Рішення від 05.03.2025 по справі 380/21128/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 рокусправа № 380/21128/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Потабенко В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885, далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті неотриманих сум пенсій, що підлягала виплаті ОСОБА_2 після здійсненого їй перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/100/23 та Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №380/15643/23, і залишилася недоодержаною у зв'язку з її смертю.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 недоодержану її померлою матір'ю ОСОБА_2 пенсію нараховану на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/100/23 Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №380/15643/23.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. ОСОБА_3 була військовослужбовцем, перебував на пенсії, та отримував пенсію, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 380/100/23 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.12.2022 №С/12277 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.12.2022 №С/12277 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням проведених раніше виплат. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.23 у справі № 380/15643/23 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у нарахуванні та виплаті з 01.04.2023 щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01.04.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум. Рішення суду набрали законної сили, проте після набрання ними законної сили ОСОБА_3 померла. Відповідно на виконання цього рішення відповідачем кошти не виплачені. ОСОБА_1 була зареєстрована і проживала на момент смерті разом з матір'ю, що підтверджується паспортними даними. Позивач 16.08.2024 та 05.09.2024 зверталась із заяви до відповідача про виплату пенсії матері, проте отримала відмову. ГУ ПФУ у Львівській області листом від 23.08.2024 зазначило, що сума недоплаченої пенсії становить 119,10 грн., та розглянути питання про їх перерахування позивачу можливо буде лише після наявності судового рішення на її користь. Таким чином, вказана відмова відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу недоотриманої за життя її матері пенсії в сумі 11910,00 грн. є незаконною, та звернулася до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 21.10.24 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

06.11.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив (вхід. 20853ел) в якому просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначено наступне. На виконання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/100/23 ГУ ПФУ у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2023. Сума доплати за період з 01.04.2019 по 31.03.2023 становить 126259,28 грн. На виконання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №380/15643/23 ГУ ПФУ у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.11.2023. Сума доплати за період з 01.04.2023 по 31.10.2023 становить 11910 грн. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Станом на дату смерті зазначена заборгованість пенсії не виплачена у зв'язку з відсутністю відповідного цільового фінансування з державного бюджету. Оскільки позивач не є стягувачем по вищевказаних справах, для виплати їй недоотриманої доплати пенсії за зазначеним рішенням суду правові підстави відсутні. Будь-яких доказів того, що позивач , є саме правонаступниками померлої щодо отримання невиплачених за життя коштів, особою не надано. Належним доказом правонаступництва заявників та підставою для її заміни сторони правонаступником, є наявність документів, визначених законом, про те, що права та обов'язки померлої особи перейшли до заявника, а саме виданого на ім'я позивача свідоцтва про право на спадщину.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено таке.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, ОСОБА_2 була військовослужбовцем, та отримувала пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_3 .

Відділом РАЦС м. Львова 05.09.2009 було зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . У зв'язку з чим прізвище ОСОБА_4 було змінено на ОСОБА_6 .

ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва серії НОМЕР_4 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Львові Західного иміжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис №3582.

В подальшому після смерті ОСОБА_2 , її донька звернулась до відповідача із заявами в яких просила здійснити перерахунок та виплату суму недоотриманої пенсії померлої матері, встановленої вищевказаними рішеннями судів, на що отримала відповіді, що підстав для таких виплат немає, оскільки ОСОБА_1 не є стягувачем у справах та стороною виконавчого провадження.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії протиправними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

В силу правового регулювання, визначеного ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2023 за №1058-ІV (далі -Закон №1058-ІV) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Схоже правове регулювання визначено в ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), зокрема, суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Вказане кореспондується із положеннями ст. 1227 Цивільного кодексу України, якими установлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомогу зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-ХІІ.

За приписами ч. ч. 1-3 ст. 61 Закону №2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту також Порядок №3-1).

Відповідно до п. 4 Порядку №3-1 заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Таким чином, ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як і пункту 4 Порядку №3-1 визначено спеціальний механізм виплати пенсії в разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію цього Закону, і залишилися недоодержаними.

Вказаний закон і підзаконний нормативно-правий акт є спеціальними щодо інших норм законодавства України (наприклад, ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» тощо), і виключно вказаними нормами регламентовано порядок «виплати» сум пенсії, які залишилися недоодержаними у зв'язку з смертю пенсіонера з числа військовослужбовців, членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті.

Повертаючись до фактичних обставин справи, суд зазначає наступне.

Сума заборгованості ОСОБА_2 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 380/100/23 складає 126259,28 грн.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі № 380/15643/23 складає 11910,00 грн.

При цьому, оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату нарахованої ОСОБА_2 , але неодержаної суми пенсії, протягом шести місяців після її смерті, тобто в межах строку, встановленого ч. 3 ст. 61 Закону України №2262-ХІІ, у відповідача відсутні підстави для відмови позивачу у виплаті суми пенсії, що підлягала виплаті її матері, і залишилася недоодержаною у зв'язку з її смертю.

Виходячи з викладеного, ч. 1 ст. 61 Закону №2262-ХІІ запроваджено спеціальне правило, в силу якого недоодержані за життя суми пенсії пенсіонера з числа військовослужбовців не включається до складу спадщини і виплачуються: 1) членам сім'ї померлого пенсіонера, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника; 2) батькам померлого пенсіонера, дружині (чоловіку) померлого пенсіонера та членам сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, навіть якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із п. 4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Статтею 1227 Цивільного кодексу України установлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоодержаної пенсії виплачуються членам сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, а батьки і дружина (чоловік) мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Таке саме право мають також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті.

Стаття 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прямо зобов'язує відповідача виплатити недоодержану пенсіонером пенсію у зв'язку з його смертю, особам, які належать до кола осіб, визначених цією ж статтею та які звернулись за такою виплатою не пізніше 6 місяців з дня смерті пенсіонера.

Те, що недоодержана пенсія нарахована на виконання судового рішення, не змінює її правову природу.

Таким чином дії відповідача щодо невиплати позивачу недоодержаної пенсії її матір'ю згідно вищевказаних рішень суду є протиправними.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Чого в цій справі зроблено не було.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наслідком розгляду справи суд висновує про необхідність задоволення позову повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті неотриманих сум пенсій, що підлягала виплаті ОСОБА_2 після здійсненого їй перерахунку пенсії на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/100/23 та Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №380/15643/23, і залишилася недоодержаною у зв'язку з її смертю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоодержану її померлою матір'ю ОСОБА_2 пенсію, нараховану на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/100/23 та Львівського окружного адміністративного суду від 29.08.2023 у справі №380/15643/23.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 969 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 05.03.2025.

СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна