Рішення від 03.03.2025 по справі 260/6531/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6531/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах.

2. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати призначення пенсії, тобто з 17.04.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року по справі № 260/3633/24 ГУ ПФУ в Миколаївській області було призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV з 17.04.2024 року.

Проте, при розрахунку розміру пенсії відповідачем протиправно не враховано вимоги ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв'язку з чим розмір пенсії, призначеної позивачу, є набагато меншим.

17.08.2024 року позивач через веб-портал Пенсійного фонду України подала заяву, в якій просила провести перерахунок пенсії з 17.04.2024 року з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме з розрахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія.

Вказану вище заяву відповідач розглянув в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надав відповідь, тобто рішення за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії відповідачем не прийнято.

Згідно відповіді від 09.09.2024 року №4370-4053/К-02/8-0700/24, згідно довідки №13 від 07.02.2024 року позивач займала посаду «нормувальник гірничий дільничий», яка відноситься до робіт, передбачених підрозділом 1.1г розділу І Списку №1 - працівники, які зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік. Також, відповідач проінформував позивача про право звернутись до суду.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому, звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою судді від 18.10.2024 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

01.11.2024 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти доводів позовної заяви з огляду на наступне.

18.08.2024 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Закарпатській області через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою довільної форми.

Позивачці надана відповідь, оформлена листом № 4370-4053/К-02/8-0700/24 від 09.09.2024 pоку, на її заяву, що подана згідно Закону України «Про звернення громадян». Водночас така заява не є заявою встановленого зразка, а відповідь на неї не породжує певних правових наслідків та не містить ознак рішення органу публічної влади, а носить інформаційний характер і не набуває статусу рішення в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, тому не може бути оскарженою в адміністративному суді в порядку адміністративного судочинства.

Вищенаведеною відповіддю позивачці повідомлено, що Законом України «Про звернення громадян» та Законом України «Про інформацію» передбачено, що органами Пенсійного фонду України в межах компетенції надаються роз'яснення чинного пенсійного законодавства, правильності його застосування в конкретних випадках та відповіді щодо порушення прав та інтересів громадян органами Пенсійного фонду.

Крім того вказано, що згідно довідки № 13 від 07.02.2024 року позивачка займала посаду «нормувальник гірничий дільничий», яка відноситься до робіт, передбачених підрозділом 1.1г розділу І Списку № 1 - працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).

Одночасно зазначено, що обчислення пенсії з врахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, зайнятих повний робочий день під землею, які відпрацювали не менше 7,5 років( для жінок) на зазначених роботах.

04.11.2024 року до суду надійшла відповідь на відзив, зі змісту якої, позивач не погоджується з викладеними у відзиві на позовну заву доводами з огляду на наступне.

Вказує, що до кола працівників, на яких поширюється дія статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Згідно висновків, викладених у постановах Верховного Суду у справах № 345/4616/16 від 20.11.2018 року, № 345/4570/16-а від 06.02.2019 року, № 345/4462/16-а від 05.12.2019 року, № 345/3954/16-а від 11.07.2019 року) статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Трудова книжка позивача містить відмітку про роботу в обліковому періоді на підземних роботах повний робочий день. Саме ці дані відображають необхідну для перерахунку пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» інформацію.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного від 29.12.2021 року у справі № 345/2562/17.

За таких обставин, бездіяльність відповідача є протиправною та такою, що порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, оскільки чинні правові положення передбачають виплату більшого пенсійного забезпечення і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Ухвалою суду від 19.12.2024 року залучено до участі в адміністративній справі в якості відповідача 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Миколаївській області).

30.12.2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач 2 зазначає про безпідставність позовних вимог, виходячи з наступного.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року по справі № 260/3633/24, що набрало законної сили, Головним управлінням призначено Позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.04.2024. Пільговий стаж склав 10 років 05 місяців 15 днів, страховий стаж - 35 років 1 місяць 11 днів.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року по справі № 260/3633/24 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо розрахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України від 02.09.2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Отже, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року по справі № 260/3633/24 виконано Головним управлінням відповідно до покладених судом зобов'язань та в межах повноважень, визначених чинним законодавством.

Крім того, згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.02.2024 № 13 (додається) позивач працювала на посаді нормувальника гірничого дільничого, зайнята на підземних роботах 50% і більше відсотків робочого часу на рік, при необхідних 80 %.

Згідно ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

17.04.2024 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до ГУ ПФУ в Закарпатській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

За результатами розгляду заяви позивача та доданих документів ГУ ПФУ в Миколаївській області, з врахуванням принципу екстериторіальності, прийнято рішення від 26.04.2024 року № 072050013964 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.

Відповідно наданих до заяви документів загальний страховий стаж позивачки склав 34 років 10 місяців 11 днів, стаж роботи за Списком № 1 - 10 років 5 місяців 15 днів. Вік позивачки на дату звернення становив 45 років 9 місяців 4 місяців, що не дає підстав для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць (після 21.08.1992 року), - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Не погодившись із вищенаведеним рішенням, позивач звернулася до суду із позовом про його скасування.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року у справі № 260/3633/24 встановлено, що позивачка на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досягла 45 річного віку та мала страховий стаж - 34 років 10 місяців 11 днів, та пільговий стаж 10 років 05 місяців 15 днів, тому рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з посиланням на недосягнення нею 50-річного пенсійного віку, визначеного п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV, є протиправним. У зв'язку з вказаними обставинами, суд зобов'язав ГУ ПФУ в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 від 17.04.2024 року та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року у справі № 260/3633/24 ГУ ПФУ в Миколаївській області було призначено ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV з 17.04.2024 року.

Проте, при розрахунку розміру пенсії відповідачем протиправно не враховано вимоги ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв'язку з чим розмір пенсії, призначеної позивачу, є набагато меншим.

17.08.2024 року позивач через веб-портал Пенсійного фонду України подала заяву, в якій просила провести перерахунок пенсії з 17.04.2024 року з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме з розрахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія.

Згідно відповіді відповідача 1 від 09.09.2024 року № 4370-4053/К-02/8-0700/24, згідно довідки №13 від 07.02.2024 року позивач займала посаду «нормувальник гірничий дільничий», яка відноситься до робіт, передбачених підрозділом 1.1г розділу І Списку №1 - працівники, які зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік. Також, відповідач проінформував позивача про право звернутись до суду.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення їй пенсії без врахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345-VI, звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є наявність права позивача на перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.8 Закону України Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

За приписами ч. 1 ст. 1 Закону №1788-ХІІ, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Приписами ст. 24 Закону №1058-IV встановлено, зокрема страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Статтею 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до абз.1 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» враховується шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, що також кореспондується з нормою, викладеною у ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Згідно наявних в матеріалах справи документів, ОСОБА_1 має пільговий стаж більш ніж 7,5 років на підземних роботах за Списком № 1 в шахті, а тому наявні законодавчо закріплені підстави для застосування під час обчислення розміру пенсії вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 позивача та довідок про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.02.2024 року № 13 (а.с.68), від 14.03.2024 року № 279 (а.с.70), від 25.10.2023 року № 84 (а.с.71), позивач має пільговий стаж за Списком № 1 - 10 років 5 місяців 15 днів.

Наявність вказаного пільгового стажу роботи у шахті з повним робочим днем підтверджено належними документами та сторонами не заперечується.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 року у справі № 260/3633/24 позивачеві призначено пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 з 17.04.2024 року відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 35 років 01 місяць 11 дні, до страхового стажу враховано 10 років 05 місяців 15 днів роботи за Списком № 1.

Однак відповідач 2 обчислив розмір пенсії позивача без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Бездіяльність відповідача 2 щодо обчислення розміру пенсії позивача без урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на переконання суду є протиправною, оскільки відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає діяти відповідно до вимог законодавства України.

Суд зазначає, що відповідачем 2 допущено протиправну бездіяльність саме при обчисленні пенсії, яку призначено позивачу на підставі рішення суду.

Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача 2 щодо незастосування при розрахунку пенсії позивача норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язати відповідача 2 провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 17.04.2024 року (з дня призначення пенсії) з урахуванням вимог ст. 8 Закону України» Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач 2, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності у нарахуванні пенсії без застосуванням ст. 8 Закон № 345-VI.

Отже, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 204530635), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1 код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 17.04.2024 року, з урахуванням виплачених сум.

4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті