Справа № 947/7981/25
Провадження № 1-кс/947/3361/25
28.02.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання процесуального керівника - прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42024160000000187 від 10.10.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся процесуальний керівник - прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024160000000187 від 10.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні розпочато за матеріалами УСБУ в Одеській області за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 всупереч інтересам служби, впроваджуючи протиправні схеми щодо розпорядження землями комунальної власності, що спричиняє збитки територіальній громаді міста Одеси.
Встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОМР) лобіюють «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території м. Одеси».
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 (на той час) замовлено, оплачено і прийнято документацію по встановленню меж водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території міста Одеси. Розробником зазначеного проекту обрано ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 (фірма підконтрольна ОСОБА_4 ).
Вказаним проектом фактично пропонується встановити протяжність морського узбережжя міста площею 70 га (фактично зменшити з 210 гектарів).
Протяжність узбережжя моря в Одесі, за Генпланом, складає 31,5 км, із них 10,5 км займає Одеський морський торгівельний порт, військові та стратегічні об'єкти. Враховуючи викладене, недоторканна прибережна захисна смуга займає 2100000 м2, або 210 гектарів. Натомість, у проекті рішення Одеської міськради така зона складала на третину менше 70 га.
Водний кодекс України прямо вказує, що прибережна захисна смуга може бути лише у державній чи комунальній власності. Прибережна смуга має складати не менше 100 метрів від урізу води.
Щойно буде затверджено проект Одеської міськради, оскаржити законність забудови узбережжя буде неможливо.
За даними кваліфікованих джерел земельної сфери, «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території м. Одеси» суперечить Закону України «Про землеустрій», Земельному та Водному Кодексам України.
За наявними даними, у 2018 році тогочасне ІНФОРМАЦІЯ_4 вже здійснювало спробу зупинити хід проекту. Тоді екс-міністр екології ОСОБА_5 намагався відкликати погодження проекту, звернувшись з листом до ІНФОРМАЦІЯ_5 «Про передчасність рішення Мінприроди та необхідність додаткового опрацювання проекту». Саме це розмите формулювання надало можливість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » оскаржити дії ІНФОРМАЦІЯ_6 , розблокувавши шлях для остаточного схвалення рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 26.09.2019 передбачено скасування та прийнято нове рішення, яким у задоволені позовних вимог ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_4 , за участю третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено повністю.
14.01.2020 колегією суддів ІНФОРМАЦІЯ_9 винесено Постанову, якою апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_4 задоволено.
25.02.2020 колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного суду винесено ухвалу, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на постанову ІНФОРМАЦІЯ_9 від 14.01.2020 по справі № 640/10313/19 за позовом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_4 , за участю третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
За наявними даними, міська рада зверталась до ІНФОРМАЦІЯ_10 з проханням розглянути питання щодо повторного розгляду документації «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території міста Одеси» з метою подальшого його погодження.
Встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на початку вересня 2024 року зверталося до ОМР із заявою про затвердження документації із землеустрою «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території
міста Одеси», однак на черговій сесії міської ради, яка відбулася 18.09.2024, рішення щодо затвердження проекту не прийнято (виключено з порядку денного).
Зазначене питання тричі виносилося на розгляд постійної комісії з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин, при цьому.
На офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 з посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 наявний проект Рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про затвердження проєкту землеустрою щодо організації і встановлення меж території земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території м. Одеси», яким ІНФОРМАЦІЯ_12 може затвердити проєкт землеустрою щодо організації і встановлення меж території земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території м. Одеси; доручити ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до чинного законодавства України, вжити заходів щодо внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру; контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин.
«Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронної зони уздовж Чорного моря на території м. Одеси» суперечить Закону України «Про землеустрій», Земельному та Водному Кодексам України, а також не відповідає містобудівній документації - Генеральному плану м. Одеси (затвердженого Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 6489-VI від 25.03.2015) та Плану зонування території (зонінгу) м. Одеси (затвердженого Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1316-VII від 19.10.2016).
Вказана інформація також міститься в електронному вигляді в Системі містобудівного кадастру ( ІНФОРМАЦІЯ_13 доступ до вказаної системи обмежений у зв'язку із введенням в дію в Україні військового стану Указом Президента України № 64/2022).
Крім того, міською радою надаються нові дозволи на виготовлення землевпорядної документації з метою подальшої передачі земель комунальної власності на узбережжі Чорного моря у межах м. Одеси, із порушенням вимог містобудівного та земельного законодавства, про що свідчать матеріали надані ІНФОРМАЦІЯ_14 та публікації у місцевих засобах масової інформації.
З метою встановлення істотних обставин, які мають значення та відносяться до предмету доказування, зокрема, передбачені ст. 91 КПК України, визначення вірної кваліфікації кримінального правопорушення, виникла обґрунтована необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою АДРЕСА_1 .
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання прокурор не з'явився, разом з тим прокурором до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою АДРЕСА_1 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання процесуального керівника - прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчим слідчої групи СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , прокурорам групи прокурорів ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 - тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю оглянути та вилучити (здійснити виїмку) наступних копій документів:
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 889-VIII від 09.02.2022 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:23:004:001 площею 0,4500 га за адресою: АДРЕСА_2 , та надання дозволу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » на розробку технічної документації щодо поділу вищевказаної земельної ділянки, а також усіх звернень та документів на підставі яких його прийнято;
-копію вказаного проекту землеустрою та копію технічної документації із землеустрою щодо поділу вказаної земельної ділянки, з одночасним наданням відомостей про їх розробника, договорів про надання послуг щодо складання землевпорядної документації, їх оплати, рішень на підставі яких укладені договори, листи щодо направлення землевпорядної документації на адресу Департаменту, а також відомості щодо оплати наданих послуг та інші відомості щодо виконання умов договору;
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:23:003:0001 площею 1,6 га за адресою: АДРЕСА_3 , з одночасним наданням копії проєкту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, відомостей про розробника вказаної документації, укладені договори щодо неї, а також реєстрацію речових прав;
-сформованих (новостворених) земельних ділянок за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5110137500:23:003:0001, а також рішення щодо передачі їх у користування, договорів оренди, здійснених авансових платежів, оцінки, викупу, а також окремо інформацію про розміщені на них об'єкти нерухомості;
-відомості щодо листування з приводу ініціювання передачі у користування вказаної ділянки.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою АДРЕСА_1 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1