Справа № 420/19894/24
03 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою голови Херсонської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 до начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації Линецького Михайла Валерійовича про встановлення наявності чи відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень,-
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся адвокат Резуненко Денис Сергійович, діючий в інтересах голови Херсонської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації Линецького Михайла Валерійовича ( далі- відповідач), у якому просить встановити відсутність компетенції (повноважень) у начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації Линецького Михайла Валерійовича щодо керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради Херсонської області.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що є головою Херсонської районної ради VIII скликання та відповідно до п.1.2 Положення, затвердженого Розпорядженням від 28.04.2021 № 15 голови Херсонської районної ради, очолює виконавчий апарат Херсонської районної ради. У зв'язку з широкомасштабною збройною агресією російської федерації Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 затвердженим Верховною Радою України введено воєнний стан в Україні, та Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 утворена Херсонська районна державна (військова) адміністрація, начальником якого наразі є Линецький Михайло Валерійович. Позивач вказує, начальник районної державної (військової) адміністрації Линецький М.В., виніс Розпорядження від 05.12.2023р. № 105 «Про оголошення простою», яким увільнено працівників виконавчого апарату Херсонської районної ради від виконання посадових обов'язків та оголошено простій із 06.12.2023 р. до припинення чи скасування воєнного стану в Україні або до окремого розпорядження начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації, дорученням № 4 від 08.02.2024 р. зобов'язано апарат Херсонської районної ради надати відділу фінансів районної державної адміністрації відомості про розміри виплати заробітної плати за 2022 та 2023 роки та копії відповідних документів, а також листом від 13.12.2023р. № 01-18-4322/0/23 запросив у виконавчого апарату Херсонської районної ради план роботи Херсонської районної ради на перший квартал 2024 року. З огляду на вказане, позивач вважає, що всупереч абз. 1 ч.3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», роз'яснень Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо застосування окремих положень Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджених протоколом № 112 від 07.02.2023р., начальник районної державної (військової) адміністрації Линецький М.В. забрав вказані повноваження у голови ради ОСОБА_1 . Так, позивач зазначає, що під час дії воєнного стану апарат Херсонської районної ради входить до підпорядкування начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації, лише у разі настання однієї із таких умов: тимчасової окупації м. Херсона; тимчасового оточення м. Херсона; прийняття такого рішення Верховного Радою України за поданням Президента України, проте такі передумови є відсутніми, оскільки рішення про визнання обласного центра - м. Херсона тимчасово окупованим чи оточеним відповідними органами державної влади не приймалось та фактично м. Херсон не перебуває у тимчасовій окупації чи оточенні; рішення Верховної Ради України про передачу повноважень від Херсонської районної ради до Херсонської районної державної (військової) адміністрації також було відсутнє. Оскільки згідно ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» керівництво виконавчим апаратом Херсонської районної ради є виключною компетенцією голови ради - Покотилової В.І., то у начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації ОСОБА_2 відсутні повноваження щодо керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради.
16.07.2024 до суду (вх.№ЕС/29192/24) від відповідача надійшов відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог заперечує та вказує, зокрема, що відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у районі, області військові адміністрації утворюються у разі не скликання сесії відповідно районної обласної ради у встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. При цьому, ОСОБА_1 некоректно вважає, що відповідач забрав вказані повноваження у неї, як у голови ради, не підтверджуючи зазначене жодним доказом, з якого було б зрозуміло, саме з якої дати начальник військової адміністрації ОСОБА_2 приступив до керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради. У свою чергу голова Херсонської районної ради не надає жодного доказу або підтвердження виконання своїх повноважень та завдань, які стоять перед нею, як голови ради, в період з 24 лютого 2022 року і по цей час, на спростування свідчень відповідача про невиконання нею, як головою районної ради своїх повноважень. Не пояснює позивач, чому Херсонська районна рада, відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не проводить засідань, а виконавчий апарат не виконує свої функції. Зокрема, відповідач стверджує, що скликання сесії Херсонської районної ради в встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" строки не відбулось, остання сесія районної ради (Х сесія VIII скликання) відбулась 16 грудня 2021 року. Щодо доводів позивача про начебто відсутність умов для повноважень начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації ОСОБА_2 з моменту деокупації м. Херсон стосовно виконавчого апарату Херсонської районної ради Херсонської області, то відповідач зауважує, повноваження у Херсонської районної державної (військової) адміністрації настали ще з 24 лютого 2022 року, з моменту окупації частини Херсонського району, яка й досі окупована і знаходиться на лівому березі Дніпра, а саме Олешківська міська, Великокопанівська, Виноградівська та Ювілейна сільські територіальні громади перебувають в тимчасовій окупації. Відповідно підпунктів 2 та 3 пункту 3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» під час воєнного стану, виконавчий апарат районної ради підпорядковується начальнику Херсонської районної державної (військової) адміністрації, а відповідні районні ради не здійснюють свої повноваження. Зважаючи на те, що умови набуття відповідачем повноважень стосовно виконавчого апарату Херсонської районної ради наявні, а саме, Указом Президента України була утворена Херсонська районна державна (військова) адміністрація; тимчасова окупація міста Херсон відбулась з 01.03.2022; частина Херсонського району й досі знаходиться в тимчасовій окупації; Херсонська районна рада та голова ради ОСОБА_1 не здійснюють свої повноваження, початок і закінчення здійснення повноважень Херсонської районної державної (військової) адміністрації щодо виконавчого апарату визначено на законодавчому рівні (на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування), Законом не визначено, що повноваження стосовно виконавчого апарату ради припиняються у разі звільнення, деокупації адміністративного центру (м.Херсон), відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 03 липня 2024 р. прийнято до провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17.07.2020 року у Херсонській області утворено Херсонський район (з адміністративним центром у місті Херсон) у складі територій Білозерської селищної, Великокопанівської сільської, Виноградівської сільської, Дар'ївської сільської, Музиківської сільської, Олешківської міської, Станіславської сільської, Херсонської міської, Чорнобаївської сільської, Ювілейної сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням ІІ сесії першого скликання Херсонської районної ради Херсонської області від 23.12.2020 № 14 “Про початок реорганізації Білозерської та Олешківської районних рад Херсонської області шляхом злиття у Херсонську районну раду Херсонської області» вирішено, серед іншого, здійснити державну реєстрацію створення Херсонської районної ради, місцезнаходження: вул.Ушакова, 47, м.Херсон, Херсонського району Херсонської області, шляхом злиття Білозерської районної ради (ЄДРПОУ 24119757), місцезнаходження: вул.Свободи, 87, смт Білозерка Херсонської області, 75000 та Олешківської районної ради (ЄДРПОУ 24947069), місцезнаходження: вул.Гвардійська, 24 м.Олешки Херсонської області. (пункт 1 цього рішення) ( а.с. 12-13),
Рішенням ІІ сесії першого скликання Херсонської районної ради Херсонської області від 23.12.2020 № 9 “Про обрання голови Херсонської районної ради VІІІ скликання» головою Херсонської районної ради VІІІ скликання обрано ОСОБА_1 . ( а.с. 14).
Положенням про виконавчий апарат Херсонської районної ради, затвердженим розпорядженням голови районної ради від 28.04.2021 р. № 15, передбачено, зокрема, виконавчий апарат Херсонської районної ради за посадою очолює голова районної ради. ( пункт 1.2 цього Положення) ( а.с.15)
Розпорядженням Президента України від 13 квітня 2021 року № 452/2021-рп головою Херсонської районної державної адміністрації Херсонської області призначено Линецького М.В.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан, введений 24.02.2022 неодноразово продовжувався та діє і на даний час.
Пунктом 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 68/2022 “Про утворення військовий адміністрацій» на базі існуючих районних державних адміністрацій утворено відповідні районні військові адміністрації. У зв'язку з утворенням районних військових адміністрацій відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних районних військових адміністрацій та начальників таких військових адміністрацій.
Указом Президента України від 19 вересня 2022 року № 658/2022 на виконання Закону України “Про правовий режим воєнного стану» було утворено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
05.12.2023 начальник Херсонської районної державної (військової) адміністрації Линецький М. прийняв розпорядження №105 “Про оголошення простою», яким, з метою ефективного використання бюджетних коштів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року №221 “Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану», керуючись частиною третьою статті 10, пунктом 8 частини шостої статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №68/2022 “Про утворення військових адміністрацій», зобов'язав:
“ 1.Увільнити від виконання посадових обов'язків та оголосити простій із 06 грудня 2023 року до припинення чи скасування воєнного стану в Україні або до окремого розпорядження начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації таким працівникам виконавчого апарату Херсонської районної ради:
ОСОБА_3 - начальнику організаційно-інформаційного відділу виконавчого апарату Херсонської районної ради;
Рябусі Ользі Володимирівні - головному спеціалісту організаційно-інформаційного відділу виконавчого апарату Херсонської районної ради;
ОСОБА_4 - спеціалісту І категорії відділу по роботі з депутатами виконавчого апарату Херсонської районної ради.
2.Здійснювати нарахування та виплату працівникам, зазначеним у пункті 1 цього розпорядження, у розмірі двох третин посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг.
3.Відділу фінансів Херсонської районної державної (військової) адміністрації ( ОСОБА_5 ) здійснювати щомісяця фінансування в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі виконавчого апарату Херсонської районної ради з урахуванням пунктів 1, 2 цього розпорядження.
4.Контроль за виконанням цього розпорядження залишаю за собою». ( а.с. 19)
13.12.2023 начальник Херсонської районної державної (військової) адміністрації Михайло Линецький скерував на адресу виконавчого апарату Херсонської районної ради лист №01-18-4322/0/23 про організацію роботи працівників виконавчого апарату Херсонської районної ради, у т.ч. надати план роботи виконавчого апарату Херсонської районної ради на 1 квартал 2024 року. При цьому, повідомлено, що працівники, яким було оголошено простій, можуть виконувати завдання, що стоять перед Херсонською районною державною (військовою) адміністрацією….., встановлення та виплата премій, надбавок тощо відбувається після погодження з начальником Херсонської районної державної (військової) адміністрації.. ( а.с. 24 зв.)
08.02.2024 року начальник Херсонської районної державної (військової) адміністрації ОСОБА_6 скерував на адресу Херсонської районної ради доручення за №4 щодо надання відділу фінансів районної державної (військової) адміністрації відомості про розміри виплати заробітної плати, у тому числі усіх видів нарахувань на заробітну плату, посадовим особам апарату районної ради згідно штатного розпису за 2022 та 2023 роки помісячно у розрізі кожного працівника та відповідні розпорядчі документи…. ( а.с. 25)
Вчинення відповідачем вказаних дій щодо керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради Херсонської області за відсутності компетенції (повноважень) в умовах воєнного стану стало підставою для звернення до суду.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР ( далі- Закон № 280/97-ВР), яким передбачено.
- місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України. ( стаття Закону № 280/97-ВР)
- місцеве самоврядування здійснюється на принципах, зокрема, судового захисту прав місцевого самоврядування. ( стаття 4 Закону № 280/97-ВР)
- обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами. ( частина 2 статті 10 Закону № 280/97-ВР)
- державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень. ( стаття 20 Закону № 280/97-ВР)
- обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.(стаття 21 Закону № 280/97-ВР)
- голова районної, обласної, районної у місті (у разі її створення) ради обирається відповідною радою шляхом таємного голосування з числа її депутатів на строк повноважень ради. (частина перша статті 55 Закону № 280/97-ВР)
- голова районної, обласної, районної у місті ради, серед іншого, скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради; забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням; призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради; здійснює керівництво виконавчим апаратом ради; є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату; за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів ( частина 6 статті 55 Закону № 280/97-ВР)
- голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. ( частина 7 статті 55 Закону № 280/97-ВР)
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64 в Україні введений воєнний стан.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі Закон № 389-VIII), яким передбачено
- воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. ( статті 1 Закону № 389-VIII)
- на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. (частина 1 статті 4 Закону № 389-VIII).
- рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування. (частина 2 статті 4 Закону № 389-VIII)
- військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом. Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації. ( абзаци 1-2 частини 3 статті 4 Закону № 389-VIII)
- у районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій. ( частина четверта статті 4 Закону № 389-VIII)
- загальне керівництво діяльністю військових адміністрацій населених пунктів здійснюють керівники відповідних районних державних адміністрацій або начальники районних військових адміністрацій (у разі їх утворення). Безпосереднє керівництво військовими адміністраціями здійснюють їхні начальники. ( абзаци 3 та 4 частини 7 статті 4 Закону № 389-VIII)
- військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування. ( частина восьма статті 4 Закону № 389-VIII)
- в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. (частина 1 статті 9 Закону № 389-VIII)
- у разі утворення обласної та/або районної військової адміністрації на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області або у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення:
1) повноваження такої обласної та/або районної ради здійснюють відповідні обласні та районні військові адміністрації;
2) виконавчий апарат такої районної та обласної ради підпорядковується начальнику відповідної військової адміністрації;
3) відповідні районні та обласні ради не здійснюють свої повноваження;
4) комунальні підприємства, установи та організації, засновані на базі майна спільної власності територіальних громад району або області, підпорядковуються відповідній військовій адміністрації;
5) управління об'єктами спільної власності територіальних громад таких району та/або області здійснюється начальником відповідної районної та/або обласної військової адміністрації;
6) призначення осіб на посади та звільнення з посад, які здійснюються начальником районної військової адміністрації, погоджуються з начальником відповідної обласної військової адміністрації;
7) начальник обласної військової адміністрації, начальник районної військової адміністрації за погодженням з начальником відповідної обласної військової адміністрації може увільняти від виконання посадових обов'язків працівників виконавчого апарату такої районної та/або обласної ради (для таких працівників оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду). ( частина 3 статті 10 Закону № 389-VIII)
- у разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня набрання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами. У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану. ( абзаци 1-2 частини 4 статті 10 Закону № 389-VIII)
- районна, обласна військові адміністрації здійснюють на відповідній території повноваження, віднесені до їхньої компетенції цим Законом, а також у разі прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України рішення, передбаченого частиною третьою статті 10 цього Закону, або у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області повноваження із:
1) складання та затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання; розподілу переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами міст обласного значення, сіл, селищ, міст районного значення;
2) здійснення управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (крім вирішення питань відчуження, у тому числі шляхом приватизації, таких об'єктів); призначення і звільнення їх керівників;
3) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок);
4) вирішення згідно із законом питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу;
5) встановлення правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях;
6) прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями;
7) встановлення посиленої охорони об'єктів критичної інфраструктури та об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення;
8) прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів;
9) заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби зі злочинністю, охорони громадської безпеки і порядку та результати діяльності на відповідній території;
10) встановлення у порядку та межах, визначених законодавством, тарифів на житлово-комунальні послуги;
11) прийняття рішень про заборону торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі;
12) забезпечення в умовах воєнного стану реалізації державних гарантій, визначених законами України. ( частина 3 статті 15 Закону № 389-VIII)
- начальник військової адміністрації:
1) забезпечує на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організовує роботу відповідної військової адміністрації та здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за виконання військовою адміністрацією покладених на неї повноважень;
3) призначає на посади та звільняє з посад посадових і службових осіб, інших працівників відповідної військової адміністрації;
4) є розпорядником бюджетних коштів;
5) представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами;
6) звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади;
7) укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством;
8) видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;
9) веде особистий прийом громадян та забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та громадських об'єднань. (частина 6 статті 15 Закону № 389-VIII)
- територіальні громади, на територіях яких ведуться бойові дії, а також населені пункти, які є оточеними, визначаються відповідними обласними військовими адміністраціями за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України. ( частина 7 статті 15 Закону № 389-VIII)
VI. Оцінка суду.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку свідчить про те, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР голова районної ради здійснює керівництво виконавчим апаратом ради. Обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. ( стаття 21 цього Закону)
Положеннями ч. 2 статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що в умовах воєнного стану органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України. Президент України на територіях, на яких введено воєнний стан, може приймати рішення про утворення тимчасових державних органів - військових адміністрацій.
Начальник обласної військової адміністрації, начальник районної військової адміністрації за погодженням з начальником відповідної обласної військової адміністрації може увільняти від виконання посадових обов'язків працівників виконавчого апарату такої районної та/або обласної ради (для таких працівників оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду). Виконавчий апарат такої районної та обласної ради підпорядковується начальнику відповідної військової адміністрації.(частина 3 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»)
За змістом пункту 3 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків суб'єкта владних повноважень, які він зобов'язаний використовувати для виконання своїх функціональних завдань.
Компетенційним спором вважається спір між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі - делегованих повноважень.
У компетенційних спорах позивачем є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.
Спори, визначені пунктом 3 частини першої статті 19 КАС України, можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб'єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції на вирішення певних питань у сфері управління. Також спори з приводу компетенції виникають у разі виявлення привласнення повноважень іншого суб'єкта владних повноважень або перевищення власних повноважень
Предметом розгляду у даній справі є компетенційний спір, який за позицією позивача полягає у привласненні начальником районної військової адміністрації повноважень голови районної ради здійснювати керівництво виконавчим апаратом районної ради.
Так, за позицією позивача у відповідача відсутні повноваження щодо керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради, у зв'язку з не настанням однієї з подій, з якою законодавець пов'язує набуття таких повноважень, а саме, тимчасової окупації м. Херсона; тимчасового оточення м. Херсона; прийняття такого рішення Верховного Радою України за поданням Президента України, передбачених частиною 3 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Зокрема, позивач стверджує, що на момент винесення Розпорядження № 105 від 05.12.2023р. «Про оголошення простою», винесення доручення № 4 від 08.02.2024р., про зобов'язання апарату Херсонської районної ради надати відділу фінансів районної державної адміністрації відомості про розміри виплати заробітної плати за 2022 та 2023 роки та копій відповідних документів, направлення листа від 13.12.2023р. № 01-18-4322/0/23 про надання виконавчим апаратом Херсонської районної ради плану роботи Херсонської районної ради на перший квартал 2024 року та й на теперішній час вищезазначені передумови відсутні
Вирішуючи даний спір, суд враховує наступне.
Як зазначалось вище, для утворення у районі, області військових адміністрацій частиною четвертою статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» три окремі та самостійні підстави, а саме:
- нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» строки;
- припинення їх повноважень згідно із законом;
- для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку.
Із змісту вищевикладеної норми видно, що перші дві підстави пов'язані з нездійсненням відповідною районною чи обласною радою своїх повноважень або з їх припиненням відповідно до закону. Третя підстава для утворення районних, обласних військових адміністрацій з такими обставинами не пов'язується й слугує меті здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку.
Суд відзначає, що ані Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ані Закон України «Про правовий режим воєнного стану», ані жоден інший акт законодавства, яким регламентовані спірні у цій справі правовідносини, не містять приписів про те, що повноваження відповідної обласної та/або районної ради припиняються автоматично за умов введення в Україні воєнного стану та утворення відповідно до закону військових адміністрацій.
Крім того, суд звертає увагу й на те, що Закон України «Про правовий режим воєнного стану» у будь-якому випадку не передбачає саме припинення повноважень обласних, районних рад, а лише встановлює, що такі (повністю або частково) можуть бути тимчасово, в межах визначеного цим законом строків, передані тимчасовим державним органам - військовим адміністраціям. Після закінчення встановленого законом строку, впродовж якого виконання повноважень обласних, районних рад покладається на військові адміністрації, такі повноваження поновлюються і надалі реалізуються цими радами у визначеному законом порядку.
Отже, у Херсонській районній раді Херсонської області після введення в Україні воєнного стану не припиняються її повноваження, надані їм Конституцією України, вищевказаним Законом та іншими законами України, до виникнення передбачених законом підстав для їх передання відповідним військовим адміністраціям.
При цьому, суд зауважує, що утворення таких тимчасових державних органів Президентом України не є самостійною і достатньою підставою для припинення повноважень обласних, районних рад у період дії воєнного стану.
Випадки, за яких повноваження відповідної обласної та/або районної ради переходять до військових адміністрацій, визначені частиною третьою статті 10, абзацом першим частини третьої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
На переконання суду, положення вищезгаданих правових норм треба розуміти так, що умовами, за яких на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування, або упродовж іншого, передбаченого законом строку, зокрема, повноваження відповідної обласної та/або районної ради здійснюють відповідні обласні та районні військові адміністрації; виконавчий апарат районної та обласної ради підпорядковується начальнику відповідної військової адміністрації; призначення осіб на посади та звільнення з посад, які здійснюються начальником районної військової адміністрації, погоджуються з начальником відповідної обласної військової адміністрації; начальник обласної військової адміністрації, начальник районної військової адміністрації за погодженням з начальником відповідної обласної військової адміністрації може увільняти від виконання посадових обов'язків працівників виконавчого апарату районної та/або обласної ради (для таких працівників оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду) є
1) утворення обласної та/або районної військової адміністрації та 2) настання одночасно однієї з таких обставин: тимчасової окупації, оточення адміністративного центру області, прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України відповідного рішення (мається на увазі рішення Парламенту, прийняте за поданням Президента України, про здійснення відповідними військовими адміністраціями повноважень обласних та/або районних рад відповідно до закону).
Висновок щодо застосування вищевказаних норм права у подібних правовідносинах, викладений у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2023 року у справі № 620/7714/22.
Як встановлено судом, Херсонська міська військова адміністрація Херсонського району Херсонської області утворена Указом Президента України від 19 вересня 2022 року № 658/2022 на виконання Закону України “Про правовий режим воєнного стану», що дозволяє стверджувати, що вищевказаний Указ було видано Президентом України саме для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. Іншого зі змісту цього документа не вбачається.
Надаючи правову оцінку доводам позивача щодо не настання підстав, передбачених частиною 3 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» для здійснення начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району повноважень щодо керівництва виконавчим апаратом районної ради, суд вказує про таке.
Як вбачається з матеріалів справи Херсонська районна рада Херсонської області створена шляхом злиття Білозерської районної ради ( Білозерської селищної, Дар'ївської сільської, Музиківської сільської, Станіславської сільської, Херсонської міської, Чорнобаївської сільської територіальних громад) та Олешківської районної ради (Великокопанівської сільської, Виноградівської сільської, Олешківської міської, Ювілейної сільської територіальних громад) (пункт 1 рішення ІІ сесії першого скликання Херсонської районної ради Херсонської області від 23.12.2020 № 14).
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, Великокопанівська сільська територіальна громада, Виноградівська сільська територіальна громада, Олешківська міська територіальна громада, Ювілейна сільська територіальна громада з 24.02.2022 перебувають в тимчасовій окупації.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування. ( частина 3 ст. 78 КАС України)
З огляду на вказане суд вважає, що після утворення Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області та настання одночасно однієї з таких обставин, як тимчасова окупація частини території Херсонського району Херсонської області з 24.02.2022 року, що має місце і на теперішній час, є підставою для підпорядкування виконавчого апарату Херсонської районної ради начальнику Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району.
При цьому, роз'ясненнями Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо застосування окремих положень Закону України “Про правовий режим воєнного стану», затверджених протоколом № 112 від 07.02.2023 року, на які покликається позивач, зазначено, що окремого рішення інших органів державної влади щодо початку здійснення районними військовими адміністраціями та обласною військовою адміністрацією таких повноважень не потребується. До їх здійснення вони приступають самостійно та під власну відповідальність.
Відтак, суд вважає помилковою позицію позивача щодо відсутності у відповідача повноважень щодо керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради, у т.ч. на момент винесення відповідачем розпорядження № 105 від 05.12.2023р. «Про оголошення простою», доручення № 4 від 08.02.2024 р., а також листа від 13.12.2023р. № 01-18-4322/0/23, які стосуються розмірів виплати заробітної плати за 2022 та 2023 роки, плану роботи Херсонської районної ради на перший квартал 2024 року.
При цьому, суд приймає до уваги, що матеріали справи не містять доказів існування інших подій, а саме, що на момент виникнення спірних правовідносин Верховною Радою України за поданням Президента України прийнято рішення про здійснення Херсонською міською військовою адміністрацією Херсонського району Херсонської області повноважень Херсонської районної ради Херсонської області, як це передбачено частиною третьою статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», а також щодо оточення адміністративного центру області.
Підсумовуючи вищевказане та враховуючи установлені судовим розглядом цієї справи обставини та нормативно- правове регулювання спірних відносин, суд дійшов висновку, що у цьому випадку після утворення Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області та продовження існування тимчасової окупації частини Херсонського району Херсонської області, до якої входять Великокопанівська сільська територіальна громада, Виноградівська сільська територіальна громада, Олешківська міська територіальна громада, Ювілейна сільська територіальна громада відповідач у межах наданих йому Законом України «Про правовий режим воєнного стану» набув повноваження щодо здійснення керівництва виконавчим апаратом Херсонської районної ради.
Щодо покликання позивача на роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо застосування окремих положень Закону України “Про правовий режим воєнного стану», затверджених протоколом № 112 від 07.02.2023 року, обґрунтовуючи заявлені вимоги, то вищевказаний висновок не суперечить вказаним роз'ясненням.
Додатково суду зазначає, що під час розгляду справи позивачем не надано будь-яких доказів щодо продовження виконання наданих Херсонській районній раді Конституцією та законами України повноважень на неокупованій території Херсонського району. Крім того, жодним чином позивачем не спростовано твердження відповідача стосовно фактичного припинення Херсонською районною радою своїх повноважень з 2022 року через не проведення жодної сесії Херсонської районної ради.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з відповідача згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, а відповідачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв'язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову голови Херсонської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до начальника Херсонської районної державної (військової) адміністрації Линецького Михайла Валерійовича (просп. Ушакова, буд. 47, м. Херсон, 73003, РНОКПП НОМЕР_2 ) про встановлення наявності чи відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна
.