Справа №464/1202/25
пр № 2/464/1062/25
24 лютого 2025 року м.Львів
Суддя Сихівського районного суду м.Львова Бойко О.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про зобов'язання відшкодувати моральну шкоду, -
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з з позовом, у якому просить зобов'язати Президента України ОСОБА_2 сплатити йому 1 (одну) грн. моральної шкоди за його поневіряння і приниження честі, гідності, прав.
Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження у справі слід відмовити з наступних підстав.
Положеннями статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Однією із умов реалізації права особи на пред'явлення позовної заяви є дотримання правил предметної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Відповідно до ст.19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Натомість, відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України. Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач в порядку цивільного судочинства просить зобов'язати Президента України виплатити йому моральну шкоду, у зв'язку із не розглядом його заяв державними правоохоронними органами.
Враховуючи наведені обставини, оскільки позивачем заявлені вимоги, пов'язані із не розглядом його заяв суб'єктами власних повноважень, такі вимоги випливають із публічно-правових відносин, а відтак, спір є адміністративним, а не цивільним, тому не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції (ч. 4 ст. 22 КАС України).
Згідно з п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на наведене, вважаю, що відповідно до ст.186 ЦПК України у відкритті провадження по справі слід відмовити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, -
відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про зобов'язання відшкодувати моральну шкоду.
Роз'яснити позивачу право на звернення з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 24.02.2025 року.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя Бойко О.М.