Дата документу 06.03.2025Справа № 552/3555/19
Провадження № 1-в/554/81/2025
06 березня 2025 року Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
представника Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області - ОСОБА_3 ,
особи, відносно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Полтава, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
06 березня 2025 року до Октябрського районного суду м.Полтави надійшло подання начальника Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 про встановлення ОСОБА_4 адміністративного нагляду терміном на шість місяців, та встановити наступні обмеження: заборонити перебування у торгівельних об'єктах, де реалізують спиртні напої на розлив з ціллю розпиття напоїв; заборонити залишати межі м.Полтави без дозволу органів Національної поліції; заборонити вихід з квартири з 22.00 год до 05 год ранку наступного дня за місцем проживання: АДРЕСА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що після звільнення 01.06.2022 року по відбуттю покарання ОСОБА_4 на шлях виправлення не став: продовжує підтримувати стосунки з особами, які раніше були засуджені за злочини проти власності та перебувати у місцях позбавлення волі; не працевлаштувався; притягувався до адмінінстартивної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні представник Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 подання підтримав.
ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення подання.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Стаття 158 КВК України визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст.ст. 1,2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Згідно ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, зокрема: б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Судом встановлено, що вироком Октябрського районного суду м.Полтави від 22 жовтня 20219 року ОСОБА_4 було засуджено за ч.2 ст. 185, ч.4 ст. 70 КК України до 3 років 3 місяців позбавлення волі.
01 червня 2022 року ОСОБА_4 був звільнений з ДУ «Темнівська виправна колонія №100» по відбуттю покарання.
24 жовтня 2024 року ОСОБА_4 був підданий адміністративному стягненню за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно п.7 ст. 89 КК України такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за нетяжкий злочин, якщо вони протягом трьох років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_4 01.06.2025 року може бути визнаний таким, що не має судимості, отже адміністративний нагляд не може бути встановлено строком на 6 місяців.
Крім того, накладення адміністративного стягнення єдиний раз за майже три роки після звільнення не може свідчити, що ОСОБА_4 систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення, тобто вперто не бажає стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Таким чином, подання є необґрунтованим, підстави для встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 відсутні, а тому в задоволенні подання слід відмовити.
Керуючись ст. 158 КВК України, ст. ст. 3- 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,
У задоволенні подання начальника Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м.Полтави протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст постанови виготовлено 06.03.2025 року.
Суддя ОСОБА_1