ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відкриття провадження
"07" березня 2025 р. справа № 300/1390/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Сліпенчук Наталія Андріївна (вул. Сахарова, 34, офіс 504, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76014),
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ),
Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ),
про визнання протиправними та скасування наказів, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Сліпенчук Наталія Андріївна (надалі по тексту - представник позивача), 03.03.2025 звернулася в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 (надалі по тексту також - відповідачі) про визнання протиправними та скасування наказів.
Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 28.02.2025" та підписана електронно-цифровим підписом адвоката Сліпенчук Наталії Андріївни, яка діє на підставі ордера №1094497 від 28.02.2025.
Підставою звернення до суду, на переконання позивача, є протиправні дії відповідачів щодо винесення наказу начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 №539 від 10.09.2024 "Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією" в частині, що стосується ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та наказу командира військової частини НОМЕР_1 про призов та зарахування до списків військової частини в частині, що стосується ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порушення Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).
Позивач є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, подано з дотриманням правил підсудності та в строк, установлений законом.
Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України немає.
Справа підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Одночасно з адміністративним позовом представник позивач подав клопотання про витребування доказів від 28.02.2025, в якому просить витребувати у Військової частини НОМЕР_1 наказ (витяг з наказу) командира військової частини НОМЕР_1 про призов на військову службу від час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків військової частини щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Розглянувши вище коментоване клопотання позивача, суддя вказує на наступне.
Приписами частини 1, 3 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Докази суду надають учасники справи.
Згідно вимог частин 1, 2, 4 статті 79 КАС України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Статтею 80 коментованого Кодексу передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено, поряд з іншим, заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З наведеного слідує, що учасник справи, заявляючи клопотання про витребування доказів судом, зобов'язаний зазначити у такому клопотанні про заходи, яких ним вжито для отримання цього доказу самостійно або причини неможливості самостійного отримання цього доказу, а також подати докази на підтвердження здійснення усіх залежних від нього дій, спрямованих на отримання такого доказу.
Як встановлено суддею із матеріалів позовної заяви представник позивача 29.10.2024 звертався із адвокатським запитом до Військової частини НОМЕР_1 з метою отримання наказу, надаючи суду відповідні докази на підтвердження здійснених заходів, спрямованих на отримання вказаного наказу, яку просить витребувати у клопотанні. З незалежних від позивача причин його звернення не були задоволені.
Таким чином, у зв'язку із вказаним, суддя дійшов висновку про необхідність витребування у відповідача необхідних доказів для повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи, а отже клопотання про витребування доказів слід задовольнити.
Окрім того, згідно частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 двічі подавав 17.07.2024 та 29.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації разом із відповідними доказами, які засвідчують право на отримання відстрочки, які, як стверджує позивач, не були розглянуті ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зважаючи на те, що розгляд заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації здійснює за місцем перебування позивача на військовому обліку, а саме в ІНФОРМАЦІЯ_5 , то прийняття рішення судом по суті та вирішення заявлених позовних вимог може вплинути на права, інтереси або обов'язки вказаного суб'єкта владних повноважень.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі в справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Враховуючи наведене, керуючись статтями 171, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Сліпенчук Наталія Андріївна, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправними та скасування наказів.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами.
3. Клопотання представника позивача Сліпенчук Наталії Андріївни про витребування доказів в Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.
4. Залучити до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ).
5. Встановити відповідачам з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних докази (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідачів надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
5.1. Роз'яснити, що відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачу - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
7. Встановити третій особі з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання письмових пояснень по справі, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
8. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім відзиву на позовну заяву, оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів про обставини:
- усі документи враховані і використані при оформленні оспорюваного наказу за №539 від 10.09.2024.
9. Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 , крім відзиву на позовну заяву, оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів про обставини:
9.1. усі накази оформлені військовою частиною на виконання наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 №539 від 10.09.2024, в тому числі в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
9.2. наказ (витяг з наказу) командира Військової частини НОМЕР_1 про призов на військову службу від час мобілізації, на особливий період та зарахування до списків військової частини щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
10. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 подати письмові пояснення щодо власної позиції по відношенню до доводів і аргументів позивача, сформованих у адміністративному позові:
10.1. "Відтак, Позивач не тільки мав право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у відповідності до статті 23 Закону №3543-XII, але й належним чином реалізував його шляхом подання відповідної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_7 .".
10.2. "Попри це, Відповідач, винісши наказ про призов ОСОБА_1 у процесі розгляду уповноваженою комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідної заяви про відстрочку, не лише допустив протиправну бездіяльність в частині не перевірки підстави для відстрочки останнього, а й вийшов за межі своїх повноважень, порушивши норму абз. 7 п. 60 Порядку.".
10.3. "Відтак, видачею начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 наказу № 539 від 10.09.2024 р. "Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією" в частині, що стосується Позивача, порушено право останнього щодо завершення належного оформлення відстрочки від призову на військову службу, та спричинило інші негативні наслідки, зокрема, видачу командиром військової частини НОМЕР_1 наказу про призов та зарахування до списків військової частини, що в свою чергу, стало підставою для зняття ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних.".
11. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 подати письмові пояснення щодо спірних обставин в приводу:
11.1. які саме документи представив позивач перед, чи при оформленні відповідачем оспорюваного наказу за №539 від 10.0.92024?
11.2. на підставі яких документів позивач був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_8 ?
12. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів та письмові пояснення про обставини:
12.1. які результати розгляду заяв позивача від 17.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу, та про видачу довідки про відстрочку, які надійшли 22.07.2024 поштовим відправленням за №7601875505695?
12.2. які результати розгляду заяв позивача від 28.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу, та про видачу довідки про відстрочку, які надійшли 02.09.2024 поштовим відправленням за №7601800070081?
12.3. чи перебував/перебуває позивач на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 (дану інформацію слід подати за період з 17.07.2024 по 07.03.2025)?
13. Виконання вимог пунктів 5-12 резолютивної частини даної ухвали суду необхідно здійснити позивачу і відповідачам у строк до 21 березня 2025 року.
14. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
15. Надіслати Військовій частині НОМЕР_3 копії позовної заяви разом з доданими документами.
16. З метою отримання судом відзиву на позов, пояснення, письмових доказів про обставини, визначені в пунктах 5 - 11 даної ухвали суду, представник позивача та відповідачів вправі подавати в суд такі документи і процесуальні заяви по справі за електронною адресою Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
17. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Представнику позивача та відповідачів ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд". Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету відповідача в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.