Рішення від 27.02.2025 по справі 480/9358/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2025 року Справа № 480/9358/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9358/24 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення за його зверненнями відповідних відомостей, зазначених у військовому квитку позивача, до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісів "Оберіг" у відповідності з Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та порядком який визначається постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559;

- зобов'язати відповідача виконати свої функціональні обов'язки у відповідності з Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та Наказом Міністерства оборони України № 94 від 28.03.2022 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та Пунктом 4. Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів який визначається постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 та внести за зверненнями позивача відповідні відомості, зазначені у його військовому квитку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".

Вимоги мотивує тим, що 06 жовтня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач після проходження ВЛК, на підставі ст. 64-а Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 був визнаний "Непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" ( Довідка військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022), про що у військовому квитку позивача на сторінці 32 зроблений відповідний запис та завірений гербовою печаткою та печаткою та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Також 06 жовтня 2022 року позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача та визнаний ІНФОРМАЦІЯ_2 невійськовозобов'язаним, про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача, на сторінці 27 військового квитка позивача зроблено запис про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно ст.37 п.6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та завірений гербовою печаткою та печаткою та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже позивач має правовий статус особи яка не є військовозобов'язаною, та яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

12 вересня 2024 року, з метою перевірки та уточнення даних позивач, зареєструвавшись в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг "Дія" та обновивши дані в Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів в застосунку "Резерв+" Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", виявив наявність його персональних даних, які не відповідають дійсності та його правовому статусу - станом на 12.09.2024 внесені персональні дані позивача, де він є "військовозобов'язаним".

Позивач в електронній формі, засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста "Резерв+" неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою виправити дані які не відповідають дійсності та його правовому статусу, та внести дані які зазначені у військовому квитку позивача.

Станом на 25.10.2024 відповідачем зазначені виправлення внесені не були.

Ухвалою від 01.11.2024 прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що 06 жовтня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач після проходження ВЛК, на підставі ст. 64-а Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 був визнаний "Непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" (Довідка військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022), про що у військовому квитку позивача на сторінці 32 зроблений відповідний запис та завірений гербовою печаткою та печаткою та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

06 жовтня 2022 року позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача та визнаний ІНФОРМАЦІЯ_2 невійськовозобов'язаним, про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача, на сторінці 27 військового квитка позивача зроблено запис про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно ст.37 п.6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та завірений гербовою печаткою та печаткою та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12 вересня 2024 року, з метою перевірки та уточнення даних позивач, зареєструвавшись в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг "Дія" та обновивши дані в Електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів в застосунку "Резерв +" Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг", виявив наявність його персональних даних, які не відповідають дійсності та його правовому статусу - станом на 12.09.2024 внесені персональні дані позивача, де він є "військовозобов'язаним".

01 жовтня 2024 року позивач в електронній формі, засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста "Резерв+" звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою виправити дані які не відповідають дійсності та його правовому статусу, та внести дані які зазначені у військовому квитку позивача, 01 жовтня 2024 року відповідач отримав запит на виправлення даних, про що свідчить повідомлення в застосунку "Резерв+"від 01.10.2024 "Запит на виправлення даних отримано. Очікуйте сповіщення про результат опрацювання запиту.".

08 жовтня 2024 року позивач повторно в електронній формі, засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста "Резерв+" звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою виправити дані які не відповідають дійсності та його правовому статусу, та внести дані які зазначені у військовому квитку позивача, 08 жовтня 2024 року відповідач отримав запит на виправлення даних, про що свідчить повідомлення в застосунку "Резерв+" від 08.10.2024. "Запит на виправлення даних отримано. Очікуйте сповіщення про результат опрацювання запиту.".

Станом на 25.10.2024 в електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста "Резерв+" позивач відображається, як "військовозобов'язаний", тобто дані які не відповідають дійсності та його правовому статусу позивача не виправлені, про результати опрацювання запиту на виправлення даних, позивача не повідомлено.

Позивач, вважає дії відповідача стосовно зміни військово-облікових даних є неправомірними, тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, поясненням третьої особи, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, третьої та п'ятої статті 16 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі Закон України № 2232-XII) для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії. На районні (міські) призовні комісії покладається, зокрема, звільнення призовників від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 18 цього Закону, взяття їх на облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку. Рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України № 2232-XII від призову на строкову військову службу звільняються громадяни України, зокрема, які визнані особами з інвалідністю або за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.

Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/22 з 5 год. 30 хв 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, наразі його продовжено.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану").

Особливості призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій під час дії воєнного стану визначено у статті 18-1 Закону, відповідно до частин першої та третьої якої під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.

Під час дії воєнного стану призовні комісії утворюються для розгляду питань щодо, зокрема, організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку.

Відповідно до положень частин другої, п'ятої статті 33 Закону загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

- організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; - забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів.

Згідно із пунктом 81 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку).

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України № 2232-XII.

Частиною 6 статті 37 Закону України № 2232-XII визначено підстави виключення з військового обліку.

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Питання визначення придатності до військової служби регламентується наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, яким затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402).

Відповідно до пункту 1-1 Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

За вказаним Положенням № 402 придатність до військової служби визначає виключно ВЛК за результатами медичного обстеження та приймає підсумкове рішення щодо придатності військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби, яке затверджується відповідною постановою.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"; "Обмежено придатний до військової служби".

Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти (пункт 2.9. розділу 2 "Медичний огляд призовників (допризовників)" Положення у редакції від 01 грудня 2015 року).

Наведене законодавство свідчить, що визнання особи такою, що є непридатною особи до військової служби з виключенням з військового обліку є виключною компетенцією військово-лікарської комісії, яке ухвалюється в порядку, встановленому Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, оформлюється відповідною постановою та є підставою для виключення особи з військового обліку.

З матеріалів справи видно, що відповідно до довідки Військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022 позивач визнаний не придатним до військової служби з виключенням з обліку на підставі ст. 64а графи ІІ Розкладу хвороб, наказ 402-08, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, згідно з копією військового квитка позивача, 06 жовтня 2022 року останній був знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача та визнаний ІНФОРМАЦІЯ_2 невійськовозобов'язаним, про що свідчить відповідна печатка на сторінці 26 військового квитка позивача. Крім того, на сторінці 27 військового квитка позивача зроблено запис про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно ст. 37 п.6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та завірений гербовою печаткою та печаткою та підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Тобто відомості стосовно позивача зазначені в Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) не відповідають відомостям відповідно до довідки Військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022 та копії військового квитка НОМЕР_1 .

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень ст. 2 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни в Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", а саме: частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 p., № 38, ст. 324; 2015 p., № 22, ст. 151) викладено в такій редакції: "1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

Отже, безпосередньо внесення до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних інформації щодо призовників і військовозобов'язаних про персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

З вищенаведеного можна зробити висновок, що саме відповідач повинен здійснити дії стосовно внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей стосовно позивача згідно із довідкою військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022 та військового квитка НОМЕР_1 про не придатність до військової служби з виключенням з обліку на підставі ст. 64а графи ІІ Розкладу хвороб, наказ 402-08.

В контексті наведених обставин суд погоджується з доводами позивача, що обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку, як вже зазначалось вище, покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відтак недотримання відповідним ТЦК певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, на яких останній не має впливу, не може створювати негативних наслідків для позивача.

Додатково варто зазначити, що непроставлення відмітки про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності та належного врядування.

В п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа № 1-25/2010) від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме на проставлення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення позивача з військового обліку, тобто на належне документальне оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.

З урахуванням вищенаведеного суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подання позову до суду в сумі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей, зазначених у військовому квитку ОСОБА_1 до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" у відповідності з Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та порядком який визначається постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" № 559 від 16.05.2024.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 привести у відповідність у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) військово-облікові дані ОСОБА_1 , згідно довідки військово-лікарської комісії № 160 від 06.10.2022 та військового квитка " НОМЕР_1 ", з урахуванням висновків суду викладених у судовому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал