печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9790/25-к
03 березня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора: ОСОБА_3 , захисника: ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого другого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України, -
03.03.2025 у провадженні слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_7 , надійшло клопотання старшого слідчого другого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурор першого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що слідчими другого відділу Управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000163 від 11.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з 22.11.2013 у місті Києві на Майдані Незалежності розпочалися безстрокові мирні збори громадян на підтримку європейського вектору зовнішньої політики України та зміни чинної влади.
З метою залякування учасників акцій протесту службові особи органів внутрішніх справ України, будучи вертикально підпорядкованою державною структурою, у період січня - лютого 2014 року неодноразово організовували незаконну і силову протидію учасникам протестів, у першу чергу особам, які перебували на Майдані Незалежності у місті Києві.
Працюючи у вказаний період на посаді командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , здійснював владні та організаційно-розпорядчі повноваження відносно підлеглих працівників третьої роти цього батальйону, у зв'язку з чим, відповідно до положень пункту 1 Примітки до статті 364 Кримінального кодексу України (в редакції Закону від 07.04.2011) був службовою особою.
Разом з тим, працюючи на вказаній посаді 18.02.2014 у період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) ОСОБА_6 - будучи працівником правоохоронного органу, службовою особою, діючи умисно, за попередньою змовою у групі осіб із не встановленими слідством на даний час командирами підрозділів внутрішніх військ МВС України, іншими невстановленими керівниками підрозділів правоохоронних органів, військовослужбовцями підрозділів внутрішніх військ МВС України та працівниками спеціальних підрозділів «Беркут», на виконання незаконних наказів начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_8 , діючи всупереч Присяги працівника органів внутрішніх справ України, текст якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1991 №382, у порушення вимог статей 18-20 Загальної декларації прав людини, статей 10-11 Конвенції, статті 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статей 19, 28, 34, 39, 60, 64, Конституції України, статей 1, 2, 5, 12-15 Закону України «Про міліцію», пунктів 5, 6, 10, 12 Правил застосування спеціальних засобів, пунктів 4.2, 9.3, 9.4, 9.6, Інструкції із забезпечення контролю за обліком, зберіганням, видачею й прийманням вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та спеціальних засобів у чергових частинах органів та підрозділів внутрішніх справ України, хибно розуміючи поняття відданості народові України та виконання наказів керівника, 18 лютого 2014 року вчинив дії спрямовані на перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій працівниками органів внутрішніх справ.
Так, командир роти патрульної служби Мелітопольського МВ УМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 діючи у складі зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, 18.02.2014 в період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) на виконання явно злочинного наказу заступника начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_8 , разом із іншими залученими для цього співробітниками підрозділів правоохоронних органів здійснив силовий розгін громадян, які перебували на вулиці Інститутській від перехрестя з вулицею Шовковична до Майдану Незалежності, а саме перебуваючи на у районі перехрестя вулиць Шовковичної та Інститутської здійснював постріли із помпової рушниці Форт-500 у напрямку учасників зібрань громадян, у результаті чого внаслідок протиправного та надмірного застосування фізичної сили та спеціальних засобів заподіяно тяжкі наслідки, зокрема у вигляді спричинення 21 особі вогнепальних поранень різного ступеня тяжкості.
З 2006 року Україна почала вести переговори з інституціями Європейського Союзу щодо намірів стати асоційованим членом цієї організації та її повноправним учасником. Ці перемовини продовжив ОСОБА_9 після обрання його Президентом України, за результатами яких 30.03.2012 у місті Брюселі була парафована політична частина Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а 19.07.2012 усі її частини.
Після виконання Україною критеріїв, визначених у Порядку денному асоціації Україна - ЄС (реформування виборчого законодавства, вирішення проблем вибіркового правосуддя та продовження реформ у рамках Порядку денного асоціації), 15.05.2013 Єврокомісія схвалила проєкт рішення Ради Європи щодо підписання Угоди про асоціацію з Україною, згідно з яким Угода про асоціацію України з Європейським Союзом мала бути підписана до проведення 28-29.11.2013 у місті Вільнюсі Литовської Республіки саміту Східного партнерства.
Однак восени 2013 року ОСОБА_9 (стосовно якого затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області), виходячи із власних міркувань, за підбурювання представників російської федерації, діючи умисно, з метою отримання преференцій від представників російської федерації, а також з інших особистих спонукань прийняв рішення про відмову від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Прийняттю такого рішення передувала зустріч 09.11.2013 ОСОБА_9 із президентом російської федерації путіним в.в. у місті Москві російської федерації, де він гарантував ОСОБА_9 надання Україні грошової допомоги в разі його відмови підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, оскільки вона загрожувала економіці російської федерації.
На виконання цього рішення ОСОБА_9 Прем'єр-міністр України ОСОБА_10 (стосовно якого складено повідомлення про підозру, матеріали виділено в окреме кримінальне провадження № 42014000000001048, досудове розслідування зупинене у зв'язку з розшуком) забезпечив прийняття 21.11.2013 Кабінетом Міністрів України розпорядження № 905-р, яким було призупинено процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
У відповідь на рішення Президента України ОСОБА_9 про відмову від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом громадяни України з 21.11.2013 почали проводити в центральній частині міста Києва (на майдані Незалежності та прилеглих вулицях) безстрокові акції протесту проти цього рішення у формі зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій на підтримку (висловлення солідарності) європейського вектора зовнішньої політики України, мета яких суперечила власним інтересам ОСОБА_9 .
Указані протестні заходи громадян відбувались у центральній частині міста Києва, зокрема на майдані Незалежності, вулицях Хрещатик, Інститутській, Грушевського, Садовій, Шовковичній, Банковій, Лютеранській, Заньковецької, Богомольця, Командарма Каменєва, Липській, Круглоуніверситетській, Гусовського, Різницькій, Європейській та Михайлівській площах, Кловському узвозі, у Кріпосному провулку, Маріїнському парку, згідно з поданими в листопаді - грудні 2013 року до Київської міської державної адміністрації повідомленнями про проведення безстрокових зібрань громадян на підтримку європейської інтеграції України, а саме:
- ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 від 30.11.2013 про проведення мирної акції протесту, мирного зібрання людей на майдані Незалежності та інших вулицях міста Києва;
- депутатської фракції Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» у Верховній Раді України від 30.11.2013 щодо проведення з 30.11.2013 народними депутатами України зустрічей із виборцями та встановлення пересувних громадських приймалень народних депутатів України у формі наметів на центральних вулицях міста Києва;
- Київської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 30.11.2013 про початок з 01.12.2013 мирного заходу - мітингу з вимогою достроково припинити повноваження Президента України в порядку, визначеному Конституцією України, та провести позачергові вибори Президента України із зазначенням вулиць міста Києва;
- голови ініціативної групи «Громадський актив Києва» ОСОБА_15 від 04.12.2013 про проведення біля Генеральної прокуратури України з 05.12.2013 мирного зібрання громадян на вулицях Різницькій, Гусовського в місті Києві та прилеглій території на підтримку європейського курсу України, підписання Угоди про асоціацію з ЄС, звільнення політичних в'язнів, скасування рішень суду.
Право громадян на свободу мирних зібрань в Україні гарантується та захищене державою, яка зобов'язана забезпечити його ефективну реалізацію.
Реалізація права на мирні зібрання в Україні регулюється актами національного та міжнародного законодавства.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікована Верховною Радою України згідно із Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», гарантує кожній особі, серед інших прав і свобод, право на свободу зібрань та об'єднання.
Відповідно до статті 11 Конвенції кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення прав на свободу зібрань та об'єднання не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Статтею 21 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ратифікованого Указом Президії Верховної Ради Української PCP від 19 жовтня 1973 року № 2148-VIII, також визнається право на мирні збори. Згідно з положеннями вказаної статті, користування цим правом не підлягає ніяким обмеженням, крім тих, які накладаються відповідно до закону і які є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров'я і моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 39 Конституції України у державі встановлено реєстраційний, а не дозвільний порядок проведення зборів, походів, мітингів і демонстрацій, а їх проведення може бути обмежене лише за рішенням суду та виключно у випадках, безпосередньо визначених Конституцію України. Тимчасові обмеження права громадян на мирні збори можуть встановлюватися лише в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Відповідно до статті 15 Конституції України суспільне життя в Україні ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. Жодна ідеологія не може визнаватися державою як обов'язкова. Держава гарантує свободу політичної діяльності, не забороненої Конституцією і законами України.
Згідно зі статтею 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до статті 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Громадяни, які перебували з 21 листопада 2013 року до 18 лютого 2014 року на Майдані Незалежності у місті Києві та брали участь у цій акції протесту, не допускали будь-яких порушень громадського порядку, у зв'язку з чим були відсутні будь-які підстави для обмеження їх прав на мирні зібрання, гарантовані Конституцією України.
При цьому ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що відмова від підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом суперечить державним і суспільним інтересам, а також призведе до масового зібрання людей для публічного висловлення негативного ставлення до дій органів державної влади та окремих службових осіб, не пізніше 21.11.2013 вирішив, використовуючи повноваження Президента України, здійснити дії, спрямовані на припинення масових зібрань громадян.
Для досягнення цієї злочинної мети ОСОБА_9 у період з 21.11.2013 по 18.02.2014 вирішив залучити раніше призначених ним особисто та за його сприяння підконтрольних йому осіб - Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_16 , Голову Служби безпеки України ОСОБА_17 , Міністра оборони України ОСОБА_18 та використати повноваження, сили і засоби очолюваних ними відомств та служб для обмежень конституційних прав громадян на свободу свого світогляду, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації та на участь у масових заходах.
При цьому, ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та ОСОБА_18 (стосовно, яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області), об'єднані єдиним злочинним умислом з ОСОБА_9 , виходячи із повноважень очолюваних ними відомств та займаних посад, виконуючи вказівки організатора злочину ОСОБА_9 , залучили у вказаний період часу підлеглі підрозділи очолюваних ними міністерств та служб, а також їх службових осіб до обмеження проходу на окремі ділянки місцевості у центральній частині м. Києва (урядовий квартал), застосування фізичного насильства, зброї та спеціальних засобів до учасників зібрань громадян (далі - мітингувальники).
Зокрема, у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, ОСОБА_16 залучено заступника Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_19 , начальника Головного управління - командувача внутрішніх військ МВС України ОСОБА_20 , начальника ГУМВС України в Київській області, а з 01.12.2013 тимчасово виконувача обов'язків начальника Головного управління МВС України в місті Києві ОСОБА_21 (стосовно яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області).
При цьому ОСОБА_16 , у вказаний період часу, з відома та згоди організатора злочинів ОСОБА_9 , залучив за допомогою начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 , до перешкоджання організації та проведенню зборів, мітингів та демонстрацій у складі злочинної групи службових осіб управління, в підпорядкуванні яких перебували підрозділи, сили та засоби, а також особовий склад міліції громадської безпеки - заступника начальника Головного управління - начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві ОСОБА_8 і командира ПМОП «Беркут», підпорядкованого ГУМВС України в місті Києві, ОСОБА_22 (стосовно яких затверджений прокурором обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42017000000002014 перебуває на розгляді у Броварському міськрайонному суді Київської області).
За обставинами створення ОСОБА_9 у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014 злочинної групи та вчинення нею злочинів, матеріали досудового розслідування виділено в окреме кримінальне провадження за №42017000000002014 обвинувальний акт направлено до суду.
18.02.2014 учасниками масових заходів (зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій) організовано вуличний похід громадян з майдану Незалежності вулицями центральної частини м. Києва (Інститутська, Грушевського, Шовковична, Садова, Кріпосний провулок) до будівлі Верховної Ради України (вул. Грушевського, 5) для проведення мітингу з метою публічного висловлення підтримки (солідарності) голосуванню народними депутатами України в парламенті за повернення до Конституції 2004 року, що передбачала обмеження повноважень Президента України.
При цьому про проведення вказаного заходу учасниками зібрань громадян було повідомлено завчасно - 16.02.2014.
Будучи обізнаним про такі масові заходи та місця їх проведення, сприймаючи їх як загрозу обмеження своєї влади та повноважень, Президент України ОСОБА_9 , не пізніше 18.02.2014, вирішив здійснити розгін їх учасників силами правоохоронних органів.
За розробленим ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , та ОСОБА_18 злочинним планом, узгодженим з організатором злочинів ОСОБА_9 , 18.02.2014 передбачалося силове звільнення від мітингувальників спочатку території урядового кварталу, а саме вулиць Інститутської та Михайла Грушевського в районі Маріїнського парку, а надалі - Майдану Незалежності і прилеглих вулиць, у тому числі будівлі Федерації профспілок України із застосуванням до учасників зборів фізичної сили та спеціальних засобів, таких, як помпові рушниці «Форт-500», «Форт-500А», «Форт-500М1», «ІЖ-81» набоями 12 калібру, споряджених гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю, гранат сльозоточивої, дратівливої дії «Терен-6», світлозвукових гранат «Терен-7» і «Терен-7м», а також світло шумових гранат «Факел-С», «Заря-2», «Пламя», ручних гранат подразнюючої та світло шумової дії «Дрофа», ручних аерозольних гранат «Дрейф-2», ручних дратівливих грант РГР, ручних дратівливих гранат підвищеної потужності та безпеки, ручних димових гранат, які не перебували на озброєнні ОВС та були завезені у січні 2014 року з російської федерації.
Так, ОСОБА_21 , 18.02.2014, перебуваючи в приміщенні ГУМВС України в Київській області за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 15, будучи представником влади, до повноважень якого належить загальне керівництво ГУМВС України в місті Києві, діючи умисно, явно виходячи за межі наданої йому влади та службових повноважень, доручив ОСОБА_8 безпосередньо на місці організовувати силове звільнення території в межах урядового кварталу, а надалі Майдану Незалежності та прилеглих вулиць від громадян, які там перебували, із залученням для цього співробітників, сил та засобів управління громадської безпеки (УГБ), полку патрульної служби (ППС), полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут» та патрульно-постової служби, відряджених з інших регіонів України, а також військовослужбовців окремих військових частин внутрішніх військ МВС України.
При цьому ОСОБА_8 , у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, залучено керівників та працівників УГБ ГУМВС України в місті Києві, які будучи старшими нарядами міліції згідно з п. 301 Статуту патрульно-постової служби міліції України, затвердженого наказом МВС України від 28.07.1994 №404, а також пунктів 1.2., 1.4. Положенням про управління громадської безпеки ГУМВС України в місті Києві організовували, координували та контролювали діяльність зведених підрозділів полку патрульної служби (ППС), полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут» та патрульно-постової служби, відряджених з інших регіонів України, а також військовослужбовців окремих військових частин внутрішніх військ МВС України.
Зокрема, у період часу з 21.11.2013 по 18.02.2014, ОСОБА_8 доручив здійснити розстановку сил та засобів, визначення місць дислокації в центральній частині м. Києва, організацію, координацію та контроль несення служби вищевказаних підрозділів ОВС, а також доведення до відома їм наказів начальнику управління ОСОБА_23 , його заступникам ОСОБА_24 та ОСОБА_25 , заступнику відділу забезпечення масових заходів ОСОБА_26 та інспекторам цього відділу ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 ; начальнику відділу дільничних інспекторів міліції ОСОБА_36 та інспектору цього відділу ОСОБА_37 ; начальнику відділу організації служби ОСОБА_38 та інспекторам цього відділу - ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 .
Зокрема, ОСОБА_43 станом на 17-18 лютого 2014 року за вказівкою ОСОБА_8 та ОСОБА_24 визначено зведеним підрозділам міліції місця дислокації та несення служби біля Верховної Ради України (будівля, оточення Міський сад, парк Маріїнський, Кріпосний провулок, вулиця Шовковична), Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, горловина КМУ) - ПМСП, ПКСМ, Подільське РУ, Оболонське РУ, Дніпровське РУ, Дарницьке РУ, Святошинське РУ, Солом'янське РУ, ППС Київ, ПМОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, зведені загони патрульної служби з АР Крим, Донецької, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Дніпропетровської областей, військові частини 3036, 3037, 3002, 3057, 3008, 2141, 3066, 4110, 3028, 3030, 3058, 3051, 3055, 3053, 3009, 3035, 4125, 3005, 2250, 2240, 2222, 3006, 2269, 2260, 3001, 3059, 3052, 3061, 3047, 3027, 3054, 3023, 3022, 3004 внутрішніх військ МВС України, ПМОП «Беркут» з АР Крим, Львівської, Харківської Житомирської, Донецької, Луганської, Запорізької, Волинської, Сумської, Тернопільської областей (всього 7219 працівників), Адміністрації Президента України (будівля, оточення) - ПМСП, Голосіївське, Деснянське РУ ГУМВС України в м. Києві, зведені загони патрульної служби з Дніпропетровської та Кіровоградської областей, військові частини 3012, 3039, 3056, 3014, 3033, 3029, 3026, 3003, 2260, ПМОП «Беркут» з м. Севастополь, Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей (усього 1628 працівників), офіс Партії регіонів (вул. Липська) - зведений загін патрульної служби з Миколаївської області (всього 20 працівників).
Крім цього, ОСОБА_8 та ОСОБА_24 станом на 17-18 лютого 2014 року, особисто та віддаючи накази підлеглим працівникам ОСОБА_25 , ОСОБА_38 визначили відповідальними за залученими підрозділами та вищевказаними об'єктами несення служби інспекторів УГБ ГУМВС України в м. Києві, а саме біля Верховної Ради України (будівля, оточення Міський сад, парк Маріїнський, Кріпосний провулок, вулиця Шовковична, де розташовувалися ПМОП «Беркут» з АР Крим, Луганської, Волинської областей, зведений загін патрульної служби в Запорізькій області - ОСОБА_44 , а також інші підрозділи) - ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , будівлі Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, горловина КМУ, де розташовувалися ПМОП з Львівської, Харківської, Донецької, Житомирської та Запорізької областей, а також інші підрозділи) - ОСОБА_26 (щодо якого обвинувальні акти у кримінальних провадженнях №42016000000003021, №62021000000000845 перебувають на розгляді Солом'янського районного суду міста Києва) та ОСОБА_48 , Адміністрації Президента України (будівля, де розташовувалися - ПМОП «Беркут» з м. Севастополь, Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей, а також інші підрозділи) - ОСОБА_29 та ОСОБА_49 , офісу Партії регіонів (вул. Липська, де розташовувався - зведений загін патрульної служби з Миколаївської області) - ОСОБА_50 .
Далі, ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати спільні злочинні наміри, не пізніше 17.02.2014 дав вказівку командиру ПМОП «Беркут», підпорядкованому ГУМВС України в місті Києві, ОСОБА_22 та ОСОБА_26 організувати завезення до центральної частини міста Києва світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру, споряджених гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю, для озброєння працівників спецпідрозділів МОП «Беркут» МВС України та застосування до мітингувальників.
На виконання вказаного явно злочинного наказу ОСОБА_8 , ОСОБА_22 та ОСОБА_26 , організували 17.02.2014 у другій половині дня доставку автотранспортним засобом світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру, споряджених гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю на вулицю Михайла Грушевського у місті Києві.
Так, приблизно о 17 год 17.02.2014 до будівлі Національного художнього музею України, розташованої за адресою м. Київ, вул. Грушевського, 6, за вказівкою ОСОБА_22 прибув мікроавтобус Volkswagen Transporter синього кольору, яким дві не встановлені на цей час особи доставили світло шумові і газові гранати, а також набої 12 калібру, споряджені гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю.
В цей же час, ОСОБА_26 виконуючи наказ ОСОБА_8 , надав вказівку ОСОБА_39 про виклик до вказаного мікроавтобусу для озброєння працівників ПМОП «Беркут» ГУМВС України з Львівської, Харківської, Донецької, Житомирської та Запорізької областей, світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру для застосування їх до мітингувальників.
У свою чергу ОСОБА_51 , перебуваючи в м. Київ, по вул. Грушевського, 6, діючи умисно, на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_8 , доведеного до нього ОСОБА_26 , 17.02.2014 о 17 год 21 хв із власного мобільного телефону із номером - НОМЕР_1 зателефонував на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при УМВС України в Житомирській області ОСОБА_52 на номер - НОМЕР_2 ; о 17 год 21 хв - на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_53 на номер - НОМЕР_3 ; о 17 год 23 хв - на мобільний телефон командира МОП «Беркут» при ГУМВС у Львівській області ОСОБА_54 на номер - НОМЕР_4 ; о 17 год 24 хв - на мобільний телефон командира оперативної роти №1 МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_55 на номер - НОМЕР_5 , яким повідомив про необхідність прибуття особового складу підрозділів до мікроавтобусу для озброєння світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру.
Крім цього, у цей же період часу 17.02.2014 ОСОБА_51 надав усно вказівку командиру ПМОП з Запорізької області ОСОБА_56 про необхідність прибуття особового складу до мікроавтобусу для озброєння світло шумовими і газовими гранатами, а також набоями 12 калібру.
Після цього, на виконання вказівки ОСОБА_57 командир МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_58 (щодо якого затверджені у кримінальних провадженнях №42015000000000970 та №62021000000000846 обвинувальні акти перебувають на розгляді Солом'янського та Дарницького районних судів міста Києва) скерував до мікроавтобуса для отримання світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру, чотирьох підлеглих працівників - співробітників вказаного підрозділу ОСОБА_59 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні №42015000000002033 обвинувальний акт перебуває на розгляді Шевченківського районного суду міста Києва), ОСОБА_60 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні №62022000000000682 обвинувальний акт перебуває на розгляді Печерського районного суду міста Києва), ОСОБА_61 та ОСОБА_62 .
В свою чергу, командири міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_63 , у Донецькій області ОСОБА_64 , у Житомирській області ОСОБА_65 та у Запорізькій області ОСОБА_66 в цей же час скерували до зазначеного мікроавтобуса по чотири працівника від кожного підрозділу для отримання світло шумових і газових гранат, а також набоїв 12 калібру.
В подальшому, ОСОБА_51 та ОСОБА_26 , а також дві не встановлені особи, без відповідного обліку у Книзі видачі й приймання озброєння та спеціальних засобів, без письмової вказівки керівника підрозділу та підписів співробітників, які їх отримували у відповідній обліковій документації, в порушення вимог пунктів 4.2, 9.3, 9.4, 9.6. Інструкції із забезпечення контролю за обліком, зберіганням, видачею й прийманням вогнепальної зброї, боєприпасів до неї та спеціальних засобів у чергових частинах органів та підрозділів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України №141 від 27.03.2008, видали співробітникам МОП «Беркут» при ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 та ОСОБА_70 , а також працівникам МОП «Беркут» при ГУМВС України у Львівській, Донецькій, Житомирській та Запорізькій областях світло шумові і газові гранати у кількості від 10 до 15 гранат на 1 підрозділ, а також набої 12 калібру, споряджені гумовими, металевими (свинцевими) кулями та картеччю у кількості 4-5 упаковки (в 1 упаковці 25 набоїв).
Відповідно до наказу начальника ГУ МВС України в Запорізькій області від 23.01.2014 № 246 дск особовий склад патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області у складі зведеного загону до якого входили БПС ГУМВС України в Запорізькій області, рота ПС Мелітопольського МВ УМВС України в Запорізькій області, рота ПС Бердянського МВ УМВС України в Запорізькій області, рота ПС Енергодарського МВ УМВС України в Запорізькій області та інспектори ПС Токмацького, Василівського, Гуляйпільського, Приморського, Приазовського, Пологівського, Оріхівського, Новомиколаївського РВ УМВС України в Запорізькій області та інспектори ЛВ ПС річковий порт «Запоріжжя» ГУМВС України в Запорізькій області в кількості 199 осіб був відряджений м. Києва для забезпечення охорони громадського порядку.
При відрядженні зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області в м. Київ 22.01.2014 особовому складу було видано 8 помпових рушниць марки «Форт-500» та «Форт-500А» з заводськими номерами ВІ-019277, ВІ-019275, НОМЕР_6 ,Ж-0107, НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 та набої до них «Терен 12К» та «Терен 12П», зокрема помпова рушниця марки «Форт 500» з заводським номером НОМЕР_10 була видана і командиру роти ППС Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 .
Так, 18.02.2014, приблизно о 08 годині, більш точний час не встановлено, ОСОБА_8 зібрав біля будівлі Верховної Ради України по вулиці Грушевського, 5, на площі Конституції командирів та керівників вищевказаних залучених до охорони громадського порядку підрозділів - полку патрульної служби (ППС), в тому числі і зведеного загону патрульної служби ГУМВС України в Запорізькій області, полку міліції спеціального призначення (ПМСП), полку конвойної служби міліції (ПКСМ), районних та лінійних управлінь міліції, полку міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованих ГУМВС України в місті Києві, підрозділів МОП «Беркут», в тому числі з АР Крим, м. Севастополь, Львівської, Харківської Житомирської, Донецької, Луганської, Запорізької, Волинської, Сумської, Тернопільської Херсонської, Миколаївської, Полтавської областей, а також окремих військових частин внутрішніх військ МВС України, співробітників УГБ ГУМВС України в м. Києві - заступників начальника управління ОСОБА_24 та ОСОБА_25 , заступника начальника відділу забезпечення масових заходів ОСОБА_26 та інспекторів цього відділу ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_71 , ОСОБА_47 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , начальника відділу дільничних інспекторів міліції ОСОБА_49 , начальника відділу організації служби ОСОБА_74 та інспекторів цього відділу - ОСОБА_48 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , під час якої особисто довів їм наказ про недопущення учасників зібрань громадян до будівлі парламенту.
За результатами проведеного ОСОБА_8 інструктажу місцем дислокації зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області під час несення служби з охорони громадського порядку 18.02.2014 було визначено вул. Шовковичну в м. Києві.
Надалі, у період часу приблизно з 10 години до 12 години, більш точний час слідством не встановлено, перебуваючи на вулиці Шовковичній у місті Києві, ОСОБА_8 , будучи представником влади, до повноважень якого входить координація та контроль спецпідрозділів громадської безпеки міліції, зокрема спецпідрозділів «Беркут», діючи умисно, явно виходячи за межі наданих йому влади та службових повноважень, ігноруючи вимоги Конституції України та інших нормативно-правових актів, якими регламентований порядок проведення зборів, мітингів і демонстрацій, діючи умисно, за попередньою змовою з іншими учасниками організованої злочинної групи ОСОБА_9 , ОСОБА_16 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та іншими залученими до вчинення злочинів особами, віддав явно злочинний наказ ОСОБА_26 на здійснення силового розгону учасників мітингів, зборів та демонстрацій, які перебували на вулицях Інститутській, Шовковичній та Кріпосному провулку в місті Києві, силами спецпідрозділів БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області на чолі з командиром ОСОБА_78 , БМОП «Беркут» ГУМВС України у Львівській області на чолі з командиром ОСОБА_79 , БМОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, підрозділам ППС в тому числі і зведеному загону патрульно служби ГУ МВС України в Запорізькій області та іншими залученими підрозділами органів внутрішніх справ із застосуванням надмірного фізичного насильства, зброї та спеціальних засобів таких, як помпові рушниці «Форт-500», «Форт-500А», «Форт-500М1», «ІЖ-81», гранат сльозоточивої, дратівливої дії «Терен-6», світлозвукових гранат «Терен-7» і «Терен-7м» та недозволених до використання на території України спеціальних засобів виробництва Російської Федерації, а саме: світлошумових гранат «Факел-С», «Заря-2», «Пламя», ручних гранат подразнюючої та світлошумової дії «Дрофа», ручних аерозольних гранат «Дрейф-2», ручних дратівливих грант РГР, ручних дратівливих гранат підвищеної потужності та безпеки, ручних димових гранат.
Далі, 18.02.2014 приблизно у період часу з 12 год. до 13 год. ОСОБА_26 на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_8 безпосередньо передав відповідний наказ на здійснення силового розгону учасників мітингів, зборів та демонстрацій, які перебували на вулицях Інститутській, Шовковичній та Кріпосному провулку в місті Києві, командирам БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській та Львівській областях відповідно ОСОБА_80 і ОСОБА_81 (щодо якого затверджений у кримінальному провадженні № 42016000000000385 обвинувальний акт перебуває на розгляді Святошинського районного суду міста Києва) - вступивши з ними у злочинну змову на вчинення кримінальних правопорушень.
У подальшому, у період часу приблизно з 12 години 00 хвилин до 15 години 00 хвилин 18.02.2014 ОСОБА_8 , перебуваючи на вулиці Шовковичній, неподалік перехрестя із вулицею Інститутською, координуючи на місці дії командирів БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_82 та БМОП «Беркут» ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_54 , а також інших невстановлених в ході досудового слідства працівників правоохоронних органів, віддав команду розпочати рух колони працівників міліції по проїжджій частині вулиці Інститутської у напрямку до Кловського узвозу в місті Києві з метою блокування проходу вулицями Інститутською, Садовою та Шовковичною, а також Кріпосним провулком та Маріїнським парком в місті Києві під час руху учасників мітингів, зборів та демонстрацій до будівлі Верховної Ради України.
На виконання явно злочинного наказу ОСОБА_8 , доведеного до їх відома через ОСОБА_26 , ОСОБА_79 , ОСОБА_78 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , а також командирами інших підрозділів МОП «Беркут», міліціонер відділення № 1 взводу № 2 оперативної роти № 1 БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_85 , міліціонер відділення № 1 взводу № 2 оперативної роти № 2 БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_86 та психолог групи кадрового забезпечення БМОП «Беркут» ГУМВС України в Харківській області ОСОБА_87 , кримінальні провадження відносно яких розслідувалось окремо, 18.02.2014, в період часу приблизно з 12 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено), а також працівники інших зазначених підрозділів МОП «Беркут», перебуваючи на тротуарній частині вулиці Інститутської неподалік фасадної частини будинку № 24/7 по вказаній вулиці, на відстані близько 20-40 метрів від натовпу мітингувальників, які перебували на проїжджій частині перехрестя вулиці Інститутської та Кріпосного провулку, будучи озброєними помповими рушницями «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами зі свинцевою картеччю 12 калібру та патронами «Терен 12К» та «Терен 12П», почали здійснювати прицільні постріли з помпових рушниць, споряджених патронами із зарядом свинцевої картечі, у напрямку скупчення людей на вул. Інститутській та Кріпосному провулку, в руках яких не було вогнепальної зброї та які не становили для них будь-якої загрози, з метою вчинення їх вбивства способом, небезпечним для життя багатьох осіб, в результаті яких від отриманих вогнепальних поранень 3 особи загинуло та 10 осіб отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості.
Будучи свідками застосування проти учасників мітингів, зборів та демонстрацій помпових рушниць «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», зарядженими патронами зі свинцевою картеччю 12 калібру та патронами «Терен 12К» та «Терен 12П» з боку ОСОБА_88 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 та інших невстановлених осіб, вчинених на виконання злочинного наказу ОСОБА_8 , доведеного до їх відома ОСОБА_79 , ОСОБА_78 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_26 та командирами інших підрозділів МОП «Беркут», а також будучи свідками вбивства в результаті вищевказаних злочинних дій 3-х осіб, учасники мітингів, зборів та демонстрацій почали залишати Кріпосний провулок, тікаючи у бік вулиці Михайла Грушевського, станції метро «Арсенальна» та Маріїнського парку.
В свою чергу, ОСОБА_6 діючи у групі осіб із невстановленими співробітниками зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, МОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, військовослужбовцями ВВ МВС України, озброєних помповими рушницями «Форт-500», «Форт-500А» та «Форт-500М1», спорядженими патронами 12 калібру «Терен 12К» та «Терен 12П», на виконання явно злочинного наказу ОСОБА_8 , який перебував на місці подій-вул. Шовковичній та безпосередньо керував діями залучених підрозділів, в період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено), почав здійснювати прицільні постріли з помпової рушниці Форт-500 у напрямку скупчення мітингувальників, які перебували на проїжджій частині перехрестя вулиці Інститутської та Шовковичної на відстані близько 20-40 метрів від нього, у яких не було вогнепальної зброї та які не становили для них будь-якої загрози, з метою незаконного перешкоджання проведення походів і демонстрацій, вчинення їх вбивства способом, небезпечним для життя багатьох осіб, в результаті яких 21 особи отримали вогнепальні поранення різного ступеня тяжкості.
Зокрема, 18.02.2014 у період часу приблизно з 10 години 00 хвилин до 14 години 30 хвилин (більш точний час слідством не встановлено) ОСОБА_6 перебуваючи на вул. Шовковичній, яка з вул. Інститутської була перегороджена вантажним автомобілями марки «Камаз» та сміттєвими баками, а з сторони будівлі Верховної Ради України була заблокована співробітниками патрульної служби, солдатами внутрішніх військ та співробітниками підрозділів «Беркут», які зі щитів сформували загородження, діючи під прикриттям двох не встановлених на даний час співробітників підрозділу «Беркут» із щитами шляхом висування вперед здійснював постріли з помпової рушниці марки «Форт-500» у напрямку учасників зібрань та повертаючись назад для перезаряду, а потім знову висуваючись у перед та здійснюючи постріли у напрямку учасників зібрань громадян відтисняючи їх по вул. Інститутській у напрямку Майдану Незалежності.
В подальшому співробітники Зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, разом із ОСОБА_6 та іншими співробітниками патрульної служби, солдатами внутрішніх військ та співробітниками підрозділів «Беркут» за наказом ОСОБА_8 перемістились із вул. Шовковичної по лівій стороні на вул. Інститутську та перебуваючи на перехресті вказаних вулиць за командою ОСОБА_8 здійснили відтиснення мітингувальників до Майдану Незалежності застосовуючи до учасників зібрань помпові рушниці марки «Форт 500» стріляючи в їх сторону.
Таким чином, 18.02.2014 у період часу з 10 год до 14:30 год ОСОБА_6 перебуваючи на перехресті вулиць Шовковичної та Інститутської, діючи у групі осіб із невстановленими співробітниками зведеного загону патрульної служби ГУ МВС України в Запорізькій області, полку МОП «Беркут» ГУМВС України в м. Києві, МОП «Беркут» ГУМВС України в Донецькій області, військовослужбовцями ВВ МВС України, шляхом застосування надмірного фізичного насильства, спеціальних засобів, у тому числі здійснення пострілів із помпових рушниць Форт-500 по учасникам мітингів, зборів та демонстрацій здійснив незаконне перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличного походу і демонстрацій громадян - учасників заходів громадського протесту на підтримку голосування у Верховній Раді України за повернення до Конституції 2004 року, в результаті чого заподіяно тяжкі наслідки, зокрема у вигляді спричинення тяжких тілесних ушкоджень 3 особам, середньої тяжкості тілесних ушкоджень 4 особам та легких тілесних ушкоджень 14 особам.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України, серед яких є тяжкі та особливо тяжкі злочини.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації, шляхом збройної агресії незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інших об'єктів цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям Збройних сил України та об'єктах цивільної інфраструктури, що призвело до тяжких наслідків, в тому числі на території Запорізької області.
З метою відсічі військовій агресії російської федерації 24.02.2022 Указами Президента України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який продовжено відповідними Указами Президента України та який діє на даний час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», частина Запорізької області, у тому числі Мелітопольська міська територіальна громада, внесена до вказаного переліку територіальних громад, як така, що перебуває в тимчасовій окупації з 25.02.2022.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Натомість, після повномасштабного вторгнення військ рф на територію України ОСОБА_6 залишився на тимчасово окупованій території Мелітопольської міської територіальної громади, Запорізької області та добровільно вступив до незаконного правоохоронного органу так званого «ГУВД по Запорожской области» на посаду «начальника управления организации деятельности участковых уполномоченых полиции и подразделений по делам несовершеннолетних».
За вказаним фактом 29.11.2023 в рамках кримінального провадження № 22023000000000520 від 22.05.2023 слідчими Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_6 повідомлено про підозру за ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000520 від 22.05.2023 з метою вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій за участю ОСОБА_6 , вживались заходи по встановленню його місця перебування та забезпеченні явкою до органу досудового розслідування та Офісу Генерального прокурора, однак вказане не виявилося можливим.
У зв'язку з неявкою ОСОБА_6 , повідомлення про підозру направлялось відповідно до норм чинного кримінального процесуального законодавства для вручення повідомлень.
Постановою слідчого СБУ від 07.12.2023 ОСОБА_6 оголошений у міжнародний розшук.
За таких обставин, відповідно до вимог ст. ст. 113, 133, 135 КПК України, у зв'язку з виниклою необхідністю у проведенні слідчих та процесуальних дій за участі ОСОБА_6 , а саме: допиту та, у разі погодження прокурором письмового повідомлення про підозру, здійснення письмового повідомлення про підозру у кримінальному провадженні № 42013110000001029 від 25.11.2013, у спосіб передбачений цим Кодексом, на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» 03.02.2025 розміщено повідомлення про виклик ОСОБА_6 на 10.02.2025 до слідчого Державного бюро розслідувань. У вказаний у повістці про виклик час та дату ОСОБА_6 не з'явився.
10.02.2025 під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42013110000001029 від 25.11.2013 ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України.
В той же день у зв'язку з неможливістю вручення повідомлення про підозру через не встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 , що позбавило орган досудового розслідування можливості особисто вручити йому письмове повідомлення про підозру, вказане повідомлення відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, 111, 135 КПК України вручене у спосіб передбачений КПК України для вручення повідомлень шляхом направлення поштою на адресу реєстрації підозрюваного за адресою: АДРЕСА_1 та розміщення відповідного тексту повідомлення про підозру на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр». Водночас, згідно із повідомленням Національного оператора поштового зв'язку «Укрпошта» надіслати поштовий лист на зазначену адресу не представилось можливим із поміткою на поштовому відправлені - «відділ поштового зв'язку адресата - закрито».
У зв'язку з наведеним, враховуючі положення ст. 42 КПК України, відповідно до якої підозрюваним є особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень, сторона обвинувачення вважає, що ОСОБА_6 в належній спосіб повідомлено про підозру та останній набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні.
В подальшому матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000163 постановою прокурора від 11.02.2025 виділені з матеріалів кримінального провадження № 42013110000001029 від 25.11.2013.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами, які містяться у наступних процесуальних джерелах:
- документах, а саме рапорті оперуповноваженого Запорізького управління ДВБ НП України ОСОБА_89 № 1793/42-07/2024 від 16.04.2024 відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_6 на момент залучення до забезпечення публічної безпеки у місті Києві під час масових заходів у 2013-2014 роках використовував абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_11 , яким користувався до 2022 року;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів та фотознімків від 28.03.2024 в ході якого оглянуто фото та відеозаписи отримані від представників засобів масової інформації, підприємств, установ та організацій, потерпілих, свідків, а також з інших джерел на яких зображено події, пов'язані із масовими акціями протестів в центральній частині міста Києва у січні - лютому 2014 року, у тому числі 18 лютого 2014 року. Зокрема, за результатми дослідження фото та відеозаписів подій, які відбувались 18 лютого 2014 року на перехресті вулиць Інститутська та шовковична у місті Києві ідентифіковано особу схожу на командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 ;
- документах, а саме копії акту прийому-передачі на тимчасове зберігання, озброєння, боєприпасів, засобів індивідуального захисту та активної оборони, військово-хімічного та інженерного майна, яке перебуває на обліку в Мелітопольському МВ ГУМВС України в Запорізькій області відповідно до якого командир роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 23.01.2014 отримав у присутності комісії та відповідального за озброєння міськвідділу, серед іншого, гладкоствольну помпову рушницю «ФОРТ 500» ( НОМЕР_10 );
- документах, а саме копії інформаційного листа заступника начальника Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_90 у якому зазначено, що з 23.01.2014 по 22.02.2014 до міста Києва для охорони громадського порядку за усним наказом керівництва ГУМВС України в Запорізькій області була відряджена рота патрульної служби Мелітопольського МВ на чолі з командиром роти ОСОБА_6 , якому згідно акту в присутності постійно діючої комісії було видано помпову рушницю «ФОРТ 500» ( НОМЕР_10 );
- документах, а саме копії акту прийому-передачі на тимчасове зберігання, озброєння, боєприпасів, засобів індивідуального захисту та активної оборони, військово-хімічного та інженерного майна, яке перебуває на обліку в Мелітопольському МВ ГУМВС України в Запорізькій області відповідно до якого командир роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 11.12.2013 отримав у присутності комісії та відповідального за озброєння міськвідділу, серед іншого, гладкоствольну помпову рушницю «ФОРТ 500» ( НОМЕР_10 ), набої ТЕРЕН-12к у кількості 30 штук, набої ТЕРЕН-12п у кількості 30 штук;
- документах, а саме копії інформаційного листа командира БПС ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_91 у якому зазначено, що з 22.01.2014 по 22.02.2014 до міста Києва для охорони громадського порядку був відряджений особовий склад БПС ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області. Відповідальним співробітникам були видані помпові рушниці «ФОРТ 500», «ФОРТ 500А» із набоями 12 калібру ТЕРЕН-12К у кількості 98 штук та ТЕРЕН 12П у кількості 98 штук. 22.02.2014 до КЗЗ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області були здані вказані рушниці з набоями 12 калібру ТЕРЕН-12К у кількості 74 штуки та ТЕРЕН 12П у кількості 44 штуки.
- документах, а саме копії акту списання у складі комісії використаних під час несення служби по охороні громадського порядку у місті Києві 18.02.2014 при масових заворушеннях на вул. шовковичній набоїв ТЕРЕН-12К у кількості 24 штуки, ТЕРЕН 12П у кількості 54 штуки та гранат ТЕРЕН 6 у кількості 12 штук.
- списку особового складу патрульної служби ГУМВС України в Запорізькій області, який перебував у відрядженні у місті Києві, відповідно до наказу ГУМВС України в Запорізькій області від 23.01.2014 № 246 дск, серед якого значиться колишній командир роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6
- документах, а саме аналітичній довідці про результати проведення аналізу інформації, отриманої у кримінальному провадженні від 23.09.2024 згідно із якою встановлено, що колишній командир роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 18.02.2014 перебував в центральній частині міста Києві, а саме в районі вулиць Шовковичної та Липської.
- документах, а саме протоколі огляду сайту ОГП, а саме публікації тексту повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
- документах, а саме протоколі проведення слідчого експерименту від 01.11.2024 за участі свідка ОСОБА_92 , який показав, що 18.02.2014 у складі зведеного загону ГУ МВС України в Запорізькій області ніс службу в центральній частині міста Києва, зокрема на вулиці Шовковичній. Зведений загін знаходився у підпорядкуванні ОСОБА_8 та ще одного співробітника УГБ ГУМВС України в м. Києві. На озброєнні зведений загін, серед іншого, мав помпові рушниці «ФОРТ 500»
- документах, а саме протоколі проведення слідчого експерименту від 01.11.2024 за участі свідка ОСОБА_93 , який показав, що 18.02.2014 у складі зведеного загону ГУ МВС України в Запорізькій області ніс службу в центральній частині міста Києва, зокрема на вулиці Шовковичній. Зведений загін знаходився у підпорядкуванні ОСОБА_8 та ще одного спіробітника УГБ ГУМВС України в м. Києві. На озброєнні зведений загін, серед іншого, мав помпові рушниці «ФОРТ 500»
- показаннях свідка ОСОБА_92 , який під час допиту показав, що 18.02.2014 перебував у відрядженні та керував особовим складом зведеного загону ГУ МВС України в Запорізькій області, зокрема на вулиці Шовковичній та Інститутській. Під час відрядження помпові рушниці видавались. Завданням перебування у центральній частині міста було недопущення переміщення мітингувальників до Верховної Ради України.
- показаннях свідка ОСОБА_94 , який під час допиту показав, що 18.02.2014 перебував у відрядженні та керував особовим складом зведеного загону ГУ МВС України в Запорізькій області, зокрема на вулиці Шовковичній та Інститутській. Під час відрядження помпові рушниці видавались. Завданням перебування у центральній частині міста було недопущення переміщення мітингувальників до Верховної Ради України.
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_95 від 16.07.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_96 від 01.10.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_97 від 03.10.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_98 від 08.10.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_99 від 08.10.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- документах, а саме протоколі огляду відеозаписів за участі свідка ОСОБА_100 від 08.10.2024 під час якого, на фото та відеозображеннях з масових протестів у центральній частині міста Києві впізнав колишнього командира роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 , який здійснює постріли з помпової рушниці «ФОРТ 500» у бік мітингувальників;
- висновку експертів за результатами проведення комплексної судової експертизи зброї, слідів та обставин її використання та матеріалів речовин та виробів № 8130/24-31/8131/24-34 від 22.01.2025 відповідно до якого встановлено, що помпові рушниці 12 калібру «Форт 500МІ» (ВІ059680, ВІ060577), «Форт 500» (ВІ019271, ВІ 019275, ВІ019277, ВІ021833) та «Форт 500А» (Ж0107) відносяться до гладкоствольної вогнепальної зброї, виготовлені промисловим способом. На внутрішній поверхні вказаних рушниць встановлено наявність слідів хімічних елементів, які є продуктами розкладу капсульного заряду, тобто являються продуктами пострілу. Із вказаних рушниць могли бути відстріляні картеч, шрот та/або кулі 12 калібру, які виготовлені зі сплавів на основі свинцю та заліза, а також латунні кулі 12 калібру;
- висновку експерта за результатами проведення судової портретної експертизи № 4836/24-35 від 14.06.2024 відповідно до якого особа, яка одягнена у формений одяг працівника МВС з помповою рушницею в руках, перебуває в центральній частині міста Києва під час масових акцій протестів, відповідно до наданих свідками та телеканалами фотозображень є колишнім командиром роти патрульно-постової служби Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_6 .
Таким чином, отримані під час досудового розслідування докази дають можливість органу досудового розслідування встановити сукупність обставин, які виключають будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом даного кримінального провадження, крім того, що мало місце вчинення кримінальних правопорушень і ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у їх вчиненні.
ОСОБА_6 в належній спосіб повідомлений про підозру, а тому у відповідності до ст. 42 КПК України - набув статусу підозрюваного.
При оцінці обставин, передбачених ст. 178 КПК України, слідство прийшло до висновків про те, що: наявні докази вчинення підозрюваним ОСОБА_6 особливо тяжкого а тяжких злочинів є вагомими та допустимими, отриманими у встановленому кримінальним процесуальним законодавством України порядку; у разі визнання винуватим підозрюваному ОСОБА_6 загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років; вік та стан здоров'я підозрюваного ОСОБА_6 дозволяє обрання до нього запобіжного заходу, пов'язаного з обмеженням волі та свободи пересування;
Підозрюваний відповідно до вже наявних в матеріалах кримінального провадження відомостей на обліку лікарів психіатрів чи наркологів не перебуває, має добре здоров'я, хворобами, що можуть впливати на його розумові здібності не хворіє і тому, це в сукупності дає йому змогу свідомо керувати власними діями. Тому усвідомленість ним того, що за інкриміновані злочини йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до 15 років спонукатиме підозрюваного до можливості переховуватися від органу досудового розслідування та суду з метою ухилення від встановленої законодавством відповідальності, одночасно, під час досудового розслідування вищевказаного кримінального провадження допитано потерпілих, свідків покази яких матимуть вирішальне значення при вирішенні справи по суті однак, в судовому засіданні покази останніх не дослідженні, що дає змогу підозрюваному перебуваючи на волі в будь-який час та спосіб, шляхом незаконних дії, впливати на достовірність повноту та правдивість майбутніх показів вищевказаних осіб.
А тому слідство переконане, що без обрання найсуворішого запобіжного заходу ОСОБА_6 буде: продовжувати переховуватись від органів досудового розслідування та суду; матиме змогу знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин вчинених кримінальних правопорушень; незаконно впливати на потерпілих, свідків, експертів інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Без обрання вказаного запобіжного заходу запобігти настанню ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, неможливо.
У судовому засіданні прокурор внесене клопотання підтримав з викладених у ньому підстав, просив обрати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання.
Заслухавши обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, захисника, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, надані докази захисниками, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частиною 2 ст. 29 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та порядку,встановлених законом.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
Наряду з вказаним, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), а відтак слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Феррарі-Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки останнє є завданням попереднього розслідування.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя не погоджується з доводами сторони захисту та вважає, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалів клопотання.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушень, інкримінованих йому стороною обвинувачення.
Прокурором в судовому засіданні доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, зокрема ОСОБА_6 буде продовжувати переховуватися від органу досудового розслідування та суду; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.
У статті 5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80) 11 від 27.06.1980 «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину.
Вирішуючи клопотання про обрання запобіжного заходу тримання під вартою, слідчий суддя також враховує тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 те, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, та надходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий та прокурор у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний буде продовжувати переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, а для запобігання ризиків, які зазначені у клопотанні та наведено у судовому засіданні вважає недостатньою застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Обов'язковою умовою для здійснення міжнародного розшуку з метою екстрадиції є чинне процесуальне рішення про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що передбачено нормою національного законодавства, а саме статтею 575 КПК України передбачено, що видача особи в Україну може бути запитана лише на підставі ухвали слідчого судді або суду про тримання особи під вартою, якщо така видача запитується для притягнення до кримінальної відповідальності.
Разом з цим, зазначена вимога міститься і у ч. 2 ст. 58 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, згідно з якою до запиту про видачу особи для здійснення кримінального переслідування в обов'язковому порядку повинна долучатись завірена постанова про взяття під варту. Аналогічні вимоги передбачені Європейською конвенцією про видачу правопорушників 1957 року.
Так, згідно Інструкції про порядок використання правоохоронними органами можливостей Національного центрального бюро Інтерполу в Україні у попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, затвердженої наказом МВС України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Держкомкордону, Державної митної служби України від 09.01.1997 року №3/1/2/5/2/2, підставою для міжнародного розшуку громадян України є запит правоохоронного органу надісланий до НЦБ. НЦБ вивчає одержані матеріали, при потребі запитує в ініціатора додаткові відомості і, за прийнятими Інтерполом правилами, надсилає запит до Генерального секретаріату Інтерполу або в Національне центральне бюро Інтерполу відповідної країни. Про здійснений запит НЦБ письмово інформує ініціатора, який після цього зобов'язаний негайно повідомляти нові відомі факти щодо розшукуваних для коригування розшукових заходів за кордоном.
Частина 6 статті 193 КПК України містить імперативну норму, з якої слідує, що слідчий суддя обирає запобіжний захід за відсутності підозрюваного, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний оголошений у розшук.
Згідно з положеннями статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод нікого не може бути позбавлено свободи, крім установлених цією статей Конвенції випадків до процедури, встановленої законом.
З огляду на вищевикладене слідчий суддя вбачає наявність достатніх підстав для задоволення клопотання слідчого, так як матеріали клопотання обґрунтовано та прокурором в судовому засіданні передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України та наявність ризиків, а саме, те що підозрюваний має можливість переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду та фактично вже переховується від слідства; може знищити, сховати або спотворити документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; має можливість незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; схильний вчинити інше кримінальне правопорушення, а для запобігання ризиків, які зазначені у клопотанні та наведено у судовому засіданні вважає недостатньою обрання більш м'якого запобіжного заходу та наряду з вказаним доведено, що підозрюваний перебуває у розшуку
Відповідно до абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, який перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави не визначається.
Питання щодо доведеності вини ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дії слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 2, 40, 131, 132, 176-178, 183, 184, ч. 6 ст. 193, 194, 575 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого другого відділу Управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 365; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 121; ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України - задовольнити.
Обрати стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Мелітополя, Запорізької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Роз'яснити, що у такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1