Ухвала від 04.03.2025 по справі 522/8705/20

Справа № 522/8705/20

Провадження № 1-кп/522/1710/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 року Місто Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання захисника ОСОБА_4 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності по обвинувальному акту у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160000001124 від 17.12.2019 року відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Біляївка Одеської області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

за обвинуваченням у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання захисника ОСОБА_4 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку зі закінченням строків давності у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України.

Прокурор не заперечував щодо задоволення клопотання захисника.

Обвинувачений підтримав клопотання захисника.

Вислухавши думку всіх учасників, розглянувши клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності в даному кримінальному провадженні, а також матеріали кримінального провадження, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, а обвинувачений ОСОБА_5 - звільненню від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 368 КК України.

Так, відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 13.11.2017 ОСОБА_5 призначено на посаду головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно-правових актів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області та йому присвоєно 6 (шостий) ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

Згідно з наказом Головного управління Держпраці в Одеській області від 21.11.2018 ОСОБА_5 переведено до відділу з питань занятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області, на посаду головного державного інспектора відділу.

Будучи ознайомленим 06.05.2019 з посадовою Інструкцією головного державного інспектора відділу з питань занятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області (далі Інструкція), затвердженої 30.01.2019 начальником Головного управління Держпраці в Одеській області, ОСОБА_5 достеменно знав та розумів, що відповідно до розділу 1 «Загальні положення» головний державний інспектор (далі інспектор праці) відділу з питань зайнятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного Управління Держпраці в Одеській області є посадовою особою, яка здійснює державний контроль за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань зайнятості населення та працевлаштування інвалідів, з питань праці, який, згідно з п. 1.4 Інструкції, в своїй роботі керується Конституцією, міжнародно-правовими актами згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства, наказами та розпорядженнями Голови (заступників Голови) Державної служби України з питань праці, наказами та розпорядженнями начальника (Першого заступника начальника) Головного управління Держпраці в Одеській області, наказами та розпорядженнями начальника (заступника начальника управління - начальника відділу) управління з питань праці, Положенням про Головне управління Держпраці в Одеській області, Положенням про управління з питань праці, Положенням про відділ, а також цією посадовою інструкцією.

Відповідно до п. 1 розділу 2 Інструкції, інспектор праці відповідно до покладених на нього завдань повинен забезпечувати ефективне виконання закріплених за ним напрямів роботи відділу щодо здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства про зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування; здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо реклами про вакансії (прийом на роботу).

Згідно з п. 4 розділу 2 Інструкції, інспектор праці відповідно до покладених на нього завдань повинен готувати проекти відповідей на контрольні доручення, звернення громадян, громадських об'єднань, підприємств, установ та організацій з питань, що відносяться до компетенції відділу.

Відповідно до п. 8.4 розділу 2 Інструкції, головного державного інспектора відділу з питань занятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області, інспектор праці відповідно до покладених на нього завдань повинен здійснювати державний контроль за додержанням законодавства про працю у формі проведення інспекційних відвідувань та організовувати невиїзні інспектування за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю.

Відповідно до п. 10.2.3 Інструкції в межах сфери своїх повноважень проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу з питань, що належать до його компетенції, у тому числі з питань недопущення дискримінації на робочих місцях ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД.

Згідно п. 11.1 Інструкції інспектор в межах свої повноважень забезпечує роботодавців і працівників інформацією та роз'ясненнями щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.

Пунктом 11.5 Інструкції передбачено, що інспектор праці відповідно до покладених на нього завдань повинен, в межах сфери своїх повноважень складає у випадку, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, подає на розгляд справи про такі правопорушення для накладення адміністративних стягнень.

Згідно з п. 11.6 Інструкції, інспектор праці відповідно до покладених на нього завдань повинен, в межах сфери своїх повноважень після складання акту перевірки готує проект рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення відповідно до статті 265 Кодексу Законів про працю України, статті 53 Законом України «Про зайнятість населення».

Пунктом 4 розділу 3 Інструкції, інспектор праці для виконання своїх посадових обов'язків має право забезпечувати в межах повноважень ділове листування з іншими центральними органами виконавчої влади, установами та організаціями з питань, що належать до компетенції відділу.

Відповідно до п. 6 Інструкції інспектор праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення має право:

пункт 6.1. під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, самостійно і в будь-яку годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

пункт 6.3. наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;

пункт 6.4 за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;

пункт 6.6 фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування;

пункт 6.7 отримувати від державних органів інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.

Відповідно до пункту 11 Інструкції інспектор самостійно приймати рішення про необхідність відвідування роботодавця з метою інформування його та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю, моніторингу стану його дотримання, у тому числі щодо оформлення трудових відносин.

Згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_5 , обіймаючи постійно в органах державної влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, є службовою особою.

Отже, 13.11.2019 до ГУ Держпраці в Одеській області з правоохоронного органу надійшов лист щодо виявлення фактів використання фізичними-особами підприємцями не задекларованої праці на території обслуговування правоохоронного органу та прохання виділити працівників для проведення спільних перевірок. В подальшому для участі у зазначених заходів виділено ОСОБА_5 .

Під час проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , на виконання вищевказаного листа правоохоронного органу щодо здійснення перевірки вимог законодавства про працю, 26.11.2019, приблизно о 12 годині, прибув до станції технічного обслуговування автомобілів «ВІТАЛ АВТО» (далі СТО), яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , де встановив, що діяльність на вказаній СТО здійснює не ФОП ОСОБА_6 , а уповноважений ОСОБА_7 , який діє на підставі довіреності щодо представлення інтересів зазначеного ФОП, без належного оформлення документів на здійснення особистої підприємницької діяльності, а на вказаній СТО працюють інші наймані ним працівники, без належного оформлення, за відсутності договорів найму.

В цей час у ОСОБА_5 виник злочинний умисел направлений на отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів від осіб, які здійснюють незаконну підприємницьку діяльність на зазначеному СТО, починаючи реалізовувати який, останній, перебуваючи у приміщенні СТО, в ході усної бесіди повідомив ОСОБА_7 про необхідність здійснення перевірки підприємства на предмет додержання законодавства про працю та здійснив усний виклик ОСОБА_7 на 02.12.2019 до свого робочого кабінету, що знаходиться у приміщенні по вулиці Колонтаївська, 7, про що нагадав йому 29.11.2019 в ході телефонної розмови.

В подальшому, 02.12.2019 до ГУ Держпраці в Одеській області з правоохоронного органу надійшов лист відповідно до якого працівниками правоохоронного органу, під час обстеження обслуговуваної ними території, виявлено факти можливого використання не задекларованої праці за адресою: місто Одеса, проспект Небесної стоні, ФОП ОСОБА_6 , у зв'язку з чим правоохоронний орган просить вжити можливих заходів реагування згідно чинного законодавства України. В подальшому розгляд та реагування в межах компетенції на вказаний лист доручено ОСОБА_5 .

Приблизно о 9 годині, 02.12.2019, ОСОБА_7 прибув до відділу ГУ Держпраці в Одеській області, де перебуваючи у робочому кабінеті ОСОБА_5 , отримав від останнього інформацію про перебування в нього на розгляді листа правоохоронного органу щодо необхідності здійснення перевірки ФОП ОСОБА_6 на предмет додержання законодавства про працю.

Під час розмови, ОСОБА_5 повідомив про необхідність здійснення зазначеної перевірки та прийняття рішення за її результатами.

Крім того, в ході розмови ОСОБА_5 повідомив, що ним, 26.11.2019, під час відвідування СТО «ВІТАЛ АВТО», виявлено десять підйомників для авто та щонайменше шість осіб, які працюють без належного оформлення, що у разі проведення ним належної перевірки призведе до ініціювання питання про притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності та у подальшому до накладення штрафу у великих розмірах.

У подальшому ОСОБА_5 , маючи умисел на отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, повідомив ОСОБА_7 , він може не проводити вищевказану інспекційну перевірку, але за це йому необхідно передати грошові кошти в сумі 1000 доларів США, на що останній погодився.

Приблизно о 9 годині 20 хвилин, 26.12.2019, ОСОБА_5 , виконуючи службові обов'язки на посаді головного державного інспектора відділу з питань занятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області та перебуваючи у своєму службовому кабінеті в приміщенні ГУ Держпраці, що розташоване за адресою: місто Одеса, вулиця Колонтаївська, 7, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, достеменно розуміючи при цьому протиправність своїх дій, отримав від ОСОБА_7 першу частину неправомірної вигоди в розмірі 500 (п'ятсот) доларів США (що за курсом Національного банку України станом на 26.12.2020 становить 11627,5775 українських гривень) за не вчинення дій щодо реагування на лист правоохоронного органу щодо виявлення можливих фактів порушення законодавства про працю та не вчинення ним дій щодо проведення інспекційної перевірки СТО «ВІТАЛ АВТО» на предмет додержання законодавства про працю, не притягнення до відповідальності за його порушення.

Доводячи до логічного закінчення реалізацію свого злочинного умислу на отримання неправомірної вигоди, 03.02.2020, ОСОБА_5 , перебуваючи у салоні автомобіля «TOYOTA RAV4», державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , що був припаркований неподалік Одеської національної академії харчових технологій, де зустрівся з ОСОБА_7 , та отримав від останнього другу частину неправомірної вигоди у розмірі 500 (п'ятсот) доларів США (що за курсом Національного банку України станом на 03.02.2020 становить 12514,7 українських гривень), отримавши таким чином неправомірну вигоду на загальну суму 1000 (одна тисяча) доларів США, що становить 24142,2775 українських гривень).

Таким чином, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 368 КК України за кваліфікуючими ознаками: одержання службовою особою неправомірної вигоди за не вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

У висновку викладеному у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 566/554/16-к (провадження № 51- 2110км19) від 12 листопада 2019 р., щодо застосування відповідних норм права вказав, що виходячи з положень пункту 1 частини 2 статті 284, частини 3 статті 285, частини 4 статті 286, частини 3 статті 288 КПК, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання й у випадку встановлення передбачених у статті 49 КПК підстав та відсутності заперечень з боку обвинуваченого закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності. Визнання винуватості не є умовою для звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі статті 49 КК України, у зв'язку з чим особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від визнання вини.

Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Законом України про кримінальну відповідальність.

Крім того, ст. 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Положенням ст. 49 КК України визначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання. Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

У відповідності до ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:

1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;

2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;

3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;

4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;

5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Матеріально - правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є: закінчення встановлених ч. 1 ст. 49 та ст. 106 КК України строків; відсутність обставин, що порушують їх перебіг (частина 2 ст. 49 КК України); не вчинення протягом цих строків нового злочину певного ступеня тяжкості.

Таким чином, строк давності спливає і під час досудового розслідування, і під час судового провадження, і після проголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх перебіг. Якщо строк давності сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження щодо цієї особи.

Відповідно до обвинувального акта, інкриміновані ОСОБА_5 дії передбачені ч. 1 ст. 368 КК України, були вчинені ним 03 лютого 2020 року.

Згідно ч. 4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Отже, відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 368 КК України - є нетяжким злочином.

Відповідно до обвинувального акту, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 368 КК України було вчинено 03 лютого 2020 року та з дня його вчинення минуло більше п'яти років.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Керуючись ст.ст. 44, 49 КК України, ст.ст. 284, 285, 286, 288, 369, 372 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання захисника ОСОБА_4 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 190 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160000001124 від 17.12.2019 року - закрити.

Ухвали Київського районного суду м. Одеси від 05.02.2020 року про арешт майна - скасувати.

Речові докази: три флешкарти; три ДВД диска; відповідь на запит старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_8 від 03.02.2020 (вих. №4/1-1336) на 2 арк.; копія наказу Головного управління Держпраці в Одеській області №142 від 30.01.2019 Про затвердження Положень про структурні підрозділи Головного управління Держпраці в Одеській області на 1 арк.; копія Положення про управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області на 10 арк.; копія Положення про відділ з питань зайнятості населення та працевлаштування інвалідів Управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області 9 арк.; копія посадової інструкції головного державного інспектора відділу з питань зайнятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області на 8 арк.; копія журналу обліку вхідної документації з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, іншими підприємствами, установами і організаціями з профільних питань 2019 рік (13-22) на 4 арк.; копія листа Головного управління Держпраці в Одеській області до Таїровського ВП Київського ВП м. Одеса від 19.11.2019 за вих. №15/01- 33-10327 на 1 арк.; копії листів Таїровського ВП Київського ВП м. Одеса до Головного управління Держпраці в Одеській області на 2 арк.; копія листа Таїровського ВП Київського ВП м. Одеса до Головного управління Держпраці в Одеській області від 26.11.2019 за вих. №37/1- 5151 на 1 арк.; копія журналу обліку єдиних справ розпорядчих документів, що приймаються під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, розпочатого 02.01.2019 на 8 арк.; копія відомостей з електронної бази даних щодо повідомної реєстрації інспекційних відвідувань роботодавця з метою інформування його та працевлаштування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю на 8 арк.; лист-відповідь на запит слідчого (вихідний номер №15/01-33-1083 від 03.02.2020) з Головного управління Держпраці в Одеській області від на 2 арк.; копія особової картки державного службовця №186 на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 4 арк.; копія Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області №264-к від 13.11.2017 на 1 арк.; копія витягу з Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області №303-к від 21.11.2018 на 1 арк.; копія посадової інструкції головного державного інспектора відділу з питань зайнятості населення та працевлаштування інвалідів управління з питань праці Головного управління Держпраці в Одеській області на 4 арк.; копія журналу вхідної документації з вищими органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, іншими підприємствами, установами і організаціями (01-32) на 5 арк.; оригінал листа Таїровського ВП Київського ВП м. Одеса до Головного управління Держпраці в Одеській області щодо виявлення фактів використання не задекларованої праці на території обслуговування ВП на 1 арк. (вхідний номер в ГУ Держпраці в Одеській області №16591/01-32 від 13.11.2019); оригінал листа Таїровського ВП Київського ВП м. Одеса до Головного управління Держпраці в Одеській області щодо виявлення фактів використання не задекларованої праці за адресою: м. Одеса, пр-т Небесної сотні, 101/11 ФОН ОСОБА_6 на 1 арк. (вхідний номер в ГУ Держпраці в Одеській області №17680/01-32 від 02.12.2019) - зберігати в матеріалах кримінального провадження; грошові кошти в загальній сумі 500 (п'ятсот) доларів США, а саме 5 (п'ять) купюр номіналом по 100 (сто) доларів кожна, які мають наступні серійні номери: «LL52581032С», «LB57025289J», «HF46332857С», «НВ58809829Q», «КК73888982А»; грошові кошти у вигляді однієї купюри номіналом 100 (сто) доларів США, з серійним номером «МD20943507А» - повернути УСБУ в Одеській області.

Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом семи днів.

Суддя: ОСОБА_1

04.03.2025