65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"27" лютого 2025 р.м. Одеса Справа № 916/5569/24
Господарський суд Одеської області складі: суддя Рога Н.В., секретар Корчевський М.Ю., розглянув заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вх.№2978/25 від 28.01.2025р.) про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі №916/5569/24
За позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Троїцька-17» (65012, м. Одеса, вул. Троїцька, буд.17, код ЄДРПОУ 40236172)
До відповідача: Одеської міської ради (65026,, м. Одеса, Біржова (Думська) площа, 1, код ЄДРПОУ 26597691); Виконавчого комітету Одеської міської ради (65026,, м. Одеса, Біржова (Думська) площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919)
про визнання незаконними та скасування свідоцтв та рішень
Представники сторін:
Від позивача: Ковальчук Л.В. - в порядку самопредставництва; Ростомов Г.А. - на підставі ордера серії ВН №1450091 від 22.12.2024р.;
Від відповідачів: Асташенкова О.І. - в порядку самопредставництва;
Суть спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Троїцька-17» (далі - ОСББ «Троїцька-17») звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради про
- визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нежилі підвальні приміщення № 801, розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Троїцька, будинок 17, за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, на праві комунальної власності; свідоцтво серія САВ номер 308077 від 15 березня 2007 року, видане на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 08 лютого 2007 року, № 20;
- визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради від 24 квітня 2007 року на нежилі підвальні приміщення № 801, загальною площею 174, кв. м, розташовані за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Троїцька, будинок 17; реєстраційний номер майна 18645636;
- визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нежитлові підвальні приміщення № 502, розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Троїцька, будинок 17, за територіальною громадою міста Одеси, в особі Одеської міської ради, на праві комунальної власності; свідоцтво серія САВ номер 817438 від 08 травня 2008 року, видане на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 20 березня 2008 року, № 305;
- визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради від 29 травня 2008 року на нежитлові підвальні приміщення № 502, загальною площею 125,3 кв. м, розташовані за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Троїцька, будинок 17; реєстраційний номер майна 23445381;
- визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нежитлове приміщення між третім та четвертим поверхами № 503, розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 17, що належить територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради, на праві комунальної власності; приміщення, загальною площею 6,9 кв. м; свідоцтво серія САВ номер 817438 від 07 грудня 2009 року, видане на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27 жовтня 2009 року, № 1080;
- визнання незаконним та скасування рішення про державну реєстрацію права власності за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради від 21 грудня 2009 року на нежитлове приміщення між третім та четвертим поверхами № 503, загальною площею 6,9 кв. м, розташоване за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Троїцька, будинок 17; реєстраційний номер майна 29251047.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.01.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №916/5569/24, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.02.2025р.
28 січня 2025р. на адресу суду надійшла заява Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вх.№2978/25 від 28.01.2025р.) про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі №916/5569/24.
В обгрунтування заяви Департамент комунальної власності Одеської міської ради зазначає, що предметом спору у справі №916/5569/24 є матеріально правова вимога про право власності на об'єкти нерухомого майна, які належать територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради та розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, буд. 17.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Заявник зазначає, що п. 1.1. Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021р. № 137-VIІ ( Положення) визначено, що Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради.
Відповідно до п. 2.1. Положення Департамент забезпечує реалізацію місцевої політики у сфері управління, ефективного використання та збереження майна комунальної власності територіальної громади м. Одеси, є органом приватизації територіальної громади м. Одеси.
Згідно з п. 2.2. Положення Департамент є уповноваженим органом, який виступає орендодавцем щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна і споруд, майна, що не увійшло до статутного капіталу, перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, за виключенням майна, орендодавцем якого уповноважено виступати інший виконавчий орган Одеської міської ради.
Отже, Департамент заявляє, що він є виконавчим органом Одеської міської ради, який наділений правами щодо розпорядження в межах компетенції об'єктами нерухомого майна комунальної форми власності, віднесеними до нежитлового фонду, до яких відносяться об'єкти, які є предметом спору у справі, отже, в разі задоволення позовних вимог, реалізація рішення суду вплине на майнові права територіальної громади в інтересах якої діє Департамент, в частині можливості передачі об'єктів в орендне користування та реалізації процедури приватизації.
Протокольною ухвалою від 06.02.2025р. відкладено підготовче засідання на 27.02.2025р.
В судовому засіданні 27.02.2025р. представник позивача заперечує проти задоволення заяви про залучення третьої особи, представник відповідача - Одеської міської ради підтримує дану заяву.
Розглянув матеріали справи, заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, заслухавши думку представників сторін, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Згідно ч. 4 зазначеної статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Отже, виключною обставиною для залучення до участі у справі третьої особи є імовірність впливу рішення суду на права та обов'язки такої особи щодо однієї із сторін.
З матеріалів справи вбачається, що власником спірних нежилих підвальних приміщень № 801, 502 та нежитлових приміщень між третім та четвертим поверхами №503, які розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Троїцька, буд. 17, є територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської ради.
В даній справі Одеська міська рада є одним із відповідачів у справі, а предметом спору є визнання незаконними та скасування свідоцтв про право власності та рішень про державну реєстрацію права власності за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради.
Згідно з Положенням про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021р. № 137-VIІ, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради, який наділений правами щодо розпорядження в межах компетенції об'єктами нерухомого майна комунальної форми власності, передачі його в орендне користування та реалізації процедури приватизації.
Департаментом до заяви не надано доказів знаходження спірних приміщень у орендному користуванні та реалізації процедури приватизації щодо приміщень №№502, 801.
Щодо процедури приватизації приміщення №503 слід зауважити, що в ході розгляду заяви ОСББ «Троїцька-17» про застосування заходів забезпечення позову представник Одеської міської ради зазначав, що станом на 27.12.2024р. рішення Одеської міської ради № 2032-VII1 від 24.04.2024 року «Про включення до Переліку об'єктів малої приватизації комунальної власності територіальної громади м. Одеси, які підлягають приватизації у 2024 році, нежитлового приміщення між третім та четвертим поверхами № 503, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Троїцька, 17, та його приватизацію» не виконане.
Відтак, господарський суд не вбачає підстав для залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, оскільки одним із відповідачів є власник майна, а тому відсутні підстави вважати та заявником не доведено, що рішення у справі №916/5569/24 вплине на права та обов'язки Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо однієї із сторін у справі №916/5569/24.
Таким чином, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вх.№2978/25 від 28.01.2025р.) про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст.ст. 50, 234 ГПК України, суд
1. У задоволенні заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (вх.№2978/25 від 28.01.2025р.) про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі №916/5569/24 - відмовити.
Ухвала набирає чинності в порядку, визначеному ст.235 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 04 березня 2025р.
Суддя Н.В. Рога