Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 березня 2025 року Справа№640/14582/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною і скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,
У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить: - визнати протиправною і скасувати відмову у переведені з пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років згідно з п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших oci6», здійсненні перерахунку та виплати пенсій за вислугу років в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з часу її призначення - з 24 лютого 2022 року згідно п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення oci6, звільнених з військової служби, та деяких інших oci6» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні 07 років 00 місяців 08 днів; - зобов'язати перевести на пенсію за вислугу років згідно з п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення oci6, звільнених з військової служби, та деяких інших oci6» з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні 07 років 00 місяців 08 днів, здійснити перерахунок та виплату пенсій за вислугу років в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням фактично сплачених сум, починаючи з часу призначення - з 24 лютого 2022 року.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач листом від 29 серпня 2022 року № 18395-16929/Ш-02/8-2600/22 повідомив про відмову у переведенні її на пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» через те, що на день звільнення у неї відсутня календарна вислуга років. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують права позивача у реалізації її конституційного права на соціальний захист у вигляді пенсійного забезпечення відповідно до чинного законодавства та порушують право власності позивача на майно (право на пенсію).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 9 вересня 2022 року відкрито провадження в адміністративний справі (рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень № 106462128).
Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана судді Куденкову К.О.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 лютого 2025 року суддею прийнято адміністративну справу до провадження. Розгляд справи розпочато спочатку. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач не надав відзив на адміністративний позов.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Відповідно до копії витягу з наказу Управління Державної охорони України від 23.02.2022 № № 114-ос «Про особовий склад» 23.02.2022 позивачку звільнено з військової служби згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини) у запас Служби безпеки України. Вирішено виключити її зі списків особового складу, всіх видів забезпечення з 23.02.2022. Зазначено, що вислуга років підполковника ОСОБА_1 на 23.02.2022 становить: календарна - 20 років 11 місяців 19 днів, пільгова - 7 років 0 місяців 8 днів, загальна - 27 років 11 місяців 27 днів. Страховий стаж на пенсію підполковника ОСОБА_1 на 23.02.2022 становить: 27 років 9 місяців 13 днів, з яких календарна військова служба становить - 20 років 11 місяців 19 днів.
В довідці Департаменту кадрового забезпечення Управління Державної охорони України № 386 від 19.04.2022 зазначено, що позивачка проходила військову службу за контрактом в Управлінні державної охорони України з 04.03.2001 по 23.02.2022. Звільнена з військової служби у запас Служби безпеки України згідне підпунктом «ґ» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (через сімейні обставини) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключена зі списків особового складу з 23.02.2022. Вислуга років на 23.02.2022 становить: - календарна - 20 років 11 місяців 19 днів; - пільгова - 7 років 0 місяців 8 днів; - загальна - 27 років 11 місяців 27 днів.
Листом ГУ ПФУ від 08.07.2022 № 14259-13517/Ш-02/8-2600/22 позивачці повідомлено про те, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні і отримує пенсію за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону, призначену з 24.02.2022 за 27 років 9 міс 13 днів страхового стажу, з яких вислуга років в календарному обчисленні становить 20 років 11 місяців 19 днів, трудовий стаж - 6 років 9 місяців 24 дні.
Листом ГУ ПФУ від 13.07.2022 № 2600-0202-8/81506 адвокату позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 перебуває па обліку в Головному управлінні і отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 «б» Закону, призначену з 24.02.2022 за 27 років 9 міс 13 днів страхового стажу, з яких вислуга років в календарному обчисленні становить 20 років 11 місяців 19 днів, трудовий стаж - 6 років 9 місяців 24 дні. Зазначено, що розмір її пенсії за вислугу років з дати призначення обчислено з розрахунку 52% (50%+1%х2 роки) сум грошового забезпечення за 27 років страхового стажу.
Згідно з протоколом за пенсійною справою - 2609050100 (Управління державної охорони України) від 26.05.2022 позивачці з 24.02.2022 призначена пенсія за вислугу років - 27 (календ. 20,5) у розмірі 52 % грошового забезпечення згідно із Законом України № 2262-ХІІ.
Листом ГУ ПФУ від 29.08.2022 № 18395-16929/111-02/8-2600/22 позивачці повідомлено про те, що вона була звільнена з військової служби в Управлінні державної охорони України 23.02.2022 і мала на день звільнення вислугу років в календарному обчисленні 20 років 11 місяців 19 днів, право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вона не має, оскільки визначена Законом календарна вислуга для призначення пенсії відсутня. Натомість на підставі наданих уповноваженим органом Управління державної охорони України документів їй з 24.02.2022 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 «б» Закону, за 27 років 9 місяців 13 днів страхового стажу, з яких вислуга років в календарному обчисленні становить 20 років 11 місяців 19 днів, трудовий стаж - 6 років 9 місяців 24 дні. Роз'яснено, що іншого чинним законодавством не передбачено.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років згідно з п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших oci6».
Спірні правовідносини виникли з приводу наявності у відповідача підстав для зарахування пільгової вислуги років позивачки під час вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 1 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до статті 2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Приписами пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
Так, згідно з частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до ч. 1 статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», у редакції, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Суд зазначає, що пунктом 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах .
Водночас, відповідно до пункту 3 Порядку № 393 (у редакції, чинній на дату звільнення з поліції та дату звернення позивача із заявою до ГУНП щодо оформлення та подання необхідних документів для призначення пенсії) До вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах .
Згідно з п. 2-1 Порядку № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
Тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16 лютого 2022 року.
Ураховуючи те, що станом на дату звільненні позивачки з військової служби діяла нова редакція пункту 3 Порядку № 393, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування на пільгових умовах позивачці часу проходження служби під час вирішення питання про наявність підстав для призначення пенсії на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII.
Ураховуючи, що позивачка звільнилася зі служби 23.02.2022 і не мала необхідних 25 календарних років і більше вислуги років, у відповідача були відсутні підстави для призначення пенсії на підставі пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 31 серпня 2023 року у справі № 200/4951/22, а також у постанові від 22 січня 2025 року у справі № 280/6943/22.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368; 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) про визнання протиправною і скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складене 6 березня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков