03 березня 2025 року справа № 580/13113/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Уманської окружної прокуратури (вул. Гайдамацька, буд. 16, м.Умань, Черкаська область, 20300) до Паланської сільської ради (вул. Грушевського, буд. 11, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, 20340, ЄДРПОУ 26261301), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
30.12.2024 вх.61339/24 Уманська окружна прокуратура звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Паланської сільської ради в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Паланської сільської ради щодо невчинення дій з набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області, зобов'язавши Паланську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач вчиняє бездіяльність щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав.
Відповідно до ч.6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Згідно відомостей з державного реєстру речових прав, 07.03.2017 на підставі Закону
України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» земельна ділянка площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554, з цільовим призначенням для рибогосподарських потреб зареєстрована за Паланською сільською радою.
У межах водного об'єкта розташована гребля - однорідна насипна, грунтова дорога, матеріал - суглинок, ширина по гребню 5,09-7,79 м, довжина дамби - 93 м.
Водоскидна споруда - шахтного типу, з бутобетону, вид регулювання - механічний.
Паланською сільською радою земельну ділянку водного фонду площею 3,5665 га з кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 передано в оренду ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом від 24.02.2023.
Відповідно до п. 2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка площею 3, 5665 га, вид угідь - ставки - 3, 4646 га, дороги - 0,1019 га та водний об'єкт (водний простір), у тому числі рибогосподарська технологічна водойма площею 3,4646 га. Відомості про надання в оренду гідротехнічної споруди, розташованої на земельній ділянці, в договорі відсутні.
Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області від 14.11.2024 №1981/01/10-24 у 2015 - 2019 роках на території області проводилася робота щодо інвентаризації водних об?єктів та гідротехнічних споруд області.
Інвентаризація проводилася на виконання рішення Черкаської обласної ради №39-16VI від 24,04.2015, яким було рекомендовано сільським, селищним, міським та районним радам здійснити інвентаризацію гідротехнічних споруд, що входять до складу штучних водних об'єктів, прийняття їх у комунальну власність територіальних громад відповідно до розташування цих об'єктів на визначених територіях та запровадження платного користування гідротехнічними спорудами шляхом укладання договорів оренди нерухомого майна між відповідними радами і користувачами земельних ділянок водного фонду, забезпечивши цим самим страхування об'єктів оренди.
Відповідно з п. 2 "Протоколу наради обласної державної адміністрації щодо вирішення проблемних питань з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, розташовані на водних об'єктах області, передачі їх на баланс сільським, селищним, міським радам, а також вирішення проблемних питань щодо інвентаризації та наданні в користування на умовах оренди водних об'єктів області" від 14.11.2016 інвентаризацію водних об'єктів та гідротехнічних споруд було доручено провести районним державним адміністраціям області.
На виконання зазначеного протоколу районними державними адміністраціями області було створено комісії з проведення інвентаризації водних об'єктів (ставків) та Гідротехнічних споруд на них. До складу комісій ввійшли представники управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністраци, органів місцевого самоврядування, районних відділів Держгеокадастру, представники районних секторів управління ДСНС або секторів з питань цивільного захисту та оборонної роботи, а також представники міжрайонних управлінь водного господарства.
У 2019 році інвентаризація водних об'єктів та гідротехнічних споруд була завершена всіма районними державними адміністраціями та міськими радами області. Згідно даних інвентаризації на жодному з водних об'єктів в селі Паланка Уманського району Черкаської області балансоутримувачів гідроспоруд визначено не було.
Рекомендаційні листи щодо взяття на баланс безгосподарських гідротехнічних споруд, у тому числі в селі Паланка Уманського району Черкаської області, направлялися Регіональним офісом водних ресурсів у Черкаській області до органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, зокрема: в першому кварталі 2019 року на міські, сільські, селищні ради та об'єднані територіальні громади області; в липні 2019 року, на районні державні адміністрації області; в березні 2020 року на районні, міські ради та об'єднанні територіальні громади.
Зокрема, рекомендації були відправлено листами від 01.03.2019 №330/03/10-20-19, від 22.07.2019 №2004/01/10-20-19 та від 05.03.2020 №375/01/10-20-20.
Поряд з тим, в квітні 2023 року на Паланську територіальну громаду було направлено рекомендаційний лист щодо необхідності оформлення права користування гідротехнічними спорудами. Оскільки згідно вимог статті 51 Водного кодексу України "Користування водними об'єктами на умовах оренди" передбачено, що водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. У договорі оренди водного об'єкта визначається ряд зобов'язань зокрема і необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами.
На водний об'єкт площею 3,5665 га з кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 виготовлено та 16.12.2017 погоджено Державним агентством водних ресурсів України паспорт водного об'єкта.
Разом з тим, право комунальної власності за Паланською сільською радою на гідротехнічну споруду ставу в с. Паланка Уманського району Черкаської області не зареєстровано, технічна документація не розроблена.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно підпункту 1 пункту а статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Повноваження в галузі житлово - комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку сільських, селищних, міських рад регламентуються статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; б) делеговані повноваження, серед яких, зокрема: облік нежилих приміщень на відповідній території незалежно від форм власності, внесення пропозицій їх власникам щодо використання таких приміщень для задоволення потреб територіальної громади; облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Поняття безхазяйного майна визначене статтею 335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Так, Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
В розумінні пункту 3 частини першої статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.
Так, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідачем не вчинено заходів спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявами про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію права на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйних нерухомих речей на облік у друкованих засобах масової інформації, гідротехнічні споруди, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає обґрунтованими, в зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Паланської сільської ради щодо невчинення дій з набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме - гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області.
Зобов'язати Паланську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду, що знаходиться на земельній ділянці площею 3,5665 га за кадастровим номером 7123486100:01:001:0554 в с. Паланка Уманського району Черкаської області.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач:Уманська окружна прокуратура (вул. Гайдамацька, буд. 16, м.Умань, Черкаська область, 20300);
відповідач:Паланська сільська рада (вул. Грушевського, буд. 11, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, 20340, ЄДРПОУ 26261301).
Рішення суду складене 03.03.2025.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО