Постанова від 30.11.2010 по справі 6251/10/1570

Справа №2а- 6251/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2010 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

за участю секретаря - Рачкова О.І.,

за участю сторін:

прокурор - Зайков Д.Б. (по посвідченню)

представник позивача - Сапожнікова Н.М. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Київського району м. Одеси в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Малахіт-А»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 3795,46 грн. та пеню у розмірі 76,30 грн.

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся заступник прокурора Київського району м. Одеси в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Малахіт-А»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 3795,46 грн. та пеню у розмірі 76,30 грн.

В судовому засіданні 29.11.2010 року представник позивача та прокуратури підтримали позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2009 рік на підприємстві склала 11 осіб. Згідно з частиною першою ст.19 Закону України „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, ПП «Малахіт-А»повинно було створити 1 місце для працевлаштування інвалідів, проте не створило жодного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 3795,46 грн. Станом на 07.05.2010 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 76,30 грн. Вказана заборгованість у розмірі 3795,46 грн. та пеня -76,30 грн. не була ним сплачена у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

24.06.2010 року на фактичну адресу відповідача, зазначену у позовній заяві, було направлено ухвалу про призначення судового засідання, однак конверт з повідомленням про виклик до суду повернувся з відміткою, що підприємство за зазначеною адресою не існує (а.с.20). 23 вересня 2010 року на юридичну адресу (65037, м. Одеса, вул. Перша,23) було надіслано повітку про виклик до суду, яку відповідач отримав (а.с.22), однак у судове засідання не з'явився. На зазначену юридичну адресу були направлені повістки про виклик до суду на 26.10.2010 року та 29.11.2010 року, проте на адресу суду повернулися повістки про виклик до суду з відміткою за закінченням терміну зберігання (а.с.29). Відповідно до ч.1 ст.40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження) роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою. Згідно з ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям -за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Згідно з ч.2 ст.49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України із змінами та доповненнями, внесеними Законом України “Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010р. №2453, у цьому випадку судова повістка вважається такою, що вручена належним чином, а тому на підставі положень ст.128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача, прокуратури та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Позивач, відповідно до ст.ст.8,9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.91 № 875-ХІІ (далі -Закон України № 875), Положення про Фонд соціального захисту інвалідів є місцевим підрозділом урядового органу державного управління, який діє у складі центрального органу державної виконавчої влади, здійснює повноваження щодо державного управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів, в тому числі на підставі ч.ч.15,16 ст.20 зазначеного Закону здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості по адміністративно-господарським санкціям та пені, не сплачених самостійно, а тому на підставі положень п.5 ч.2 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до вимог статті 18 Закону України № 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як вбачається з матеріалів справи, при перевірці виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів на ПП «Малахіт-А» встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників у 2009 році склала 11 осіб, що підтверджується копією звіту за 2009 рік (а.с.7). У відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 1 робоче місце, проте не створив жодного, що підтверджується копією саме цього акту.

Відповідно, до вимог ст. 19 Закону України № 875 (зі змінами та доповненнями) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. При цьому, згідно з ст. 20 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік, що складається шляхом поділу фонду заробітної плати штатних працівників за звітний рік на середньооблікову чисельність штатних працівників, помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 50 відсотків від середньої річної заробітної плати, тобто 3795,46 грн. (а.с.8).

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб -підприємців. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

В порушення вимог ст.20 Закону України № 875, відповідач самостійно в законодавчо визначений строк адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив.

Частиною 2 ст. 20 Закону України № 875 передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

За період з 16.04.2010 року по 07.05.2010 року (67 днів) відповідачу нарахована пеня у розмірі 76,30 грн. Таким чином , загальна сума, яка підлягає стягненню, становить 3795,46 грн.+76,30 грн. = 3871,76 грн. (а.с.5).

Відповідно до п.2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів. Виходячи з наведеного та завдань Фонду щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій та пені, порушенням вимог Закону України № 875 є невиконання законодавчо встановленого нормативу з працевлаштування інвалідів, а саме факт не створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та несплата самостійно адміністративно-господарських санкцій.

Суд, встановивши ґрунтовність позовних вимог суб'єкта владних повноважень та відсутність підстав, які б звільняли відповідача від сплати санкцій, на підставі ч.2 ст.162 КАС України повинен ухвалити рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Судові витрати необхідно розподілити відповідно до статті 94 КАС України. В зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору та відповідно до ч.4 ст.94 КАС України підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Заступника прокурора Київського району м. Одеси в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Малахіт-А» задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного підприємства «Малахіт-А»(65037 ,м. Одеса, вул. Перша, 23, Код ЄДРПОУ 31976584, р/р 26002670235021 у Київському від ООФ АКБ УСБ, МФО 328016 ) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83, МФО 828011, Код 23213460, р/р 31217230700005, одержувач- ГУДКУ в Одеської області) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 3795,46 грн. та пеню у розмірі 76,30 грн., а всього 3871 (три тисячі вісімсот сімдесят одна) гривня 76 коп.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.11.2010 року.

Суддя Бутенко А.В.

Стягнути з приватного підприємства «Малахіт-А» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 3795,46 грн. та пеню у розмірі 76,30 грн.

30 листопада 2010 року