27 лютого 2025 року
м. Київ
справа № 990/50/25
провадження № 11-85заі25
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідачки Усенко Є. А.,
суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Гриціва М. І., Губської О. А., Єленіної Ж. М., Короля В. В., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Погрібного С. О., Ступак О. В., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Шевцової Н. В.,
перевіривши матеріали апеляційної скарги Лозівської міської ради Харківської області на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11.02.2025 у справі за позовом Лозівської міської ради Харківської області до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови в частині,
Лозівська міська рада Харківської області звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі - Касаційний адміністративний суд) як суду першої інстанції з позовною заявою до Верховної Ради України, у якій просила визнати протиправною та скасувати Постанову Верховної Ради України від 19.09.2024 № 3984-IX «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» у частині перейменування селища Панютиного Лозівського району Харківської області на селище Лиманівку.
Касаційний адміністративний суд ухвалою від 11.02.2025 у відкритті провадження у справі відмовив на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
25.02.2025 Степанова Олена Сергіївна від імені Лозівської міської ради Харківської області за допомогою підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи звернулася до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою на цю ухвалу Касаційного адміністративного суду.
Згідно із частиною четвертою статті 55 КАС держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Тобто уповноважена особа, крім керівника, через яку орган місцевого самоврядування діє на засадах самопредставництва, має підтвердити свій відповідний статус, зокрема, шляхом подання документів, вказаних у частині четвертій статті 56 КАС [статут, положення, трудовий договір (контракт)].
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина перша статті 57 КАС).
Відповідно до частини восьмої статті 59 КАС у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
До апеляційної скарги долучено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), згідно з відомостями якого керівником Лозівської міської ради Харківської області є Зеленський Сергій Володимирович.
Також до апеляційної скарги додано довіреність від 10.08.2023, якою Зеленський С. В. (з посиланням на витяг з ЄДР від 10.08.2023) в порядку передоручення уповноважує Степанову О. С. представляти інтереси Лозівської міської ради Харківської області в судах України (в тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях).
Разом з тим до апеляційної скарги не долучено доказів, що Лозівська міська рада Харківської області може діяти в суді в порядку самопредставництва через Степанову О. С., так само як і доказів, що Степанова О. С. діє як адвокат - представник позивача. У ЄДР станом на тепер немає відомостей про Степанову О. С. як про особу, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи (Лозівської міської ради Харківської області).
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Оскільки до апеляційної скарги не долучено доказів, які б підтверджували повноваження Степанової О. С. на підписання апеляційної скарги від імені Лозівської міської ради Харківської області, апеляційна скарга підлягає поверненню.
Повернення апеляційної скарги не перешкоджає в доступі до правосуддя, позаяк відповідно до статті 169, частини другої статті 298 КАС Лозівська міська рада Харківської області вправі повторно звернутися з апеляційною скаргою на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11.02.2025 в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 55, 169, 248, 298 Кодексу адміністративного судочинства України, Велика Палата Верховного Суду
Повернути апеляційну скаргу Лозівської міської ради Харківської області на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11.02.2025 у справі за позовом Лозівської міської ради Харківської області до Верховної Ради України про визнання протиправною та скасування постанови в частині.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідачка Є. А. Усенко
Судді:О. О. БанаськоМ. В. Мазур
О. Л. БулейкоС. Ю. Мартєв
Ю. Л. ВласовС. О. Погрібний
І. А. ВоробйоваО. В. Ступак
М. І. ГрицівІ. В. Ткач
О. А. ГубськаО. С. Ткачук
Ж. М. ЄленінаВ. Ю. Уркевич
В. В. КорольН. В. Шевцова
О. В. Кривенда