Рішення від 05.03.2025 по справі 215/1175/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 рокуСправа №215/1175/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради в якому просить суд:

- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради розглянути заяву від 24.01.2024р. вх. №141 всупереч способу визначеному у ст. 3, 19, 46 Конституції України, ст. 13 ЗУ «Про соціальні послуги» без заяви від 24.01.2024р. вх. №31, визнати таку процедуру протиправною діяльністю і порушенням гарантій прав людини;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2024 вх. №141 разом із заявою від 24.01.2024 вх. № 31.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.02.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії, передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2024 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано п'ятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, в якій привести позовні вимоги відповідно до вимог ст. 5 КАС України та якісної читабельної довідки про інвалідність І групи ОСОБА_1 , на підтвердження пільги щодо сплати судового збору.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року, яка залишена без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024, адміністративний позов повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, оскільки позивач не усунула недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Постановою Верховного Суду від 10.12.2024 ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.07.2024 року у справі №215/1175/24 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

25.12.2024 року справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано на новий розгляд судді Кальнику В.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 року клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору та прийнято до свого провадження адміністративну справу №215/1175/24 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що подала заяву від 24.01.2024 р. вх. 141, якою просила на підставі ст. 3, 8, 22, 34, 46, 48, 92 Конституції України, Постанови КМУ від 06.10.21 р. №1040 організувати роботу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради таким чином, щоб надати сину, ОСОБА_2 , направлення для перепідготовки з основ догляду на професійній основі, оскільки відчуває потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі. Позивач потребує такі послуги, оскільки через порушення функції організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися. Таке свавілля при захисті соціальних прав в соціальній державі не припустимо. Вказує, що не можливо надати форму висновку, оскільки вона не затверджена МОЗ, яку хибно вимагає відповідач. Зазначила, що відповідач діяв не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією України, з не використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, упереджено, без розсудливо, без дотриманням необхідного бaлaнcу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача.

08.01.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що 24.01.2024 ОСОБА_3 надав до приймальні управління заяву ОСОБА_1 про потребу в наданні соціальних послуг від 24.01.2024, зареєстрована управлінням за вх.№31, додатком до неї було додано заяву ОСОБА_1 про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 24.01.2024, яка була зареєстрована за вх. № 141. Також до заяви ОСОБА_1 від 24.01.2024 вх.№31 було додано заяву ОСОБА_2 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі від 24.01.2024, яка була зареєстрована за вх.№142, заява ОСОБА_2 про включення до переліку осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю від 24.01.2024, зареєстрована за вх.№2. Заява позивача від 24.01.2024 за вх. № 31 була розглянута управлінням відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та підготовлена письмова відповідь з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти. Після розгляду заяви позивача управлінням було прийнято рішення про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, яке направлено на поштову адресу позивача. Вказане рішення обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 , якого позивач просить призначити надавачем соціальних послуг з догляду на професійній основі, не перебуває у переліку осіб, які надають такі послуги на професійній основі, у зв'язку з чим, відсутня можливість для його обрання. З огляду на вищевикладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

15.01.2025 року до суду позивачем було направлено відзповідь на відзив, в якій позивач вказав, що підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити позов у повному обсязі з посиланням на той факт, що відповідач не сприяв особі, що перебуває у складних життєвих обставинах, які не взмозі подолати за допомогою наявних засобів і можливостей щодо забезпечення соціальним захистом.

Також, 15.01.2025 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій вона просила суд призначити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку загального позовного провадження в адміністративній справі №215/1175/24 було відмовлено.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 24.01.2024 ОСОБА_2 надав до управління заяву ОСОБА_1 про потребу в наданні соціальних послуг від 24.01.2024, яка була зареєстрована управлінням за вх.№31, додатком до неї було додано заяву ОСОБА_1 про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 24.01.2024, яка була зареєстрована за вх. № 141.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 24.01.2024 р. за вх.№141 було додано наступні документи: копія паспорту (1. 2, 10, 11 стр.); копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків; копія довідки МСЕК серія МСЕ-ДНА-01 №538742 від 20.10.2006 р.

Станом на 24.01.2024 р. ОСОБА_2 не було надано на адресу відповідача довідку про проходження підготовки або перепідготовки з основ догляду, у зв'язку з чим його не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради було прийнято рішення від 24.01.2024 р. № 6 про залишення заяви про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійні основі від 24.01.2024 р. за вх.№141 без руху.

Відповідачем було підготовлено письмове повідомлення від 24.01.2024 р. за вих.№15/23.1-22/275 про залишення заяви від 24.01.2024 р. за вх.№141 без руху, в якому роз'яснено щодо подальшого розгляду заяви щодо потреби в наданні соціальних послуг з догляду на професійні основі від 24.01.2024 р. за вх.№141, а саме: щодо необхідності протягом 30-ти календарних днів із дати отримання повідомлення надати до управління висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може сомостійно пересуватися та сомообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг за формою, затвердженою МОЗ.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради від 25.01.2024 р. за №15/231-22/273 відмовлено ОСОБА_2 у заяві про згоду надавати соціальні послуги по догляду на професійній основі від 24.01.2024 р. за вх.142.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням від 25.01.2024 р. №15/231-22/273 в частині розгляду заяви від 24.01.2024 р. за вх.№142 та вважаючи його протиправним, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про соціальні послуги» суб'єктами системи надання соціальних послуг є:

1) уповноважені органи у сфері надання соціальних послуг;

2) отримувачі соціальних послуг;

3) надавачі соціальних послуг;

4) об'єднання працівників системи надання соціальних послуг;

5) об'єднання надавачів соціальних послуг;

6) об'єднання отримувачів соціальних послуг.

Згідно з пунктом 6, 10, 15 частини першоїстатті 1 Закону України «Про соціальні послуги» надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг; отримувачі соціальних послуг - особи/сім'ї, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, яким надаються соціальні послуги; складні життєві обставини - обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров'я та розвиток особи, функціонування сім'ї, які особа/сім'я не може подолати самостійно. Чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини:

а) похилий вік;

б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті;

в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування;

г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин;

ґ) інвалідність;

д) бездомність;

е) безробіття;

є) малозабезпеченість особи;

ж) поведінкові розлади у дітей через розлучення батьків;

з) ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків із виховання дитини;

и) втрата соціальних зв'язків, у тому числі під час перебування в місцях позбавлення волі;

і) жорстоке поводження з дитиною;

ї) насильство за ознакою статі;

й) домашнє насильство;

к) потрапляння в ситуацію торгівлі людьми;

л) шкода, завдана пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією;

Згідно з частиною першоюстатті 11 Закону України «Про соціальні послуги» до уповноважених органів системи надання соціальних послуг належать:

1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;

2) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації;

3) виконавчі органи міських рад міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад.

Надавачі соціальних послуг провадять свою діяльність відповідно до законодавства про соціальні послуги, на підставі установчих та інших документів, якими визначено перелік соціальних послуг та категорії осіб, яким надаються такі послуги, за умови забезпечення їх відповідності критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Надавачі соціальних послуг можуть належати до державного, комунального або недержавного секторів.

До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать надавачі соціальних послуг, утворені органами, зазначеними у частині першійстатті 11 цього Закону, діяльність яких фінансується за рахунок коштів відповідного бюджету/бюджетів.

До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать:

1) установи/заклади надання соціальних послуг (стаціонарні, реабілітаційні, тимчасового перебування);

2) інші установи/заклади соціальної підтримки (обслуговування), у тому числі спеціалізовані служби підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

З метою оптимізації та комплексного підходу до надання соціальних послуг можуть утворюватися комплексні установи/заклади надання соціальних послуг, структурні або відокремлені (територіальні) підрозділи яких надають різні соціальні послуги різним групам населення.

Керівник надавача соціальних послуг державного/комунального сектору призначається на посаду на конкурсній основі за контрактом. Положення про конкурсну комісію, умови та порядок проведення конкурсу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Типове положення про установи/заклади, що надають соціальні послуги, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Соціальні послуги можуть надаватися у центрах зайнятості, закладах охорони здоров'я, освіти, культури тощо.

До надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об'єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цьогоЗаконубез здійснення підприємницької діяльності.

Працівники надавачів соціальних послуг державного/комунального та недержавного секторів та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, забезпечують надання соціальних послуг на професійній основі відповідно до вимог цього Закону.

Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України (стаття 13 Закону України «Про соціальні послуги»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 № 1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі». затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі (даліПорядок №1040). Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі) особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися (далі - соціальні послуги з догляду на професійній основі) та є:

громадянами похилого віку;

особами з інвалідністю;

невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування;

дітьми з інвалідністю;

дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161(Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1040 особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі (далі - перелік), який ведуть структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи сільських, селищних, районних у містах (у разі утворення), міських рад (далі - уповноважений орган).

Особа або законний представник особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, подають уповноваженому органу заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі за формою згідно з додатком 1 (далі - заява про потребу в наданні соціальних послуг).

Під час подання заяви про потребу в наданні соціальних послуг особою або законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, пред'являються:

паспорт громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства - довідка про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортний документ іноземця та посвідка на тимчасове проживання або посвідка на постійне проживання;

документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, внесені до паспорта громадянина України, крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг додаються:

висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду (далі - висновок про стан здоров'я), за формою, затвердженою МОЗ;

копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);

копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років (за потреби);

копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ (за потреби);

довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ (за потреби);

копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на професійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

копія рішення суду або рішення органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на професійній основі (для опікунів або піклувальників).

Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу, який прийняв заяву про потребу в наданні соціальних послуг.

Як встановлено матеріалами справи, 24.01.2024 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, а також просила організувати роботу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради таким чином, щоб надати сину, ОСОБА_2 , направлення для перепідготовки з основ догляду на професійній основі і звернути увагу, що відстутній закон, яким забороняє надати таке направлення при відсутності довідки про місце реєстрації громадянина у якого не має свого житла.

Заяву було прийнято 24.01.2024 р. відповідачем та присвоєно вхідний номер № 141.

Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради було прийнято рішення від 24.01.2024 р. № 6 про залишення заяви про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійні основі від 24.01.2024 р. за вх.№141 без руху. Відповідачем було підготовлено письмове повідомлення від 24.01.2024 р. за вих.№15/23.1-22/275 про залишення заяви від 24.01.2024 р. за вх.№141 без руху, в якому роз'яснено щодо подальшого розгляду заяви щодо потреби в наданні соціальних послуг з догляду на професійні основі від 24.01.2024 р. за вх.№141, а саме: щодо необхідності протягом 30-ти календарних днів з дати отримання повідомлення надати до управління висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може сомостійно пересуватися та сомообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг за формою, затвердженою МОЗ.

У відповідь на повідомлення про необхідність надання визначених порядком документів ОСОБА_1 не було надано додатково необхідного пакету документів.

Відповідно до пункту 3 Постанови №1040 компенсація не призначається:

1) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, особам, зазначеним у абзацах другому - шостому пункту 1 цього Порядку, якщо такі особи: отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору; отримують виплати на догляд відповідно до Законів УкраїниПро загальнообов'язкове державне соціальне страхування,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб,Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю(крім осіб з інвалідністю з дитинства I групи);

2) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують допомогу на догляд відповідно до Закону УкраїниПро психіатричну допомогу;

3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі відповідно до Закону УкраїниПро соціальні послуги;

4) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують соціальні послуги догляду вдома, денного догляду, паліативного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору.

На підставі абзацу 5 пункту 9 Порядку №1040 у разі подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, та/або особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, недостовірних документів/відомостей уповноважений орган може відмовити в призначенні компенсації шляхом надсилання на поштову або електронну адресу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, особи або законного представника особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, повідомлення.

З матеріалів справи та оскаржуваного рішення вбачається, що позивачем до заяви від 24.01.2024 р. №141 не надано повний пакет документів.

Також, матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 , якого обрала позивач для надання їй соціальної послуги з догляду, не перебуває в переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, що підтверджується реєстром фізичних осіб, які планують надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі.

При цьому, фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, проходять підготовку та перепідготовку у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Фізичні особи можуть також здійснювати догляд на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг, але лише у випадку, коли отримувачам соціальних послуг є особа з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.

Якщо ж особа бажає надавати послуги з догляду на професійній основі, вона повинна пройти навчання, або скласти іспит.

Особа, яка бажає пройти навчання, повинна подати до уповноваженого органу заяву у довільній формі про отримання направлення на навчання з основ догляду та про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.

Після отримання довідки про проходження навчання така фізична особа повинна звернутись до уповноваженого органу, що веде перелік переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Після чого, вказаний орган вносить до переліку інформацію про фізичну особу та про неможливість/можливість цієї особи надавати соціальні послуги з догляду.

Особа, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, може обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який ведуть управління.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність у відповідача підстав для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 24.01.2024 р. вх.№141.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, що є чинним та відповідно до положень, якого законодавцем чітко визначено перелік документів які повинні бути подані, при цьому позивачем вищезазначеного пакету документів відповідно до п. 5 Порядку 1040, надано не було.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного /судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

З урахуванням наведеного, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору як особа з інвалідністю I групи, що підтверджується копією довідки, яка міститься в матеріалах справи. Тому, питання щодо розподілу судових витрат у вигляді судового збору судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник