ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" березня 2025 р. справа № 300/2058/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Долинської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23, яке набрало законної сили, вирішено: позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Долинської міської ради щодо нерозгляду у передбачений законодавством спосіб та строк заяв ОСОБА_1 від 27.10.2022 та 13.01.2023. Зобов'язати Долинську міську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 27.10.2022 та 13.01.2023 та прийняти рішення з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Долинської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 536,80 грн. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Долинської міської ради на користь ОСОБА_1 5000,00 грн. витрат на професійну правову допомогу (а.с.101-105).
Адвокат Сторожук Андрій Леонідович звернувся до суду інтересах ОСОБА_1 з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23 в порядку, встановленому статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 відмовлено в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23 (а.с.132-135).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2024, яка набрала законної сили з дати її прийняття, скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2024. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23 - задоволено. Зобов'язано Долинську міську раду Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23 (а.с.174-183).
06.01.2025 до суду надійшов звіт Долинської міської ради Івано-Франківської області від 30.12.2024 № 1453/05-28/14в про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23, відповідно до якого зазначено, що з метою виконання рішення суду, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2024 заяви ОСОБА_1 були винесені на розгляд постійної комісії міської ради з питань землекористування та земельних відносин, що підтверджується протоколом від 11.09.2023 № 31. Після чого було підготовлено проект рішення від 14.09.2023 №__35/2023 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 м. Долина", яким було винесено на розгляд четвертого пленарного засідання 35 сесії Долинської міської ради 01 листопада 2023 року. Однак, при голосуванні 01 листопада 2023 року проект рішення не було підтримано (не всі присутні депутати орали участь у голосуванні) (що підтверджується витягом із протоколу тридцять п'ятої сесії міської ради четвертого пленарного засідання від 01.11.2023 та результатами голосування). Повторно на виконання рішення суду та враховуючи вимоги державного виконавця було повторно підготовлено проект рішення від 12.12.2023 №__38/2023 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 (на вимоги державного виконавця), м. Долина" та було внесено на розгляд четвертого пленарного засідання 38 сесії Долинської міської ради 15 грудня 2023р. Однак, при голосуванні 15 грудня 2023 року проект рішення не було підтримано (не всі присутні депутати брати участь у голосуванні) (що підтверджується витягом із протоколу тридцять восьмої сесії міської ради четвертого пленарного засідання від 15 грудня 2023р. та результатами голосування). Втретє, на виконання рішення суду та вимоги державного виконавця було повторно підготовлено проект рішення від 01.02.2024 №__44/2024 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 м. Долина" та було внесено на розгляд позачергової 44 сесії Долинської міської ради 01 лютого 2024р. Однак, при голосуванні 01 лютого 2024 року проект рішення не було підтримано (не всі присутні депутати брали участь у голосуванні) (що підтверджується витягом із протокол) позачергової сорок четвертої сесії міської ради від 01.02.2024 та результатами голосування). Також, зазначено, що про усі вжиті заходи Долинською міською радою з метою виконання рішення суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23 та виконання вимог державного виконавця було повідомлено державною виконавця згідно листів від 08.12.2023 № 1341/05-19/13в, від 17.01.2024 № 13/05-28164, від 08.02.2021 № 169/05-19/17в. Державним виконавцем було винесено постанову про накладення штрафу віт 23.01.2024 ВП №73078290 у розмірі 5100.00 грн. На виконання постанови міською радою було оплачено штраф (платіжна інструкція № 2 від 01.02.2024) та повідомлено про це державного виконавця згідно листа від 06.02.2024 № 153/05-19/13в. 07.02.2024 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн. На виконання постанови міською радою було оплачено штраф (платіжна інструкція № 10 від 19.02.2024) та повідомлено про це державного виконавця згідно листа від 21.02.2024 № 209/05-19/13в. Долинською міською радою також було повідомлено поліцію про вжиті заходи з метою виконання рішення суду відповідно до листа від 27.03.2024 № 12/05-244/1396. З метою виконання рішення суду знову було підготовлено проект від 23.12.2024 № 51/2024 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , м. Долина" та було внесено на розгляд чергової 51 сесії Долинської міської ради 23 грудня 2024р. Однак, при голосуванні 23 грудня 2024 року проект рішення не отримав необхідної кількості голосів для прийняття та був відхилений (що підтверджується результатами голосування). Долинська міська рада просить суд взяти до уваги звіт про виконання рішення суду та вжиті міською радою заходи для виконання рішення суду (а.с.187-215).
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 5 статті 372 КАС України процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно частини 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21.11.2024 № 4094-IX справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом. Набрання чинності Закону № 4094-IX відбулась 19.12.2024.
Законом № 4094-IX статтю 382 КАС України викладено в наступній редакції.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини 4 статті 382-1 КАС України якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і судовим рішенням такого суб'єкта владних повноважень зобов'язано вчинити певні дії, суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення кожного з членів такого колегіального органу, до чиїх повноважень, завдань чи функцій належить забезпечення виконання такого судового рішення.
Слід зазначити, що частиною 8 статті 382-3 КАС України "Рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення" передбачено, якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
У відповідності до частини 1 статті 382-3 КАС України "Рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення" за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Враховуючи наведене, дослідивши поданий звіт та наведені у ньому дії вчинені відповідачем з метою виконання судового рішення суд дійшов до висновку, що відповідачем наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення.
За таких обставин слід прийняти звіт Долинської міської ради Івано-Франківської області від 30.12.2024 № 1453/05-28/14в.
Водночас, суд зазначає, що рішенням суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Долинську міську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 27.10.2022 та 13.01.2023 та прийняти рішення з урахуванням висновків, наведених у рішенні суду. Зокрема згідно висновків, наведених у рішенні суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23: "….за результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою відповідний орган місцевого самоврядування зобов'язаний прийняти мотивоване рішення в порядку передбаченому п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". В ході розгляду справи встановлено, що за наслідками розгляду заяв позивача проект рішення про затвердження проекту землеустрою не набрав необхідної кількості голосів депутатів. Проект рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою з мотивами відмови на засідання ради не виносився, не обговорювався і рішення ради з цього питання не приймалось. Таким чином, за наслідками розгляду заяви позивача відповідачем не було прийнято жодного акту ради, як суб'єкта земельних правовідносин, у формі рішення. При цьому, протоколи сесій Долинської міської ради від 17.11.2022 та від 04.04.2023 відображають лише результати голосування, мотивів прийняття того чи іншого рішення, які б дозволяли скористатись можливістю його оскарження, не містять і не відповідають поняттю акта органу місцевого самоврядування. Посилання відповідача про відсутність бездіяльності у спірному випадку з огляду на те, що неприйняття рішення відбулося за результатами голосування внаслідок недостатньої кількості голосів є необґрунтованим та не свідчить про дотримання законодавства, оскільки органом місцевого самоврядування не прийнято мотивованого рішення за результатами розгляду заяви. Законодавство не передбачає випадків, коли орган місцевого самоврядування за результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою може не прийняти позитивного або негативного для заявника рішення (про його задоволення або про відмову у його задоволенні)" (а.с.101-105).
Таким чином, незважаючи на вчинені відповідачем дії остаточного виконання рішення суду не відбулося. З огляду на вищенаведене, оскільки на виконання судового рішення у даній справі Долинською міською радою не прийнято рішення, з обґрунтувань, що не всі присутні депутати брали участь у голосуванні (а.с.195, 196, 198, 199, 201, 202, 214, 215), враховуючи приписи частини 4 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що в даному випадку слід зобов'язати відповідача подати у строк до 45 днів звіт у справі № 300/2058/23 про виконання судового рішення у повному обсязі.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 121, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Долинської міської ради Івано-Франківської області від 30.12.2024 № 1453/05-28/14в.
Зобов'язати Долинську міську раду Івано-Франківської області у строк протягом 45 днів з моменту отримання даної ухвали суду подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 у справі № 300/2058/23.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Григорук О.Б.