Іменем України
03 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/45/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
09 січня 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо включення у довідку від 11.03.2024р. за N2 5701-914/5707 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 р. відомостей про премію в розмірі 18%;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 року по справі № 360/91/24 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 8 160,00 грн.; оклад за спеціальним званням - підполковник - 2150,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 4639,00 гри.; надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 7474,75 та відомостей про щомісячну премію в розмірі 170 % від посадового окладу розміром 13 872,00 грн.
В обґрунтування вимог зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 березня 2024 року по справі № 360/91/24 відповідач виготовив довідку від 11.03.2024 р. за № 57 01-914/5707 про розмір грошового забезпечення за посадою начальника 25 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Луганській області, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023р. Відповідно до цієї спірної довідки грошове забезпечення за посадою позивача на момент звільнення - начальник 25 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Луганській області - станом на 01.01.2023р. складається із таких показників: - посадовий оклад - 8 160,00 грн.; - оклад за спеціальним званням - підполковник - 2150,00 грн.; - надбавка за вислугу років (45%) - 4639,50 грн., - надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 7474,75 грн.; - премія (18 %) посадового окладу - 1468,80 грн. Загальний розмір грошового забезпечення - 23 839,05 грн. Однак позивач вважає дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо оформлення спірної довідки про його грошове забезпечення з урахуванням такого додаткового виду грошового забезпечення як премія в розмірі 18 % від розміру посадового окладу протиправними та такими, що порушують його право на належний розмір перерахованої пенсії з 01.02.2023 р.
Ухвалою суду від 14.01.2025 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом подати відзив не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечують сторони по справі.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 від 07.06.2018.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 360/91/24 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для перерахунку з 01.02.2023 пенсії ОСОБА_1 .
На виконання вказаного рішення суду, Головне управління ДСНС України в Луганській області виготовило довідку від 11.03.2024 за № 5701-914/5707 про розмір грошового забезпечення за посадою начальника 25 державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Луганській області, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 у справі № 360/91/24 за нормами, чинними на 01.01.2023:
посадовий оклад 8160,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) 2150,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) 4635,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 7474,75 грн; премія (18%) посадового окладу 1468,80 грн; усього: 23893,05 грн.
10.12.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати пояснення, відповідно до якої діючої посади (із зазначенням її найменування відповідно до штатного розпису станом на 01.01.2023, розміру тарифного розряду та тарифного коефіцієнту) відповідно його колишній посаді обчислено посадовий оклад в розмірі 8160,00 грн станом на 01.01.2023.
Листом № 57 01-4382/57 05/01 від 17.12.2024 відповідач повідомив позивача, що тарифні розряди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються відповідно до схем тарифних розрядів, затверджених наказом МВС України від 06.03.2018 № 179 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (далі - схеми). Відповідно до схеми у начальника частини 26 тарифний розряд. Для обчислення посадового окладу за посадою начальник частини було враховано прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023: 2684,00 грн х 3,04 (тарифний коефіцієнт) = 8159,36 грн. При застосуванні заокруглення до 10 гривень посадовий оклад складає 8160,00 грн.
10.12.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати інформацію про розмір в процентному та грошовому вимірі щомісячної премії, яку фактично отримав за січень 2023 року начальник Державної пожежної рятувальної частини згідно зі штатним розписом в складі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Листом № 57 01-4366/57 05/01 від 16.12.2024 відповідач повідомив позивача, що відповідно до наказу ДСНС від 13.01.2023 № 35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» у січні 2023 року премія за посадою начальника державної пожежно-рятувальної частини Головного управління встановлена у розмірі до 170%, що складає 9112,00 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої-четвертої статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ), який застосовується у редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин.
Згідно з частиною третьою частини 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ:
перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;
якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;
усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
До Порядку № 45 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) були внесені зміни.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.
Отже, з 29 січня 2020 року Порядок № 45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Згідно з абзацами першим-п'ятим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З викладеного слідує, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем у довідці від 11.03.2024 № 5701-914/5707 зазначено премію у розмірі 1468,90 грн (18 % посадового окладу), тоді як у січні 2023 року розмір премії за аналогічною посадою, яку обіймав позивач, встановлено на рівні 170 % посадового окладу, що підтверджується відомостями, викладеними у листі відповідача № 57 01-4366/57 05/01 від 16.12.2024.
Отже, вказаний відповідачем у довідці від 11.03.2024 № 5701-914/5707 розмір премії не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що не узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що відповідач протиправно визначив позивачу у довідці від 11.03.2024 № 5701-914/5707 відсотковий та грошовий розмір премії станом на 01 січня 2023 року: 18 % посадового окладу 1468,80 грн
У межах спірних правовідносин середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, є відсотковий та грошовий розмір премії: 170 % посадового окладу 9112,00 грн.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці від 11.03.2024 за № 5701-914/5707 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року відомостей про премію в розмірі 18 % посадового окладу;
зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад 8160,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) 2150,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) 4635,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 7474,75 грн; премія (170%) посадового окладу 9112,00 грн.
Разом з тим, щодо вимог про включення до довідки відомостей про щомісячну премію в розмірі 170 % від посадового окладу розміром 13 872,00 грн, слід відмовити, оскільки судом встановлено, що премія 170% посадового окладу становить 9112,00 грн, а отже в цій частині позовних вимог слід відмовити.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на встановлені обставини, з урахуванням нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 22 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Складовою частиною права на соціальний захист є конституційне право позивача на перерахунок пенсії, в алгоритмі здійснення якого складовою є отримання пенсіонером від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у зв'язку з чим означений спір з Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області виник щодо питань, пов'язаних з соціальним захистом позивача.
Отже, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій у спірних правовідносинах відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (місцезнаходження: вул. Ліщини Богдана, буд. 29, м. Сєвєродонецьк, ЄДРПОУ 38617137) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці 11.03.2024 за № 5701-914/5707 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року відомостей про премію в розмірі 18 % посадового окладу.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад 8160,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) 2150,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) 4635,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 7474,75 грн; премія (170%) посадового окладу 9112,00 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов