Справа № 621/549/25
Провадження № 3/621/196/25
Іменем України
05 березня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 (орган що видав 6334 від 07.05.2024), відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАВ № 031598 від 31.01.2025 ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин:
31.01.2025 о 19:15 год. за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 вчинив відносно своєї тещі ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме, ображав нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, в ході чого могла бути завдана психологічна шкода її здоров'ю.
04.03.2025 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Вельможну І.В.
Розгляд матеріалів призначено на 05.03.2025.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 на розгляд адміністративного матеріалу не з'явився, повідомлявся належним чином.
Заяв про відкладення судового розгляду, письмових заперечень до суду не надходило.
Неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не перешкоджає судовому розгляду.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано:
- копію рапорту чергового ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 31.01.2025 щодо отримання повідомлення про домашнє насильство;
- копію Форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;
- копію заяви потерпілої ОСОБА_2 від 26.11.2024 про вжиття заходів до ОСОБА_1 , який вчинив домашнє насильство;
- копію письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2 про обставини домашнього насильства, яки мали місце 31.01.2025;
- витягу "АРМОР" щодо ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Відповідно до статті 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Законів № 2229-VIII від 07.12.2017, № 1604-IX від 01.07.2021), яка діяла станом на час вчинення правопорушення, передбачено відповідальність за вчинення вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону України № 3733-IX від 22.05.2024), яка є чинною з 19.12.2024, передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено. що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
На час судового розгляду формулювання фактичних обставин правопорушення, яке викладене у протоколі про адміністративне правопорушення, не містить всіх ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону України № 3733-IX від 22.05.2024), яка є чинною з 19.12.2024.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону України № 3733-IX від 22.05.2024), то провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: