Справа № 643/3346/25
Провадження № 1-кс/643/1141/25
07.03.2025 м. Харків
Слідчий суддя Московського районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні зали суду клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві майора Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене прокурором Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024170020005669 від 27.07.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3, 5 ст. 27, ч. 4 ст. 409, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 409 КК України, -
встановив:
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024170020005669, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.07.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 5 ст. 27, ч. 4 ст. 409, ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 409 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 наказом командира № 527-ОС від 29.12.2022 призначений на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - чергового відділення чергових ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Наказом № 656-ОС від 17.11.2023 ОСОБА_5 звільнений з військової служби та у подальшому наказом № 201-ОС від 19.03.2024 вказаний наказ про звільнення скасовано, ОСОБА_5 поновлено на військовій службі ( ОСОБА_5 з вказаним наказом ознайомлений).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У своїй діяльності поліція керується Конституцією України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Так, ОСОБА_5 , вступаючи до лав ІНФОРМАЦІЯ_2 склав військову присягу та присягнув народу України завжди бути вірним і відданим йому, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, накази командирів, неухильно дотримуватись Конституції і законів України, зберігати державну і військову таємницю.
Згідно ст. 6 ЗУ «Про ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 є правоохоронним органом спеціального призначення.
Таким чином, перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_5 був військовослужбовцем військової служби за контрактом та працівником правоохоронного органу.
24.02.2022 о 05:30 відповідно до Указу Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжено, останній раз Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05:30 19.02.2023 строком на 90 діб.
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на період дії правового режиму воєнного стану чоловікам - громадянам України, віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов'язаним обмежено виїзд за межі України, крім військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Крім того, у «Правилах перетинання державного кордону громадянами України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 зазначено, що виїзд чоловіків призовного віку за межі України в умовах воєнного стану, за деякими виключеннями, не дозволяються.
ОСОБА_5 , будучи достеменно обізнаним про введення на території України воєнного станута діючими обмеженнями щодо виїзду чоловіків призивного віку за кордон, діючи умисно та протиправно, вчинила сприяння у незаконному переправленні осіб через державний кордон України порадами, вказівками, вчинене за попередньою змовою групою осібза наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 на початку листопада 2024 року, більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено, вступив з раніше знайомим ОСОБА_6 , старшим оперуповноваженим в ОВС УКР ГУНП в Чернівецькій області та іншими, невстановленими на теперішній час особами, у злочинну змову, направлену на незаконне переправлення осіб через державний кордон, та діючи умисно та протиправно почав розповсюджувати серед своїх знайомих інформацію про можливість незаконного переправлення осіб через державний кордон України, підшукував осіб, яким пропонував послуги з перетину державного кордону за грошову винагороду та координував підшуканих осіб з раніше знайомим йому ОСОБА_6 , з метою подальшого укладання між ними домовленостей з приводу перетину державного кордону України.
В подальшому, ОСОБА_5 , діючи умисно, маючи за мету своїми порадами, вказівками та наданням засобів сприяти незаконному переправленню осіб через державний кордон України, усвідомлюючи, що раніше знайомий йому ОСОБА_7 є чоловіком призовного віку та діючим військовослужбовцем ІНФОРМАЦІЯ_5 , виїзд якого за межі України в умовах воєнного стану не дозволяється, 07.11.2024 в денний час доби (більш точний час не встановлено) в особистій переписці в соціальній мережі Інстаграм з ОСОБА_7 , запропонував останньому здійснити незаконний перетин державного кордону України за грошову винагороду в розмірі 7 тисяч євро.
У подальшому, ОСОБА_5 , 20.12.2024 у денний час доби під час особистої зустрічі з ОСОБА_7 проконсультував останнього з приводу способу та всіх умов перетину державного кордону до сусідньої країни - Румунії, акцентуючи увагу на вартості та про реальну наявність усунутих перешкод, а саме сплановані заходи конспірації з метою запобігання викриттю. Також під час вказаної розмови ОСОБА_5 пообіцяв надати ОСОБА_7 засоби для безперешкодного переміщення до місця зустрічі з ОСОБА_6 у м. Чернівці, а саме: бланки відпускних посвідчень з печатками ІНФОРМАЦІЯ_5 , які ОСОБА_7 мав заповнити у свої дати виїзду та, за необхідності, пред'являти уповноваженим особам, для створення уявності законності переміщення військовослужбовця до м. Чернівці.
У подальшому, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 засобами оператора поштового зв'язку « ІНФОРМАЦІЯ_6 » надіслав на адресу ОСОБА_7 4 бланки відпускних квитків з печатками ІНФОРМАЦІЯ_5 , які ОСОБА_7 26.12.2024 отримав особисто.
Надалі, ОСОБА_5 , діючи умисно, маючи за мету своїми порадами, вказівками та наданням засобів, сприяти незаконному переправленню осіб через державний кордон України, в невстановлений час, за допомогою мобільного зв'язку зателефонував ОСОБА_6 та повідомив про наявність особи чоловічої статі, діючого військовослужбовця, який бажає перетнути державний кордон України користуючись його послугами. Отримавши згоду від ОСОБА_6 на вказані дії, ОСОБА_5 20.01.2025 в денний час доби в телефонних розмовах з ОСОБА_6 повідомив, що ОСОБА_7 прибув до м. Чернівці та у подальшому, в період часу з 20.01.2025 по 23.01.2025 діючи за попередньою змовою та в групі з ОСОБА_6 , організовував та керував діями ОСОБА_7 , направленими на незаконний перетин кордону.
23.01.2025 ОСОБА_6 , за координації ОСОБА_5 вийшов на зв'язок з ОСОБА_7 та почав обговорювати деталі організації перетину державного кордону України поза пунктами пропуску, зазначивши про здійснення переходу орієнтовно 27-28 січня 2025 року.
У подальшому ОСОБА_6 , 24.01.2025 у період часу з 09:10 по 09:30, перебуваючи поблизу вул. Головної у м. Чернівці, обговорив деталі перетину державного кордону України поза пунктами пропуску 27-28 січня 2025 року, надав підтвердження можливості перетину державного кордону України за організацією та під керівництвом невстановлених на теперішній час осіб, надав вказівки щодо необхідних засобів для перетину державного кордону України, після чого отримав заздалегідь обумовлену суму в розмірі 7 тис. євро., після чого протиправна діяльність була припинена працівниками правоохоронного органу.
Під час проведення досудового розслідування виникла необхідність у вилученні та долученні до матеріалів кримінального провадження оригіналів документів, що мають значення для проведення досудового розслідування.
У зв'язку з викладеним вище, в органу досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів документів, що перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄРДПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме: матеріалів, що надавалися військовослужбовцями ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 для звільнення з військової служби та матеріалів, складених за результатами розгляду зазначених матеріалів; матеріалів, що надавалися іншими військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 з 01.01.2024 по теперішній час, для звільнення з військової служби на підставі наявності 1 чи 2 групи інвалідності у близького родича та за результатами розгляду яких було відмовлено у звільненні з військової служби та встановлено факт підробки довідок (висновків) МСЕК щодо наявності у родичів військовослужбовців груп інвалідності та матеріалів, складених за результатами розгляду зазначених матеріалів; матеріалів особової справи військовослужбовця ОСОБА_5 (належним чином завірені копії); матеріалів особової справи військовослужбовця ОСОБА_13 (належним чином завірені копії); матеріалів службових розслідувань за фактами надання військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 підроблених довідок МСЕК щодо наявності груп інвалідності у близьких родичів, з метою звільнення з військової служби (належним чином завірені копії); інформації щодо закріплення печатки « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за відповідальними особами; зразків відтиску печатки «четвертої прикордонної застави із місцем дислокації АДРЕСА_2 » у кількості не менше 8 аркушів формату А4.
Зазначені документи мають важливе значення для встановленняістотних обставин у кримінальному провадженні, оскільки в них зафіксовано відомості щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та такі документи можливо використати під час досудового розслідування та судового розгляду як докази.
Вказані відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні та під час судового розгляду, будуть сприяти у встановленні осіб причетних до кримінального правопорушення, а іншим шляхом неможливо отримати дану інформацію, про що свідчать матеріали кримінального провадження, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до зазначених документів з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій. Вилучення означених вище документів обумовлене тим, що орган досудового розслідування не може запросити у порядку ст. 93 КПК України відомості, що містять у вище таких документах, та згідно до ст. 162 КПК України інформація у вказаній документації віднесена до такої, що містить охоронювану законом таємницю.
У судове засідання слідчий не з'явилась, подавши заяву про розгляд клопотання без її участі, підстав для визнання її явки обов'язковою слідчий суддя не вбачає.
У судове засідання представник органу, у володінні якого перебувають документи, не з'явився, причини неявки суду невідомі, клопотань до суду не надходило.Підстав для визнання його явки обов'язковою слідчий суддя не вбачає.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється, у зв'язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Статтею 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
З клопотання та доданих до нього матеріалів не вбачається існування реальної загрози зміни або знищення речей чи документів або необхідності вилучення речей чи документів для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дослідивши клопотання та надані в його обґрунтування докази, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його часткового задоволення, оскільки стороною обвинувачення доведено наявність достатніх підстав вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч.5 ст. 163 КПК України, доведено, що необхідні документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ), місцезнаходження якого: АДРЕСА_1 .
Слідчим доведена можливість використання як доказів відомостей, що містять ці речі та документи, неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей, тобто потреби досудового розслідування виправдовують такий спосіб втручання у права осіб, який базується на загальних засадах кримінального провадження, покликаний досягти його завдань та виступатиме належною правовою процедурою.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 131-132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя -
постановив:
Клопотання задоволити.
Надати старшим слідчим в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , слідчим ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ), місцезнаходження якого: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення в порядку, визначеному нормами кримінально-процесуального закону, а саме таких документів:
-матеріалів, що надавалися військовослужбовцями ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 для звільнення з військової служби та матеріалів, складених за результатами розгляду зазначених матеріалів;
-матеріалів, що надавалися іншими військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 з 01.01.2024 по теперішній час, для звільнення з військової служби на підставі наявності 1 чи 2 групи інвалідності у близького родича та за результатами розгляду яких було відмовлено у звільненні з військової служби та встановлено факт підробки довідок (висновків) МСЕК щодо наявності у родичів військовослужбовців груп інвалідності та матеріалів, складених за результатами розгляду зазначених матеріалів;
-матеріалів особової справи військовослужбовця ОСОБА_5 (належним чином завірені копії);
-матеріалів особової справи військовослужбовця ОСОБА_13 (належним чином завірені копії);
-матеріалів службових розслідувань за фактами надання військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 підроблених довідок МСЕК щодо наявності груп інвалідності у близьких родичів, з метою звільнення з військової служби (належним чином завірені копії);
-інформації щодо закріплення печатки « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за відповідальними особами;
-зразків відтиску печатки «четвертої прикордонної застави із місцем дислокації АДРЕСА_2 » у кількості не менше 8 аркушів формату А4.
Встановити термін дії ухвали до 07.04.2025.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1