Рішення від 05.03.2025 по справі 420/20991/24

Справа № 420/20991/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО», в якому просить Стягнути з акціонерного товариства "ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО" на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб 3 інвалідністю адміністративно-господарські санкції у розмірі 1 489 202,60 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 43484,64 грн. (Одержувач: ГУК у Херсон.обл./Херсон.р-н/50070000, код 37959517 Банк: Казначейство України, ІBAN UA768999980313151230000021451, Бюджетне кодування в призначенні платежу: *;101; код ЄДРПОУ підприємства; платежі до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за 2023 рік).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідно до Розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, надісланого Відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у Відповідача, за рік склала 2321 особа, таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону складає 93 особи. Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність, роботодавця склала 53 особи, що є менше ніж встановлено нормативом на 40 осіб з інвалідністю. За 40 робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю, відповідач до 15 квітня 2024 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 1489202,60 грн. Розмір пені у сумі 43484,64 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі: 1532687,24 грн. Несплата адміністративно-господарських санкцій до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити особам з інвалідністю необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.

Ухвалою суду від 11.07.2024 року адміністративний позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені залишено без руху.

Ухвалою суду від 01.08.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

23.09.2024 року ухвалою суду визначено справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені розглядати за правилами загального позовного провадження.

16.08.2024 року до суду від відповідача за вх №ЕС/34784/24 надійшов відзив на позов, в якому представником відповідача зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник відповідача вказує, що Товариство має створювати норматив у вигляді 4 відсотків робочих місць не від загальної середньооблікової чисельності працівників (всіх працівників підприємства), а лише від тих працівників, які зайняті у непромисловому виробництві. Станом на 22.07.2024 у Товаристві обліковується 2190 працівників. З них 1401 робітники; 66 - службовці. Інші категорії фахівці, професіонали, керівники складають 723 осіб. Кількість посад, що можуть обійняти особи з інвалідністю 97 (звіт 3-пн за 2021 рік).

В той же час, зазначає представник відповідача, внаслідок активних бойових дій на території правобережної частини Херсонської області та м.Херсон, кількість працівників, що зайняті на виробництві (загальна кількість працівників, які працюють) (трудові договори не призупинені) складає 364 (16,6% від загальної чисельності). Трудові договори з іншими працівниками призупинені відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Із осіб, що фактично працюють (фактично виконують свою трудову функцію) - 364 особи, 5 осіб складають особи з інвалідністю. Внаслідок призупинення дії трудових договорів навіть з діючими працівниками набір нових співробітників на території ведення активних бойових дій не здійснюється. Із звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік вбачається, що із загальної чисельності штатних одиниць 2418 осіб Товариством, з огляду на позицію Херсонського обласного відділення ФСЗ осіб з інвалідністю, Товариством створено трудових місць для осіб з інвалідністю 97 (4% від загальної кількості робочих місць), що з огляду на характер роботи Товариства завдає шкоди його виробничій діяльності. Станом на кінець 2021 року по підприємству було зайнято місць особами з інвалідністю 77 (3,18% від загальної кількості робочих місць або 4,5% від працівників, зайнятих у непромисловому виробництві (70% від загальної чисельності 2418). 24.02.2022 розпочалось повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України та 01.03.2022 територія Херсонської області була тимчасово окупована. З 01.04.2022 трудові договори з працівниками Товариства були призупинені. У період часу з 27.06.2022 до 11.11.2022 Товариство було захоплено російськими загарбниками. З моменту деокупації правобережної частини Херсонської області дана територія увійшла до зони активних бойових дій і станом на кінець 2023 року ситуація лише погіршилась. Віднесення територій до зони активних бойових дій підтверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». У 2022, 2023 роках нових вакансій по Товариству не створювалось.

Представник відповідача вказує, що відповідач не може забезпечити особам з інвалідністю безпечні та нешкідливі умови праці з незалежних від нього причин, що впливає на бажання осіб працевлаштуватись на вакантні посади. Так, 21 січня 2023 року на підприємстві стався нещасний випадок, пов'язаний із виробництвом, внаслідок якого ОСОБА_1 отримав мінно-вибухову травму, що спричинило повну травматичну ампутацію правої стопи. 31 березня 2023 р. внаслідок вибухової травми при виконанні робіт загинули одразу три працівники Товариства ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . 05 квітня 2023 року внаслідок влучання ворожого снаряду у покрівлю будівлі Товариства у приміщенні останнього сталась пожежа. Пошкоджено майно Товариства на орієнтовну суму 555 000 грн. 28 квітня 2023 року при виконанні службових обов'язків ОСОБА_5 отримав відкриту рану задньої поверхні грудної клітини, травматичний пневмоторакс праворуч. Ушкодження сталися внаслідок вибуху та проведення на території виконання робіт воєнних дій. 03 травня 2023 року через артилерійський обстріл при виконанні службових обов'язків загинули ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 та ОСОБА_5 . 12 травня 2023 року внаслідок обстрілу території м.Херсон за місцезнаходженням майна Товариства сталась пожежа, якою знищено майно товариства на орієнтовну суму 2737500 грн. 29 травня 2023 року близько 10:00 годин до кол-центру Товариства зателефонувала невідома особа та повідомила працівників про те, що невдовзі територія Товариства буде обстріляна окупантами. Про означений випадок Товариством одразу повідомлено правоохоронні органи.

Тож, вказує представник відповідача, Товариство не має можливості відновити діяльність у повному обсязі з незалежних від нього причин (збройна агресія російської федерації) та не може гарантувати безпеку для життя та здоров'я своїх працівників, що у свою чергу впливає на рівень працевлаштування осіб з інвалідністю до Товариства. Виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю шляхом примусового працевлаштування осіб з інвалідністю за умови відсутності у них бажання працювати чи відсутності їх у даній місцевості взагалі є не лише абсурдним, а й суперечить Конституційному принципу свободи праці.

Також представник відповідача зазначає, що у 2022, 2023 роках змін у кількості створених робочих місць не відбулось, якщо кількість вакансій у порівнянні з минулим періодом не змінилася звіт за формою № 3-ПН роботодавцем до центру зайнятості не подається, а обов'язок відстежувати актуальність вакансій покладено на центр зайнятості.

Ухвалою суду від 21.11.2024 року продовжено строк підготовчого провадження у справі №420/20991/24.

15.01.2025 року усною ухвалою суду, внесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у даній справі.

В судовому засіданні, призначеному на 28.01.2025 року сторони участі не приймали.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представником позивача також подано клопотання про розгул справи за відсутності представника позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

Інших заяв по суті сторонами до суду не надано.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань акціонерне товариство «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» зареєстроване як юридична особа та здійснює господарську діяльність за наступними видами економічної діяльності: 35.13 Розподілення електроенергії (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 85.32 Професійно-технічна освіта; 85.59 Інші види освіти, н.в.і.у.; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 56.29 Постачання інших готових страв; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 35.12 Передача електроенергії; 35.14 Торгівля електроенергією; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

07.03.2024 року Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю надіслано відповідачу розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, надісланого АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» слідує, що:

середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача, за рік склала 2321 осіб;

середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 53;

норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 93 особа;

фонд оплати праці штатних працівників 86410980,83 грн.;

середня річна заробітна плата штатного працівника 37230,06 грн.;

кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю для роботодавців 40.

За недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю нараховано АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» адміністративно-господарські санкції у розмірі 1489202,60 грн виходячи з розрахунку розміру середньої річної заробітної плати.

За розрахунками позивача розмір суми пені відповідача за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік складає 43484,64 грн.

Позивачем складено лист-претензію від 04.03.2024 року 02-06/26.

Враховуючи відсутність сплати нарахованих відповідачу санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення про Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, затверджене наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 року №129 передбачають, що Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначено Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» №875-XII від 21.03.1991 (далі Закон №875-ХІІ), який гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону №875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону №875-XII, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Разом з цим, як визначено частиною третьою вказаної статті, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до вимог статті 19 Закону №875-XIІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу".

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, зараховується забезпечення роботою осіб з інвалідністю на підприємствах, в організаціях громадських об'єднань осіб з інвалідністю шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.

Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

про працевлаштованих осіб з інвалідністю;

про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація про працевлаштованих осіб з інвалідністю використовується в Централізованому банку даних з проблем інвалідності для визначення в автоматичному режимі осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані.

Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, та надсилає інформацію про таких осіб до Державного центру зайнятості для проведення роботи з їх працевлаштування.

Порядок визначення осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані, форма та порядок надсилання інформації про таких осіб визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Згідно ч.ч.1-5 ст. 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

02.06.2023 р. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову "Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю" № 553, якою затвердив Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю та вніс зміни до постанов "Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" від 31.01.2007 р. № 70 та "Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці" від 11.02.2015 р. №96

Що стосується Постанови № 70 від 31.01.2007 р., то ними назву Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого зазначеною постановою викладено в такій редакції: "Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування". Також до вказаного порядку внесені відповідні зміни.

Зокрема, предметом проведення перевірки за чинною редакцією є лише виконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема шляхом його зарахування. При цьому, позапланова перевірка проводиться Держпраці чи її територіальним органом в тому числі, за інформацією, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, наданою територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, що отримана ним від Пенсійного фонду України в установленому порядку та за визначеною формою.

Під час проведення такої перевірки роботодавець повинен надати: штатний розпис; особові картки, трудові книжки (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування осіб з інвалідністю, що перебувають у трудових відносинах із суб'єктом господарювання; інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (форма №3-ПН); звіти з праці (форма № 1-ПВ); копії документів, що підтверджують інвалідність працівників; накази (розпорядження) про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, розірвання трудового договору, про відрядження, про відпустки осіб з інвалідністю тощо; трудові договори (контракти), укладені суб'єктом господарювання з особами з інвалідністю (у разі їх укладення в письмовій формі); табель обліку використання робочого часу; розрахунково-платіжні відомості працівників і розрахунково-платіжні відомості (зведені); договори, що підтверджують розміщення на підприємстві громадської організації осіб з інвалідністю, яке входить до складу господарського об'єднання, замовлення на придбання товарів (робіт, послуг); платіжні доручення за такими договорами, розрахунки витрат на виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг), що підтверджують безпосереднє виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг) підприємством громадської організації осіб з інвалідністю та включення до зазначених витрат заробітної плати осіб з інвалідністю, які працюють на відповідному підприємстві.

Відповідно до наведеного вище, обставини щодо невиконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, а відповідно і для накладення на такого роботодавця адміністративно- господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, повинні бути підтверджені актом перевірки органу Держпраці.

Верховний Суд у постанові від 21.11.2022 р. по справі № 400/3957/21 зазначив, що саме Держпраці та її територіальні органи уповноважені на проведення перевірок виконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема, за інформацією, що надається територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від Пенсійного фонду України. За наслідками такої перевірки, у разі підтвердження невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у суб'єкта господарювання виникає обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

У вказаній постанові колегія суддів Верховного Суду зазначила, що сукупність допущених позивачем під час реалізації своїх функцій, як суб'єктом владних повноважень, порушень не забезпечили послідовність дій, спрямованих на забезпечення принципу законності, при цьому недотримання відповідачем виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не доведено позивачем належними доказами. Обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів передчасно, не маючи встановлених актом перевірки органами Держпраці доказів про недотримання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів, посилаючись лише на інформаційно-аналітичні бази даних, звернулося з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій.

Суд наголошує, що на момент звернення до суду із позовною заявою про стягнення адміністративно-господарських санкцій, позивач не звертався до територіальному органу Держпраці із заявою про порушення відповідачем законодавства щодо дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Також у справі відсутні докази того, що територіальним органом Держпраці проведено перевірку відповідача, за результатами якої встановлено факт невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік.

Позивачем не надано і жодних доказів того, що ним від Пенсійного фонду України отримано інформацію про ознаки порушень відповідачем законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Також відповідачем до суду надано звітність про вакантні посади для працевлаштування осіб з інвалідністю за формою 3-НП "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" від 04.01.2021 року, з якої вбачається створення відповідачем необхідної кількості вакантних місць, на які можуть бути працевлаштовані особи з інвалідністю (т.1 а.с.195-202).

Позивачем у свою чергу не надано до суду доказів на підтвердження того, що особи з інвалідністю направлялись до АТ “ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» з метою працевлаштування.

Суд враховує, що відповідно до приписів Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" в період дії воєнного стану не передбачено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю за заявами Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Такі ж положення викладено у постанові Кабінету Міністрів України "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" від 13.03.2022 р. № 303, за якими припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".

При цьому, згідно з п.2 вказаної постанови здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) дозволено на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України.

Отже, з урахуванням запровадженого мораторію, територіальні органи Держпраці на період воєнного стану, який триває й на теперішній час, обмежені у здійсненні позапланових заходів державного нагляду (контролю) в тому числі й за зверненням територіальних органів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Наведене, на думку суду, унеможливлює встановлення факту недотримання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць працевлаштування осіб з інвалідністю, що в свою чергу унеможливлює належне визначення, нарахування й стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання вказаного нормативу.

Таким чином Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю передчасно, не маючи належних доказів про недотримання АТ “ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році, звернулося з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Суд також враховує доводи відповідача щодо припинення дії трудових договорів окремих працівників АТ “ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (т.1 а.с.94-129), внаслідок чого кількість працівників, що зайняті на виробництві (загальна кількість працівників, які працюють) складає 364 особи, що внаслідок ракетних обстрілів країни-агресора рф (внаслідок чого були покалічені та загинули працівники відповідача) АТ “ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» не може гарантувати безпечні умови праці (т.1 а.с.130-156) та що внаслідок збройної агресії рф пошкоджено майно Товариства (т.1 а.с.165-188).

Отже, суд вважає позовні вимоги Херсонського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають.

Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які наявні у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає що позов задоволенню не підлягає .

Керуючись ст. ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до акціонерного товариства «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 14125171, адреса: пров. Інженера Корсакова, буд. 5А, м. Херсон, 73000).

Відповідач: акціонерне товариство «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 05396638, адреса: вул. Пестеля, буд. 5, м. Херсон, 73003).

Суддя П.П. Марин

.