Рішення від 05.03.2025 по справі 580/13116/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 року справа № 580/13116/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

31.12.2024 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.12.2024 № 971010307980 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з дня її звернення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, зазначеної в довідках №127/2024 від 16.10.2024 та № 128/2024 від 16.10.2024 про складові заробітної плати, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що неодноразово зверталась до органів Пенсійного України з проханням про перехід на пенсію за віком відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» і статті 37 закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», проте отримувала відмови. 23.10.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ у Черкаській області листом № 13809/М-2300-24 від 23.10.2024, в якому просила перевести її на пенсію державного службовця згідно наданих довідок про заробітну плату за формою встановленою додатком 4 та за формою встановленою додатком 5 відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 № 622. 10.12.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про перехід на пенсію по Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, однак рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 17.12.2024 №971010307980 відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що рішення відповідача від 17.12.2024 №971010307980 про відмову у проведенні перерахунку пенсії є безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, а дії Відповідача щодо відмови у переведенні на пенсію по віку протиправними, вважає, що органи ПФУ, посилаючись на відсутність у неї достатнього стажу та не відповідність довідок, навмисно створюють умови, за яких не реалізуються її законні права на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим позивач вимушена звернутись за захистом своїх прав із позовом до суду.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Представником відповідача 24.01.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив, що надані позивачем довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям не відповідають пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 № 622, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують надіслання (надання) копії відзиву позивачу чим не дотримано вимог ч. 3 ст. 162 КАС України та п. 2 ч. 4 ст. 162 КАС України.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ у Черкаській області листом № 13809/М-2300-24 від 23.10.2024, в якому просила перевести її на пенсію державного службовця згідно наданих довідок про заробітну плату за формою згідно з додатком 4 та за формою згідно з додатком 5, відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 № 622. До вказаного звернення позивачем долучено такі документи: витяг із трудової книжки ОСОБА_1 ; лист НКРЕКП від 18.10.2024 № 2159/23.1/9-24; наказ НКРЕКП від 30.01.2024 № 31-к; довідку від 16.10.2024 № 127/2024 за формою встановленою додатком 4 до Порядку № 622 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 16.10.2024 № 128/2024 за формою встановленою додатком 5 до Порядку № 622 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

10.12.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про переведення на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII.

Згідно пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за принципом екстериторіальності подані документи направлені на розгляд до Відділу перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Харківській області.

За результатом розгляду поданих позивачем документів прийнято спірне рішення від 17.12.2024 №971010307980, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та рекомендовано надати оновлені довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця згідно пункту 4.2 (додатки 4,5,6) Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 № 622.

Вважаючи вказане рішення протиправним та такими, що порушує права позивача, остання звернулась з даним позовом до суду.

Судом встановлено, що з відомостей, які містяться в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 , а також відповідно до довідки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.10.2024 № 60/27-24 стаж державної служби Максунової Н.В., станом на дату її звільнення 22.07.2024 складав 28 років 03 місяці 06 днів у тому числі за періодами:

- з 17 квітня 1996 року по 30 вересня 1999 року (03 роки 05 місяців 14 днів) - інженер-економіст представництва НКРЕ у Черкаській області Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України;

- з 01 жовтня 1999 року по 23 січня 2012 року (12 років 03 місяці 23 дні) - спеціаліст Черкаського територіального представництва, провідний спеціаліст Черкаського територіального представництва, головний спеціаліст Черкаського територіального представництва Національної комісії регулювання електроенергетики України;

- з 24 січня 2012 року по 22 грудня 2014 року (02 роки 10 місяців 29 днів) - головний спеціаліст НКРЕ у Черкаській області Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики;

- з 23 грудня 2014 року по 22 липня 2024 року (09 років 07 місяців 00 днів) - головний спеціаліст Сектору НКРЕКП у Черкаській області Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Стаж державної служби Максунової Н.В., визначений станом на 01.05.2016, становить 20 років 9 днів.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). Статтею другою Закону №1788-XII визначені такі види пенсії: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Отже, звернувшись із заявою, позивач реалізувала право на перерахунок (переведення) пенсії, обчисленої відповідно до Закону №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII), який набув чинності з 01.05.2016.

Пенсійне забезпечення державних службовців станом до 01.05.2016 регулювалося Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII).

За змістом ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 11 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених вказаним Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ визначає, що для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII.

Водночас, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 вказаного Закону України і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII вік і страховий стаж.

Абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 обчислюється згідно з законодавством, яке діяло раніше, і на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені (п. 8 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII). Стаж державної служби до 01.05.2016 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (далі - Порядок № 283), та додатку до нього.

З відомостей, які містяться в трудовій книжці Позивача та довідки НКРЕКП від 16.10.2024 № 06/27-24 суд дійшов висновку, що позивач на день набрання чинності Законом №889-VIII мала не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Пунктом 1 Порядку №283 регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 283 до стажу державної служби включається також час роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів Національної комісії регулювання електроенергетики України та її територіальних представництв.

Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Пунктом 5 Порядку № 283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Враховуючи наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що на момент прийняття Відповідачем спірного рішення, у позивача були наявні всі умови, які необхідні для призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, п. 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889.

Відповідач у відзиві на позовну заяву не навів переконливих доводів для обґрунтування своєї позиції, зазначивши лише формально про те що довідки про складові заробітної плати не відповідають пункту 5 Порядку № 622, при цьому відповідач не зазначив в чому саме полягає не відповідність наданих позивачем довідок наведеній нормі. Крім цього, відповідачем не надано суду документів, що підтверджують надіслання (надання) копії відзиву позивачу чим не дотримано вимог ч. 3 ст. 162 КАС України та п. 2 ч. 4 ст. 162 КАС України.

Судом досліджено довідки № 127/2024 від 16.10.2024 та №128/2024 від 16.10.2024 про складові заробітної плати, видані Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг позивачеві, які було надано ОСОБА_1 до пенсійних органів, та не встановлено їх не відповідність пункту 5 Порядку № 622.

Згідно пункту 6 Порядку №622 за посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Додатком 4 до Порядку №622 встановлена форма довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)

Додатком 5 до Порядку №622 встановлена форма довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.12.2024 №971010307980.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) з 10.12.2024 призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, зазначеної в довідках № 127/2024 від 16.10.2024 та № 128/2024 від 16.10.2024 про складові заробітної плати, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 коп.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення складене та підписане 05.03.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО