Справа № 550/263/25
Провадження № 3/550/178/25
05 березня 2025 року селище Чутове
Суддя Чутівського районного суду Полтавської області Литвин В.В., розглянувши справу, яка надійшла від Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , сержант резерву ВЧ НОМЕР_1 , раніше, протягом року, до адміністративної відповідальності не притягався,
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 109-РС від 06.05.2024 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини та призначено на посаду водія-радіотелефоніста стрілецького відділення взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до абз. 12 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення Президента України про демобілізацію.
Таким чином, на момент вчинення правопорушення діяв та діє на даний час особливий період.
Згідно з пунктом 14 розділу І Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.06.2005 року № 359, військовослужбовцям забороняється зберігати боєприпаси поза розташуванням військової частини (удома, у гуртожитку, на робочому місці), та розсипом.
Відповідно до п. 2 Розділу Х Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 29.06.2005 № 359 (у редакції наказу Міністерства оборони України 20.10.2015 № 569), у разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань, стрілецька зброя та боєприпаси здаються відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу з внесенням відповідних змін до опису зброї, яка зберігається у шафі (ящику) (додаток 22).
Разом з тим ОСОБА_1 , прямуючи на власному автомобілі «Lancia», д.н.з. відсутній, з Харківської області до м. Черкаси для лікування, перевозив боєприпаси, а саме гранату «Ф-1», яку не здав, відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу з внесенням відповідних змін до опису зброї, яка зберігається у шафі (ящику) (додаток 22), залишив при собі та був зупинений 06.06.2024 близько 14:00 на стаціонарному блок-пості в селищі Чутове Полтавського району Полтавської області на 395 км автодороги Київ-Харків-Довжанський, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засіданні не з'явився, до початку засідання подав письмові пояснення по суті адміністративного правопорушення, в яких зазначив клопотання про розгляд справи без його участі, вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав повністю, в скоєному щиро розкаявся та просив при ухваленні рішення врахувати його відзнаки у захисті Вітчизни.
Згідно з положеннями ст. 268 КУпАП інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП не належить до правопорушень, при розгляді яких присутність у судовому засіданні особи є обов'язковою, у зв'язку з чим суддя вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Частиною 2 статті 172-19 КУпАП встановлено відповідальність за правопорушення, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.
А саме, частина перша статті 172-19 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил поводження зі зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами.
Тобто, для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП необхідна наявність кваліфікуючої ознаки - вчинення правопорушення в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який діє і зараз.
Враховуючи вищенаведені норми, станом на 06.06.2024 діяв особливий період з огляду на введення в Україні воєнного стану.
Разом з тим, відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
При цьому, матеріалами справи підтверджується те, що постанова про закриття кримінального провадження винесена 04.03.2025.
Водночас, факт допущеного порушення також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 11 від 04.03.2025, протоколом огляду місця події, постановою про визначення речових доказів та передачу їх на зберігання, протоколами допитів свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , пояснення самого ОСОБА_1 та вищевказаною постановою про закриття кримінального провадження від 04.03.2025.
За наведених обставин виявленого порушення, в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Згідно з ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
При визначенні виду та міри адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, суддею враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, стан здоров'я ОСОБА_1 , вчинення ним правопорушення вперше, ступінь його вини, добровільну видачу боєприпасів, а також те, що виявлене порушення не потягло за собою негативних наслідків, майновий та сімейний стан порушника.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире каяття порушника.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 34 КУпАП суддя визнає також пом'якшуючими обставини, які вказують на заслуги ОСОБА_1 у захисті Вітчизни, зокрема те, що він має бездоганну характеристику, за час служби до кримінальної та адміністративної відповідальності не притягувався нагороджений грамотою за сумлінне виконання службових обов'язків, високий професіоналізм та самовідданість, виявлені при виконанні завдань щодо захисту незалежності та територіальної цілісності Батьківщини.
З урахуванням наведеного, дотримуючись принципу пропорційності покарання та недопущення особистого надмірного тягаря для особи, керуючись ст. 22 КУпАП, суддя вважає за можливе та доцільне обмежитись усним зауваженням.
Згідно з ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 33-35, 172-19, 283-285, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП і обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.В. Литвин