03 березня 2025 року справа № 580/13104/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Черкаської окружної прокуратури (вул. Б.Хмельницького, буд. 60, м.Черкаси, 18010) до Степанківської сільської ради (вул. Героїв України, 124, с. Степанки, Черкаський район, Черкаська область, 19632, ЄДРПОУ 26424111), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
30.12.2024 вх.61271/24 заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Степанківської сільської ради в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо не звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, не подання оголошення в друковані засоби масової інформації про наявний об'єкт - гідротехнічну споруду, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, зобов'язавши Степанківську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйну гідротехнічну споруду, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, шляхом звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття гідротехнічної споруди на облік як безхазяйного нерухомого майна.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач вчиняє бездіяльність щодо набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявами про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйних нерухомих речей на облік у друкованих засобах масової інформації, щодо гідротехнічної споруди, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав. Відповідно до ч.6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів суд встановив, що за межами с. Голов?ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області знаходиться безгосподарна гідротехнічна споруда, яка розміщена на водному об?єкті (ставі) площею 2,8750 га з кадастровим номером №7123782000:02:002:0254.
Злідно листа Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області від 25.10.2024 №1870/01/10-24, що наданий у відповідь на запит прокуратури (від 14.10.2024 № 54/1-6035 вих-24) повідомляється про те, що гідротехнічна споруда водного об?єкту площею 2,8750 га, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254 в межах с. Голов?ятине Стапанківської територіальної громади на балансі Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області не перебуває, інформація про його балансоутримувача відсутня, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйним майном, тобто не має власника.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо Степанківської сільської ради №401288360 від 29.10.2024, право власності чи будь-яке інше речове право на вказане нерухоме майно (споруду) за сільською радою не реєструвалося.
Відповідно до листа Управління забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 21.10.2024 №51-10.2-2644 (у відповідь на запит прокуратури від 14.10.2024 № 54/1-6036) в реєстрі державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу господарських товариств створених у процесі приватизації, в межах Черкаської області не обліковуються гідротехнічні споруди, які розміщені на земельних ділянках вказаних у запиті територіальних громад, а саме безгосподарна гідротехнічна споруда, яка розміщена на водному об?єкті (ставі) площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, розташована за межами с. Голов?ятине Стапанківської територіальної громади
Черкаського району Черкаської області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Черкаської області згідно якого до складу Степанківської громади входять територіальні громади (населені пункти). Степанківська, Голов?ятинська (Смілянський район), Залевківська (Смілянський район), Хацьківська (згідно загально доступних даних за посиланням https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-viznachennya-administrativnih-a728r).
Рішенням Степанківської сільської ради від 07.02.2018 № 6-1 «Про добровільне приєднання територіальних громад до Степанківської сільської об?єднаної територіальної громади» розпочато процедуру реорганізації Голов?ятинської сільської ради Смілянського району Черкаської області (ЄДРПОУ 26358236, місце знаходження: вул. Котляра, 1, с. Голов?ятине, Смілянського району, Черкаської області) шляхом приєднання до Степанківської сільської ради (ЄДРПОУ 26424111, місцезнаходження: вул. Героїв України, буд. 124, с. Степанки, Черкаський району, Черкаської області, 19632). Пунктом 2 вищевказаного рішення передбачено, що Степанківська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов?язків Голов?ятинської сільської ради - набула відповідних повноважень 07.02.2018.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно підпункту 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку сільських, селищних, міських рад регламентуються статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; б) делеговані повноваження, серед яких, зокрема: облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади; облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Поняття безхазяйного майна визначене статтею 335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Так, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
В розумінні пункту 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.
Так, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідачем не вчинено заходів спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявами про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйних нерухомих речей на облік у друкованих засобах масової інформації, щодо гідротехнічної споруди, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області.
Із листа Степанівської сільської ради від 15.10.2024 №1810/10-18, що скерований Черкаській окружній прокуратурі вбачається, що інвентаризація безхазяйного майна, що знаходиться на території громади не проводилась, рішення про прийняття його в комунльну власність не приймалось.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими, в зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо невжиття заходів щодо набуття права власності на гідротехнічну споруду, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області.
Зобов'язати Степанківську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйну гідротехнічну споруду, а саме греблю земляну, насипну, матеріал - тіло греблі з суглинистих грунтів, ширина по гребню 6,0 м, довжина дамби - 82,0 м, максимальна висота - 2,60 м та водоскидної споруди - водоскид типу «монах», матеріал - металева труба, монолітний залізобетон, вхідний оголовок - металева труба Д=400 мм, водопровідна частина - металева труба Д=300 мм, L=15 м, які розміщені на водному об'єкті - ставі площею 2,8750 га з кадастровим номером 7123782000:02:002:0254, що знаходяться в адміністративних межах с. Голов'ятине Стапанківської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, шляхом звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття гідротехнічної споруди на облік як безхазяйного нерухомого майна.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач:Черкаська окружна прокуратура (вул. Б.Хмельницького, буд. 60, м.Черкаси, 18010);
відповідач: Степанківська сільська рада (вул. Героїв України, 124, с. Степанки, Черкаський район, Черкаська область, 19632, ЄДРПОУ 26424111).
Рішення суду складене 03.03.2025.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО