про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
07 березня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/503/24
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Тихонова І.В., перевіривши матеріали звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі № 360/503/24 за позовом адвоката Щасливого Олексія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 яке набрало законної сили 06.09.2024, частково задоволено позовні вимоги адвоката Щасливого Олексія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №7951 «Про результати службового розслідування» в частині:
Пункт 5. За порушення вимог статей 1,3,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11,12,14,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, розділу І п.4 інструкції «Про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», затверджено Наказом Міністра оборони України від 29.06.2005 року № 359 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 20.10.2015 року № 569), згідно вимог статті 92 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , накласти дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідальність»;
Пункт 7.1. Взяти до уваги накладене дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідальність» на капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 ;
Пункт 7.2. За завдану державі шкоду відповідно статті 6 розділу 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» та Постанови Кабінету Міністрів від 15 липня 2020 року № 604 «Про затвердження переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості» стягнути з капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , з розрахунку підвищеної кратності суму в розмірі 446749 гривень 30 копійок (чотириста сорок шість тисяч сімсот сорок дев'ять гривень 30 копійок).
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 утримані з нього на виконання наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №7951 «Про результати службового розслідування» грошові кошти та нарахувати види виплат та доплат до грошового забезпечення, на отримання яких він втратив право у зв'язку із виданням оскаржуваного наказу.
09.12.2024 року до суду через систему "Електронний суд" до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява від представника позивача адвоката Щасливого Олексія Романовича про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 360/503/24, в якій заявник просить зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень - військову частину НОМЕР_1 подати до суду у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі № 360/503/24.
Ухвалою від 24 січня 2025 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до Луганського окружного адміністративного суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі №360/503/24.
Ухвалою від 28 лютого 2025 року витребувано від Військової частини НОМЕР_1 відомості про керівника Військової частини НОМЕР_1 - суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення по даній справі, зокрема прізвище, ім'я, по батькові; дату народження; місце реєстрації; РНОКПП.
Від Військової частини НОМЕР_1 надійшла до суду заява, в якій зазначено, що згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 24.01.2025 року №259 скасовано пункти наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 31.12.2023 року №7951 «Про результати службового розслідування за фактом втрати майна служби ракетно-артилерійського озброєння закріпленого за інформаційно-телекомунікаційним вузлом», а саме: Пункт 5; Пункт 7.1; Пункт 7.2. Вказав, що військова частина НОМЕР_1 знаходиться на повному фінансово-господарському забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 , та є її підпорядкованим підрозділом, визначеним Міністерством оборони України. Разом з цим, у зв'язку з відсутністю фінансування у Військовій частині НОМЕР_1 кошти ОСОБА_1 ще не надходили, тому виплати йому ще не здійснені. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Станом на 05 березня 2025 року інформації щодо виділення додаткових асигнувань з цього приводу на адресу Військової частини НОМЕР_1 не надходило. Командиром військової частини НОМЕР_1 здійснено усі залежні від нього заходи за для своєчасного виконання рішення суду у цій справі, однак через незалежні від нього обставини останнє виконати своєчасно неможливо. Тобто, причинною вчасного не виконання рішення суду є відсутність відповідних бюджетних коштів.
Від представника позивача надійшли заперечення на заяву відповідача, в яких зазначено, що як вбачається з матеріалів провадження за заявою про встановлення судового контролю, із часу набрання судовим рішенням законної сили до сьогодні сплив строк у півроку. Але, відповідачем не тільки реально не виконано рішення, але й не зупинено утримання коштів із позивача (докази зворотнього відсутні). До звіту відповідача надані певні документи, що на думку відповідача свідчать про неможливість реального виконання відповідачем рішення суду через залежність від бюджетних асигнувань. Поряд із цим, відповідачем не надано доказів вжиття заходів щодо виконання рішення суду - звернень до вищого командування щодо виділення коштів на виконання відповідного судового рішення, тощо. Крім того, акцентує увагу суду на тому, що відповідач посилається на відсутність видатків на виконання судових рішень, проте утримані із позивача кошти фактично є його грошовим забезпеченням, тобто це дві різні категорії видатків.
Суд, перевіривши матеріали справи та поданий звіт відповідача, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні, з огляду на таке.
Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
У поданому звіті відповідач зазначає, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.08.2024 у справі 360/503/24 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 24.01.2025 року №259 скасовано пункти наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 31.12.2023 року №7951 «Про результати службового розслідування за фактом втрати майна служби ракетно-артилерійського озброєння закріпленого за інформаційно-телекомунікаційним вузлом», а саме:
Пункт 5. За порушення вимог статей 1,3,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11,12,14,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, розділу І п.4 інструкції «Про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», затверджено Наказом Міністра оборони України від 29.06.2005 року № 359 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 20.10.2015 року № 569), згідно вимог статті 92 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , накласти дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідальність»;
Пункт 7.1. Взяти до уваги накладене дисциплінарне стягнення «попередження про неповну службову відповідальність» на капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 ;
Пункт 7.2. За завдану державі шкоду відповідно статті 6 розділу 3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» та Постанови Кабінету Міністрів від 15 липня 2020 року № 604 «Про затвердження переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості» стягнути з капітана ОСОБА_1 , заступника командира роти зв'язку командного пункту з озброєння польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 , з розрахунку підвищеної кратності суму в розмірі 446749 гривень 30 копійок (чотириста сорок шість тисяч сімсот сорок дев'ять гривень 30 копійок).
Також, відповідач зазначив, що у зв'язку з відсутністю фінансування у Військовій частині НОМЕР_1 кошти ОСОБА_1 ще не надходили, тому виплати йому ще не здійснені. У зв'язку із тим, що Військова частина НОМЕР_1 перебуває на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_1 і не є розпорядником коштів, то у неї не має можливості самостійно здійснювати такі виплати. Станом на 05 березня 2025 року інформації щодо виділення додаткових асигнувань з цього приводу на адресу Військової частини НОМЕР_1 не надходило.
Згідно основної заяви-розрахунок на фінансування для виплати забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямком грошового забезпечення військової частини НОМЕР_1 за березень 2025 року наявне прізвище позивача ОСОБА_1 у сумі 220 638 (двісті двадцять тисяч шістсот тридцять вісім) грн.
Отже, відповідач зазначає, що виплата утриманих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України на погашення заборгованості за рішеннями суду.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем не надано суду довідки-розрахунку заборгованості щодо стягнутих за скасованим наказом коштів, з якої можна встановити, що сума 220638,00 грн є саме тією сумою, яку протиправно утримано з позивача.
Таким чином, станом на дату розгляду звіту відповідача, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано. Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судом враховується той аргумент, що фактична невиплата утриманих коштів зумовлена не бездіяльністю військової частини НОМЕР_1 , а відсутністю належного фінансування від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу утриманих з нього коштів, суд дійшов висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.
Тому, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту та встановити відповідачу новий строк для подання звіту, а також вчинення всіх можливих та залежних від відповідача дій для виконання рішення суду по даній справі.
Також, суд звертає увагу відповідача, що він має право не лише на створення належних умов для додержання чинного законодавства, а також для перевірки їх дотримання складати інші документи, а й вчиняти активні дії, що тягнуть за собою правові наслідки.
Суд повторно звертає увагу відповідача, що з урахуванням принципу верховенства права та необхідності реального захисту прав людини, шляхом виконання рішення, яке ухвалено на її користь, доцільно не лише зазначати у звіті про те, що існує певний механізм погашення та на відсутність коштів, а і зазначити ті обставини, що конкретно суб'єкт владних повноважень робить для вирішення питання стосовно реального виконання рішення, яке ухвалено на користь позивача, а саме чи вживаються ним реальні заходи щодо ініціювання і звернення уваги суб'єктів владних повноважень вищого рівня на питання виділення необхідних коштів для виплати заробгованості та реальних потреб в коштах на кожен рік (регулярні письмові звернення до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, інших суб'ктів законодавчої ініціативи).
Керуючись ст. ст. 9, 77, 80 248, 256, 295, 382 КАС України, суд
Визнати поданий Військовою частиною НОМЕР_1 звіт від 05.03.2025 таким, що не підтверджує виконання рішення суду від 06.08.2024 у справі № 360/503/24, в частині виплати позивачу утриманої з нього суми.
Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 06.08.2024 у справі № 360/503/24, в частині здійснення виплати ОСОБА_1 утримані з нього грошові кошти - протягом 60 днів, а саме з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити, Військовій частині НОМЕР_1 , що звіт про виконання рішення має відповідати вимогам ст. 382-2 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 21.11.2024 № 4094-IX щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Роз'яснити Військовій частині НОМЕР_1 , що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту, є достатніми, переконливими, та вичерпними.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов