Справа № 569/3487/25
06 березня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєв Д.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканки АДРЕСА_1 , працюючого керівником РСО, за п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 1 від 14.02.2025, в ході проведення комплексної перевірки стану охорони державної таємниці, в Головному управлінні ДПС у Рівненській області (далі - ГУ ДПС, установа) (м. Рівне, вул. Відінська, 12, 3 поверх, режимне приміщення № 301), (витяг з акта від 07.01.2025 № 21/166дск додається), спеціальною експертною комісією УСБУ в Рівненській області встановлено (далі - комісія УСБУ), що завідувач сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації ГУ ДПС ОСОБА_1 (наказ про призначення на посаду від 02.11.2021 № 174-0), виконував обов?язки керівника режимно-секретного органу (далі - РСО), щодо забезпечення режиму секретності в установі, без наданого в установленого законодавством порядку доступу до державної таємниці, подальшого скасування/переоформлення допуску до державної таємниці, чим не забезпечив повсякденний контроль за охороною державної таємниці, допустив порушення вимог Закону України «Про державну таємницю», Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 із змінами (далі - Порядок), що створили загрозу витоку секретної інформації: порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці - перебування керівника режимно-секретного органу на номенклатурній посаді без оформлення відповідного допуску та доступу до державної таємниці; отримання, зберігання, знищення МНСІ без наявного доступу та допуску до державної таємниці.
Комісією УСБУ встановлено, що завідувачу сектору охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації ГУ ДПС ОСОБА_1 , після надання допуску до державної таємниці за формою 2 (наданий розпорядженням УСБУ в Рівненській області від 07.06.2023 № 95д) доступ до державної таємниці відповідно до п. 65 Порядку впродовж 6 місяців не наданий, у зв?язку з чим такий допуск підлягав скасуванню.
Без належного оформленого доступу до державної таємниці ОСОБА_1 продовжував виконувати обов?язки керівника режимно-секретного органу у повному обсязі, а саме: вів секретне діловодство; проводив перевірки наявності МНСІ у складі комісій в т.ч. як голова, створених наказами від 02.01.2024 № 305, від 05.04.2024 № 75, від 04.07.2024 № 123; знищував МНСІ (акт від 14.07.2023 № 35дск/15-15); мав постійний доступ до режимних приміщень №№111, 301, в яких зберігаються МНСІ (інв. №№ 8т, 40г/15, 3т/15, 4т/15, 5т/15, 6т/15, 51т/15, 56т/15, 57т/15, 59т/15), здавав та знімав їх з/під охорони (записи у журналі здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з охорони режимних приміщень (зон, територій), сховищ МНСІ та ключів від них (інв. № 18).
Управлінням СБУ в Рівненській області отримано документальні матеріали службового розслідування, проведеного в ҐУ ДПС на виконання висновків комісії УСБУ відповідно до п.777 Порядку (від 21.01.2025 № 17дск/15-06, вх. № 21/413дск від 24.01.2025 додається) в ході підтверджено факт вчинення правопорушення та встановлено причини, умови та обставини не надання доступу до державної таємниці ОСОБА_1 .
На виконання висновків комісії УСБУ ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці за формою 2 розпорядженням УСБУ в Рівненській області від 21.01.2025 № 18д та в установленому законодавством порядку наданий за формою 2 розпорядженням УСБУ в Рівненській області від 06.02.2025 № 32д. Доступ до державної таємниці наданий наказом керівника ГУ ДПС від 07.02.2025 № 3д/ДСК.
Таким чином ОСОБА_1 як посадова особа (керівник РСО), що має допуск, доступ до державної таємниці та відповідні зобов?язання громадянина України у зв?язку із таким допуском, не здійснював заходи щодо забезпечення режиму секретності під час виконання робіт, пов?язаних з державною таємницею та не забезпечив повсякденний контроль за діяльністю РСО в Головному управлінні ДПС в Рівненській області, чим допустив порушення вимог ст.ст.21, 28, Закону України «Про державну таємницю», пл. 42, 63, 65, 80, 88, 92, 96, 116 Порядку, своєю бездіяльністю створив загрозу витоку секретної інформації, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене пп. 5, 6 4.1 ст. 212-2 КУпАП «порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці», «невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці».
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого пп. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, визнав.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім визнання вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення доведена матеріалами справи, які у відповідності до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення, зокрема протоколом про адміністративне правопорушення № 1 від 14.02.2024, висновком службового розслідування від 20.01.2025 року, та іншими матеріалами справи.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, є необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої пп. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП та буде достатнім і необхідним для запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі пп. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого пп. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.
Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівненській області/ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДПРОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку: 899998.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв