Рішення від 03.03.2025 по справі 560/13587/24

Справа № 560/13587/24

РІШЕННЯ

іменем України

03 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якій просить:

" - визнати протиправним та скасувати розпорядження управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 01 серпня 2024 року про припинення виплати ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

- стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради."

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона, її чоловік - ОСОБА_2 та діти - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 проживають за адресою АДРЕСА_1 як внутрішньо переміщені особи в наслідок вторгнення на територію України військ російкої федерації. Позивача та інших членів сім'ї взято на облік як внутрішньо переміщених осіб, Поряд з цим, Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з 01.03 2024 року на підставі здійснювало виплату допомоги на проживання позивачу - як внутрішньо переміщеній особі. Однак, з 01.08.2024 допомога внутрішньопереміщеним особам виплачуватися припинена та підготовлено повідомлення від 01.08.2024 року№104 Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про відшкодування коштів по переплаченим допомогам у розмірі 58000,00 грн.

Таке рішення відповідача позивачка вважає протиправними, а тому звернулася до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою суду від 23.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 25.09.2024 року надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Зазначає, що Пунктом 7-1 Порядку передбачено, що із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається / не виплачується на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання особа з числа членів сім'ї здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування), соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

Позивачем протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, повинен поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг, однак останнім дана вимога була проігнорована.

Будь-яких підтвердних документів, щодо не здійснення купівлі іноземної валюти на загальну суму більше як на 100 тис. грн. позивачем до управління праці та соціального захисту надано не було. Позивач у своєму позові не заперечує про купівлю та продаж іноземної валюти.

Крім того, заявника в заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам було проінформовано про те, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленими пунктами 7 і 8 Порядку, що в свою чергу є підставою для повернення надміру виплачених коштів.

Від позивача 22.10.2024 надійшла відповідь на відзив у якій останній просить відхилити доводи Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради викладені у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з міста Херсона Херсонської області. Зареєстрована, як внутрішньо переміщена особа та отримала відповідну довідку від 19.04.2022 року №6825-5001186859.

ОСОБА_1 та її дітям ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 )., допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначена згідно, рішення від 02.05.2022 призначена з 01.03.2022 по 31.05.2022 у розмірі 8000,00 грн щомісячно та відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 виплата допомоги продовжена по 31.07.2023.

Згідно із постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», ОСОБА_1 та її дітям продовжена виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.08.2023 по 29.02.2024 у розмірі 8000,00 грн щомісячно.

За зверненням ОСОБА_1 від 30.04.2024 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради прийнято рішення 1527577842-2024-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання з 01.03.2024 у розмірі 10000,00 грн щомісячно.

Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради винесено розпорядження від 01.08.2024 щодо припинення виплати ОСОБА_1 , допомоги за результатами верифікації (купівлі іноземної валюти протягом трьох місяців перед зверненням на загальну суму, що перевищує 100 тисяч грн. Розпоряджено переплату у сумі 58000,00 грн. отримати згідно чинного законодавства.

Також Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради прийнято повідомлення про відшкодування коштів по переплаченим допомогам (допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам) №104 від 01.08.2024 року ОСОБА_1 що прописана за адресою (адреса отримувача допомог): АДРЕСА_1 .

Вказаним вище повідомленням повідомлено позивачку, що на підставі проведеної перевірки, виявлено, що особа з числа членів сім'ї, яка вперше звертається за призначенням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, починаючи з 01.12.2023, протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання допомоги здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або. придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування) соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень (за даними банків). Відділом грошових виплат та компенсацій зроблено перерахунок розміру надміру виплачених коштів; а саме: з "01" лютого 2024 року по "31" липня 2024 року, у розмірі 58000,00 грн.

Зобов'язано повернути переплачену суму в розмірі 58000,00 грн та перерахувати до 01 вересня 2024 року.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд виходить з такого.

Положеннями ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Указом Президента України від 24.02.2022 №62/2022 "Про введення воєнного стану в України" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (затверджено Законом України від 24.02.2022р. № 2102-IX), який наразі триває.

Приписами ст.1 Закону України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-VII) визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст.4 Закону №1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (далі Порядок №332), якою затверджений Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до п.2,3 Порядку №332, з 1 серпня 2023 р. допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

З 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.

Згідно із абзацом 1, 2 п.5 Порядку №332, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації.

Судом встановлено, що позивачка є внутрішньо переміщеною особою з міста Херсона Херсонської області, що підтверджується довідкою від 19.04.2022 року №6825-5001186859

Так, за зверненням ОСОБА_1 від 30.04.2024 року, відповідачем прийнято рішення 1527577842-2024-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання з 01.03.2024 у розмірі 10 000,00 грн щомісячно.

01.08.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб" від 11.07.2023 №709 (далі Постанова №709), ч.3 п.2 якою установлено, що з 1 вересня 2023 р. виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови: особа з числа членів сім'ї здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування), соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

Суд враховує, що, згідно із своїми заявами по суті справи, ОСОБА_1 не заперечує той факт, що через низькі доходи вимушена була заробляти на життя сім'ї шляхом періодичного обміну власних коштів в розмірі 1300 доларів США, щоб заробляти на курсовій різниці під час обміну.

У пункті 9 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» визначено, що уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг. Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".

Проте, позивачкою жодних дій вчинено не було.

Відповідно до пункту 22 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», зазначено, що з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.

За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.

Пунктом 23 Порядку №332 передбачено, що для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи.

Також абзацом 3 пункуту 24 передбачено, що у разі незгоди з відмовою у призначенні допомоги отримувач може подати підтвердні документи органу соціального захисту населення або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, або центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи.

За результатами верифікації, проведеної відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", виплату допомоги на проживання позивачці було припинено з 01.08.2024, оскільки позивач здійснила операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (у тому числі реабілітаційних, протезування), соціальних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень.

Оскільки, чинне законодавство не містить жодних виключень, а позивачем не заперечується той факт, що нею періодично здійснювався обмін власних коштів в іноземній валюті, щоб заробляти на курсовій різниці під час обміну, відтак в задоволенні позову слід відмовити.

Відтак, Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради правомірно винесло розпорядження від 01.08.2024 щодо припинення виплати ОСОБА_1 , допомоги за результатами верифікації (купівлі іноземної валюти протягом трьох місяців перед зверненням на загальну суму, що перевищує 100 тисяч грн. Переплату у сумі 58000,00 грн. отримати згідно чинного законодавства.

Доказів визнання цих положень такими, що не відповідають Конституції України та/або визнання їх протиправними та/або нечинними в судовому порядку до матеріалів справи не надано та судом таких обставин не встановлено.

Крім того, суд наголошує, що єдиними нормативно-правовими актами, якими регулюються питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зокрема, щодо порядку надання такої допомоги, є Порядок №332, зокрема в редакції Постанови №709. Жодними іншими нормативно-правовими-актами, зокрема, Конституцією та/або законами України, які мають вищу юридичну силу по відношенню до актів Кабінету Міністрів України, вказані питання не регулюються, а тому, відповідно, у суду відсутні підстави для аналізу положень вказаних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, в частині регулювання питань виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, на їх відповідність іншим нормативно-правовим актам, що мають вищу юридичну силу.

З огляду на викладене, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд не вбачає в оскаржуваному рішенні відповідача ознак протиправності, а доводи позивача не спростовують вказаних висновків суду.

Згідно із ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатні беззаперечні докази на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність оскаржуваного рішення, про що судом вказано вище.

Отже, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського Підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя Є.В. Печений