Постанова від 11.10.2010 по справі 2а-6378/10/1270

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 жовтня 2010 року Справа № 2а-6378/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Широкої К.Ю.,

при секретарі: Смішливої І.М.,

за участю представників

позивача: Кадацький М.В.

відповідача: Помаза О.В.

третя особа, без самостійних вимог: не з'явилась

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Слов”яносербського району Луганської області до Слов”яносербської районної ради, третя особа - центр дитячої та юнацької творчості Слов”яносербської районної ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ

30 серпня 2010 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за адміністративним позовом прокурора Слов”яносербського району Луганській області до Слов”яносербської районної Ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору центр дитячої та юнацької творчості Слов”яносербської районної ради Луганській області про визнання незаконним та скасування Рішення Слов”яносербської районної ради 5 скликання № 33\21 від 31.05.2010 «Про припинення юридичної особи - Центру юнацької та дитячої творчості Словяносербської районної ради Луганської області - шляхом ліквідації».

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що рішенням 33 сесії Слов”яносербської районної ради № 33\21 від 31.05.2010 припинено діяльність юридичної особи - Центру дитячої та юнацької творчості Слов”яносербської районної ради шляхом ліквідації. Центр дитячої та юнацької творчості Слов”яносербської районної ради Луганської області є правонаступником всіх прав і обов'язків Слов”яносербського районного центру позашкільної профільної освіти, який створено згідно з рішенням Слов”яносербської районної ради №24\16 від 29.04.2005. Згідно рішення Луганської обласної ради № 56 від 29.02.1992 власником центру дитячої та юнацької творчості є Слов”яносербська районна рада. На думку позивача рішення №33\21 прийняте всупереч наступним нормам діючого законодавства, а саме: ст.29 Закону України «Про освіту», структура освіти включає в себе дошкільну освіту, загальну середню освіту, позашкільну освіту, професійну - технічну освіту, вищу освіту, післядипломну освіту, аспірантуру, докторантуру, самоосвіту.

Відповідно до вимог ч.3 ст.38 Закону України «Про освіту» держава забезпечує умови для одержання учнями і молоддю позашкільної освіти. Статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» передбачено, що позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

В районному бюджеті на 2010 рік були передбачені видатки на позашкільні заклади освіти, і заходи з позашкільної роботи з дітьми. Однак це не було враховано при прийнятті вищевказаного рішення. Закриття Центру дитячої та юнацької творчості Словяносербської районної ради Луганської області обмежить розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні та в подальшому може спровокувати ріст бродяжництва та злочинності серед неповнолітніх.

19 липня 2010 року в порядку ст.21 Закону України «Про прокуратуру», прокурором Словяносербського району Луганській області внесено протест на зазначене рішення сесії Словяносербської районної ради. За результатами розгляду протест був відхилений.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позовній заяві. Крім того, зазначив, що рішенням Слов”яносербської ради № 33\2 від 31.05.2010 року прийнято бюджет на 2010 рік, а рішенням сесії № 33\21 від того ж таки 31.05.2010 прийнято рішення про ліквідацію Центру. У зв'язку з цим, твердження відповідача не відповідає вимогам закону, а саме що бюджетом не передбачені кошти на утримання Центру.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши заперечення, пояснив, що до початку нового бюджетного періоду не було прийнято рішення про затвердження бюджету на 2010 рік, головою Слов”яносербської районної державної адміністрації було видано два розпорядження від 28.12.2009 № 636 «Про тимчасовий обсяг районного бюджету на 1-й квартал 2010 року» та від 26.03.2010 № 123 «Про тимчасовий обсяг районного бюджету на 2й квартал 2010 року». Згідно з яких були затверджені видатки (КФКВ 070401 позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми) у розмірі 85080 грн. та 76476 грн. Рішенням сесії районної ради від 20.08.2010 року № 35\1 «Про виконання районного бюджету на півріччя 2010 року та уточнення річних планових показників на 2010 рік» було призупинено фінансування Центру дитячої та юнацької творчості з 08.08.2010.

Згідно рішення сесії районної ради від 20.08.2010 року № 35\6 «Про зміну найменування та затвердження статуту в новій редакції Комунальної позашкільної навчальної установи «Музична школа естетичного виховання» Слов”яносербської районної ради Луганської області», з метою отримання учнями всебічної позашкільної освіти, організації змістового досугу у відповідності до здібностей дітей, гармонічного розвитку вихованців школи естетичного виховання було змінено назву навчальної установи з музичної школи на школу мистецтв, затверджено у новій редакції статут та штатний розпис.

Крім того, представник відповідача зазначив, що будівля в якій знаходиться Центр дитячої та юнацької творчості, за адресою: смт. Словяносербськ, вул. Гагаріна, 36\2, не придатна до експлуатації, відповідно до експертного висновку ПП «Укрпроект» від 19.07.2010 року. А згідно районного бюджету на 2010 рік, видатки на проведення ремонтно-відновлювальних робіт зазначеної будівлі не передбачено.

Рішення про ліквідацію Центру дитячої та юнацької творчості було прийнято з метою недопущення порушень бюджетного законодавству про фінансування зазначеного центру. Представник відповідача посилається на ст.ст.89,91,93 Бюджетного кодексу України, та зазначає, що протягом 2009 року не було жодного рішення місцевої ради про делегування повноважень районній ради по утриманню Центру дитячої та юнацької творчості.

Представник третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Центр дитячої та юнацької творчості у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд вважає можливим розглянути справу без участі представників третьої сторони на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Прокуратурою Словяносербського району Луганській області за зверненням заступника Луганської обласної державної адміністрації від 23.06.2010 №5\13-3040 (а.с.99) проведено перевірку щодо додержання законодавства України Словяносербською районною радою у сфері збереження позашкільних закладів освіти.

19 липня 2010 року прокурором Словяносербського району Луганській області, на рішення № 33\21 від 31.05.2010 року сесії Словяносербської районної ради V скликання «Про припинення юридичної особи - Центру дитячої та юнацької творчості Словяносербської районної ради Луганської області шляхом ліквідації» внесено протест, відповідно до ст.21 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно статуту, Центр дитячої та юнацької творчості Словяносербської районної ради Луганській області (а.с.14 - 19) є правонаступником всіх прав і обов'язків Словяносербського районного Центру позашкільної профільної освіти, який створено згідно з рішенням Словяносербської районної ради № 24\16 від 29.04.2005. Центр знаходиться у спільної власності громад Словяносербького району Луганській області. Центр є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, штамп та ідентифікаційний номер в ЄДРПОУ. Власником є Словяносербська районна рада Луганській області.

Згідно п. 9 Статуту, основним завданням Центру є: виховання громадянина України; вільний розвиток особистості та формування її соціально-громадського досвіду; виховання поваги до Конституції України, прав і свобод людини та громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії; виховання патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій національних цінностей українського народу, а також інших націй та народів; виховання шанобливого ставлення до родини та людей похилого віку тощо (а.с.14-15).

Відповідно до розділу 5 Статуту, фінансова - господарська діяльність Центру проводиться відповідно до законодавства. Фінансування здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів. Крім того фінансування може здійснюватися за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством.

Пунктом 4 розділу 5 Статуту Центру, передбачено додатковими джерелами формування коштів Центру є: кошти отримані за надання платних послуг відповідно до переліку, затвердженого КМУ, та у порядку встановленому МОН, за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки; кошти гуманітарної допомоги; добровільні грошові внески, матеріальні цінності підприємств, установ та організацій та окремих громадян; кредити банків, інші надходження.

Головною підставою для прийняття рішення про ліквідацію Центра дитячої та юнацької творчості було відсутність фінансування, що підтверджується аналітичною запискою до проекту рішення районної ради «Про припинення юридичної особи - Центру дитячої та юнацької творчості Словяносербської районної ради Луганської області - шляхом ліквідації», яка була підписана начальником юридичного відділу районної ради (а.с.113).

Згідно ст.26 Закону України «Про позашкільну освіту», фінансово-господарська діяльність позашкільного навчального закладу здійснюється відповідно до законів України "Про освіту", "Про бюджетну систему України", "Про власність", "Про місцеве самоврядування в Україні", цього Закону та інших нормативно-правових актів. Фінансування державних і комунальних позашкільних навчальних закладів здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, приватних позашкільних навчальних закладів - за рахунок коштів засновників (власників). Фінансування державних, комунальних і приватних позашкільних навчальних закладів може здійснюватися також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством України.

Крім того пунктом 3 та 4 ст. 26 вказаного Закону передбачено, додатковими джерелами фінансування позашкільного навчального закладу є: кошти, одержані за надання додаткових освітніх послуг, роботи, виконані позашкільним навчальним закладом на замовлення підприємств, установ, організацій та громадян, доходи від реалізації власної продукції, від надання в оренду приміщень, обладнання, що не оподатковуються і спрямовуються на соціальні потреби та розвиток навчального закладу; гуманітарна допомога; дотації з місцевих бюджетів; добровільні грошові внески, матеріальні цінності, одержані від підприємств, установ, організацій та окремих громадян. Кошти, отримані за рахунок додаткових джерел фінансування, використовуються позашкільним навчальним закладом на діяльність, передбачену його статутом.

Положенням про позашкільни навчально - виховні заклади, затвердженого Постановою КМУ № 45 від 26.01.94 року, пунктом 40 передбачено: фінансово-господарська діяльність державного позашкільного навчально-виховного закладу здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань та залучених коштів. Позашкільні навчально-виховні заклади, що створюються підприємствами, кооперативами, організаціями, установами або приватними особами, утримуються за рахунок коштів засновників, а також залучених коштів. Пунктом 41 даного положення передбачено, що джерелами формування коштів позашкільного навчально-виховного закладу можуть бути: кошти державного та місцевого бюджетів, що надходять у розмірі, не нижчому від передбаченого нормативами фінансування позашкільних навчально-виховних закладів; кошти, одержані від громадян за надання їм платних послуг в галузі освіти на підставі відповідних угод; кошти, одержані за виконання творчих, науково-дослідних та інших робіт на замовлення підприємств, установ і організацій; доходи від надання в оренду приміщень, обладнання та іншого майна за погодженням із засновником; доходи від діяльності підприємницьких структур, що створюються чи засновуються позашкільним навчально-виховним закладом для реалізації статутних цілей; дотації органів державної та місцевої влади; кредити та позички банків; добровільні внески підприємств, установ, організацій та окремих громадян, іноземних юридичних та фізичних осіб; інші надходження, не заборонені чинним законодавством. Обсяг бюджетних асигнувань не залежить від наявності інших джерел фінансування державного позашкільного навчально-виховного закладу. Бюджетні асигнування на освіту та позабюджетні кошти, не використані у поточному фінансовому році, не підлягають вилученню.

Частиною 1 статті 28 вказаного Закону України, передбачено що позашкільні навчальні заклади можуть надавати платні послуги відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та у порядку, встановленому спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі освіти, за погодженням з Міністерством фінансів України та центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Тобто з наведеного слідує, що фінансово - господарська діяльність Центру дитячої та юнацької творчості здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань та залучених коштів. Крім того на тридцять третьої сесії Слов”яносербської районної ради V скликання було прийнято рішення № 33\2 від 31.05.2010 року (а.с. 95) «Про затвердження районного бюджету на 2010 рік», згідно додатку № 2 «Видатки районного бюджету на 2010 рік за функціональною структурою», передбачені видатки на позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми у загальної сумі 225 467 грн.(а.с. 97). Однак всупереч цьому, на даної сесії було також прийнято рішення про ліквідацію Центру дитячої та юнацької творчості (а.с.95).

Згідно зі ст.14 Закону України «Про освіту» до повноважень місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в галузі освіти входить здійснення державної політики в галузі освіти і в межах їх компетенції. Державна політика здійснюється наступним чином: - органи державної та виконавчої влади встановлюють, не нижче визначених Міністерством освіти України мінімальних нормативів, обсяги бюджетного фінансування навчальних закладів, установ, організацій системи освіти, що є комунальною власністю, та забезпечує фінансування витрат на їх утримання; забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування; здійснюють соціальний захист працівників освіти, дітей, учнівської і студентської молоді, створюють умови для їх виховання, навчання і роботи відповідно до нормативів матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організовують облік дітей дошкільного та шкільного віку, контролюють виконання вимог щодо навчання дітей у навчальних закладах; створюють належні умови за місцем проживання для виховання дітей, молоді, розвитку здібностей задоволення їх інтересів.

Згідно ст.4 Закону України «Про позашкільну освіту», позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Відповідно до ч.2 п.2. ст. 9 Закону України «Про позашкільну освіту» державна політика у сфері позашкільної освіти спрямована на збереження та розвиток мережі державних та комунальних позашкільних навчальних закладів без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, закриття, передачі приміщень, обладнання, техніки в оренду; координацію зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян та сім'ї на подальше становлення і розвиток позашкільної освіти.

Повноваження органів прокуратури визначені Законом України "Про прокуратуру" № 1789 від 05.11.1991 року.

Статтею 1 цього Закону передбачено прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

У відповідності до ст. 19 Закону № 1789 предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів, у тому числі є відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам, додержання законів, що стосуються економічних відносин. Перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора. Прокуратура не підміняє органи відомчого управління та контролю і не втручається у господарську діяльність, якщо така діяльність не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1,2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд вважає, що при прийнятті рішення № 33\21 від 31.05.2010 року «Про припинення юридичної особи - Центру юнацької та дитячої творчості Слов”яносербської районної ради Луганській області шляхом ліквідації» відповідач не врахував норми діючого законодавства наведенні вище, неналежним чином здійснив державну політику у сфері позашкільної освіти, не спрямував свою діяльність на збереження та розвиток мережі позашкільних навчальних закладів без права закриття, а навпаки, тобто рішення винесено без достатніх правових підстав, а тому є незаконне та підлягає скасуванню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись Конституцією України, Законом України "Про прокуратуру" № 1789 від 05.11.1991 року, Законом України «Про позашкільну освіту», Законом України «Про освіту», ст. ст. 2, 17, 18, 87, 98, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги прокурора Слов”яносербського району Луганської області до Словяносербської районної ради, третя особа - центр дитячої та юнацької творчості Словяносербської районної ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення Словяносербської районної ради 5 скликання № 33\21 від 31.05.2010 року задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Словяносербської районної ради 5 скликання № 33\21 від 31.05.2010 року «Про припинення юридичної особи - центру юнацької та дитячої творчості Словяносербської районної ради Луганській області - шляхом ліквідації».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 15.10.2010 року.

СуддяК.Ю. Широка