Справа № 553/3773/24 Номер провадження 33/814/381/25Головуючий у 1-й інстанції Грошова Н. М. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.
05 березня 2025 року м. Полтава
Суддя Полтавського апеляційного суду Карпушин Г.Л., при секретарі судового засідання Буйновій О.П., за участі представника Полтавської митниці Крилова О.О., адвоката Чакалова А.К., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою представника Полтавської митниці Державної митної служби Крилова Олександра Олександровича на постанову судді Ленінського районного суду районного суду міста Полтави від 27 січня 2025 року, -
Згідно з протоколом № 0117/80600/24 від 08.08.2024 про порушення митних правил Полтавською митницею за листом ТУ БЕБ у Полтавській області від 08.03.2024 № 23.4/3.2/1467-24 проводилися перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_1 та підпорядкованих військових частин (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 25.02.2023 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 через пункт пропуску «Шегині», митного поста «Мостиська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги.
Згідно листа Львівської митниці від 28.03.2024 № 7.4-5/20-01/7/9084 як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.02.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано Військова частина НОМЕР_5 ; в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 .
Відповідно до статті 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№ 1192-XIV від 22.10.1999) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна Допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на адресу Полтавської митниці надійшов лист військової частини НОМЕР_1 від 25.05.2024 № 1571/5093 , яким митницю повідомлено, що автомобіль «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 не надходив на адресу військової частини НОМЕР_5 , на відповідному обліку не перебуває.
Частиною першою статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Згідно з частиною першою статті 266 Митного кодексу країни декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату. Відповідно до частини восьмої статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей наведених у цій декларації. Згідно з частиною другою статті 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно- тарифного регулювання ЗЕД Полтавської митниці від 02.05.2024 № 15/15-01/2060 вартість подібного транспортного засобу «VW TRANSPORTER» 2000 року виготовлення станом на 25.02.2023 становить 81528,51 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.02.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил бази даних ЄАІС Держмитслужби та АСМО «Інспектор», громадянин ОСОБА_1 протягом 2023-2024 років не притягувався до відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 483 або статтею 482 Митного кодексу України.
Керуючись вимогами ст.490, 494, 508 Митного кодексу України, посадовою особою митниці у відсутності ОСОБА_1 відносно нього складено протокол про порушення митних правил за ознаками ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Постановою судді Ленінського районного суду районного суду міста Полтави від 27 січня 2025 року по справі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 було закрито на підставіп.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Не погодившись із вказаною постановою, її в апеляційному порядку оскаржив представника Полтавської митниці Державної митної служби Крилов Олександр Олександрович подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 27.01.2025 року та прийняти нову постанову, якою визнати винним громадянина ОСОБА_1 винним за ч.1 ст. 483 МК України.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що Полтавська митниця не згодна з рішенням суду, вважає, що суд при прийнятті постанови не повно з'ясував всі обставини справи, що призвело до невірних висновків, внаслідок чого зазначене судове рішення підлягає скасуванню у порядку передбаченому пунктом 3 частиною восьмою ст.294 КУпАП.
Посилається також на те, що ОСОБА_1 здійснив переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль «VW TRANSPORTER» номерний знак НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товару документів: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.02.2023 року та лист військової частини НОМЕР_5 , що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Крім того, зазначає судом першої інстанції не враховано, що Полтавською митницею направлено лист від 20.09.2024 року №7.23-1/20-02/8.2/4366 військовій частині НОМЕР_1 з додатками для надання інформації щодо автомобіля «VW TRANSPORTER» номерний знак НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , що ввезений у якості гуманітарної (волонтерської) допомоги. Полтавською митницею отримано 14.10.2024 року лист-відповідь військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2024 року вих.№1571/10660, в якому зазначено: транспортний засіб «VW TRANSPORTER» номерний знак НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 до військової частини НОМЕР_1 не надходив та на обліку не перебуває. Згідно листа №1571/10660 від 10.10.2024 в додатках надано копію доповіді командира військової частини НОМЕР_5 полковника ОСОБА_2 відповідно в якій зазначено, що зазначений транспортний засіб не надходив.
Акцентує увагу, що наявними доказами по справі встановлено, що вищезазначений транспортний засіб ввезений як гуманітарна допомога за цільовим призначенням не є об'єктом купівлі-продажу на митній території України і під час його ввезення не здійснювалось його оподаткування.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані докази, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню зважаючи на наступне.
Судом встановлено, що протоколом № 0117/80600/24 від 08.08.2024 про порушення митних правил Полтавською митницею за листом ТУ БЕБ у Полтавській області від 08.03.2024 № 23.4/3.2/1467-24 - ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: транспортний засіб «VW TRANSPORTER» номерний знак НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 25.02.2023 року, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Постановою судді Ленінського районного суду районного суду міста Полтави від 27 січня 2025 року по справі про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 було закрито на підставіп.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
З такими висновками суду першої інстанції, а саме, щодо відсутністю у діях особи складу правопорушення, суд апеляційної інстанції погоджується, з огляду на наступне.
Згідно ч.7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Згідно ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Відповідно до ч.1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, зокрема щодо товарів, їх ваги або кількості.
Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 483 МК України передбачає прямий умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Статтею 487 МК України, передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил посадова особа зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№ 1192-XIV від 22.10.1999) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна Допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що 25.02.2023 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 через пункт пропуску «Шегині», митного поста «Мостиська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги.
Для переміщення через митний кордон України та митного оформлення у якості гуманітарної допомоги 25.02.2023 року ОСОБА_1 подавалися: декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою, документи на транспортний засіб та лист-звернення командира військової частини НОМЕР_5 .
В письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначається, що даний автомобіль був відразу спрямований для виконання бойових завдань і активно використовувався на передовій, тому акт прийому-передачі не складався. В підтвердження використання автомобіля ЗСУ є фото- та відеоматеріали, на яких військовослужбовці висловлюють подяку за переданий ним транспортний засіб, демонструючи його значення у виконанні бойових завдань. На даний час автомобіль використовує військова частина НОМЕР_6 . На підтвердження передачі автомобіля військовій частині НОМЕР_6 було укладено Акт приймання-передачі від 17.09.2024 року між благодійником ОСОБА_1 та бенефіціаром Військова частина НОМЕР_6 в якості благодійної допомоги для потреб бійців, задіяних у сприянні обороноздатності та мобілізаційної готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 командир роти військової підтримки військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_3 доповів, що автомобіль дійсно використовується задля забезпечення бойових дій, а саме (перевезення особового складу на бойові позиції, евакуації особового складу, доставки продуктів харчування на бойові позиції) з 01.03.2023 року ротою вогневої підтримки в/ч НОМЕР_5 у якості гуманітарної допомоги.
Зазначив, що викладені в протоколі обставини мали місце на початку 2023 року, тобто в запеклих умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією російської федерації проти України, саме спочатку в районі Часового Яру, потім в Куп'янську. Військові оперативно потребували транспортних засобів підвищеної прохідності, що пояснює недотримання спочатку формальностей правильної передачі транспортного засобу, підписання відповідного акту та постановки автомобіля на облік у військовій частині. Радий, що привезений автомобіль хоча б на якийсь період допоміг нашим захисникам на фронті. Полтавська митниця не надала жодних доказів того, що вказаний автомобіль був у використаний у інший спосіб, в тому числі проданий на території України чи використовується особисто ОСОБА_1 .
Крім того, судом першої інстанції було допитано свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 пояснили, що були військовослужбовцями військової частини НОМЕР_5 , взимку 2023 їхня військова частині виконувала завдання в населеному пункті АДРЕСА_1 була нагальна потреба у автомобілях, а тому військова частина зверталася до волонтерів та різних організацій, Корсунь-Шевченківської громади, в тому числі до ОСОБА_1 з метою отримання благодійної допомоги у вигляді автомобіля. Через деякий час їм повідомили про надходження автомобіля. З дозволу ротного саме вони приїхали у відпустку на 3 дні до м. Корсунь-Шевченківський аби отримати автомобіль. Передача автомобіля VW TRANSPORTER для потреби військової частини відбувалася урочисто, перед мерією, в присутності жителів АДРЕСА_2 .
Автомобіль та ключі до нього передавали ОСОБА_1 разом з мером міста, при цьому будь-які документи оформлені не були. Автомобіль постійно був у використанні військовослужбовців військової частини НОМЕР_5 на фронті та врятував не одне життя, використовувався для перевезення будівельних матеріалів для будівництва укріплень. Даний автомобіль не був поставлений на облік, оскільки в такому разі його не змогли б використовувати рядові військовослужбовці, так як він перебував би у використанні штабних офіцерів. Даний автомобіль був у використанні військової частини НОМЕР_5 до травня 2024. Вказали про те, що їм відомо, що автомобіль також допомагав при виконання військових завдань у АДРЕСА_2 де попав під обстріл, у зв'язку з чим був переданий до Корсунь-Шевченківської громади для відновлювального ремонту, а після проведення відновлювального ремонту був переданий в.о. міського голови АДРЕСА_2 до іншої військової частини.
Відповідно до листа військової частини НОМЕР_5 (командира роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_5 , капітана ОСОБА_6 ) (а.с.14-16), вбачається, що транспортний засіб VW TRANSPORTER», номерний знак НОМЕР_3 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_4 , дійсно використовувався задля забезпечення бойових дій, а саме перевезення особового складу, доставки продуктів харчування на бойові позиції з 01.03.2023 року ротою вогневої підтримки в/ч НОМЕР_5 у якості гуманітарної допомоги.\
Крім того слід зазначити, що Полтавська митниця здійснювала перевірку лише військової частини НОМЕР_1 та допитувала командира вказаної частини, який повідомив, що спірний Автомобіль не надходив і на обліку не стоїть. Однак автомобіль і не повинен був завозитись для військової частини НОМЕР_1 . Перевірку військової частини НОМЕР_5 чи НОМЕР_6 Полтавська митниця не проводила. Також матеріали справи не містять відомостей про те, що військова частина НОМЕР_5 чи НОМЕР_6 підпорядкована військовій частині НОМЕР_1 .
В даному випадку в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, оскільки дії ОСОБА_1 були безкорисною волонтерською діяльністю по ввезенню транспортного засобу для потреб ЗСУ.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Таким чином, надаючи оцінку доказам у справі в її сукупності, апеляційний суд вважає, що постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, а тому апеляційна скарга представника Полтавської митниці Державної митної служби Крилова О.О. не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суддя апеляційного суду, -
Апеляційну скаргу представника Полтавської митниці Державної митної служби Крилова Олександра Олександровича. - залишити без задоволення.
Постанову судді Ленінського районного суду районного суду міста Полтави від 27 січня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Полтавського
апеляційного суду Г.Л. Карпушин