Рішення від 24.02.2025 по справі 580/410/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року справа № 580/410/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

15.01.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у обчисленні пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 14.06.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, який становить 12236,71 грн.;

виключити з розрахунку пенсії дані довідки від 21.09.2011 №68 та перерахувати пенсії згідно з даними довідки ОК-5.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно не врахував показники заробітної плати (доходу) в Україні за 2020, 2021 та 2022 роки при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», натомість здійснив її обрахунок за показниками, що були враховані під час призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення».

Крім того, відповідач не виключив із обрахунку пенсії найбільш невигідний період заробітної плати за 1991-1995 роки.

Ухвалою суду від 03.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач перебував на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» з 14.12.2010.

14.06.2023 позивач звернувся в Головне управління із заявою про призначення пенсії за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки, чинним законодавством в разі переходу з одного виду пенсії на інший передбачено застосування показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, вимоги позивача щодо застосування середньої заробітної плати в Україні за 2020, 2021, 2022 роки є безпідставними та необґрунтованими.

Крім того, при перерахунку пенсії позивача обрано найбільш вигідний варіант обчислення розміру пенсії за віком - здійснено переведення з виду на вид за матеріалами пенсійної справи з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, на підставі яких було обчислено пенсію за вислугу років, при цьому застосовано норми ст. 40 Закону №1058 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії). Таким чином період заробітку за 60 календарних місяців до 2000 року, що було враховано при первинному призначенні виключенню не підлягає.

Розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років, 7 місяців, 13 днів, стаж ураховано до 31.03.2023 (коефіцієнт страхового стажу 0,40583) та заробітної плати, визначеної за періоди роботи із 01.11.1991 до 31.10.1996 та з 01.07.2000 до 30.06.2011 (коефіцієнт заробітної плати 0,71488). Загальний розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із 01.03.2024 становить 2980,00 грн, зокрема: 2319,35 грн розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону №1058-ІV (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х1,197 х1,0796 х 0,71488 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,40583 (коефіцієнт страхового стажу)); 214,80 грн доплата за стаж понад 20 років згідно із статтею 28 Закону № 1058-ІV (1074 х 20%); 445,85 грн доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2760*1.0796). Розмір пенсії обчислено відповідно до норм чинного законодавства та документів пенсійної справи.

Ухвалою від 24.02.2025 суд залишив без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 14.06.2023 до 08.07.2024.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Позивач перебувала на обліку, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» з 14.12.2010, як працівнику охорони здоров'я.

14.06.2023 позивачу призначено пенсію за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На звернення позивача щодо обчислення пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, відповідач листом від 26.12.2024 повідомив позивачеві, що при переведенні на пенсію за віком було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 роки. Підстав для застосування показника середньої заробітної за 2020, 2021 та 2022 роки немає.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував таке.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з положеннями ч.3 ст.45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених вище норм законодавства дає підстави для висновку, що ч.3 статті 45 Закону №1058-IV установлює порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Застосована правова позиція узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року (справа № 577/2576/17), Верховного Суду у постанові від 31 липня 2019 року (справа № 720/208/17) та постанові від 18 серпня 2020 року (справа № 263/6611/17).

Як суд встановив, у 2010 році позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення».

На підставі заяви позивача, її з 14.06.2023 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, у спірному випадку має місце саме призначення позивачу з 14.06.2023 пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, а тому підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії, як того вимагає ч.2 ст.40 Закону №1058-IV, а саме: за 2020, 2021 та 2022 роки.

Щодо вимоги виключити з розрахунку пенсії дані довідки від 21.09.2011 №68 та перерахувати пенсії згідно з даними довідки ОК-5, суд врахував таке.

Так, 28.11.2024 позивач звернулась через вебпортал електронних послуг Пенсійного Фонду України із з заявою про виключення з розрахунку пенсії даних довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців до 2000 року та здійснити перерахунок пенсії без урахування довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців до 2000 та перерахувати пенсію за віком з урахуванням даних довідки ОК-5 після 2000 року.

Доказів відповіді на вказану заяву не надано.

Суд врахував, що відповідно до абз.1-3 ст.40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

За приписами наведених норм, період оптимізації до 60 календарних місяців складається з: будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону; будь-якого періоду страхового стажу підряд, при цьому, сума вказаних періодів не може бути більшою 10% страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Інакше кажучи, за цими нормами права пенсіонер вправі вимагати виключити з періодів страхового стажу з 1 липня 2000 року і обраних ним періодів до початку липня 2000 року 10 % найменш вигідних за коефіцієнтами заробітної плати періодів страхового стажу поспіль. Періоди страхового стажу можуть бути різні, складатися з кількох часових проміжків часу.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач бажає виключити з розрахунку пенсії дані архівної довідки від 21.09.2011 №68 про заробітну плату позивача за період січень 1991 року - квітень 1998 року, тобто період 88 місяців.

Отже, період, який просить позивач виключити при обрахунку пенсії, є значно більший (88 місяців), ніж це передбачено ст.40 Закону №1058-ІV (60 місяців).

Жодної конкретизації стосовно того, які підряд 60 місяців позивач бажає виключити із розрахунку у діапазоні січень 1991 року - квітень 1998 року відповідно до довідки від 21.09.2011 №68, ні заява до органу Пенсійного фонду від 28.11.2024, ні позовна заява не містять.

Отже, вимога позивача виключити з розрахунку пенсії дані довідки від 21.09.2011 №68 суперечить вимогам ст.40 Закону №1058-ІV, а тому є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, з якого сплачені страхові внески, за 2020, 2021 та 2022 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 09.07.2024 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, з якого сплачені страхові внески, за останні 3 роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком (2020, 2021 та 2022 роки) та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсією.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ