗпП України.
У Наказі від 17 вересня 2024 року за № 209/01 «Про прийняття на роботу», виданим виконуючим обов'язки ОСОБА_1 зазначено, що ОСОБА_1 приступає з 17 вересня 2024 року до виконання виконувача обов'язків генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради до остаточного вирішення Тернопільською обласною радою кадрового питання у встановленому порядку.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Згідно з вимогами частиною першою статті 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина 1 статті 4 ЦПК України).
Статтею 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина 1). Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (частина 3).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом (частини 1, 2 статті 12 ЦПК України).
Також ст. 43 Конституції України закріплено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Ця норма відповідає змісту ст.23 Загальної декларації прав людини означає, що тільки самому працівникові належить виключне право розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної та творчої праці.
Статтею 23 Загальної декларації прав людини продекламовано, що кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист до безробіття.
Згідно з вимогами ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Будь -яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання не допускається.
Вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров'я працівника можуть встановлюватись законодавством України.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у ст. 51 КЗпП України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Усі трудові правовідносини повинні ґрунтуватися на принципах соціального захисту та рівності для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором, що, зокрема, має відображатись у встановленні вичерпного переліку умов та підстав припинення таких відносин.
Відповідно до вимог ч.1 ст.3 КЗпП України, законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
За приписами частин першої та третьої статті 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна),умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Виходячи з особливостей зазначеної форми трудового договору, спрямованої на створення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і професійних навичок, при укладенні контракту закон надав право сторонам самим встановлювати їх права, обов'язки та відповідальність, зокрема як передбачену нормами Кодексу законів про працю України, так і підвищену відповідальність керівника та додаткові підстави розірвання трудового договору.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.1998 р. № 12-рп/98, незважаючи на застереження, що містяться в Кодексі законів про працю України та інших актах трудового законодавства і спрямовані на захист прав громадян під час укладання ними трудових договорів у формі контрактів, сторонами в контракті можуть передбачатися невигідні для працівника умови: зокрема, це, як правило, тимчасовий характер трудових відносин, підвищена відповідальність працівника, додаткові підстави розірвання договору тощо.Тому сфера застосування контракту під час оформлення трудових відносин не може бути безмежною, вона визначається законами України, чинними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постановами Верховної Ради України, указами Президента України, декретами і постановами Кабінету Міністрів України, прийнятими в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
По своїй суті контракт є особливою формою трудового договору і укладається він, коли його застосування відповідає законодавству (ст. 21 КЗпП України).Власник або уповноважений ним орган може вимагати від працівника, який працює за трудовим договором, укладення контракту тільки в тому разі, коли він відноситься до категорії працівників, які згідно з законодавством працюють за контрактом (наприклад, керівники підприємств).
Відповідно до вимог п. 8 ст. 36 КЗпП України, підставами припинення трудового договору є підстави, передбачені контрактом.
Вирішуючи позови про поновлення на роботі осіб, звільнених за пунктом 8 статті 36 КЗпП України, суди повинні мати на увазі, що на підставі цієї норми припиняється трудовий договір за наявності умов, визначених сторонами в контракті для його розірвання.
У статті 235 КЗпП України визначено, що у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 лютого 2021 року у справі № 753/17776/19 (провадження № 14-163цс20) зроблено висновок, що трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених законодавством про працю.
Положення п. 8 ст. 36 КЗпП України вказує, що підставою припинення трудового договору є підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом, контрактом.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 квітня 2021 року у справі № 757/62834/19-ц (провадження № 61-10812св20) зазначено, що, вирішуючи позови про поновлення на роботі осіб, звільнених за пунктом 8 частини першої статті 36 КЗпП України, суди повинні мати на увазі, що на підставі цієї норми припиняється трудовий договір при наявності умов, визначених сторонами в контракті для його розірвання. Порушення хоча б одного з пунктів контракту є підставою для його дострокового розірвання.
Таким чином, судом встановлено, що з ОСОБА_3 та Тернопільською обласною радою було укладено контракт на зайняття ОСОБА_1 посади генерального директору (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради на п'ять років - з 16 вересня 2019 року по 16 вересня 2024 року. Контракт був укладений відповідно до вимог закону.
Наявність заяви ОСОБА_3 про продовження контракту не може бути підставою для його продовження, оскільки судом не встановлено волевиявлення Тернопільської обласної ради на продовження дії даного контракту.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що він не був повідомлений про відмову у продовженні контракту, як такі що спростовуються матеріалами справи, зокрема фактом надіслання позивачу оскаржуваного розпорядження 16 вересня 2024 року на електронну пошту, фактом надіслання розпорядження 16 вересня 2024 року на особистий телефон позивача з повідомленням отримати у Тернопільській обласній раді, отримання розпорядження від 16 вересня 24 року заступником генерального директора Панас Н.М., наказом позивача від 17 вересня 2024 року за № 208/01, в якому він сам вказав, що він припиняє виконання обов'язків генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради в зв'язку з закінченням строку дії контракту на підставі пункту 2 ст.36 КЗпП України, наказом від 17 вересня 2024 року за № 209/01 «Про прийняття на роботу», виданим виконуючим обов'язки ОСОБА_1 , де зазначено, що ОСОБА_1 приступає з 17 вересня 2024 року до виконання виконувача обов'язків генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради до остаточного вирішення Тернопільською обласною радою кадрового питання у встановленому порядку.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що заступник голови обласної ради ОСОБА_2 при виданні розпорядження про його звільнення, перевищив свої повноваження, оскільки вони спростовуються матеріалами справи.
Так, згідно рішенням Тернопільської обласної ради від 26 жовтня 2023 року за № 814 «Про надання доручень першому заступнику голови Тернопільської обласної ради ОСОБА_2 » ОСОБА_2 з 26 жовтня 2023 року здійснює повноваження відсутнього голови Тернопільської обласної ради.
Згідно положень п.1.8 рішення Тернопільської обласної ради від 04 липня 2024 року за №1048 «Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області» Тернопільська обласна рада доручила голові Тернопільської обласної ради (у разі його відсутності - першому заступнику) видавати розпорядження про звільнення із займаних посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області з їх ініціативи та/або на визначених законодавством підставах і зв'язку з цим призначати виконуючих обов'язків керівника з подальшим затвердженням цих розпоряджень на пленарному засіданні сесії Тернопільської обласної ради.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на наявність його заяви про продовження контракту, оскільки згоди роботодавця на продовження контракту з позивачем судом не встановлено і позивачем не доведено. Згідно вищезазначених норм, законодавець визначає право, а не обов'язок роботодавця на продовження строку дії контракту, а також на волевиявлення на це обох сторін, а не бажання одного працівника.
У постанові Верховного Суду від 31 липня 2020 року вказано, що «припинення трудового договору після закінчення строку не вимагає заяви або якогось волевиявлення працівника. Свою волю на укладення строкового договору він уже виявив, коли писав заяву про прийняття на роботу за строковим трудовим договором. У цей же час він виявив волю на припинення такого трудового договору після закінчення строку, на який він був укладений. Власник також не зобов'язаний попереджати або в інший спосіб інформувати працівника про майбутнє звільнення за п.2 частини першої ст.36 КЗпП України. Чинним законодавством України не передбачено обов'язку власника повідомляти працівника про закінчення дії строкового трудового договору. Закінчення строку трудового договору (контракту) припиняє трудові відносини тоді, коли вимогу про звільнення заявила одна із сторін трудового договору - працівник чи власник або уповноважений ним орган. При такому волевиявленні однієї друга сторона не може перешкодити припиненню трудових відносин».
Суд не приймає до уваги посилання позивача на рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року за № 1737, згідно якого призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області вирішується виключно на пленарних засіданнях сесій Тернопільської обласної ради, оскільки відповідно до підпункту 3.2 пункту 3 рішення Тернопільської обласної ради від 4 липня 2024 року за № 1948 «Про доручення голові Тернопільської обласної ради щодо вирішення окремих питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області» вищезазначене рішення Тернопільської обласної ради від 21 серпня 2014 року за №1737 визнано таким, що втратило чинність.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що строк його контракту закінчувався 15 вересня 2024 року, як таке, що спростовується матеріалами справи, з яких вбачається, що контракт був укладений на 5 років з 16 вересня 2019 року до 16 вересня 2024 року. Сам позивач зазначав закінчення дії контракту 16 вересня 2024 року. У наказах, які видав сам позивач (від 17 вересня 2024 року за № 208/01, від 17 вересня 2024 року за № 209/01), він також визнав факт закінчення строку контракту 16 вересня 2024 року.
В офіційному вжитку для визначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь потрібно вживати лише прийменник «до» (Лист Мінюсту від 15.06.2020 №26245/14036).
Враховуючи вищенаведене, суд доходить до переконання, що звільнення позивача відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства та умов контракту, а тому у задоволенні позову про поновлення на роботі та відповідно стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу слід відмовити.
Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, підстав для перерозподілу судових витрат згідно вимог ст. 141 ЦПК України, не має.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 89, 141, 263, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України,суд,-
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради про визнання протиправним, скасування розпорядження за №179 від 16 вересня 2024 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Відповідачі:
Тернопільська обласна рада, адреса місцезнаходження - вул. М. Грушевського, 8 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 24630220.
Комунальне некомерційне підприємство «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» Тернопільської обласної ради, адреса місцезнаходження - вул. Академіка Сахарова, 2 м. Тернопіль, код ЄДРПОУ - 02001305.
Повне судове рішення складено 07 березня 2025 року
Головуюча суддя І.М. Черніцька