Справа № 755/21918/24
Провадження №: 3/755/246/25
"28" лютого 2025 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Курило А.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Курмани, Недригайлівського р-ну, Сумської обл., громадянина України, безробітного, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КпАП України,-
ОСОБА_1 , 23 листопада 2024 року, приблизно о 12 годині 08 хвилин, з явними ознаками алкогольного сп'яніння /запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів/ керував транспортним засобом «Renault Megane», номерний знак НОМЕР_2 , рухався провулком Лобачевського, 7-А, у місті Києві, заднім ходом, не впевнився у безпечності, внаслідок чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Hyundai Sonata», номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався позаду, чим заподіяв транспортним засобам технічні пошкодження та завдав матеріальної шкоди.
Від медичного огляду, для встановлення стану сп'яніння в установленому законом порядку, на місці зупинки транспортного засобу, за допомогою використання спеціальних технічних засобів «Drager», газоаналізатор «Alcotest» або у лікаря-нарколога у закладі охорони здоров'я відмовився, на боді-камеру №470545, 470613, 473891.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п.2.5, 10.9 Правил дорожнього руху України.
У судовому засіданні 07.02.2025 року ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що алкогольних напоїв не вживав та не відмовлявся від проходження медичного у лікаря нарколога. Також пояснив, що вину у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди визнає повністю.
Адвокат Ткач А.Г. у судовому засіданні надав копії наказу з Департаменту охорони здоров?я №12 від 10.01.2022 року про організацію проведення у місті Києві оглядів водіїв транспортних засобів на стан сп?яніння, згідно якого КНП «КМНКЛ "Соціотерапія"», вул. Петра Запорожця, 20, вул. Відпочинку, 18 -цілодобово, наркологічне відділення №1, пров. Деміївський, 5-А, з 09:00-17:00 понеділок-п'ятниця, є медичним закладом, якому надано право на проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та листа КНП «КМНКЛ "Соціотерапія"» №116 від 21.01.2025 року, згідно якого 23.11.2024 у Журналах реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, не зареєстровано випадок проведення медичного огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 у відділенні медичних оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння (вул. Чорних Запорожців, 20, та вул. Відпочинку, 18) за направленням інспектора патрульної поліції УПП у м. Києві Власюка О.П., а тому просив провадження в справі закрити.
Суд, вислухавши думку учасників, які приймали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення, картку обліку адміністративного правопорушення, схему місця ДТП, письмові пояснення учасників ДТП, довідки armor, копію посвідчення водія, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, DVD-R диск, дійшов наступного.
Норма ст.7 КпАП України вказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Нормою ст.124 КпАП України, передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно схеми місця ДТП, транспортний засіб «Renault Megane», номерний знак НОМЕР_2 має пошкодження заднього бамперу з правої сторони, а транспортний засіб «Hyundai Sonata», номерний знак НОМЕР_3 - передньогог бамперу з лівої сторони /а.с.7/.
Статтею 130 КпАП України передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Також інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, містить перелік ознак, у тому числі, алкогольного сп?яніння, які можуть бути виявлені поліцейськими у особи, яка керує транспортним засобом, що в подальшому сприяє ініціюванню ними проходження огляду на стан відповідного сп?яніння.
Із переглянутого у судовому засіданні DVD-R диску, з відеозаписом із нагрудних боді-камер, який надано на запит суду, убачається, що відповідно до ст.266 КпАП України та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції /затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року/, поліцейський виявивши у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп?яніння, такі як запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів, запропонував особі, яка притягається до адміністративної відповідальності пройти перевірку для встановлення стану сп'яніння, однак ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу від запропонованого огляду на стан сп?яніння, відмовився /470545_23/11/2024_12:53:43 /0:08:29 відеозапису/, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Також, суд враховує рішення по справі «О?Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, в якому Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов?язки у правовому полі.
Тож, суд бере до уваги, що адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 КпАП України, за своїм характером має велику суспільну небезпеку, оскільки особа, яка керує транспортним засобом в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння створює загрозу життю та здоров?ю, як собі так і наражає на цю небезпеку інших учасників руху, а тому відсутні підстави для незастосування щодо неї адміністративного стягнення. Через що відмова від проходження огляду на стан сп?яніння за наявності для цього підстав може дозволити особі уникнути від встановлення факту сп?яніння, а відтак і відповідальності за це.
Поряд із цим, матеріали справи містять направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, однак ОСОБА_1 своїм правом не скористався /а.с.12/.
Крім того, суд критично сприймає пояснення ОСОБА_1 надані у судових засіданнях та розцінює їх як спосіб сторони захисту спрямований на зменшення ступеня його вини.
Відповідно до ст.10 КпАП України, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
За таких обставин, суд, враховуючи вищевикладене, дійшов висновку, що в діях водія ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1 ст.130 КпАП України.
Водночас, згідно ст.245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 23 КпАП України передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ч.2 ст.38 КпАП України, адміністративне стягнення може буди накладене не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, дорожньо-транспортна пригода була вчинена 23.11.2024 року.
Пункт 7 ч.1 ст.247 КпАП України передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
За таких обставин провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КпАП України підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
При накладенні стягнення, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України, відповідно до ст.ст.33, 252 КпАП України, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, також враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважає, що на нього має бути накладено стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, згідно ст.40-? КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку його накладено у розмірі визначеному ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року /зі змінами і доповненнями/.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 30, 33, 34, 40-?, 130 ч.1, 252, 283-285, 289, 291, 294, 307, 308 КпАП України, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень із позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 /один/ рік.
Згідно з ч.1 ст.307 КпАП України штраф має бути сплачено протягом п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КпАП України, відповідно до ст.308 КпАП України, у порядку примусового виконання постанови стягнути подвійний розмір штрафу.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України.
Провадження в справі закрити у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Андрій КУРИЛО