Постанова від 03.03.2025 по справі 200/625/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року справа №200/625/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року у справі № 200/625/23 (головуючий І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом Задорожньої Вікторії Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Задорожня Вікторія Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправну бездіяльність (дії) Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області в період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області в період 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суд від 11 липня 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року у справі - залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 31 липня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2023 року в цій справі - скасовано, справу направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Касаційний суд зазначив, що саме документальне підтвердження участі позивача як військовослужбовця у бойових діях (заходах) слугує для відповідача підставою для виплати додаткової винагороди відповідно до пункту 1 Постанови № 168. Позаяк протягом спірного в цій справі періоду умови і підстави для реалізації приписів зазначеного пункту визначали накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, то саме вони [накази] мали бути застосовані за описаної в цій справі ситуації під час оцінювання того, чи мав позивач право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн у період з 26 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Також, касаційний суд наголосив, що виплата додаткової винагороди у [збільшеному] розмірі до 100000,00 грн обумовлена участю у бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення / здійснення (пункт 1 Постанови № 168).

З цієї позиції повнота судового розгляду передбачала б з'ясування (у сукупності): таких обставин:

- чи пов'язувалася виплата позивачеві як військовослужбовцю Держприкордонслужби додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн з перебуванням на території Чернігівської області, а конкретно - на ділянці державного кордону з росією, відповідальність за охорону якої було покладено на ІНФОРМАЦІЯ_1 , куди був відряджений позивач;

- що має розумітися під територією «бойових дій» чи «можливих бойових дій» й у чому відмінність цього «статусу» території від умовно «мирної» території України (в умовах збройної агресії росії) або від території, де ведуться (велися) бойові дії, в контексті перебування там підрозділів (загонів) прикордонної служби в умовах воєнного стану (і виконання покладених на них завдань) як умови для отримання додаткової винагороди, яка встановлена Постановою № 168;

- які завдання (накази, розпорядження) виконував позивач як військовослужбовець у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом спірного періоду, зокрема чи охоплюються (могли охоплюватися) вони (тобто їхній зміст) тими умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, за яких командування військової частини, куди був відряджений військовослужбовець, мало б видати довідки встановленої форми для нарахування додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі; чи були випадки нарахування/виплати (за спірний період) додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі іншим прикордонникам, які в той самий період, що й позивач, були у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 й несли військову службу на тій самій території (ділянці), що й він [позивач]; якщо так, то чим це було продиктовано;

- зрештою чи документи, які надало командування військової частини, куди був відряджений позивач, діяло правомірно, коли не направило відповідачу довідок, зокрема щодо позивача, про виплату додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі (до 100000,00 грн) за період вересень-грудень 2022 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Представник позивача не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення, прийняти нове про задоволення позову.

Апелянт вважає, що відповідачем не надано жодних заперечень саме з посиланням на відповідні докази щодо факту невзяття позивачем, як безпосередньої участі у бойових діях, так й не забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації протягом спірного періоду.

Крім того, судом першої інстанції не з'ясовано обставини цієї справи, на з'ясуванні яких наголошував Верховний Суд в постанові від 31.07.2024 у справі № 200/625/23.

Судом першої інстанції під час прийняття справи до провадження:

1) не було залучено в якості третьої особи на стороні відповідача - НОМЕР_2 прикордонний загін. Разом з тим, у постанові від 02.07.2024 у аналогічній справі № 200/756/23 за позовом військовослужбовця, що також проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 та був так само відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_3 ), Верховний Суд зазначив, що питання залучення ІНФОРМАЦІЯ_2 до участі у справі допомогло б у з'ясуванні обставин проходження позивачем служби у цій військовій частині, отриманні доказів його безпосередньої участі у бойових діях або заходах.

2) не було витребувано у НОМЕР_2 прикордонного загону докази на підтвердження обставин, встановлення яких було обов'язковим згідно позиції Верховного Суду для забезпечення повноти судового розгляду у справі, а саме:

- пояснення щодо підстав видачі довідки за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, відомості про інформацію, документи, на підставі яких її видано. Адже у листі від 12.01.2023 105 ПЗ зазначав, що таку довідку було направлено в одному примірнику до НОМЕР_4 відділу прикордонної служби 11ПЗ;

- дублікат направленої відповідачу довідки за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;

- у випадку відсутності у ній передбачених п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022 відомостей або неможливості надати дублікат довідки, надати нову довідку за формою Додатку 1 до вказаних наказів, що містила б аналогічну інформацію про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, водночас, із зазначенням відомостей передбачених п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022, а саме: щодо бойового наказу (бойового розпорядження), журналу бойових дій, журналу бойових дій; журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах;

- передбачені п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022 документи про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії; пояснення щодо їх надання відповідачу або підстав ненадання;

- рапорти про виплати додаткової винагороди у сумі 100 000 грн за період вказаний у довідці позивачу або військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 ;

- довідки за формою Додатку 2 до наказів №392-АГ, №628-АГ про позивача за спірний період;

- пояснення щодо їх наданнях відповідачу або підстав ненадання;

- наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е (№ 165), розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 № 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск, інші бойові накази (розпорядження), що видавались стосовно підрозділу, в якому проходить службу позивач, щодо участі у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії з 26.09.2022 по 07.01.2023 (надати у відповідності до вимог ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тобто із ретушуванням або вилученням інформація, доступ до якої обмежено, або шляхом надання витягів, або пояснень щодо інформації, яка там міститься, що могла б підтверджувати обставини, які мають значення для вирішення цієї справи, а саме - участь позивача або його підрозділу у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у спірний період);

- пояснення (та відповідні докази на підтвердження цих пояснень) щодо того, які саме обов'язки, завдання та де саме позивач виконував у період з 26.09.2022 по 07.01.2023 під час відрядження до НОМЕР_2 прикордонного загону; у випадку, якщо позивач з 26.09.2022 по 07.01.2023 проходив військову службу, перебуваючи на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 гриф у відрядженні в НОМЕР_2 прикордонному загоні, але не виконував бойових завдань чи інших заходів, які в розумінні пункту 1 Постанови № 168 дають підстави для виплати додаткової винагороди у (збільшеному) розмірі до 100 000,00 грн, надати пояснення, які саме завдання він виконував протягом цього часу та/або де проходив службу у цей час, а також докази на підтвердження цих обставин.

3) не було витребувано у відповідача доказів на підтвердження обставин, встановлення яких було обов'язковим згідно позиції Верховного Суду для забезпечення повноти судового розгляду у справі, а саме:

- довідки за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії

- рапорти про виплати додаткової винагороди у сумі 100 000 грн за спірний період позивачу або військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 ;

- наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е (№ 165), розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 № 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск, інші бойові накази (розпорядження), що видавались стосовно підрозділу, в якому проходить службу позивач, щодо участі у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії протягом спірного періоду (надати у відповідності до вимог ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тобто із ретушуванням або вилучення інформація, доступ до якої обмежено, або шляхом надання витягів, або пояснень щодо інформації яка там міститься, що могла б підтверджувати обставини, які мають значення для вирішення цієї справи, а саме - участь позивача або його підрозділу у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у спірний період).

Оскільки позивачем зі свого боку було зазначено, що під час проходження військової служби, перебуваючи у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримуванні збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпорядження), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - військова частина НОМЕР_3 ). Дані обставини підтверджуються довідкою військової частини НОМЕР_3 №3516 від 07.01.2023 року.

На думку апелянта, позивач набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн. відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпечуванні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, так як фактично виконував бойові завдання на підставі бойових розпоряджень (наказів) перебуваючи у службовому відрядженні.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для часткового скасування рішення, виходячи з наступного.

Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_5 , виданого 16.08.2021 року.

Згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 1 березня 2023 року № 12/615 старший сержант ОСОБА_1 11 липня 2022 року вибув у службове відрядження на ділянку ІНФОРМАЦІЯ_3 , а з 28 вересня 2022 року по 07 січня 2023 року - перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 15 листопада 2022 року по 19 листопада 2022 року позивач перебував у відпустці.

За витягом з наказу начальника НОМЕР_6 прикордонного загону Держприкордонслужби від 09 січня 2023 року № 7-ВВ позивач 8 січня 2023 року прибув зі службового відрядження зі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з наказами начальника НОМЕР_6 прикордонного загону Держприкордонслужби про виплату додаткової винагороди від 02 жовтня 2022 року № 397-ОС, від 03 листопада 2022 року № 456-ОС, від 02 грудня 2022 року № 503-ОС позивач за період вересень-грудень 2022 року отримав додаткову винагороду із розрахунку 30000,00 грн на місяць пропорційно часу виконання обов'язків військової служби. За текстом судових рішень, це підтверджується архівною відомістю № 14947.

Водночас, як було встановлено судами першої та апеляційної інстанції під час розгляду даної справи, додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 100000,00 грн за спірний період позивачу не нараховувалася.

На адвокатський запит від 3 січня 2023 року відповідач листом від 13 січня 2023 року № 14-259-23-вих повідомив, що підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 не нараховувалася і не вплачувалася, оскільки начальник цього прикордонного загону не надав інформації про дні безпосередньої участі в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», за формою, наведеною в додатку 2 до вказаного Наказу.

Крім того, начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 04 грудня 2022 року № 22/4928-22-вих. повідомив, що не має інформації, яка би підтверджувала факт безпосередньої участі військовослужбовця в бойових діях або в забезпечені здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій. З цієї причини відповідач не має підстав для нарахування ОСОБА_1 підвищеної додаткової винагороди за період перебування у відрядженні.

У відповідь на адвокатський запит від 03 січня 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 12 січня 2023 року № 22/281-23-вих. повідомив, що позивач у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону Держприкордонслужби приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Додав також, що документи, передбачені додатком 2 до наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» на адресу відповідача не направлялися.

ІНФОРМАЦІЯ_1 листом від 29 листопада 2022 року № 22/4820-22 повідомив також, що підрозділи Держприкордонслужби, які перебувають в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойових завдань на лінії бойового зіткнення. Довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах, за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , не опрацьовувалися.

За змістом частини першої статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; .

За пунктом 1 Положення про Адміністрацію Держприкордонслужби, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 533 (далі - Положення № 533), Адміністрація Держприкордонслужби є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Відповідно до пункту 5 Положення № 533 Адміністрація Держприкордонслужби з метою організації своєї діяльності: 3) організовує планово-фінансову роботу в апараті Адміністрації Держприкордонслужби, органах Держприкордонслужби, на підприємствах, в установах, що належать до сфери її управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку; 4) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів; 5) контролює діяльність органів Держприкордонслужби, підприємств, установ, що належать до сфери її управління; .

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 661-IV, до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 16 Закону № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Згідно ч. 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За ст. 1 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 статті 1-2 Закону № 2011-ХІІ у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

За ч.ч. 1-4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Воєнний стан в Україні триває до теперішнього часу.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168), якою установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановами Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022, № 754 від 01.07.2022, №793 від 19.07.2022, № 1066 від 27.09.2022, № 1146 від 08.10.2022, № 43 від 20.01.2023 до Постанови № 168 від 28.02.2022 вносились відповідні зміни та доповнення.

За п. 1 Постанови № 168 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Отже, виплата додаткової винагороди військовослужбовцями у розмірі до 100000 грн. здійснюється:

- на період дії воєнного стану;

- за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів;

- на підставі наказу командира.

За п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Згідно п. 17 Розділу І «Загальні положення» Порядку № 260 на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Таким чином, підстави виплати щомісячного додаткового виду грошового забезпечення визначені окремим дорученням Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 (далі - Окреме доручення), яке згідно з п. 13 реалізується з 01.06.2022 без застосування телеграми Міністра оборони України від 02.03.2022 № 248/1196 (крім пункту 5), від 07.03.2022 № 248/1217, від 25.03.2022 № 248/1298, від 18.04.2022 № 248/1529.

Враховуючи положення частини 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, пункту 17 Порядку №260, а також пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 про те, що підстави та умови виплати грошового забезпечення можуть визначатися Міністром оборони України, вказане вище Окреме доручення підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

За п. 1 Окремого доручення № 912/з/29 під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи ) слід розуміти виконання військовослужбовцем бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил Оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій.

На період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю Держприкордонслужби збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Виплата цієї винагороди військовослужбовцю, який перебуває у відрядженні, здійснюється за наказом начальника органу Держприкордонслужби за місцем служби такого військовослужбовця.

Згідно п. 3 Окремого доручення документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів слід здійснювати на підставі таких документів:

- бойовий наказ (розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах також передбачено надання довідки керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

У підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2 до Окремого доручення) обов'язково передбачено зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.

За п. 5 Окремого доручення виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. або 30000 грн. слід здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини.

В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 грн. за місяць вказано обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до Окремого доручення).

Отже, передбачені п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 умови виплати додаткової винагороди, зокрема «безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів», мають бути документально підтверджені конкретними наказами, журналами бойових дій, рапортами, на підставі яких складається довідка керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини, і посилання на які мають бути в ній зазначені.

З метою виконання вимог Постанови № 168 та врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано накази від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - Наказ №392-АГ) та від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - Наказ № 628-АГ), яким скасовано дію Наказу № 392-АГ.

Згідно п. 2 Наказу № 392-АГ заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем: 1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України; 2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійна розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами; 3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з і виявлення та огневого ураження повітряних цілей; 4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; 5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником; 6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження; 7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому » числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави; 8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які: виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням 3 противником.

За п. 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад; 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

За абз. 1-3 п. 5 Наказу № 392-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього Наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Згідно п. 10 Наказу № 392-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

За абз. 1, 2 п. 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

За п. 12 Наказу № 392-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

З 1 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», яким був дещо змінений перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 Постанови № 168, але залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.

Апеляційний суд, враховуючи правову позицію Верховного Суду в постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, застосовує до спірних правовідносин накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392-/0/81-22-АГ і від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ.

Крім того, позиція Верховного Суду з цього приводу, яка висловлена у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, стисло полягає у такому: «документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100000 гривень відповідно до приписів наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації постанови Кабінету Міністрів України №168 до правовідносин, що вже відбулися.

За відсутності цих відомчих нормативно-правових актів не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

Таким чином, відповідаючи на поставлені перед судом касаційної інстанції питання (пункти 2 і 3 аргументів касаційної скарги), Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди».

Наприкінці Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 зазначив, що «передбачений пунктами 4 і 5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ (пунктами 3 і 7 наказу від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ) перелік документів, що в сукупності підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах (у тому числі довідка (список), складена керівником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії, про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі), майже повністю дублює відповідний перелік документів, визначений пунктом 3 розділу IV Інструкції № 188, тому застосування судами в цій частині Інструкції № 188 замість наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ не призвело до неправильного вирішення справи».

Отож, можна стверджувати, що у вимірі подібних обставин Верховний Суд висловив позицію, за якою: Інструкція № 188 не може застосовуватися до правовідносин, які стосуються додаткової винагороди, виплата якої встановлена Постановою № 168 і пов'язана з дією воєнного стану; воднораз накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ і від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, позаяк встановлюють порядок і умови виплат, які передбачені Постановою № 168, можуть застосовуватися до правовідносин, які виникають у зв'язку із застосуванням/реалізацією приписів пункту 1 цієї Постанови.

Зазначеної позиції (підходу) щодо застосовності наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ і від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ до правовідносин, які, подібно до спірних, виникли у зв'язку з (не)виплатою військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, у період вересень-грудень 2022 року Верховний Суд дотримувався також під час розгляду інших справ такої самої категорії, як ця.

Приміром, у постанові від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23 Верховний Суд, слідуючи позиції, яка була започаткована у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, звернув увагу іще на умови (контекст), за яких (якого) Адміністрація Держприкордонслужби видала згадувані накази, а також на мету їх видання, позаяк у тій справі скаржник теж наполягав на тому, що згадувані акти Адміністрації Держприкордонслужби не можуть застосовуватися до відносин, пов'язаних з виплатою додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.

Висловивши свої міркування з цього приводу касаційний суд у постанові від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23 підсумував, що в наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ виписані ті умови і порядок, які покликані були сприяти практичній реалізації приписів пункту 1 Постанови № 168, аби, з одного боку, ті військовослужбовці, які залучені до виконання бойових завдань / заходів, отримали додаткову винагороду, що теж є однією з умов бойової і мобілізаційної готовності Держприкордонслужби, а з іншого - забезпечити ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

З цієї позиції, за текстом постанови Верховного Суду від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23, видання зазначених наказів [Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ] не можна вважати (сприймати) як вияв свавілля чи як неправомірний спосіб обмежити (позбавити) отримання додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168. Знову таки, накази, про які йде мова, видані для того, щоб реалізувати приписи пункту 1 Постанови № 168, адже виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн передбачена за участь у бойових діях або здійсненні заходів, які, аби військовослужбовець був належно і заслужено винагороджений, повинні мати документальне оформлення. Відповідно приписи, які містять згадувані накази Адміністрації Держприкордонслужби, проєктовані передовсім на органи (військові частини) і їхніх посадових осіб, на яких покладається таким чином обов'язок вести облік військовослужбовців, документувати факти їхньої залученості до бойових дій та/або заходів, за які встановлена додаткова винагорода у розмірі до 100000,00 грн, а також надсилати ці документи за належністю з метою виплати військовослужбовцям заслуженої винагороди.

Інакше кажучи, як зазначено далі у цій постанові касаційного суду, приписи наказів Адміністрації Держприкордонслужби не встановлюють додаткових зобов'язань чи правил поведінки для тих військовослужбовців, які мають (набули) право на додаткову винагороду у розмірі до 100000,00 грн, передбачену пунктом 1 Постанови № 168, яке [право] виникає у них з настанням відповідних обставин (ситуацій, умов), які, в значенні згадуваних приписів Постанови № 168, є підставою для виплати цієї винагороди. Тому уніфікація розуміння (з містовного наповнення) цих «обставин» не покладає на військовослужбовців - у відносинах, що виникають у зв'язку з виконанням наказів командирів (начальників), надто в умовах воєнного стану - додаткових обов'язків (вимог) як умови для отримання додаткової винагороди. Приписи згадуваних наказів Адміністрації Держприкордонслужби, якщо зважити також на підстави і мету їх видання, виконують радше забезпечувальну роль (функцію) щодо норм, які встановлюють право на додаткову винагороду (у цьому контексті мовиться про пункт 1 Постанови № 168), або, іншими словами, є похідними від останніх.

Наприкінці касаційний суд у постанові від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23 зазначив, що регламентація умов і порядку виплати додаткової винагороди (про необхідність якої [регламентації] зазначено в пункті 2-1 Постанови № 168) з боку Адміністрації Держприкордонслужби шляхом видання наказів від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, не може інтерпретуватися як спосіб позбавлення чи обмеження права військовослужбовців Держприкордонслужби на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. З тих самих міркувань касаційний суд, вторуючи позицію Верховного Суду, яка висловлена у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, вважав правомірним застосування зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби до правовідносин, які пов'язані з виплатою додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн військовослужбовцям Держприкордонслужби, зокрема у період з 26 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Постановою Верховного Суду від 31 липня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2023 року в цій справі - скасовано, справу направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Касаційний суд зазначив, що саме документальне підтвердження участі позивача як військовослужбовця у бойових діях (заходах) слугує для відповідача підставою для виплати додаткової винагороди відповідно до пункту 1 Постанови № 168. Позаяк протягом спірного в цій справі періоду умови і підстави для реалізації приписів зазначеного пункту визначали накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, то саме вони [накази] мали бути застосовані за описаної в цій справі ситуації під час оцінювання того, чи мав позивач право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн у період з 26 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Також, касаційний суд наголосив, що виплата додаткової винагороди у [збільшеному] розмірі до 100000,00 грн обумовлена участю у бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення / здійснення (пункт 1 Постанови № 168).

З цієї позиції повнота судового розгляду передбачала б з'ясування (у сукупності): таких обставин:

- чи пов'язувалася виплата позивачеві як військовослужбовцю Держприкордонслужби додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн з перебуванням на території Чернігівської області, а конкретно - на ділянці державного кордону з росією, відповідальність за охорону якої було покладено на ІНФОРМАЦІЯ_1 , куди був відряджений позивач;

- що має розумітися під територією «бойових дій» чи «можливих бойових дій» й у чому відмінність цього «статусу» території від умовно «мирної» території України (в умовах збройної агресії росії) або від території, де ведуться (велися) бойові дії, в контексті перебування там підрозділів (загонів) прикордонної служби в умовах воєнного стану (і виконання покладених на них завдань) як умови для отримання додаткової винагороди, яка встановлена Постановою № 168;

- які завдання (накази, розпорядження) виконував позивач як військовослужбовець у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом спірного періоду, зокрема чи охоплюються (могли охоплюватися) вони (тобто їхній зміст) тими умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, за яких командування військової частини, куди був відряджений військовослужбовець, мало б видати довідки встановленої форми для нарахування додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі; чи були випадки нарахування/виплати (за спірний період) додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі іншим прикордонникам, які в той самий період, що й позивач, були у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 й несли військову службу на тій самій території (ділянці), що й він [позивач]; якщо так, то чим це було продиктовано;

- зрештою чи документи, які надало командування військової частини, куди був відряджений позивач, діяло правомірно, коли не направило відповідачу довідок, зокрема щодо позивача, про виплату додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі (до 100000,00 грн) за період вересень-грудень 2022 року.

Ухвалою апеляційного суду від 27 січня 2025 року зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ) надати суду інформацію:

- які завдання (накази, розпорядження) виконував ОСОБА_1 , як військовослужбовець у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом спірного періоду, зокрема чи охоплюються (могли охоплюватися) вони (тобто їхній зміст) тими умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, за яких командування військової частини, куди був відряджений військовослужбовець, мало б видати довідки встановленої форми для нарахування додаткової винагороди у “збільшеному» розмірі;

- чи були випадки нарахування/виплати (за спірний період) додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі іншим прикордонникам, які в той самий період, що й ОСОБА_1 , були у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 й несли військову службу на тій самій території (ділянці), що й позивач; якщо так, то чим це було продиктовано;

- пояснення щодо підстав видачі довідки за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, відомості про інформацію, документи, на підставі яких її видано, оскільки в листі від 12.01.2023 105 ПЗ зазначав, що таку довідку було направлено в одному примірнику до 2 відділу прикордонної служби 11ПЗ.

- дублікат направленої відповідачу довідки за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;

- у випадку відсутності у ній, передбачених п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022 відомостей або неможливості надати дублікат довідки, надати нову довідку за формою Додатку 1 до вказаних наказів, що містила б аналогічну інформацію про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, водночас, із зазначенням відомостей передбачених п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022, а саме: щодо бойового наказу (бойового розпорядження), журналу бойових дій, журналу бойових дій; журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення або постової відомості; рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах;

- передбачені п. 4 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, п. 3 наказу №628-АГ від 09.12.2022 документи про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії; пояснення щодо їх надання відповідачу або підстав ненадання;

- рапорти про виплати додаткової винагороди у сумі 100 000 грн за період вказаний у довідці ОСОБА_1 або військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 ;

- довідки за формою Додатку 2 до наказів №392-АГ, №628-АГ про ОСОБА_1 за спірний період;

- пояснення щодо їх наданнях відповідачу або підстав ненадання;

- наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25- 2075-Е (№ 165), розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 № 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск, інші бойові накази (розпорядження), що видавались стосовно підрозділу, в якому проходить службу позивач, щодо участі у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії з 26.02.2022 по 07.01.2023 (надати у відповідності до вимог ст. 6 Закону України “Про доступ до публічної інформації», тобто із ретушуванням або вилученням інформація, доступ до якої обмежено, або шляхом надання витягів, або пояснень щодо інформації, яка там міститься, що могла б підтверджувати обставини, які мають значення для вирішення цієї справи, а саме - участь позивача або його підрозділу у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у спірний період);

- пояснення (та відповідні докази на підтвердження цих пояснень) щодо того, які саме обов'язки, завдання та де саме ОСОБА_1 виконував у період з 26.09.2022 по 07.01.2023 під час відрядження до НОМЕР_2 прикордонного загону; у випадку, якщо позивач з 26.09.2022 по 07.01.2023 проходив військову службу, перебуваючи на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 гриф у відрядженні в НОМЕР_2 прикордонному загоні, але не виконував бойових завдань чи інших заходів, які в розумінні пункту 1 Постанови № 168 дають підстави для виплати додаткової винагороди у (збільшеному) розмірі до 100 000,00 грн, надати пояснення, які саме завдання він виконував протягом цього часу та/або де проходив службу у цей час, а також докази на підтвердження цих обставин.

Зобов'язано НОМЕР_6 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_1 ) надати суду:

- довідку за №3516 від 07.01.2023 про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії;

- рапорти про виплати додаткової винагороди у сумі 100 000 грн за спірний період позивачу або військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_1 ;

- наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е (№ 165), розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 № 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск, інші бойові накази (розпорядження), що видавались стосовно підрозділу, в якому проходить службу позивач, щодо участі у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії протягом спірного періоду (надати у відповідності до вимог ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тобто із ретушуванням або вилучення інформація, доступ до якої обмежено, або шляхом надання витягів, або пояснень щодо інформації, яка там міститься, що могла б підтверджувати обставини, які мають значення для вирішення цієї справи, а саме - участь позивача або його підрозділу у бойових діях безпосередньо або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у спірний період.

Позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , проте у спірний період часу був відряджений для виконання обов'язків військової служби до Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Згідно ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

За ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

На виконання вимог ухвали апеляційного суду про витребування доказів Військовою частиною НОМЕР_3 надано додаткові пояснення, в яких зазначено наступне.

Позивача у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_7 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 . Надати даний наказ у військової частини НОМЕР_3 немає можливості, оскільки володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України.

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_7 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дані розпорядження надати немає можливості, оскільки вони скасовані та мають обмежений гриф допуску. Дані бойові розпорядження зазначали керівництву зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_7 ) прийняти під охорону та оборону певну ділянку державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Завдання відповідно до вищезазначених бойових розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_2 не підпадають під підпункт пункту 2 Наказів № 392-АГ, № 628-АГ, оскільки дані бойові розпорядження військової частини НОМЕР_3 видавалися стосовно зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_7 ) (в цілому, без зазначення прізвищ військовослужбовців) та стосувалися прийняття під охорону та оборону певну ділянку державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі даних бойових наказів (розпоряджень) у зведеному загоні ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_7 ) видавались власні бойові розпорядження (за підпорядкованістю). Дані бойові розпорядження до військової частини НОМЕР_3 не надавалися.

Оскільки журнал бойових дій, книга оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу (документи, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем) обліковувалися та велися безпосередньо у 2 впс НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) не надавалися, то надати інформацію з приводу того, чи брав позивач безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій в період з 26.09.2022 по 31.12.2022 та які завдання (накази, розпорядження), які саме обов'язки та де саме виконував позивач у військової частини НОМЕР_3 немає можливості.

Оскільки копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу в період з 26.09.2022 по 31.12.2022 до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили, інформація та підстави для складення Списків, передбачених додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81 - 22 - АГ, наказу №628-АГ від 09.12.2022 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» за вересень - грудень 2022 року відсутні та не були направлені ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) до НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ).

Так як позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_3 у період з 26.09.2022 по 07.01.2023, начальником військової частини НОМЕР_3 , на виконання Наказу 2, було видано Довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 07.01.2023 №3516. Надати дану довідку у військової частини НОМЕР_3 немає можливості, оскільки дана довідка була опрацьована в 1 екземплярі та була надана нарочно представнику 2 впс НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ). Разом з тим, надаємо дублікат даної довідки.

Довідка від 07.01.2023 №3516 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168.

Оскільки підтверджуючі документи про безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії до військової частини НОМЕР_3 не були надані, в довідці (та в дублікаті довідки) дана інформація відсутня. Тобто дана довідка інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу 2. Зі змісту наведеної довідки вбачається, що вона була видана на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф, за яким позивача було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування до НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ).

Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо. Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.

Оскільки позивач у спірний період перебував у штаті та на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , то надати інформацію чи були випадки нарахування/виплати (за спірний період) додаткової винагороди у «збільшеному» розмірі іншим прикордонникам, які в той самий період, що й ОСОБА_1 , були у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 й несли військову службу на тій самій території (ділянці), що й позивач; якщо так, то чим це було продиктовано у військової частини НОМЕР_3 немає можливості, оскільки у відповідності до вказаних нормативних актів питання виплати додаткової винагороди покладено на військову частину НОМЕР_1 .

Крім того, підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 впс НОМЕР_6 прикордонного загону у період з 26.09.2022 по 31.12.2022 не надходили.

Разом з тим, відповідно до Наказу 2 та Наказу 3, рапорт начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 17.11.2022 №1670 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 70 тисяч гривень був відправлений до НОМЕР_6 прикордонного загону супровідним листом від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих); рапорти начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 01.12.2022 №1878 та від 01.12.2022 №1879 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 30 тисяч гривень та 70 тисяч гривень були відправлені до НОМЕР_6 прикордонного загону супровідним листом від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих).

Посилання на будь - які бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій, інші документи в даних рапортах начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону ОСОБА_3 від 17 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року відсутні. Підстави для складання даних рапортів, в тому числі, з інформацією, посилання на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу № 268) в даних рапортах не зазначені.

Рапорт щодо виплати військовослужбовцям 2 впс НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) додаткової грошової винагороди у розмірі до 70 000 гривень за грудень 2022 року залишено без реалізації, оскільки документи, зазначені в графі «підстава» до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 надані не були.

Витяги з даних рапортів та копії супровідних листів додаються.

Сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови №168. Не є підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних заходах бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом його виконання військовослужбовцем та його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах.

Крім того, виконання бойових розпоряджень та участь у бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не є тотожними поняттями.

У ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутні будь-які докази (документи, матеріали) щодо виконання позивачем у спірному періоді безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримуванні збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій за спірний період.

Також, 2-й відділ прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону НОМЕР_8 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_7 ) в зазначений період виконував завдання з охорони та оборони державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інформація та документи, визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 та підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628, які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100 000 грн, на адресу військової частини НОМЕР_3 з 2-го відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) стосовно позивача не надходили.

Докази стосовно участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 26.09.2022 по 31.12.2022 на адресу військової частини НОМЕР_3 з 2-го відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) стосовно позивача не надходили.

Також, Військовою частиною НОМЕР_3 надано наступні документи:

- витяг з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 17.11.2022 №1670 за вересень-жовтнень 2022 року відносно позивача;

- витяг з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1879 відносно позивача за листопад 2022 року;

- витяг з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1878 відносно позивача за листопад 2022 року;

- витяг з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.01.2023 №б/н відносно позивача за грудень 2022 року;

- витяг з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 21.12.2022 №2192 відносно позивача за грудень 2022 року;

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 26.12.2022 року;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військова частина НОМЕР_7 ) від 01.01.2023 року № 12;

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 19.11.2022 року;

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 04.12.2022 року.

Крім того, на виконання вимог ухвали апеляційного суду про витребування доказів Військовою частиною НОМЕР_1 надано додаткові пояснення, в яких зазначено, що надати суду довідку за №3516 від 07.01.2023 не має можливості, оскільки зазначена довідка на адресу прикордонного загону не надходила, як і розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 No 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск, інші бойові накази (розпорядження), що видавались стосовно підрозділу, окрім того НОМЕР_6 прикордонний загін не є їх володільцем та належним розпорядником, в тому числі і наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №(гриф)/25-2075-Е (№ 165), а тому не можуть бути надані НОМЕР_6 прикордонним загоном.

Також, Військовою частиною НОМЕР_1 надано наступні документи:

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 04.12.2022 року;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військова частина НОМЕР_7 ) від 01.12.2022 року № 1880;

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 26.12.2022 року;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військова частина НОМЕР_7 ) від 21.12.2022 року № 2173;

- лист НОМЕР_2 прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3 ) від 19.11.2022 року;

- лист ІНФОРМАЦІЯ_5 (Військова частина НОМЕР_7 ) від 17.11.2022 року № 1672

- витяги з рапортів щодо виплати додаткової грошової винагороди ОСОБА_1 за спірний період (інформація в яких аналогічна витягам з рапортів, наданих Військовою частиною НОМЕР_3 ).

Апеляційний суд вивченням наданих документів, враховує наступне.

Згідно дублікату довідки від 07.01.2023 № 3516, виданої повторно Військовою частиною НОМЕР_3 від 28.01.2025 № 5604, старший сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони на території Чернігівської області з 27.09.2022 року по 14.11.2022 року, з 20.11.2022 року по 07.01.2023 року; підстава: бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби № 165 від 16.09.2022 року.

Згідно витягу з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 17.11.2022 №1670 за вересень-жовтнень 2022 року відносно позивача на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представлено данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та просив виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

1) в період з 27.09.2022 по 30.09.2022 (4 дні);

2) в період з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день).

Згідно витягу з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1879 відносно позивача на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представлено данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та просив виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

в період з 01.11.2022 по 30.11.2022 (25 днів: 01.11.2022-14.11.2022, 20.11.2022-30.11.2022).

Згідно витягу з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1878 відносно позивача за листопад 2022 року на виконання вимог наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представлено данні про виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби військовослужбовцями та прошу Вас виплатити додаткову винагороду в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби: в період з 01.11.2022 по 30.11.2022 (25 днів).

Згідно витягу з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.01.2023 №б/н відносно позивача за грудень 2022 року на виконання вимог п.4 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог ПКМУ від 28 лютого 2022 року №168» представлено данні про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій та просив виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій: в період з 01.12.2022 по 31.12.2022 (31 день); підстава: БН АДПСУ № 165 гриф вiд 16.09.22 БР ПКШР 24 прикз №691 дск вiд 26.10.2022 ЖОСД №274 (1пз) (с.73-103).

Згідно витягу з рапорту начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_6 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 21.12.2022 №2192 відносно позивача за грудень 2022 року на виконання вимог наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» представлено данні про виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби військовослужбовцями та просив виплатити додаткову винагороду у розмірі до 30 000,00 грн., пропорційно у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби: в період з 01.12.2022 по 31.12.2022.

Апеляційний суд враховує, що цими документами підтверджено участь позивача у бойових діях або заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, в період з:

- з 27.09.2022 по 30.09.2022 (4 дні);

- з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день);

- з 01.11.2022 по 14.11.2022, з 20.11.2022 по 30.11.2022 (25 днів);

- з 01.12.2022 по 31.12.2022 (31 день), тому відповідач протиправно обмежив виплату позивачу винагороди згідно Постанови № 168 в розмірі до 100000 грн. за цей період.

Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про часткове задоволення позову:

- визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

Також, апеляційний суд враховує, що в матеріалах справи відсутні належні і допустимі докази, наявність яких і посилання на які визначені в постановах Кабінету Міністрів України № 168 і № 240 та Окремому дорученні Міністра оборони України № 912/з/29, які підтверджували б обставини участі позивача у період: 26.09.2022, з 15.11.2022 по 19.11.2022 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.

Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ст. 73 КАС України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 75 КАС України).

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку що внаслідок неповного з'ясування обставин, невідповідності висновків суду обставинам справи, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову, у зв'язку з чим рішення суду підлягає скасуванню в частині відмови у задоволені вимог щодо нарахування та виплати спірної винагороди за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно, з прийняттям нової постанови в цій частині про задоволення позову, в іншій - без змін.

Щодо судових витрат.

За ч.ч. 1-3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивача звільнено від сплати судового збору за подання позову в цій справі згідно п.1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року у справі № 200/625/23 за позовом Задорожньої Вікторії Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині відмови у задоволені позовних вимог щодо нарахування та виплати спірної винагороди за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно.

Прийняти нову постанову в цій частині.

Позов Задорожньої Вікторії Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій області за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 включно; з 01.10.2022 по 31.10.2022 включно; з 01.11.2022 по 14.11.2022 включно, з 20.11.2022 по 30.11.2022 включно; з 01.12.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

У задоволені решти вимог - відмовити.

В решті рішення суду залишити без змін.

Повний текст постанови складений 3 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв