Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з питання залучення третьої особи
03 березня 2025 року справа №520/1329/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про залучення у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача до участі у справі за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач №1, заявник №1), ОСОБА_2 (далі за текстом - позивач №2, заявник №2) до Міністерства оборони України в особі комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивачі звернулись до суду з позовом про: 1) визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України, оформлене Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 22.11.2024 № 37/д (пункт 68) про повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задля підтвердження факту перебування на утриманні батька ОСОБА_3 на дату його загибелі, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168; 2) зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) одноразову грошову допомогу, передбачену п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 у зв'язку із загибеллю батька військовослужбовця ОСОБА_3 під час виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини.
Ухвалою суду від 24.01.2025р. було відкрито провадження по даній справі та прийнято рішення про розгляд адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін, витребувано докази.
21.02.2025р. до суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів на виконання ухвали суду від 24.01.2025р.
Суд, розглянувши подані докази та матеріали справи встановив, що за викладеними у позові твердженнями 07.03.2023 року батько позивачів - ОСОБА_3 , був мобілізований до лав Збройних Сил України та проходив військову службу на посаді бойового медика взводу 1 розвідувального взводу розвідувальної роти Військової частини НОМЕР_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 вірний військовій присязі, захищаючи волю та незалежність України під час виконання бойового завдання згідно бойового розпорядження в районі населеного пункту Терни загинув в результатів вибухової травми.
31.05.2024 року через ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявами про отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих військовослужбовців, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабміну № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» звернулись: мати загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_4 ; дружина загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_6; донька загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; син загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Як вбачається з п. 47 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 25.10.2024 № 252/168, затвердженого заступником Міністра оборони України 30.10.2024, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги матері та дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_3 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 05.03,2024 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 16.10.2024 № 321/КЦ/10715 - в розмірі 1/2 частини 15.000.000,00грн., в сумі 7.500.000,00 (сім мільйонів п'ятсот тисяч) грн. 00 коп. у рівних частках кожній.
З пункту 68 Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.11.2024 № 37/д, затвердженого заступником Міністра оборони України 29.11.2024, вбачається, що документи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернуто на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що повнолітні син та донька перебували на утриманні загиблого військовослужбовця, що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до відомості розподілу коштів від 24.01.2025р. щодо зарахування коштів на карткові рахунки 24.01.2025р. ОСОБА_4 та ОСОБА_6 отримали по 750.000,00 грн кожна.
Суд зазначає, що згідно з п.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 (у редакції на момент настання події загибелі військовослужбовця) сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-12 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пунктах 1-12 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Однак, згідно з п.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 (у редакції постанови КМУ від 18.06.2024р. №714, котра застосовується з 29.03.2024р.) особам, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі осіб, зазначених у пунктах 1-12 цієї постанови, а також їх смерті внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 млн. гривень.
У разі наявності особистого розпорядження осіб, зазначених у пунктах 1-12 цієї постанови (крім осіб начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро), на випадок загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за вибором визначається розмір частки таких осіб у відсотках. Розмір допомоги осіб, які мають на неї право, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, визначається відповідно до розміру часток, зазначених в особистому розпорядженні, у відсотках.
У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у частині четвертій статті 1181 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України "Про Національну поліцію" та пункті 4 статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, у рівних частках.
На подальший розвиток положень ст.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023р. №45 було затверджено Порядок і Умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023р. за №176/39232; далі за текстом - Порядок №45).
Водночас із цим, суспільні правовідносини з приводу виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця унормовані і приписами ст.16-164 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Так, згідно з ч.1 ст.161 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції Закону України від 09.12.2023р. №3515-ІХ; набрав чинності - 29.03.2024р.) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Згідно з ч.3 ст.161 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції Закону України від 09.12.2023р. №3515-ІХ; набрав чинності - 29.03.2024р.) у разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.
За правилами ч.4 ст.161 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції Закону України від 09.12.2023р. №3515-ІХ; набрав чинності - 29.03.2024р.) до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Між тим, до набрання чинності Законом України від 09.12.2023р. №3515-ІХ (набрав чинності - 29.03.2024р.) згідно з ч.1 ст.161 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
З положень наведених норм права слідує, що до 29.03.2024р. право на отримання одноразової грошової допомоги у зв"язку із смертю (загибеллю) військовослужбовця належало, зокрема, дітям загиблого (померлого військовослужбовця), які не досягли повноліття або дітям загиблого (померлого військовослужбовця), які є утриманцями загиблого (померлого) у розумінні Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням субсидіарного застосування норм Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування" в частині змісту юридичної категорії "непрацездатні особи".
Після 29.03.2024р. законодавцем було сформульовано нове правило, згідно з яким право на отримання одноразової грошової допомоги у зв"язку із смертю (загибеллю) військовослужбовця належить дітям загиблого (померлого військовослужбовця) безвідносно до будь-яких кваліфікуючих умов.
На подальший розвиток норм Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині реалізації особами права на отримання одноразової грошової допомоги у разі смерті (загибелі) військовослужбовця КМУ було видано низку постанов, а саме: постанову КМУ від 28.05.2008р. №499 про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб (далі за текстом - Порядок №499); постанову КМУ від 21.02.2007р. №284 про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році (далі за текстом - Порядок №284); постанову КМУ від 21.11.2007р. №1331 про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів (далі за текстом - Порядок №1331); постанову КМУ від 25.12.2013р. №975 про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі за текстом - Порядок №975), з яких за критерієм набуття чинності на спірні правовідносини може бути поширена тільки постанова КМУ від 25.12.2013р. №975 за умови віддання пріоритету у застосування над ст.2 постанови КМУ від 28.02.2022р. №168 та наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023р. №45 про затвердження Порядоку і Умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.01.2023р. за №176/39232; далі за текстом - Порядок №45).
Суд знаходить ключовими питаннями у даному спору відповідь на те: 1) положення якого з перелічених вище актів права слід застосувати до спірних правовідносин; 2) хто із родичів та членів сім"ї загиблого - 26.02.2024 року військовослужбовця Збройних Сил України набув право на отримання одноразової грошової допомоги.
При цьому, оскільки з усього кола претендентів (мати загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_4; дружина загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_6; донька загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; син загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) за рішенням суб"єкта владних повноважень одноразова грошова допомога була призначена матері загиблого та дружині загиблого захисника, то визнання судом наявності права на отримання цієї ж допомоги за сином загиблого та донькою загиблого призведе до погіршення правового становища осіб, яким вже призначені відповідні виплати за рахунок зменшення обсягу платежів.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Таким чином, третя особа може вступити у справу у разі коли рішення у такій справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов'язки.
Оскільки позовні вимоги направлені на оскарження рішення Міністерства оборони України, оформленого Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 22.11.2024 № 37/д (пункт 68) про повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задля підтвердження факту перебування на утриманні батька ОСОБА_3 на дату його загибелі, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 та відповідно до наданих доказів виплата одноразової грошової допомоги матері та дружині загиблого вже частково проведена, то прийняття рішення Харківським окружним адміністративним судом у справі №520/1329/25 може безпосередньо вплинути на обов'язки та інтереси ОСОБА_4 та ОСОБА_6 в частині зменшення розміру належної до отримання одноразової грошової допомоги.
Враховуючи викладене, суд вважає справедливим та необхідним залучення до участі у справі у якості третіх осіб: матері загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_4 та дружини загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_7.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 6-9, 49, 80, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1. Залучити до участі справі №520/1329/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - мати загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_4 (місцезнаходження - АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_5 ).
2. Залучити до участі справі №520/1329/25 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - дружину загиблого захисника України ОСОБА_3 - ОСОБА_7 (місцезнаходження - АДРЕСА_2 ; РНОКПП - НОМЕР_6 ).
3. Зобов"язати кожного із позивачів окремо протягом 2 днів з дати отримання цієї ухвали - направити матеріали позову на адреси ОСОБА_4 (місцезнаходження - АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_5 ) та ОСОБА_6 (місцезнаходження - АДРЕСА_2 ; РНОКПП - НОМЕР_6 ).
Докази направлення - подати безпосередньо до суду протягом 2 днів від дати направлення (вручення).
4.Запропонувати третім особам подати до суду письмові пояснення по суті заявленого позову - протягом десяти календарних днів від дати отримання цієї ухвали.
5. Копії ухвали направити учасникам справи.
6. Роз'яснити, що ухвала набирає законної сили з моменту підписання (проголошення), оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сліденко